Diverzanti

Demolition Squad, The

Válečný

Jugoslávie, 1967, 81 min

Tak zase jednou první! :-). Jugoslávcům se tento film celkem podařil. Sice mi trochu připomínal válečnou PC hru Men Of War , protože tam jsem s hrstkou mužů také plnil téměř nesplnitelné úkoly podobného druhu, ale proč ne. Jugoslávie byla pro Němce složitá, partyzáni je tam děsně štvaly a čas od času byl opravdu problém rozeznat kdo je kdo. Natož kdo je k Říši loajální a kdo nikoliv. Nehostinný hornatý terén umožňoval celkem dobré skrývání partyzánským skupinám, na stranu druhou byla - li nějaká taková slupina zastihnuta na otevřeném prostranství či odříznuta od zásob, byl s ní ámen. A o tom je náš film. Letectvem decimovaná jednotka z blízkého německého letiště každý den počítá nové mrtvé a nové zraněné aniž by Němcům uštědřila jakýkoliv úder. Průzkumný Storch rozhazující nad planinou letáky s garantováním života pokud se partyzáni vzdají zatím u nich nepůsobí valnějšího vzrušení, snad jen v tom, že se do natrhaných letáků dobře balí tabák. Velitel si je však vědom bezvýchodné situace a tak pověří tým diverzantů, který má letiště ve spolupráci s dalšími z hnutí zlikvidovat nebo ochromit. Za 3 dny od vyslání skupiny plánuje přesun a potřebuje aby při cestě přes planiny bylo nebe bez letounů s kříži na trupech... Jenž diverzní skupina hned zkraje cesty narazí na Němce a situace se komplikuje. Když je raněn jeden z partyzánů, postup k letišti se výrazně zpomaluje a veliteli diverzní skupiny je jasné, že k letišti včas nedojdou... Dál nebudu spoilerovat. Herci byli příjemní, postavy uvěřitelné, hudební doprovod nadmíru dobrý. Při přestřelkách byly někdy vidět trasírky či jiskry od odražených střel, což jako detailista oceňuji. Z čeho jsem šílel byla nasazená technika.... Němci měli veškerou techniku americkou. Pattony, náklaďáky GMC, chyběly tam jen jeepy s kříži na kapotě :-)) Kupodivu se tam nikde nevyskytl M3A Halftrack, který je ve filmech z této slouží jako věčná náhrada Sdkfz. Z letadel zahlédneme Štuky, ale mezi nimi i Lavočky a ještě něco sportovního... Eh. Škoda. Chápu, že sehnat tolik dobových letadel by asi byla fuška. Stačily by dvě a třeba jako kulisy, ale německá... Ten Lavočkin ala Fw190 s křížema a nakreslenými pikovými kartami na motoru mně ještě bude dlouho strašit. Celkově však nebudu zlý a i když je to s odřenou rudou hvězdičkou na lodičce, za ty 4 granáty dám. * * * *(24.6.2016)

Skutočne vydarený vojnový film o juhoslovanskych partizánoch, ktorí sa rozhodli zničiť nemecké letisko. Aj vďaka striedmej minutáži má snímok veľmi rýchle tempo a dobre sa naň pozerá. Tretí komentár.(9.6.2018)

Reziser Hajruddin Krvavac /Valter brani sarajevo/ natocil krasny bojovy vojnovy film, ktory sa tematicky venuje II. svetovej vojne a juhoslovanskej gerile, odborne partizanom. Masakrozne dobre je znicenie nemeckeho vojenskeho letiska pri Sarajeve. Moja laska k juhoslovanskym filmom sa jaxi prehlbuje : 85 %(15.4.2017)