Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

Serenity je výpravnějším, trikovějším a bombastičtějším Firefly. Konečně zde byl na plno využit potenciál ukrytý v postavě River. Vše, co bylo výborné na seriálu, zůstalo výborné i tady, a navíc filmový formát posádce kapitána Malcolma Reynoldse prostě sluší. Takovéhle zakončení si narychlo ukončený seriál prostě zasloužil, jako takovou náplast na nečekaně utrženou ránu. Nejsem si ale jistá, jestli kvality filmu budou schopni docenit diváci, kteří seriál neviděli, protože v mnoha případech vůbec nemůžou tušit, o co vlastně jde, nebo kdo je kdo. Obávám se, že ve většině případů nebudou, protože jinak by tady snad nemohlo být takové množství negativních komentářů a nízkých hodnocení. Kromě silné stylizace byl totiž Firefly plný vtipných narážek, sebeironie a občas i parodie. Navíc spousta věcí, které se tu tak nějak vyřeší nebo stanou nemají bez hlubšího kontextu žádný význam, třeba vztah Kaylee a Simona nebo Zoe a Washe a spousta narážek a vtípků prostě nemůže bez znalostí souvislostí vyznít tak, jak má. Seriálu jsem plné hodnocení nedala kvůli pomalému rozjezdu a náhlému ukončení, ale Serenity si ho bez mrknutí oka zaslouží.(26.6.2008)

• Kaka

Seriál jsem neviděl, nicméně film jako takový působí dost špatným dojmem. Triky evokují klasické rádoby výpravné nízkorozpočťáky, snažící se vytěžit z minima maximum, děj je banálně jednouduchý, posádka vzdušného korábu kromě vůdce poměrně nesympatická a záporák trapný. Za pozornost tak stojí jen lehce pomatená holčina, jejíž chvaty rozhodně stojí za to pustit si Serenity na pořádně velkém plátně za podpory slušné zvukové aparatury, ale jinak je tahle břečka všechno jen ne zajímavý film.(16.10.2008)

protože nás už bývalá země nedokázala uživit, museli být ve sluneční soustavě stvořeny země nové. vznikla aliance, která se stala chloubou civilizace. barbarské planety se však odmítly alianci podrobit. došlo k válce a náš vesmír je nyní bezpečnější. některé planety však stále odmítají poslušnost.... je jí 17, čte myšlenky, jmenuje se River, je moderní zbraní státního bioinženýrství a je na útěku. právě pomalé odhalování tajemství, které skrývá tato mladá dívka je tím, co má poutat naši hlavní pozornost. sci-fi, které bych zařadil do ,,B" kategorie je ovšem celkem dobře ztvárněné. pravda, ne každý efekt se povedl. negativa však vyvažuje pohodovost, zajímavé barevné filtry a závěrečná bitva. to vše spolu se zvukem dělá z tohoto snímku něco víc než podprůměr. žádné Hvězdné války však nečekejte.(30.5.2006)

Musím priznať, že som zostal pri sledovaní Serenity trochu sklamaný. Že nebude kvalitatívne tak dobrý ako legendárny Firefly, ktorý som videl pred filmom, sa dalo čakať, ostatne pri úrovni seriálu by sa aj tak stále mohlo jednať o výborný kúsok. Problémom je, že tu ani zďaleka nie je toľko úderných hlášok ako v jedinom diely seriálu. Chýba tu taktiež ikonická country hudba, ktorú nahradili klasické vypeckované songy typické pre akčné filmy a thrillery. Po stránke trikov a celkového vizuálu je toto narozdiel od skromnejšieho Firefly skutočne rýdza filmová záležitosť a je vidieť nemalé skúsenosti, ktoré Whedon neskôr využil v Avengers. Lenže charaktery sú trochu plochšie a scenár nie je nijak valnej kvality, navyše ten, kto nevidel seriál sa bude v postavách a vzťahoch trochu strácať, keďže film len pripomenie ako to bolo s doktorom a jeho sestrou. Škoda, že tu Whedon nenasadil seriálovú líniu dvoch desivých mužov v modrých rukaviciach, ktorú mohol vo filme dotiahnuť. V poslednej trištvrte hodine však Serenity konečne zaradí na vyššiu rýchlosť a diváci si môžu užiť napínavý prelet územím Plieniteľov, poriadnu vesmírnu bitku a akčný záver s malou dávkou hrôzy. A dôjde aj na skvelú hlášku, ktorá to pred titulkami zaklincuje. 70%(16.4.2013)

Ťukám si na čelo, když vidím, že film úzce navazující na seriál hodnotilo 2x více uživatelů, než jeho předlohu. Pro lidi neznalé Firefly se Serenity může skutečně jevit jen jako další, zbytečně velkolepě pojaté vesmírné scifičko s pár nepříjemnými klišé, protože takoví diváci jednoduše neznají spoustu souvislostí a hlavně nemají žádný vztah k postavám a nechápou jejich historii... Pokud ovšem souvislosti známe a máme vztah k postavám, budeme jako doma, právě naopak nás může ono letmé zasvěcování do děje v prvních minutách nudit (i když, to zas ne). Serenity je na rozdíl od Firefly více akčnější a to nejen v samotných bitvách, či honičkách, ale také dějově a "atmosféricky" se rychleji valí kupředu (ani není čas na country hudbu) + dále nelze opomenout, že je evidentně podpořeno lepšími triky. Serenity je prostě povinnost pro všechny příznivce Firefly, nabízí očekávané rozuzlení, dobrou akci i špetku příjemného humoru. 8/10(4.5.2008)

• - Spoiler: V závěrečné bitvě proti útočícím Plenitelům bojuje Inara (Morena Baccarin) za pomoci futuristicky vyhlížejícího luku. V jednom záběru má však luk klasický. Ten se však scénáristům nezdál příliš vhodný, takže většinu scén přetočili. (Novom)

• - Washova bunda má znak Leonovovy mise z 2010: Druhá vesmírná odysea (1984) na jedné ruce a skutečný znak Russian Intercosmos na druhé. (Galadriel)

• - Malcom odkazuje na báseň "The Rime of the Ancient Mariner" od Samuela Taylor Coleridge. V této básni námořník zastřelí albatrosa, což způsobí smrt jeho posádky a zničení jeho lodi. (Galadriel)