Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

CD/// Obsazení 5/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 9/10/// +bombastické bojové scény, výborné efekty, slušná hudba. a zvláště drsné vyznění snímku -slabej příběh, ne moc charismatické postavy/// Sci-fi snímky hltám i když jich není mnoho a akční scény (zvlášť když jsou tak vypečené) hltám ještě více. Možná škoda že těch scén tam není moc (více je vidět mnoho nesrozumitelných dialogů), ale přesto když se nějaká naskytla, byla parádní. Netrvalo mi dlouho abych zjistil, že film nějak navazuje na původná seriál Firefly, ketrý jsem neviděl a to byl možná taky důvod proč jsem ději a postavám moc nerozuměl a přišlo mi to z úvodu vytažený vodnikud. Až uvidím předchůdce tohoto filmu, tak hodnocení možná přehodnotím./// Celkem 66%///(16.2.2007)

Perfektné ukončenie seriálu Firefly............ Soundtrack David Newman: 1. Into The River ,2. Escape ,3. Serenity ,4. Going For A Ride ,5. Trading Station Robbery ,6. River Goes Wild ,7. River And Simon In Locker ,8. Population Dead ,9. Haven Destroyed ,10. Shepherd Books' Last Words ,11. You're Not A Reaver ,12. Mal Decides ,13. Truth / Mal's Speech ,14. Space Battle ,15. Crash Landing ,16. Run to Black ,17. Generator Room ,18. Mal And Op Fight ,19. Jayne And Zoe / Final Battle ,20. Funeral / Rebuilding Serenity ,21. Prep For Flight ,22. Love ,23. End Credits,(14.5.2011)

Bez znalosti Firefly ani ránu. Jak zakončit jeden z nejlepších seriálů všech dob ? Filmem, jenž vysvětlí všechny nezodpovězené otázky a ukončí odysseu hlavních hrdinů. Za minimální rozpočet dokázal Whedon stvořit skvělé akční sci-fi, jenž je i po desátém shlédnutí stále fascinující. Humorné eskapády Mala Reynoldse, drsné hlášky Jaynea, přitažlivost Inary, tajemnost River, odvaha Zoe a vtipnost Washe jsou stále mnohými z důvodů, proč jsem si příběh okolo posádky Serenity zamiloval. Jediným problém se tak stává fakt, že bez znalosti první (a bohužel jediné) série ztrácí velká část děje smysl. Pro ty, jenž měli možnost Whedonovu ságu vidět, se zajisté jedná o nezapomenutelný zážitek.(21.8.2007)

Tento film je dokončením seriálu Firefly. Joss Whedon (který je podepsán jak pod seriálem, tak pod filmem) vybral zřejmě to podstatné z toho, co chtěl říct, kdyby mu bylo umožněno seriál dotáhnout až do konce, a vcelku šikovně to řekl během tohoto filmu. V podstatě všechny otázky, které jsem si položil po zhlédnití poslední epizody Firefly, zde byly uspokojivě zodpovězeny. Jen co se týče formy, zvítězilo tentokrát SF nad westernem, a to přímo drtivě. Jak se tak dívám na zdejší hodnocení, Firefly neznalí diváci většinou hvězdičkami zrovna neplýtvali. Je to pochopitelné. Během filmu si jen těžko mohli vytvořit vztah k postavám, které ani v seriálu nejsou nějak extra psychologicky prokreslené. Ale tyhle vyšší ambice Firefly jakožto čirá westernová space opera nejspíš nikdy neměla. Takže jediná výtka (když pominu onu nepřítomnost westernovosti, která seriálu tak výtečně posloužila, ale zde by byla jen na obtíž) směřuje k občasné zkratkovitosti jak v jednání postav, tak v podání některých scén. Několikrát se ale konalo vyložené nadšení, rozpaků bylo jen maličko a nakonec převládla spokojenost. Pokud budeme brát tento film jako poslední díl seriálu, máme tu asi nejbombastičtější závěrečnou epizodu, jakou kdy jaký seriál měl... Na palubu lodi kapitána Reynoldse se budu v budoucnu určitě rád vracet, a vám, kteří jste tam ještě nebyli, mohu návštěvu Serenity jenom doporučit. Nejlíp když začnete prvním dílem, v jistém údolí, kde právě Aliance vyhrává rozhodující bitvu největší války v dějinách. Mezi poraženými je ale jeden voják, který se nikdy nevzdá...(12.1.2009)

Serenity je zjevením, které zčásti dokončuje Firefly a je i bez "svého" seriálu dobrým filmem. Pro seriál a fanoušky je Serenity darem z nebes, protože ukončuje několik linií a jako "poslední dvou díl" nemá na poli seriálů konkurenci. Znalost seriálu není podmínkou, ale je výhodou. Postavy, ke kterým budete mít seriálem vybudovaný krásný vztah, na vás pak působí o stupeň lépe a chápete několik motivačních prvků, které by zůstali jinak v pozadí. Joss Wheon také vytahuje tajné eso z rukávu, tedy spíše dvě. Jedním je Chiwetel Ejiofor, který se stává tím chybějícím elementem k seriálu, který neměl "velkého chladného zlého chlapa, který vás zničí...". Jeho role je perfektní, brilantně zvládnutá a chladná. Druhým esem je Summer Glau, její potenciál je konečně rozvinut, její schopnosti předvedeny a její postava se pro mě stává synonymem seriálu (vedle kapitána Reynoldse). V rámci seriálu je film na jasných 5* bez jediného špatného slova, bez seriálu je to velmi zajímavé sci-fi, které potěší atmosférou a tempem, ale možná nebude naprosto přívětivé "neznalému". Vím o čem mluvím, poprvé jsem film viděl bez seriálových znalostí. Užil jsem si ho jako trochu jiné sci-fi, ale nemiloval jsem postavy od prvního okamžiku a hledal k nim cestu. Fanoušci musí křičet radostí. Dostali svou třešničku na dort jménem Firefly. Bez vážnější vady, bez hromady řečí a s dějem, který (vzhledem k rychlosti seriálu) obsahuje příběh minimálně jedné sezony. Joss Whedon ukázal, že když chce umí splnit sny fanoušků.... Jen tak dál.(5.1.2006)

• - Mini-gun postavy Jayne dostane na konci filmu přezdívku „Lux“, podle herce Adama Baldwina je odkaz na věrného fanouška a správce chatu (LuxLucre) Kerry Pearsona. Pearson, který zemřel na komplikace cukrovky, byl známý díky fandovskému filmu, ve kterém vystupovaly postavy ze seriálu Firefly (od r. 2002) v kresleném stylu á la Mestečko South Park (od r. 1997). (Galadriel)

• - Na DVD je skrytý, tajný bonus (jako na spoustě DVD, jen se musí umět najít). V pravé části obrazovky uprostřed, co vypadá jako useknutý trojúhelník s kroužkem, je aktivní místo. Po rozkliknutí se objeví DVD bonus s animovanou reklamou v japonském stylu na FruityOatyBars (müssli tyčinky), která aktivovala u River Tam bojové schopnosti v baru. Reklama je, podle slov Josse Whedona, odkaz na pana Sparkla ze seriálu Simpsonovi. (c.tucker)

• - V závěrečných titulkách se objeví hudební téma seriálu Firefly (2002) v kytarové verzi. (Galadriel)