My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

Amberjack

Ach, ty klobouky! Jaktože napoprvé jsem dal o hvězdu míň? Jsem slepý? Mimochodem, je mi až trapné to psát, ale telepatickým protažením mysli jsem vyčetl vize z chlípné hlavy plukovníka Pickeringa, kterak svým slabým stařeckým údem mocně tepe křehkou schránku těla Lízy s tím megakloboukem nasazeným na její sotva dospělé hlavičce. Ty klobouky, ach! ()

jan152

Fakt milý až líbezný muzikál, prostě klasika. I když myslím, že z finále (vlastně asi z celého muzikálu) feministky blijou, protože si nechá přinést trepky a podle mě to nemyslí až tak v legraci. Prostě jiné století. Ale pořád lepší než konec Funny girl. ()

BramborkaZ

Niečo úžasné, veselé, hravé, milé a sympatické. Audrey a Rex sú fantastickí. Tá charizma, ktorú dali svojim postavám sa nedá ani opísať. Jednoducho to sledujete, usmievate sa, bavíte sa a OBDIVUJETE to celé, čo máte pred očami. Osobne to radím medzi svoje naj filmy ()

DJ_Cimrman

Při sledování příběhu Lízy Malokonavé mám taky vždycky chuť tančit celou noc, snad bych to s trochou štěstí vydržel. Nepřekonatelná klasika. ()

Sadova302b50

Bohužel, 170 minut dlouhý muzikál, kde jsem z kompozice hudby, děje, obrazu a ostatních věcí byla unešená v souhrnu asi 15 minut nanejvýš. Zbytek solidní průměr, v době svého vzniku patřil mezi to lepší. Naštěstí je tu humor a krásná Audrey Hepburn ve svých kostýmech. 65% ()

aliki78

Tento muzikál nikdy neomrzí. Hudba je výborná a Audrey je k sežrání od začátku do konce. Škoda, že nám již mnoho pánů herců a hereček vymřelo a díky bohu za archivy a televizi. V té době bych chtěla žít. Muži byli kavalíři a ženy byly ženy. ()

ferika

Pre mna herecka co hra Lizu nemusi byt idealne krasna, ani idealne sexy, ale prave taka, aka Audrey bola - predovsetkym neskutocne mila. Jej Liza bola idealne obsadenie. Higgins - no dobre, povedzme uloha okrem ineho za zasluhy na Broadwayi prave v tejto ulohe. Co vycitam, ze chceli dostat cely muzikal kompletne na platno. Extremne dlhe. A - naviac, niektore pesnicky su super a chytlave, to by som nechal. Ine su v podstate len otravne dlho naspievane mono-ci-dialogy. Cut! Neviem, co amici pokladaju za melodiu, ale v tych pasazach, o ktorych hovorim, som dlho hladal jej naznaky. 5 minutovy kus sa dal nahradit 2 vetickami. A basta, hned by bola stopaz o pol hodiny kratsia. Este niektore natiahnute pasaze - dialogy na dostihoch a.t.p. - a je z toho rezka hudobna komedia. A pro pos - dostihy. V celom filme sa kulisy aj realie snazili byt realisticky dotiahnute. O byte Henryho Higginsa si myslim, ze bol toceny v realnom baraku. A do tohoto mi absolutne nezapada scena na dostihoch. Do oka bijuce kulisy. Take akosi narychlo nedokoncene. Podobne byt Higginsovej matky. Neviem, ale takto som to vnimal uz pri prvom zhliadnuti pred asi 40 rokmi. A ten pocit mam dodnes. Takze fazit: perfektny muzikal s bozskou Audrey. Upravit ho do polohy filmovej a nie kopie originalu 1:1 by bolo prospelo. A este nieco, co som si uvedomil asi az teraz, ked som tento film prave dopozeral - Audrey mohla mat trochu viac priestoru pre vlastne repliky. Dlhy cas som mal pocit, ze hrala len ako statista. Uvodna scena, na bale, ucenie. Ako hovorila Higginsova matka, babika na hranie. Jej ulohu mohli trochu prehlbit. skoda. ()

audrey.ley

Pygmalion patří mezi mé nejoblíbenější knihy a Audrey Hepburn mezi mé nejoblíbenější herečky, která mě pokaždé svým výkonem překvapí. Její podání Lízy Doolittlové je přímo excelentní a divím se, že za svůj výkon nezískala ani nominaci na Oscara. Vedle Audrey, která všechny zastiňuje nejen svou krásou, ale i talentem, stojí za zmínku zejména představitel sarkastického lingvisty Henryho Higginse-Rex Harrison, krásné kostýmy a hudba. ()

sun.eagle

Přiznám se že muzikál není zrovna můj šálek kávy. Ale poslední dny se u mě projevuje totální okouzlení Audrey Hepburn a tak splácím dluh a sjíždím její filmografii. Takže ne oblíbený žánr muzikálu a k tomu vražedná délka ve mě vyvolala obavu. Zbytečnou. Protože celá ta stopáž uběhla tak rychle a já se výborně bavil. Některé melodie světe div nedokážu dostat z hlavy, já který muzikál nesnáším. A Audrey a její cockney nářečí...jak já se nasmál. Pokus o první vanu nebo tu úžasnou proměnu v dámu, fandeni na dostizich Come on!!! to jsou všechno nezapomenutelné okamžiky a jsem rád že jsem tento můj dluh stříbrném platnu napravil. ()

Maskati

Zpočátku trochu uřvané a uječené,ale rychle pochopíte proč. Úsměvný film,který evokuje vzpomínky na dřívější časy,kdy byl uváděn mezi Vánocemi a skvěle mezi ně zapadl. Docela dlouhé,ale zábavné,a v dnešní době si to můžete zastavit nebo pustit po dílech, tak jsem to zrovna včera učinil. Mam rad Rexe H., a zde je ve své vrcholné formě a vůbec všichni jsou skvělí. Určitě se tento film podílel na obrovské propagaci slavných melodii z muzikálu a každý ( i neodborník) si zde velmi hudebně pochutná! A mějte taky tu "kapičku štěstí",o které se tu zpívá ...... ()

milanista

Co ještě napsat k tomuto diamantu mezi muzikály? Snad jen, že kromě Audrey je vynikající i Stanley Holloway jako starej Doolittle. Musím přiznat, že v Karlíně ho hrával Venca Sloup a byl jsem z něho úplně hotovej, jak to uměl zahrát a zazpívat! Škoda, že se tato verze nikdy nenatočila. Tento muzikál je tak dokonalý, že pokud mu někdo dá tři a méně hvězd, tak buď nerozumí muzikálu a nemá na to koukat, nebo je úplně blbej. Sorry, ale jinak to nejde napsat! ()

Maila

Já jsem nadšená. Nic nechybělo. Audrey perfektní a Rex taky. Navíc ta dokonalá hudba. Co se týká minutáže, je naprosto opodstatněná. Ono ale zavděčit se všem nelze. Ti, kteří dílo nečetli, si na délku filmu stěžují, neboť nevědí, že když se jede přesně podle díla, je to delší. Navíc je to delší i o písně. A kdyby se režisér rozhodl kus vynechat, budou řvát zase ti, kteří dílo četli a jsou fandy. Takže film je bez chybičky a doporučuji, pokud nejste neznalý hňup. Případně neuškodí navštívit i divadelní provedení - to mimochodem trvá úplně stejně dlouho a nikoho to nešokuje... ()

Nereida18

Jak pročítám komentáře nestačím se divit. Kritika sestává hlavně z feministek, mladých diváků pro které pojem jako Audrey Hepburn či Rex Harrison znamená méně než nula, či diváků, kteří o Pygmaliona od Shawa nezavadili očima, natož aby ho četli. Poněvadž si jinak nemohu vysvětlit názory jako: "Bylo jasné, že se do ní zamiluje." "Příliš dlouhé." "Strašný zpěv." Hrozné kulisy." "Strašná mluva, strašné přehrávání." ------------------- Já My Fair Lady miluji. Už proto, že se od ostatních filmů odlišuje kulisami, či krásným dech beroucím zpěvem. Pygmaliona jsem četla a i přesto, že jsem z něj požitek měla, muzikál si vždy pustím raději. ----------------------- Audrey Hepburn je vynikající herečka a krásně se s rolí Lízy poprala. Rex Harrison je taktéž vynikající herec a bezmezně jsem se do něj, nebo spíše do profesora Higginse, zamilovala. Zbytek postav jistě také stojí za zmínku, bohužel bych musela popsat "sheets and sheets", abych je dostatečně vychválila. --------------------- Příběh nemá smysl hodnotit. Pravda, jediné s čím musím s ostatními souhlasit je stopáž. 3 hodiny jsou opravdu moc, hlavně když se přehoupnete přes tu "lepší" půlku muzikálu. Druhá půlka je peripetická, tudíž zde roli hrají city, ne akce. Proto věřím, že spousta diváků se mohla ke konci nudit. ------------------- Hudba je naprosto perfektní. Spousta lidí si stěžuje na a) předabování (Já nevím jak vy, ale protože tituly nezpívala Audrey či Jeremy Brett, snížím hodnocení? Nebo se přestanu na film dívat? Nesmysl.) b) "tzv. zhudebnělá mluva" (Mně tento styl vyhovuje. Nerada poslouchám árie, kdy pomalu zpěvačce nerozumím slovo, ale hlavně že slyším její vysoké A... Bravo, kritiko!!!) ------------------- Podtrženo, sečteno... přiznávám, že je lehčí psát kritiku, a logicky se kladná kritika může zdát nudná a nezajímavá. Nicméně nenacházím důvod, proč bych po filmu měla plivat. My Fair Lady patří oprávněně do mé zlaté sbírky DVD. ()

ricardo2803

Tohle je velká mňamka. Kouzelná Audrey Hepburn, úžasná muzika, vtipné dialogy i písničky, dokonalá kamera i střih, choreografie... Prostě nemám co vytknout. Chtěl jsem už několikrát na to jít do divadla, ale nemám odvahu. Bojím se, bojím, že budu zklamaný. Proto si raději zase sednu k televizi a budu sledovat božskou Audrey. ()

Clowie

Nestárnoucí film, dokonalý scénář, dokonalá hudba, dokonalé obsazení! Oproti asi všem předpokladům získal Oscara Rex Harrison a ne Audrey Hepburn. Viděli jste předávání Oscarů? Kolikrát Harrison během té krátké doby políbil Hepburn? A jak se Heburn snažila usmívat, ale bylo to dost do křeče? A hlavně - viděli jste, mezi kterými pány herci se Harrison prosadil? Vysloveně těžkotonážní kategorie! Kromě hlavních hrdinů mě okouzlil Stanley Holloway, který hrál Doolittla, otce Lízy. Znovu a znovu si pouštím záznam s ním, jak zpívá a tančí. S úspornými pohyby ne už tak mladého člověka, ale s elegancí a s vervou, to mě nikdy neomrzí. ()