Hustě osídlené galaxii vládne Aliance, která vznikla spojením sil pozemských velmocí USA a Číny. Válečný veterán Malcolm Reynolds je kapitánem plavidla s idealistickým názvem Serenity. Vydělává si na živobytí jako podřadný zlodějíček a nájemný převozník. Posádku jeho lodi tvoří jeho věrná kamarádka Zoë, její muž a zároveň pilot Wash, opravářka Kaylee a svalovec Jayne. V momentě, kdy na palubu přibere dva nové pasažéry, se dostane do mnohem větších potíží, než na které je připraven. Mladý doktor a jeho sestra River, která oplývá telepatickými schopnostmi, totiž prchají před tajnou vládní organizací, která se snaží z dívky vytvořit dokonalého zabijáka. Vesmírná loď na sebe upoutala nejen pozornost vládních sil, ale i galaktických pirátů a dalších nepřátel. Další nebezpečí se ale skrývá v samém srdci Serenity... (TV Nova)

Trailer

Enšpígl

Serenity je především zvukově dokonalej fiilm, nejenom z hlediska akčních scén, ale i z hlediska drobností, každý vrznutí, zavření dveří, pohyb, to všechno večer a ve sluchátkách film šponuje do kvalitního zážitku. Velká škoda, že jedinou ambicí filmu je diváka bavit, protože v případě Serenity měl i na víc, ale to by musel jít víc do hloubky, dát lepší dialogovky a to se milému filmu evidentně nechtělo. ()

Galadriel

Serenity je výpravnějším, trikovějším a bombastičtějším Firefly. Konečně zde byl na plno využit potenciál ukrytý v postavě River. Vše, co bylo výborné na seriálu, zůstalo výborné i tady, a navíc filmový formát posádce kapitána Malcolma Reynoldse prostě sluší. Takovéhle zakončení si narychlo ukončený seriál prostě zasloužil, jako takovou náplast na nečekaně utrženou ránu. Nejsem si ale jistá, jestli kvality filmu budou schopni docenit diváci, kteří seriál neviděli, protože v mnoha případech vůbec nemůžou tušit, o co vlastně jde, nebo kdo je kdo. Obávám se, že ve většině případů nebudou, protože jinak by tady snad nemohlo být takové množství negativních komentářů a nízkých hodnocení. Kromě silné stylizace byl totiž Firefly plný vtipných narážek, sebeironie a občas i parodie. Navíc spousta věcí, které se tu tak nějak vyřeší nebo stanou nemají bez hlubšího kontextu žádný význam, třeba vztah Kaylee a Simona nebo Zoe a Washe a spousta narážek a vtípků prostě nemůže bez znalostí souvislostí vyznít tak, jak má. Seriálu jsem plné hodnocení nedala kvůli pomalému rozjezdu a náhlému ukončení, ale Serenity si ho bez mrknutí oka zaslouží. ()

Matty

Po druhém zhlédnutí: Bigger, Longer, Uncut! Ve vzdálenosti několika světelných let nejlepší celovečerní zpracování televizního seriálu a na dlouhou dobu nejspíš mé nejmilejší guilty pleasure, což tentokrát píšu již jako „hnědokabátník“, takže mě prosím berte s rezervou. Od prvních minut neskutečná jízda, během které není čas na zbytečná zastavení. Mnoho otázek, mnoho vyznání a odhalení, na která nezbyl prostor v předčasně ukončeném seriálu, je konečně objasněno/vyřčeno (parapsychologické schopnosti River, vztah mezi Kaylee a doktorem). Krom slovy nezachytitelné sympatičnosti celé osádky Firefly a spousty dalších faktorů si Serenity může dovolit shlížet na jiné velkofilmy díky drzosti, s jakou zlehčuje klasická „velkofilmová“ klišé (Mluvím teď s Mirandou?; - Jednou mi o tom musíte povyprávět - Ne, nemusím; - Past? -Past - Vlezeme do ní?). Konfrontačních vtípků a úletu do světa kovbojů mohlo být více, ale akorát by narušovaly dospělejší pojetí filmu, kdy je padouch zlý až na půdu a zlo vůbec má delší chapadla, což umocňuje nekompromisní odstranění několika důležitých postav (včetně jedné postavy nové). Je vidět, že tvůrci jsou naučeni vytřískat z rozpočtu, jenž jim byl svěřen maximum – speciální efekty vypadají vážně skvěle (střet lodí Aliance a plenitelů) a akční scény, přicházející vždy těsně před tím, než mě ty neakční začaly nudit, drží adrenalin permanentě v nadprůměrných výšinách. Do výšin takřka nebeských mne vystřelil závěr – tak strašně nerad jsem se s nimi loučil. Bylo mi s vámi pěkně, thx za společnost a zas někdy. 95% Po prvním zhlédnutí: Pokusy o převedení seriálového kouzla - vyčarovaného na prostoru necelých šedesáti minut - na velké plátno, obvykle končí nepěkným fiaskem, jenž málokdy potěší alespoň ty nejskalnější příznivce. Serenity (podle u nás nevysílané série Firefly) ovšem dopadlo mnohem lépe. Nad veškerá očekávání. Joss Whedon (režie Buffy: přemožitelky upírů) vzal seriálové prvky a vybrousil je do velmi elegantní dvouhodinové podoby. Fandové Firefly si (nejspíš) užijí to, co mají rádi ve větší míře a ostatní čeká hutná porce akčního sci-fi westernu. Podoba a srozumitelnost rozsáhlého univerza je mnohem povedenější než u Riddicka: Kroniky temna. Ačkoliv Serenity nemůže lákat na velká jména, štáb odvedl v rámci možností maximum. Herci úspěšně stínují lehce načrtnuté charaktery a skutečně bych jim přál záplavu hollywoodských nabídek. O technické stránce svědčí následující odvážné závěry, ke kterým jsem během sledování došel: Serenity jsou nejlepším akčním filmem od remaku Úsvitu mrtvých, nejlepším sci-fi od Pomsty Sithů a překvapivě i nejlepším westernem od Divoké bandy (moc povedený je v tomto směru zvlášť soundtrack). Jo, a taky je tím nejlepším béčkem pro masy (tzn., že jeho metamorfóza v áčkový blockbuster patří k těm nejnerozpoznatelnějším). Kašlu na lehce soap operový nádech, už dlouho jsem se takhle nebavil! 85% Zajímavé komentáře: Galadriel, Lateef, Dan9K, Jordan, jahol, Weirdman, Vlado_B ()

Cival

Potěšilo mě, jak moc se Whedon zbavil televiznosti a jak působivě filmově vypadá jeho snímek hlavně v poslední půlhodině. Bohužel v Serenity je i hodně hluchých míst, jejichž vybledlost bude stoupat s vaší neznalostí seriálové předlohy. Firefly jsem nikdy v životě neviděl, takže vztahy mezi postavami mě dlouhou dobu míjely. Bavila jen těžká prohláškovanost a průměrná akce v průměrném trikovém hávu. Ale jak jsem upozornil, finále dojmy hodně napravuje, takže s klidným svědomím posílám tři hvězdy. ()

Malarkey

Pro mě opravdu překvapení po celkem hodně dlouhé době se objevilo další velmi dobré sci-fi odehrávající se v komnatách vesmíru. Berme v potaz, že film vznikl na úkor zakončení (prý) jednoho z nejlepších sci-fi seriálů Firefly, který po první sérii nenávratně ukončili. Autoři do svého díla zabudovali i špetku humoru, který příjemně uvolňuje příběh. Nakonec mě příjemně překvapili vesmírnou bitvou, která se celkem dobře povedla. Velmi doporučuji hlavně milovníkům sci-fi, kteří by od tohoto filmu neočekávali pecku. Příjemně totiž překvapí. ()

• Dva vraky lodí mají registrační číslo C57D jako odkaz na film Zakázaná planeta (1956). Na jednu z nich ukazuje Jayne při průzkumu, druhá je záchranná signální loď. Joss Whedon říká na komentáři na DVD, že název světa „Miranda“ si vypůjčil ze Shakespearovy hry „Bouřka“, ve které je postava takového jména, která říká „O brave new world that has such people in't!“ („Straň se světa, na kterém jsou takový lidé!“). Zakázaná planeta byla částečně založena na „Bouři“. (Galadriel)
  • Na DVD je skrytý, tajný bonus (jako na spoustě DVD, jen se musí umět najít). V pravé části obrazovky uprostřed, co vypadá jako useknutý trojúhelník s kroužkem, je aktivní místo. Po rozkliknutí se objeví DVD bonus s animovanou reklamou v japonském stylu na FruityOatyBars (müssli tyčinky), která aktivovala u River Tam bojové schopnosti v baru. Reklama je, podle slov Josse Whedona, odkaz na pana Sparkla ze seriálu Simpsonovi. (c.tucker)
  • Malův drink, Ng Ka Py, je čínská brandy. Můžeme ji zahlédnout ve filmu v jeho ubikaci a také si o tento drink řekl v baru v první scéně epizody „The Train Job“ v seriálu Firefly (2002). (Galadriel)