Tak jako v nebi (festivalový název)

• Švédsko

Så som i himmelen

As It Is in Heaven

Švédsko, 2004, 132 min

Severskou kinematografii neznám , nevím co mám od ní očekávat a možná i proto jsem ve výhodě. Tak jako v nebi, jsem si náramně vychutnala, Michael Nyqvist mě potěšil, málokterý čtyřicátník se umí tak hezky, trošku nesměle smát. Jeho příběh není originální, přesto je zachycený poklidně, někdy zvlášně a tiše. Jeho práce ve sboru ho nesmírně baví, rozčeří vody a i on je příčinou řešení a čištění mnoha vztahů, stejně jako i jeho vlastního života. Konec filmu vás chytí za srdce ať chcete či ne. ...Frida Hallgren taky úchvatná.(6.3.2012)

Neda sa to hodnotit inak nez svedska klasika. Hlavny hrdina dosiahne vrcholu za ceny ohrozenia vlastneho zdravia, preto prichadza na dedinu - miesto, kde stravil detstvo. Tu zacne posobit na miestnych ludi, pozdvihne ich zivot, najde lasku, ktoru si sprvu odopiera, aby si ju nakoniec doprial vo strhujucim finale, kde ide hlavne o "hladanie vlastneho tonu" ... ze to znie strasne banalne? Ziadne velke prekvapenie sa teda nekona, ide ako som uz napisal o klasiku - hladanie pravych zivotnych hodnot a tak podobne. K dobru mozno pripocitat skvele a autenticke hercke vykony, kde tu vcelku vydareny vtipek a lahko nekompromisny koniec. Na rozdiel od inych sucasnych svedskych filmov tu nie je az tak silna presladenost (napr kompletne cela produkcia od Colina Nutleyho) ... ide o rodinny film, ktory neurazi, nepokuse.(15.5.2008)

Ještě teď se mnou cloumá celá škála pocitů....pokud chcete zažít strach o své zdraví, návrat tam, kde nebylo šťastné dětství, sestup ze slávy k absolutně odříznutému způsobu života, máte mít tenhle film. Protože poznáte, že lidé jsou dobří i zlí a v pospolitosti mohou něčeho dosáhnout , protože poznáte, že někdo vás podrazí, ale druhý vás zvedne. A můžete se u toho zamilovat, to je život. A možná, že zahlédnete přes konečky řas andělská křídla....a až po mě přestane běhat husí kůže, za tenhle film dám pět, byl totiž úžasný.(7.12.2012)

Seversky drsný a současně sentimentální film. Kombinace, která se jen tak nevidí, ale tady vyšla podle mne téměř beze zbytku. Oba hlavní herci jsou skvělí, příběh o návratu k domovu, o strachu ze smrti, o mnoha tvářích lásky - hodné i zlé, o fanatickém náboženském zanícení... Zdálnivě je toho na jeden film až příliš, ale tihle Švédové to prostě zvládli.(25.12.2009)

"Věříš na anděly?"... "Když přivírám víčka vidím máchání jejich křídel.." Už dávno vím že švédi točit prostě umí, ale pokaždé mě to tak sejme, že při titulcích sedím a nemůžu uvěřit, že něco tak silnýho jde stvořit. Několi krásných duší, několik povah a příběhů vás provede dvouhodinovým filmem, který vás chytne za to nejcitlivější místo v srdci, co máte..(16.11.2014)

• - Film je pocta láske, Švédsku a spevu. (vander19)

• - Film sa natáčal na severe Švédska pri hraniciach Laponska a Fínska. (vander19)

• - Do tohto filmu mal Kay Pollak 18 ročnú pauzu s filmovaním. (vander19)