Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

Tak co? Zase se spojila davová psychóza, neznalost a ignoranství a hromadně jste odsoudili špičkový film? V komentářích negativních hodnocení čtu o filmových klišé (ty tam možná jsou, ale tvůrci si z nich leda dělají srandu), co kdybyste ale nepoužívali klišé ve svých komentářích? Jak může někdo říct, že je to jen prodloužená epizoda seriálu? Vždyť v některých dílech snad nebyl ani jeden efekt, tady se to jimi jen hemžilo. V seriálu se to hemží koňmi, zde nic. V seriálu se to hemží country, tady jí je velmi pomálu. Ve filmu se navíc vyřeší hlavní zápletka seriálu, konečně se v plné kráse objeví plenitelé, kladné postavy už nejsou nesmrtelné. Když už jsme u postav, ty se chovají krapet jinak, je to prostě všechno daleko akčnější, pestřejší. S nadsázkou by se dalo říct, že ten film nemá se seriálem nic společného. Co jste tu psali dál? Že jste nepochopili vztahy mezi postavami? Pro člověka znalého seriálu musela být, stejně jako pro mě, úvodní půlhodina naprosto nesnesitelná v nekonečném vysvětlování a podbízení se divákovi seriálu neznalému. Čili je to jenom váš problém. Nebo je snad správné odsoudit film, protože jsem nedával dostatečný pozor? Nějaké další ucelenější argumenty u negativních hodnocení nevidím, leda "pěkná blbost", "sračka", "podprůměrný", "brak", které si snad ani nezasluhují pozornost. To, že film byl ještě nedávno v TOP 250 na IMDb snad ani nemá cenu zmiňovat. Teď se snad ale konečně od ostatních uživatelů odprostím a budu se soustředit na film...Často se ve vesmírních sci-fi zaměřuji na zvuk ve vesmíru. S neuvěřitelným povděkem jsem kvitoval, že v seriálu, jakožto jedním z mála, ve vakuu nic neuslyšíte. V prvních záběrech ve mě na chvíli hrklo, to jsem zvuk ve vesmíru uslyšel, pomyslel jsem si: "Ach jo, páni producenti zapracovali". Jaká byla moje úleva, když se hned v dalším střihu objevila planeta. Je otázka, jak moc se asi zvuk šíří v takové výšce, ale to nechám na jiných. Od té doby jsem si začal všímat filmařských kompromisů. Nechtěli z toho udělat frašku jako ve Star Wars, ale zároveň chtěli, aby se diváci v kině při velkolepých bitvách (ty samozřejmě v seriálu taky nejsou) na sebe zmateně nedívali, jestli promítači náhodou nevypli zvuk. Většina vzdušných soubojů se tady odehrává v blízkosti planety v atmosféře. Závěrečný záběr s upadnutým hřmícím víkem ve vzduchoprázdnu považuji za velmi dobrý vtip a jako naznačení toho, že o tom autoři asi bádali. K příběhu nemám výhrad. Má to ten správný science-fiction výhružný podtext (jak to orwellovské počínání aliance, tak i ta čínština, která naštěstí úplně nevymizela) a je epický, jak se na ukončovací film sluší a patří. Čekal jsem nějakou šokující pointu, která by měla souvislost s planetou Zemí, dobře, že jsem se ji nedočkal. Takhle je to sice takové skromnější, ale konec přesto stojí za to a fanoušky seriálu snad udobřil, navíc v titulkách zazní i upravená znělka. Update 6.3.2013: za těch šest let se hodnocení Serenity zvedlo o zhruba osm procent. Velice to kvituji, i když můj rozhněvaný komentář tak poněkud ztrácí na údernosti :-)(20.8.2007)

• Shit

Nudnější Sci-fi jsem už pěkně dlouho neviděl, během filmu sem se několikrát málem unudil k smrti a nesčetněkrát sem to chtěl vzdát, ale bohužel sem to dokázal vydržet v domění, že to přece nemůže být tak dšsný po celou dobu. hmm, jenže může. A k tomu dvouhodinovýmu nudění si ještě přičtěte stupidní zápletku, totálně uboze namachrovanýho a nesymapatickýho hlavní hdinu + jeho nesympatickej a totálně namachrovanej tým a hodně slabý triky a vyjde vám serenity. Už nikdy víc(9.12.2006)

Dechberoucí velkofilm i závěrečný díl televizního seriálu. Příběh o tom, že hrdinou může být každý z nás i nahláškovaná týmovka. Zaprášený western i monumentální sci-fi. Serenity povyšuje odkaz seriálu na (ještě) vyšší úroveň, dělá z Malcolma kapitána, kterého chceme jako nadřízeného všichni a z lásky k lodi poslání, které se neodmítá. Firefly je nezapomenutelná sama o sobě, díky Serenity je nesmrtelná.(10.10.2010)

„Dobre, máš určitý talent, Albatros, ale lietanie, to nie sú len tlačidlá a čísla. Vieš, aké je prvé pravidlo lietania? Láska. Môžeš poznať všetku vesmírnu matematiku, ale loď, ktorú nemáš rada, ťa okamžite strasie, bez výnimky. Láska ju udrží vo vzduchu, keď sa má zrútiť. Láska ti prezradí, kedy má bolesti. Láska z nej robí domov.“ Jossa Whedona ani omylom nepokladám za kultovú postavu (jeho scenár k VOTRELCOVI: VZKRIESENIU bol jedným slovom príšerný, „Buffy“ ma nikdy nebavila a z „Angela“ som videl dve časti) a predčasne ukončený westernový sci-fi seriál „Firefly“ som nevidel. Vlastne ani neviem, prečo preboha som si SERENITY pozrel. Ale dostala ma. Akčné scény sú prekvapivo kvalitné, počítačové efekty pekné, vízia budúcnosti síce plná klišé o osídľovaní vesmíru a akejsi zlej megakorporácii a postavy sú silne štylizované (indianajonesovský kapitán, cynický pilot). Lenže ten film funguje na jednotku. Herci bez problémov zvládajú štylizovanosť a stávajú sa sympatickými hrdinami, ktorým radi držíme palce (najmä Nathan Fillion a Summer Glauová, ale tiež Adam Baldwin či Alan Tudyk), výprava je krásna (predovšetkým „biele mestečko“), scény, v ktorých umierajú dôležité postavy dojímavé a celé to má poetickú atmosféru o chybujúcich ľuďoch, ktorí kedysi možno boli dobrí a o lodiach, ktoré sú možno pooškierané, ale stále spoľahlivé. A posledná scéna z kokpitu je bomba. „Búrka je čoraz horšia.“ – „Čoskoro z nej budeme vonku." Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/sci-fi/347-serenity-100-(20.8.2006)

Pro ty co neviděli seriál Firefly je tenhle film naprosto bezpředmětný. Já mám Firefly zkouklej a tento celovečerák se jeho dokonalosti bohužel nevyrovnal. Serenity není vůbec špatný film, odhalení jak je to vlastně s pleniteli je velice chytré, ale místo toho mohlo bejt radši víc dílů seriálu. Bylo by to tak lepší.(1.11.2007)

• - Při objevení mrtvol na Mirandě v zapečetěné místnosti, těsně před tím, než začne River mluvit čínsky, můžeme vidět tělo starého muže v laboratorním plášti se zlatými botami. Tyto boty jsou Nike Flightposite III, basketbalové boty navržené Kevinem Garnettem a uvedené na trh v roce 2001. (Galadriel)

• - Joss Whedon říká v komentáři na DVD, že Chiwetel Ejiofor, Nathan Fillion, Summer Glau a Sean Maher sami prováděli většinu svých kaskadérských kousků. Summer Glau, ve skutečnosti výborná tanečnice, využila své taneční dovednosti ve dvou soubojích. (Galadriel)

• - Dva vraky lodí mají registrační číslo C57D jako odkaz na film Zakázaná planeta (1956). Na jednu z nich ukazuje Jayne při průzkumu, druhá je záchranná signální loď. Joss Whedon říká na komentáři na DVD, že název světa „Miranda“ si vypůjčil ze Shakespearovy hry „Bouřka“, ve které je postava takového jména, která říká „O brave new world that has such people in't!“ („Straň se světa, na kterém jsou takový lidé!“). Zakázaná planeta byla částečně založena na „Bouři“. (Galadriel)