Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

„„Víš, jaká je definice hrdiny? Je to někdo, kvůli komu umírají lidé. Pak si to najdi ve slovníku.“ Seriál jsem nejenom neviděla, ale vůbec jsem nevěděla, že něco takového existuje. A přestože nemám žánr sci-fi příliš ráda, navíc jsem většinu filmu tápala v tom, kdo je kdo a o co vlastně jde! Dávám s klidem 3*, za humor a za odzbrojující hlášky. „Co plánuješ a co se stane není skoro nikdy totéž.“ „Doktore, vaši sestru beru pod svou ochranu.Jestli se jí něco stane, přísahám, že mě to zasáhne. Možná budu i brečet.“(22.12.2005)

• gudaulin

Film funguje jako samostatný celek,i když příznivci původního seriálu pochopitelně ocení rozvinutí některých motivů a budou se v příběhu orientovat snáze.Svět,v němž se pohybuje Sirenity je zřetelně odlišný od světa nejznámější space opery Startrek. Syrovější,méně nažehlený a ne tak sterilní.Jenže zatímco Startrek a jeho odnože jsou rodinnou podívanou od 9 do 99 let,je u Serenity jasně cítit (výběrem postav,slovníkem,vzájemnými vztahy hrdinů) zaměření na náctileté.Whedon zkrátka zůstal duchem dospívajícím klukem,pro teenagery píše a rozumí jim.Komu se líbila Buffy nebo Angel,u něj má velmi slušnou šanci zabodovat i Serenity.Jsem si téměř jistý,že být mi 15,film i seriál bych si vychutnal.Jenže jsem doklopýtal do středního věku a mentálně i intelektuálně jsem se od Whedonova světa přece jen vzdálil.Z filmu navíc přes investované milióny vyzařuje určitý televizní rozměr.Celkový dojem 40%.(14.7.2006)

Nejkrásnějším znamením šikovného režiséra je, že i pro neznalce seriálu v tomto snímku všechny postavy perfektně fungují, jsou snadno rozeznatelné, a divák se s nimi téměř okamžitě ztotožní a chápe jejich činy. Jsem si jistý, že jsem právě viděl jedno z nejlepších výpravných akčních sci-fi nového tisíciletí, ve kterém má i např. krátká vesmírná bitka odehrávající se ke konci pomalu větší koule, než celá třetí epizoda Star Wars. Na projektu je vidět ohromný cit pro vypjaté scény a vypilovaný scénář - tohle není žádné laciné béčko ani přehnaný americký blockbuster, tady se nikdo s nalinkovaným dějem a smrtelnými postavami nemazlí, stát se může naprosto cokoliv. Schválně si počítejte, kolikrát vám v průběhu oněch dvou hodin v úžasu spadne čelist. Nevěřil jsem, že je to možné, ale na The Avengers se teď těším ještě mnohem více, momentálně si v jejich režisérské sesli opravdu nedokáži představit nikoho povolanějšího. Joss nebyl dobrá volba, byla to volba výborná!! P.S. Všiml si někdo, jak efektně se tomu chlápkovi podařilo natočit dva naprosto obyčejné průlety "mrtvým vesmírem"? Ta deprese, ta tíže, ta hudba, ty mrtvoly... ta ponurost, strach a atmosféra!!! Let lodí územím Reavers prostě bere dech, a já už ve Wordu syslím petici za dosazení JW k režii Dead Spaceu.(5.2.2012)

Serenity je především zvukově dokonalej fiilm, nejenom z hlediska akčních scén, ale i z hlediska drobností, každý vrznutí, zavření dveří, pohyb, to všechno večer a ve sluchátkách film šponuje do kvalitního zážitku. Velká škoda, že jedinou ambicí filmu je diváka bavit, protože v případě Serenity měl i na víc, ale to by musel jít víc do hloubky, dát lepší dialogovky a to se milému filmu evidentně nechtělo.(21.6.2014)

Seriál som síce nevidel, ale tento film ma zaujal na toľko, že si ho určite pozriem. Joss Whedon ma presvedčil až vo filme Avengers a tak som zapátral a natrafil na túto vesmírnu show. A musím povedať, že ten jeho rukopis a vtip mi sedí. Postavy, príbeh, herci, akcie, Joss ma všetko pevne v rukách snáď okrem rozpočtu, inak by tie efekty boli ešte lepšie. Za posledné roky snáď jedno s najlepších sci-fi. 85% - 4*(8.7.2014)

• - Joss Whedon říká v komentáři na DVD, že Chiwetel Ejiofor, Nathan Fillion, Summer Glau a Sean Maher sami prováděli většinu svých kaskadérských kousků. Summer Glau, ve skutečnosti výborná tanečnice, využila své taneční dovednosti ve dvou soubojích. (Galadriel)

• - Washova bunda má znak Leonovovy mise z 2010: Druhá vesmírná odysea (1984) na jedné ruce a skutečný znak Russian Intercosmos na druhé. (Galadriel)

• - Na DVD je skrytý, tajný bonus (jako na spoustě DVD, jen se musí umět najít). V pravé části obrazovky uprostřed, co vypadá jako useknutý trojúhelník s kroužkem, je aktivní místo. Po rozkliknutí se objeví DVD bonus s animovanou reklamou v japonském stylu na FruityOatyBars (müssli tyčinky), která aktivovala u River Tam bojové schopnosti v baru. Reklama je, podle slov Josse Whedona, odkaz na pana Sparkla ze seriálu Simpsonovi. (c.tucker)