Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

Bez znalosti Firefly ani ránu. Jak zakončit jeden z nejlepších seriálů všech dob ? Filmem, jenž vysvětlí všechny nezodpovězené otázky a ukončí odysseu hlavních hrdinů. Za minimální rozpočet dokázal Whedon stvořit skvělé akční sci-fi, jenž je i po desátém shlédnutí stále fascinující. Humorné eskapády Mala Reynoldse, drsné hlášky Jaynea, přitažlivost Inary, tajemnost River, odvaha Zoe a vtipnost Washe jsou stále mnohými z důvodů, proč jsem si příběh okolo posádky Serenity zamiloval. Jediným problém se tak stává fakt, že bez znalosti první (a bohužel jediné) série ztrácí velká část děje smysl. Pro ty, jenž měli možnost Whedonovu ságu vidět, se zajisté jedná o nezapomenutelný zážitek.(21.8.2007)

Abych volně citovala: každý, kdo Serenity hodnotí bez znalosti Firefly, je Liou coe shway duh bia-tze huh hoe-tze doo bun ur-tze. Mezi světové záhady, které nejspíš až do smrti nepochopím, patří skutečnost, že typický hollywoodský liberál Whedon natočil snad nejlepší obhajobu libertariánského pohledu na otázku svobody, vlastní vůle a možnosti nuceně napravovat nízkost a přízemnost člověka (btw tomu, že Malcolm Reynolds je v podstatě klasický benevolentní patriarcha, a všichni včetně feministek ho přesto žerou, se svou neskutečností rovná už jen hipsterská obliba Tonyho Starka). Pátá hvězda málem unikla o vlásek, přesněji řečeno o zbytečný a neemocionální kůl zaražený na úplně blbé místo. Nezbývá než doufat, že teď po Avengerech nějaké studio konečně Whedonovi zaplatí dvojku. Do té doby si se svým novým oblíbeným drsoněm už nějak vystačím. PS: pokud bych si měla vybrat scénu, z níž se mi spodní svaly stahují nejvíc, pak volím úvodní čtyřminutový, dokonale hudebně podbarvený a pro Whedona zřejmě typický nepřerušovaný záběr na přistání Serenity, průlet rozpadající se lodí a perfektní představení členů posádky. Na tohle už ani ti Avengeři nemají.(5.9.2012)

Perfektné ukončenie seriálu Firefly............ Soundtrack David Newman: 1. Into The River ,2. Escape ,3. Serenity ,4. Going For A Ride ,5. Trading Station Robbery ,6. River Goes Wild ,7. River And Simon In Locker ,8. Population Dead ,9. Haven Destroyed ,10. Shepherd Books' Last Words ,11. You're Not A Reaver ,12. Mal Decides ,13. Truth / Mal's Speech ,14. Space Battle ,15. Crash Landing ,16. Run to Black ,17. Generator Room ,18. Mal And Op Fight ,19. Jayne And Zoe / Final Battle ,20. Funeral / Rebuilding Serenity ,21. Prep For Flight ,22. Love ,23. End Credits,(14.5.2011)

Když tohle vznikalo, tak podle mého museli být tvůrci hodně na trní, že buď se jim diváci totálně vysmějí, nebo se jejich dílko chytne a osloví nemalou skupinu dalších milovníků organické sci-fi. Tenhle vesmírný western má nakonec zřejmě víc příznivců, než odpůrců, mě do svých galaktických chapadel ale bohužel nelapil. Občas dochází dech trikařům, jindy hercům, ve kterých jsem měl docela zmatek. Hlavně jsem jedním z těch, kteří se do filmu pustili bez jakékoliv dřívější znalosti seriálu, a to je asi hlavní kámen úrazu. Jedno je jisté, ať tak či onak, seriál bych si stejně nikdy nepustil..(6.9.2010)

To nejlepší ze seriálu ve výborném netelevizním hávu. A samozřejmě ještě víc do očí bijící podobnost se Star Wars.(7.11.2012)

• - Když operační prohlíží Malcolmův soubor, ukazuje jeho narození 9/20/2468. 9/20/2002 je datum, kdy měl seriál Firefly (od r. 2002) premiéru. Datum 9/20/1968 je pak narození scenáristy a producenta seriálu Bena Edlunda. (Galadriel)

• - Události ve filmu Serenity se odehrávají šest měsíců po poslední epizodě seriálu Firefly (2002). Toto období přemostily tři knihy komixů vydané v létě 2005 (publikované nakladatelstvím Dark Horse comics a napsané Jossem Whedonem a Brettem Matthewsem). (Galadriel)

• - Při objevení mrtvol na Mirandě v zapečetěné místnosti, těsně před tím, než začne River mluvit čínsky, můžeme vidět tělo starého muže v laboratorním plášti se zlatými botami. Tyto boty jsou Nike Flightposite III, basketbalové boty navržené Kevinem Garnettem a uvedené na trh v roce 2001. (Galadriel)