Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

Nech to znie akokoľvek arogantne, kto nevidel Firefly nemá šancu plnohodnotne pochopiť a užiť si (/preplakať) Serenity. Film nadväzuje na množstvo vecí zo seriálu a charaktery do seriálu vstupujú bez väčšej ouvertúry a považujú sa známe, takže neznalý divák si môže pozrieť "nejaké sci-fi", ale nakoniec z dokonalosti filmu dostane tak 20%. A k filmu: je to úžasné vidieť všetky tie k divákovmu srdcu prirastené postavy späť rozplietajúc mnohé (ale nie všetky!) záhady sveta okolo Serenity. Či už v stopáži 40 alebo 120 minút, stále je to ten istý seriál, tie isté postavy a ten istý svet. Nepôsobí to umelo ako The Simpsons Movie, Whedon vedel, čo robí a na nič sa nehral. Serenity je taká ako postavy v nej, pôsobí prirodzene, ale je v nej niečo magické.(8.8.2008)

Završení vynikajícího sci-fi-westernového seriálu Firefly jako samostatný celovečerní film obstojí jen zpola - právě jen v propojení se seriálem. Bez jeho předchozí znalosti je to jen průměrný sci-fi snímek. Navíc je velká škoda, že se jeho hlavní přednost, ona westernová složka, téměř vytratila...nebo byla minimálně redukována... Jako závěrečná epizoda bezchybná, ovšem coby autonomní celovečerní snímek pouhý průměr...(14.8.2009)

Nejkrásnějším znamením šikovného režiséra je, že i pro neznalce seriálu v tomto snímku všechny postavy perfektně fungují, jsou snadno rozeznatelné, a divák se s nimi téměř okamžitě ztotožní a chápe jejich činy. Jsem si jistý, že jsem právě viděl jedno z nejlepších výpravných akčních sci-fi nového tisíciletí, ve kterém má i např. krátká vesmírná bitka odehrávající se ke konci pomalu větší koule, než celá třetí epizoda Star Wars. Na projektu je vidět ohromný cit pro vypjaté scény a vypilovaný scénář - tohle není žádné laciné béčko ani přehnaný americký blockbuster, tady se nikdo s nalinkovaným dějem a smrtelnými postavami nemazlí, stát se může naprosto cokoliv. Schválně si počítejte, kolikrát vám v průběhu oněch dvou hodin v úžasu spadne čelist. Nevěřil jsem, že je to možné, ale na The Avengers se teď těším ještě mnohem více, momentálně si v jejich režisérské sesli opravdu nedokáži představit nikoho povolanějšího. Joss nebyl dobrá volba, byla to volba výborná!! P.S. Všiml si někdo, jak efektně se tomu chlápkovi podařilo natočit dva naprosto obyčejné průlety "mrtvým vesmírem"? Ta deprese, ta tíže, ta hudba, ty mrtvoly... ta ponurost, strach a atmosféra!!! Let lodí územím Reavers prostě bere dech, a já už ve Wordu syslím petici za dosazení JW k režii Dead Spaceu.(5.2.2012)

Rozpočet $39miliónovTržby USA $25,514,517Tržby Celosvetovo $38,869,464║ __ Má to bližšie skôr k lepšej TV epizódke nejakého sci-fi seriálu, než ku kinofilmu, obsahovo príliš jednoduché rovnako tak postavy, ktoré až tak moc neazujmú, akcia prevažne len v tmavých priestoroch ale dalo sa to zniesť aj keď to fakt nič nedalo. /55%/ __Cinematik 8.9.2012, _Po kino projekcii prehodnocujem hodnotenie, v kine to malo úplne iné grády, ja som to hovoril TV obrazovka ničí pompéznosť, veľkoleposť a výpravnosť. Ten Whedon fakt má čosi v sebe. /videl v kine: 70%/ (videl na festivale Cinematik 2012)(5.3.2010)

• Shit

Nudnější Sci-fi jsem už pěkně dlouho neviděl, během filmu sem se několikrát málem unudil k smrti a nesčetněkrát sem to chtěl vzdát, ale bohužel sem to dokázal vydržet v domění, že to přece nemůže být tak dšsný po celou dobu. hmm, jenže může. A k tomu dvouhodinovýmu nudění si ještě přičtěte stupidní zápletku, totálně uboze namachrovanýho a nesymapatickýho hlavní hdinu + jeho nesympatickej a totálně namachrovanej tým a hodně slabý triky a vyjde vám serenity. Už nikdy víc(9.12.2006)

• - Jeden z videoklipů hrajících na monitorech Mr Universe v jeho základně je reklama Blue Sun z epizody „The Message" seriálu Firefly (2002). (Galadriel)

• - Prvních devět minut filmu bylo umístěno na internet jako propagace před uvedením Serenity. (Galadriel)

• - Saturn Award 2006 - Summer Glau nejlepší herečka ve vedlejší roli jako River. (Terva)