Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Psal se rok 1939 a nadějná (byť permanentně rozhádaná) scenáristická dvojice Brackett-Wilder měla právě za sebou spolupráci s Wilderovým idolem Ernstem Lubitschem, pro něhož napsali Osmou ženu Modrovousovu (Bluebeard's Eighth Wife, 1938). Ačkoli ti dva neměli kromě lásky ke slovům a kartám společného vůbec nic, jejich spolupráce pokračovala a byť okolnosti nebyly napodruhé zdaleka tak idylické, výsledek byl podobně okouzlující. Projekt byl totiž původně zamýšlen pro Marlene Dietrichovou a postupně se na něm vystřídalo celkem šest scenáristů. Po jistých průtazích se realizovala Brackettova a Wilderova verze, ovšem za stálých hádek s režisérem, který byl v té době v Paramountu sice po Cecilu B. DeMilleovi druhým nejúspěšnějším režisérem, ale do Lubitsche měl daleko.
Nic z toho není na plátně naštěstí vidět. Bláznivě spletitý příběh sleduje americkou tanečnici Eve Peabodyovou. Ta jedné deštivé noci dorazí vlakem do Paříže jen v tom, co má na sobě (a to jsou večerní šaty) a s lístkem ze zastavárny v Monte Carlu. Ujme se jí sympatický maďarský taxikář Tibor Czerny. Eve mu ale vysvětlí, že jedinou šancí je pro ni sňatek s boháčem, a hbitě se vetře na luxusní večírek, kde se v návalu inspirace představí jako baronka Czerny. Jejímu kouzlu podlehne jak bohatý donchuan Picot, tak postarší gentleman Flammarion, který má důvodné podezření, že mu žena s Picotem zahýbá, a hodlá Eve jako její soupeřku podpořit, byť bystře vytuší pravdu. Spletité? A to je začátek.
Jako ve většině nejlepších amerických romantických komedií ze 30. let je rychlý a krkolomný děj přizdobem brisknými a neodolatelně vtipnými dialogy a partnerské sbližování muže a ženy se odbývá povětšinou jako soupeření dvou podobně silných osobností, které nejdou pro ostrou repliku daleko (v daném případě i pro výprask). Právě scenáristům jde bezpochyby přičíst na vrub jízlivost a vztahový cynismus, který přesahuje zvyklosti doby. - Iva Hejlíčková (Letní filmová škola)

(více)

Recenze (6)

NeosinneR 

všechny recenze uživatele

[Letní filmová škola 2011, Uherské Hradiště] Jeden by neveril, ako Eve všetky jej podvody vychádzali. Dej bol veľmi rýchly ale divák sa v ňom nebude strácať. Komickými situáciami sa nešetrilo, čo len vytvorilo vo mne záujem o ďalšie filmy z 30-tych a 40-tych rokov. ()

Reklama

Flego 

všechny recenze uživatele

Rozkošná konverzačka s rukopisom Billyho Wildera je plná vtipných scén, dialógov a zvratov. Výborná zábava. 4+ ()

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

Klasika - vydávání se za někoho jiného, problémy, nečekaná pomoc, komplikace, trochu fraška... Zhruba ve 2/3 to bylo už přehnané, ale jinak fajn film se skvělou Claudette Colbert. # [viděno: monitor, sluchátka] # příběh 7 | humor 6 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 7 ()

Galerie (16)

Zajímavosti (1)

  • Snímek je zahrnut americkým filmovým institutem mezi 100 nejzábavnějších amerických filmů. (sator)

Reklama

Reklama