Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

Kde se vzal tu se vzal....film navazující na skvělý seriál Firefly. Viděl jsem dříve film a poté seriál. Ale to ničemu nevadí, pochopil jsem i tak ale po dokončení seriálu to bylo jasnější. Jak se dala tahle kupa vesmírných kovbojů v čele s kapitánem Reynoldsem dohromady. Jedná se o opravdu zdařilý kus sci-fi práce, poctivého řemesla, krásné prostředí, zápletka, plenitelé, čerňoušek s katanou, bombastická bitva flotil a nad to skvělý hudební doprovod. Určitě největší prekvapení roku! a jedna ze sci-fi srdcovek.(6.12.2005)

• gudaulin

Film funguje jako samostatný celek,i když příznivci původního seriálu pochopitelně ocení rozvinutí některých motivů a budou se v příběhu orientovat snáze.Svět,v němž se pohybuje Sirenity je zřetelně odlišný od světa nejznámější space opery Startrek. Syrovější,méně nažehlený a ne tak sterilní.Jenže zatímco Startrek a jeho odnože jsou rodinnou podívanou od 9 do 99 let,je u Serenity jasně cítit (výběrem postav,slovníkem,vzájemnými vztahy hrdinů) zaměření na náctileté.Whedon zkrátka zůstal duchem dospívajícím klukem,pro teenagery píše a rozumí jim.Komu se líbila Buffy nebo Angel,u něj má velmi slušnou šanci zabodovat i Serenity.Jsem si téměř jistý,že být mi 15,film i seriál bych si vychutnal.Jenže jsem doklopýtal do středního věku a mentálně i intelektuálně jsem se od Whedonova světa přece jen vzdálil.Z filmu navíc přes investované milióny vyzařuje určitý televizní rozměr.Celkový dojem 40%.(14.7.2006)

Tento film je dokončením seriálu Firefly. Joss Whedon (který je podepsán jak pod seriálem, tak pod filmem) vybral zřejmě to podstatné z toho, co chtěl říct, kdyby mu bylo umožněno seriál dotáhnout až do konce, a vcelku šikovně to řekl během tohoto filmu. V podstatě všechny otázky, které jsem si položil po zhlédnití poslední epizody Firefly, zde byly uspokojivě zodpovězeny. Jen co se týče formy, zvítězilo tentokrát SF nad westernem, a to přímo drtivě. Jak se tak dívám na zdejší hodnocení, Firefly neznalí diváci většinou hvězdičkami zrovna neplýtvali. Je to pochopitelné. Během filmu si jen těžko mohli vytvořit vztah k postavám, které ani v seriálu nejsou nějak extra psychologicky prokreslené. Ale tyhle vyšší ambice Firefly jakožto čirá westernová space opera nejspíš nikdy neměla. Takže jediná výtka (když pominu onu nepřítomnost westernovosti, která seriálu tak výtečně posloužila, ale zde by byla jen na obtíž) směřuje k občasné zkratkovitosti jak v jednání postav, tak v podání některých scén. Několikrát se ale konalo vyložené nadšení, rozpaků bylo jen maličko a nakonec převládla spokojenost. Pokud budeme brát tento film jako poslední díl seriálu, máme tu asi nejbombastičtější závěrečnou epizodu, jakou kdy jaký seriál měl... Na palubu lodi kapitána Reynoldse se budu v budoucnu určitě rád vracet, a vám, kteří jste tam ještě nebyli, mohu návštěvu Serenity jenom doporučit. Nejlíp když začnete prvním dílem, v jistém údolí, kde právě Aliance vyhrává rozhodující bitvu největší války v dějinách. Mezi poraženými je ale jeden voják, který se nikdy nevzdá...(12.1.2009)

Serenity je údajne lepšie vidieť až po Firefly, ktorý mu predchádza, hoci to nie je nevyhnutnosťou. Fanúšik seriálu síce môže byť trochu sklamaný odlišným prístupom, v konečnom dôsledku však predsa len prižmúri oči, keďže stále ide o svet, ktorý pozná a má ho rád. Bežný divák však môže v Serenity vidieť originálne sci-fi novej generácie, ale i béčko patriace priamo na video a tomuto dojmu príliš nepomáha ani kvantum televíznych hercov v hlavných úlohách. Napriek omezenému rozpočtu však vyzerá Serenity po trikovej stránke výborne a niet v ňom výraznej stopy po televíznosti. Joss Whedon nielen mnohými vychytávkami dokazuje, že je zručný režisér, nezlyháva ani ako scenárista - i keď v tomto prípade sa až príliš nechal vtiahnuť epickosťou príbehu. Ale hoci mu komorné zápletky idú lepšie, nie je to až tak na škodu a oveľa lepšie podporuje emocionálny dopad príbehu. A čo si budeme nahovárať, ako vyvrcholenie seriálu to celé funguje na jednotku a zároveň je názornou ukážkou že aj so 40 miliónmi sa občas dajú robiť v tomto žánri divy.(29.9.2007)

• Kaka

Seriál jsem neviděl, nicméně film jako takový působí dost špatným dojmem. Triky evokují klasické rádoby výpravné nízkorozpočťáky, snažící se vytěžit z minima maximum, děj je banálně jednouduchý, posádka vzdušného korábu kromě vůdce poměrně nesympatická a záporák trapný. Za pozornost tak stojí jen lehce pomatená holčina, jejíž chvaty rozhodně stojí za to pustit si Serenity na pořádně velkém plátně za podpory slušné zvukové aparatury, ale jinak je tahle břečka všechno jen ne zajímavý film.(16.10.2008)

• - Po nalezení prvního mrtvého těla v bílém městě můžeme vidět zvláštní schody s rampou. Jde o přesnou kopii schodů na Robinson Square ve Vancouveru v Kanadě, navrženými Arthurem Ericksonem. (Galadriel)

• - Malův drink, Ng Ka Py, je čínská brandy. Můžeme ji zahlédnout ve filmu v jeho ubikaci a také si o tento drink řekl v baru v první scéně epizody „The Train Job“ v seriálu Firefly (2002). (Galadriel)

• - V závěrečných titulkách se objeví hudební téma seriálu Firefly (2002) v kytarové verzi. (Galadriel)