Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

Potěšilo mě, jak moc se Whedon zbavil televiznosti a jak působivě filmově vypadá jeho snímek hlavně v poslední půlhodině. Bohužel v Serenity je i hodně hluchých míst, jejichž vybledlost bude stoupat s vaší neznalostí seriálové předlohy. Firefly jsem nikdy v životě neviděl, takže vztahy mezi postavami mě dlouhou dobu míjely. Bavila jen těžká prohláškovanost a průměrná akce v průměrném trikovém hávu. Ale jak jsem upozornil, finále dojmy hodně napravuje, takže s klidným svědomím posílám tři hvězdy.(7.12.2005)

Serenity je zjevením, které zčásti dokončuje Firefly a je i bez "svého" seriálu dobrým filmem. Pro seriál a fanoušky je Serenity darem z nebes, protože ukončuje několik linií a jako "poslední dvou díl" nemá na poli seriálů konkurenci. Znalost seriálu není podmínkou, ale je výhodou. Postavy, ke kterým budete mít seriálem vybudovaný krásný vztah, na vás pak působí o stupeň lépe a chápete několik motivačních prvků, které by zůstali jinak v pozadí. Joss Wheon také vytahuje tajné eso z rukávu, tedy spíše dvě. Jedním je Chiwetel Ejiofor, který se stává tím chybějícím elementem k seriálu, který neměl "velkého chladného zlého chlapa, který vás zničí...". Jeho role je perfektní, brilantně zvládnutá a chladná. Druhým esem je Summer Glau, její potenciál je konečně rozvinut, její schopnosti předvedeny a její postava se pro mě stává synonymem seriálu (vedle kapitána Reynoldse). V rámci seriálu je film na jasných 5* bez jediného špatného slova, bez seriálu je to velmi zajímavé sci-fi, které potěší atmosférou a tempem, ale možná nebude naprosto přívětivé "neznalému". Vím o čem mluvím, poprvé jsem film viděl bez seriálových znalostí. Užil jsem si ho jako trochu jiné sci-fi, ale nemiloval jsem postavy od prvního okamžiku a hledal k nim cestu. Fanoušci musí křičet radostí. Dostali svou třešničku na dort jménem Firefly. Bez vážnější vady, bez hromady řečí a s dějem, který (vzhledem k rychlosti seriálu) obsahuje příběh minimálně jedné sezony. Joss Whedon ukázal, že když chce umí splnit sny fanoušků.... Jen tak dál.(5.1.2006)

• LihO

Predvídateľné, úboho spracované a veľmi umelo a neprirodzene pôsobiace, najmä kvôli slabým hereckým výkonom, stupídnym dialógom a nezmyselnému scenáru. Najprirodzenejšie pôsobiaci herecký výkon bol paradoxne v podaní Summer Glau (paradoxne preto, lebo hrala postavu, ktorá to nemala v hlave v poriadku). Dávam 2 hviezdy za pár, graficky celkom slušne spracovaných, záberov (hlavne zábery na planéty) a skvelú hudbu od Newman-a.(31.12.2011)

Serenity je především zvukově dokonalej fiilm, nejenom z hlediska akčních scén, ale i z hlediska drobností, každý vrznutí, zavření dveří, pohyb, to všechno večer a ve sluchátkách film šponuje do kvalitního zážitku. Velká škoda, že jedinou ambicí filmu je diváka bavit, protože v případě Serenity měl i na víc, ale to by musel jít víc do hloubky, dát lepší dialogovky a to se milému filmu evidentně nechtělo.(21.6.2014)

No, fanousci Firefly u tohohle filmu asi slintaj, ale ja nevidel ani jeden dil a tudiz me tohle nijak zvlast nezaujalo. Pribeh je sice nic moc, ale staci. Udelat z hlavnich hrdinu vandraky s rozpadajici se lodi je taky fajn a obcas je tu dobra hudba. Triky jsou zhruba na urovni Stargate. Co se tyce hercu, tak nehrajou nic extra, ale zachranujou je dobre napsany dialogy a par slusnejch hlasek. Posledni pulhodina dobre napravuje vyslednej dojem z filmu, protoze to je docela slusna rezba, ale tech 90 minut predtim to nevynahradi, takze to vic jak na 3* nebude, protoze se jedna o nicim zajimavy, prumerny sci-fi.(21.4.2007)

• - Jeden z videoklipů hrajících na monitorech Mr Universe v jeho základně je reklama Blue Sun z epizody „The Message" seriálu Firefly (2002). (Galadriel)

• - Kávovar v kuchyni Serenity je designový kávovar firmy Siemens od F.A. Porsche. (Galadriel)

• - Prvních devět minut filmu bylo umístěno na internet jako propagace před uvedením Serenity. (Galadriel)