Policejní akademie 5: Nasazení: Miami Beach

• Česko Policejní akademie 5: Nasazení v Miami Beach (více)
Trailer

Vtipálek Mahoney sice starou partu z akademie opustil, mnozí další však zůstali, a tak se můžete znovu setkat s mohutným černochem Mosesem Hightowerem, háklivým na každou narážku týkající se barvy kůže, lehce trhlým imitátorem zvuků Larvellem Jonesem, drobnou a nesmělou černoškou Laverne Hooksovou, která dokáže svůj tichounký dětský hlásek nahradit v případě potřeby hurónským řevem. Nechybí samozřejmě ani fanatický pistolník Tackleberry, energická Debbie Callahanová, roztržitý velitel Lassard a na druhé straně ambiciózní blb kapitán Harris se svým vlezlým poskokem Proctorem. Všichni se tentokrát vydávají na prázdniny do Miami Beach, kde se koná kongres policejních náčelníků. Zatímco Lassard tu má před svým odchodem do důchodu být vyhlášen policistou století, Harris se chce postarat, aby byl místo něj zvolen velitelem policejní akademie. Ostatní chtějí svého velitele podpořit - znemožní Harrise, Lassardovi zajistí další službu v čele akademie a ještě přitom stihnou dopadnout bandu zlodějů diamantů. (TV Nova)

Trailer

Jara.Cimrman.jr

"Chtěl bych vám jen říct, že to byl báječný únos." Jsem si jistý tím, že velitel Eric Lassard není nejlepším policistou století. V konkurenci Franka Drebina to zkrátka nejde. Jenže Lassard je dostatečně dementní na to, aby mě dokázal přiměřeně pobavit, v čemž mu zdárně sekunduje Tackleberry při zastrašování žraloka nebo Hightower při souboji s aligátorem. Nebylo to zkrátka úplně špatné, ale kdybych si měl vybrat mezi opětovným sledováním tohoto snímku a projížďkou s policistkou Kate na vznášedle, tak to obrazovka rozhodně nevyhraje. ()

B!shop

Jsou tu dve plus. Jednak pribeh, ackoliv jednoduchej, aspon to neni variace na minuly dily, presun do Miami je vcelku fajn a hlavne dostal spoustu prostoru Gaynes. Vtipu tu sice neni buhvijak moc, chybi tu Mahoney, ale ackoliv to neni buhvijak vtipny, docela svizne to odsejpa a ma to takovou pohodovou atmosferu. Lepsi 3*. ()

Enšpígl

Obrovské překvapení. Filmy s pořadovou číslovkou pět, obyvkle budí hrůzu na míle daleko, ale jelikož doba kdy jsem viděl akademii už dávno zarůstá mechem, nedalo mě to a kouknul jsem se, s tím, že v nejhorším přepnu na fotbal. K přepnutí nejen že nedošlo, ale stačilo pár minut a myšlenka, že taky existují jiný programy se rozpustila jak pára nad hrncem. Bavil jsem se snad víc, než kdysi dávno v pirátským VHS pravěku. Je z toho cítit nadhled, některé minipříběhy nemaj nejmenší chybu, třeba Lassard versus mafiáni už od toho letiště bylo jedno velký žužu. Callahanová ja prostě baba první kategorie, jen škoda že můj nejmilejší člen policejní bandy Tackleberry nemá víc prostoru. Nicméně celkově jsem si ve filmu našel spousty scének, dialogů i postav, který mě spolehlivě pobavily a víc od komedie nežádám. ()

Gemini

Lassardova senilita je v tomhle díle vtipná, což je výkon sám o sobě:) A ve spojení s gangstery vskutku vrcholové úrovně je z toho docela pohodová komedie, ve které se mimo jiné poučíte o nebezpečích vodního lyžování a naučíte se pít "koktejly s deštníčkama". Pátý díl je rozhodně oživením série. 60% ()

tron

Na Policajnej akadémii 5 je vidieť, že je... piata. V tomto okamihu sa séria zlomila na uchádzajúce prvé štyri diely a neuchádzajúce (nasledujúce) tri vrátane dnešnej piatej (a to ešte nepočítam kreslený a hraný seriál). Kvalitatívnu zmenu symbolicky predznamenáva odchod Stevea Guttenberga (viď. komentár od JohnnyD). Obľúbený Mahoney sa s nami rozlúčil v štvorke a hoci sa v päťke vracia väčšina jeho parťákov (Hightower, Tackleberry, Jones, Callahanová, Hooksová, kapitán Harris, Lassard), už to skrátka nie je ono. Nikdy by som nebol povedal, že mi raz bude chýbať niekto ako Steve Guttenberg. Tvorcovia si zjavne boli vedomí popularity danej postavičky a tak sa v päťke objavuje Lassardov synovec Nick v podaní Matta McCoya, chvíľkovej hviezdičky konca 80. rokov (Deep Star Six, Ruka na kolíske). Je to vlastne Mahoney, akurát hraný iným (vizuálne relatívne podobným) hercom a s iným menom. Pozoruhodné je, že samotný Mahoney nikomu nechýba, nikto sa naňho nepýta a žiadnemu z jeho parťákov nepripadá čudné, že tu zrazu nie je.  To sú teda kamoši, to vám poviem. Kebyže sa objaví aspoň nejaká trápna hláška, že je odcestovaný v Európe! Ďalšou zvláštnosťou tejto lacnej hereckej náhrady je, že sa Nick v deji objaví až v polovici filmu, wtf. V päťke by ste taktiež márne hľadali aj Zeda, starého dobrého Sweetchucka a Nogatu. Naopak, vracia sa obrovský Tab Thacker ako House, ktorý debutoval vo štvorke. V šestke sa však už neobjavil, zomrel predčasne v r. 2007 ako 45-ročný na problémy s cukrovkou. Scenár sa mi komentovať nechce, ostatne už prvé štyri nestáli za veľa. Mohlo by sa zdať, že zápletka o výmene batožiny nepatrí k najprepracovanejším, ale toto je Policajná akadémia, scenáre predchádzajúcich dielov pravdupovediac oveľa lepšie neboli. Tentokrát ale snímke chýba vnútorné tempo a dynamika a humorným scénam humor (ehm) a scenár je  proste viac, ako inokedy predtým, mozaikový, roztrieštený do nesúvislých scén, ktorým šéfuje nekonečná pasáž z pláže. Nie som náročný; spravidla mi v predchádzajúcich častiach stačilo, ak dôchodkyňa vystrelila z veľmi veľkej pištole a spätný náraz ju naučil na pár sekúnd lietať. V päťke ale prakticky nič také nie je a väčšina vtipov je trápna a ťažkopádna. Mimochodom, spolu s dnešnou päťkou sa v r. 1988 na scéne zjavil aj spomínaný kreslený seriál. ()

• Mnoho scén Matta McCoye (Nick) bylo původně napsáno pro Steva Guttenberga (Mahoney), který se rozhodl, že v této filmové sérii už hrát nebude. O 18 let později byl přesto jedním z lidí, kteří se zasazovali o vytvoření další díl série. (HellFire)
  • Když Tony (Rene Auberjonois) pátrá po Lassardovi (George Gaynes) a uvidí ho u hotelu, vyprskne přitom svoje pití na přední sklo auta. Při dalším záběru na auto je však sklo čisté. (ČSFD)