Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

Serenity? Co to je zeptal jsem se. Nevěděl jsem, že je to natočené podle oblíbeného amerického seriálu. Teď už vím. Vzdáleně mě to připomíná svým sci-fi vtipem a akcí něco mezi Vesmírným průvodcem a Pátým elementem. Akce jakž-takž dobrá. Určitě se na to chce dívat ve více lidech, aby to bylo zábavnější.(3.1.2008)

Joss Whedon je mi svědkem, že uznávám jeho cit a smysl pro pořádné (klasické) sci-fi. Rozhodně však nejsem fanouškem seriálového Star Treku, Star Gate, Farscape či Battlestar Galactica; sci-fi můžu, ale když už, tak ty na způsob Ender´s Game. Do doby, než jsem viděl Serenity, jsem však opomíjel i legendární Firefly, takže sice nejsem úplný znalec a fanoušek Whedonovy space opery, jsem však na druhou stranu fanda jeho komiksové tvorby a samozřejmě také oceňuji všechny jeho nemalé zásluhy v komiksovém odvětví a navíc prostě spolupráce s Nathanem Fillionem přispěla k tomu, že i já jako okrajový fanoušek sci-fi dokážu docenit kvalitně a řemeslně zpracovanou science ficton. Jak jsem řekl, nejsem přes klasiku, ale Serenity je pecka! ... 70%(30.10.2014)

Myslím, že řada lidí zmatena sledovala film, protože je nikdo nevaroval.... že vznikl jen proto, aby násilně ukončený seriál dokopal k alespoň trochu uspokojivému uzavření. Firefly byl unikátní kousek nepodobný ničemu (scifi western) a opravdu je k vzteku, že nevzniklo víc dílů. Serenity vysvětluje, dokončuje, rozplétá a splétá, což nutně oslabí pro neznalé dopad filmu (protože nemá klasickou stavbu expozice atd.). A jak se to povedlo? No, seriál byl košatý, hutný, a jeho hlavní zbraň byla právě to, že nechal velké množství věcí nevysvětlených, otevřených, záhadných. Tady byl úkol opačný, a ne vše z toho mi chutnalo. Pro některé osoby "lame end", který jsem jim nepřál. Některé komplikované vztahy hrozně zploštěny, aby je bylo lze během pár minut doodbýt. Záhady, nejasnosti, slepeny k sobě a vyřešeny jedním vrzem. Ale jinak solidní výkony, dobře zvolený záporák, dokonce místy i švih a vtip jako ze staré Firefly. Ale jo...(5.2.2012)

CD/// Obsazení 5/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 9/10/// +bombastické bojové scény, výborné efekty, slušná hudba. a zvláště drsné vyznění snímku -slabej příběh, ne moc charismatické postavy/// Sci-fi snímky hltám i když jich není mnoho a akční scény (zvlášť když jsou tak vypečené) hltám ještě více. Možná škoda že těch scén tam není moc (více je vidět mnoho nesrozumitelných dialogů), ale přesto když se nějaká naskytla, byla parádní. Netrvalo mi dlouho abych zjistil, že film nějak navazuje na původná seriál Firefly, ketrý jsem neviděl a to byl možná taky důvod proč jsem ději a postavám moc nerozuměl a přišlo mi to z úvodu vytažený vodnikud. Až uvidím předchůdce tohoto filmu, tak hodnocení možná přehodnotím./// Celkem 66%///(16.2.2007)

Ťukám si na čelo, když vidím, že film úzce navazující na seriál hodnotilo 2x více uživatelů, než jeho předlohu. Pro lidi neznalé Firefly se Serenity může skutečně jevit jen jako další, zbytečně velkolepě pojaté vesmírné scifičko s pár nepříjemnými klišé, protože takoví diváci jednoduše neznají spoustu souvislostí a hlavně nemají žádný vztah k postavám a nechápou jejich historii... Pokud ovšem souvislosti známe a máme vztah k postavám, budeme jako doma, právě naopak nás může ono letmé zasvěcování do děje v prvních minutách nudit (i když, to zas ne). Serenity je na rozdíl od Firefly více akčnější a to nejen v samotných bitvách, či honičkách, ale také dějově a "atmosféricky" se rychleji valí kupředu (ani není čas na country hudbu) + dále nelze opomenout, že je evidentně podpořeno lepšími triky. Serenity je prostě povinnost pro všechny příznivce Firefly, nabízí očekávané rozuzlení, dobrou akci i špetku příjemného humoru. 8/10(4.5.2008)

• - Spoiler: V závěrečné bitvě proti útočícím Plenitelům bojuje Inara (Morena Baccarin) za pomoci futuristicky vyhlížejícího luku. V jednom záběru má však luk klasický. Ten se však scénáristům nezdál příliš vhodný, takže většinu scén přetočili. (Novom)

• - Na Rotten Tomatoes se film umístil na 5. místě v žebříčku „50 nejlepších TV adaptací všech dob“. (Galadriel)

• - Malův drink, Ng Ka Py, je čínská brandy. Můžeme ji zahlédnout ve filmu v jeho ubikaci a také si o tento drink řekl v baru v první scéně epizody „The Train Job“ v seriálu Firefly (2002). (Galadriel)