La Nuit de la mort !

Night of Death

Fantasy / Horor

Francie, 1980, 91 min

Marcel Combes

No vida, už som tomu ani neveril, ale stal sa zázrak a narazil som na super starinku. Napriek tomu, že sa horor snaží držať pri zemi, čo týka gore, je to pecka! Mladá ošetrovateľka sa zamestná v sanatóriu, aby sa starala o dôchodcov, no keby len tušila, čo ju tam čaká, asi by si to rozmyslela. Všetci obyvatelia sanatória vrátane riaditeľky sú totiž kanibali, ktorí chcú žiť večne, a tak si radi pochutnávajú na čerstvom mäsku, najviac na mladých opatrovateľkách. Dosť odvážny nápad na 80. roky a fungovalo to najmä vďaka brilantnej atmosfére a hudbe. Proste ten nástup skupinky starčekov na dennú "dávku" s ich lačnými pohľadmi, to nemalo chybu. Je to pekne nakrútené, hlavná hrdinka sadla a keď už došlo k nejakej kanibalskej scénke, jednoznačne bolo na čo pozerať. Napriek niekoľkým slabinám v podobe hluchých miest to bude za veľmi silnú štvorku, pretože čakal som čokoľvek, ale určite nie taký brilantný záver.(24.12.2012)

Zapadlý klenot francouzské kinematografie. Nejen té hororové.(7.8.2013)

Netradiční hororové dílko s úchvatnou hudbou. Mladá dívka v podání krásné Isabelle Goguey přichází jako pečovatelka do jakéhosi soukromého pensionu pro seniory. Všechno vypadá docela normálně a idylicky. Majitelka a "vrchní sestra" je sice přísná a disciplinovaná žena svých vlastních, pevně daných zásad a pravidel, ale tak by to asi mělo být, že. Setkává se dokonce i s Tillem Lindemannem :) Jenže tenhle "barák" rozhodně není tradiční ústav a jeho obyvatelé mají do obvyklé představy o starých, senilních lidech také hodně daleko. Po setmění, v útrobách hluboké noci a za nejčernější tmy, vylézají ze svých pokojů na "hostinu." La Nuit de la Mort je malým, poměrně nenápadným hororovým příspěvkem s hudbou, z níž mi místy běhala "hrůza po zádech" a výbornou Isabelle Goguey v roli statečné hrdinky, jíž jsem fandila a doufala, že svůj boj proti skupině kanibalistických seniorů nakonec vyhraje. Jak nakonec dopadla, uvidíte, pokud se rozhodnete tento snímek zhlédnout. A za zhlédnutí rozhodně stojí. "Zrodili jsme se do násilí, je všude.", "Vím, že jsme monstra. Ale když se nad tím zamyslíte, o nic horší než ti, co žijí ve městě."(2.7.2016)

,,Srdce zmizelo!" Nevím, kdo zařazuje filmy do žánrů, ale tohle opravdu není fantasy. Horror, thriller, drama, mysteriozní...to vše ano. Sanatorium, gotická okna, park, mlha, kouřové barvy, tíseň, noc, slunce nevidět. Mladá ošetřovatelka sehnala po osmi měsících práci, a tak bere vše s laskavostí a nadhledem. Brzy si získá srdce stařečků a stařenek, aniž by tušila, jak oni by rádi získali srdce její. Vegetariánské osazenstvo totiž skrývá strašlivé tajemství! Variace na upírské filmy vyznívá více než dobře. Pomalejší tempo není na závadu, temné a pak ostré smyčce (Laurent Petitgirad) brousí atmosféru jak nejtemnější krystal rubínu. V jednu chvíli jsem si vzpomněl na Švandrlíkovu povídku Guláš a téměř čekal repliku: ,,Jsem dodavatelem paní Růženky, pardon, Helenky." Pravda, gore efekty zůstaly na půl cesty - gumové torzo s pravými vnitřnostmi, ale to se dá odpustit. Skvělý závěr je za jednu obří pěticípou!(26.4.2013)

Night od Death je opravdu skvělý, škoda že trochu zapomenutý, klenot... Jak se na Francouze na počátku osmdesátých let sluší a patří, film má trochu pomalejší děj, ale na druhou stranu oplývá naprosto parádní atmosférou a neskutečně jednoduchou, ale o to působivější hudbou... Proti hercům, taky člověk nemůže říct ani slovo, hlavní hrdinka je velmi sympatická a při pohledu na staříky, když jsi jdou pro kus žvance, mi až běhal mráz po zádech... A když k tomu připočtu pár opravdu velmi povedených gore scén, stává se z Night of Death kousek, který si s radostí kdykoliv pustím znova...(1.4.2013)

• giallo

Je mi líto, ale musím jít s hodnocením proti proudu. Ač jsem velkým milovníkem a obdivovatelem euro horroru, především pak toho italského a španělského, u toho francouzského jsem se již po několikáte spálil. Zajímavé téma je rozmělněné velmi pomalým tempem a absolutně se nehodící atmosférou. Achilovou patou je pak "snovost", kterou tak nemám rád a která ve mě tolik evokovala snímky Jeana Rollina. Vzhledem k zdejším nadšeným ohlasům jde asi jen o můj sugestivní dojem...Nicméně z francouského horroru bych doporučil nedostižný Don't Deliver Us from Evil.(31.7.2013)

Kdo rád překvápka, nechť jde do tohoto filmu naslepo, jako já. Protože to, co jsem dostala bych rozhodně od filmu s takovým názvem a coverem, nečekala. Jestliže překvapení bylo veliké, tak spokojenost z filmu nemenší. Počin je mi o to milejší, že už se mi dlouho nestalo, že by mě nějaký filmový zvrat překvapil. Zde to byly minimálně dva. Tleskám. Jednoduchá hudba a hlavně na piáno hraná melodie je přesně ten druh vtíravé melodie, u které si jednou nebudu moci za boha vzpomenout, odkud je, ale v hlavě mi bude znít neustále. Film je pomalejší a sakra atmosférický, čemuž hodně napomáhají i herci, kterým nelze nic vytknout. Slečna pečovatelka (i kozičky budou) je krásná, důchodci a služebnictvo náležitě divné, přičemž jejich žvancové nájezdy jsou skutečně působivé. Nečekejte gorefest, ale když už film něco ukáže, stojí to za to. Navíc téma kanibalismu a věčného života je tak vděčné.(4.4.2013)

Horor „La nuit de la mort!“ je takovou pěknou vykopávkou, na kterou narazíte spíše náhodou, pokud budete mít štěstí. Je to ale pěkná ukázka toho, co se v Evropě na počátku 80. let natáčelo. Je to krvavé, i když ne přehnaně – přesto vás jedna scéna dostane – má to atmosféru a nakonec to má i herečku, na kterou se budete rádi dívat, protože je taková pěkná, přirozená a není umělá.(2.4.2016)

Celkom slušná práca, ktorá poteší fanúšikov žánru.(5.3.2014)

Klenot od Frantíků a já si říkal, jak by tihle senioři rozžvýkali syrové maso svými protézami a byli v tomhle věku takhle fit. Kdyby je nepoháněl každodenní elixír na věčně mládí a vitalitu jsou odepsaní. Dávám 80%(14.7.2018)

Pro mě překvapivě dobré. Proč překvapivě? Protože jsem to nečekal. Pár starečků, kteří nejsou tak hodní, jak by se mohlo zdát, jejich starostlivá chůva (první starostlivá z těch mnoha, co předtím měli), tvrdá majitelka sanatoria a jedno obrovské tajemství. Samozřejmě efekty a gore trpí dobou vzniku a asi i rozpočtem, jelikož i na rok 1980 je to slabota, ale to je tak jediná výtka. Tísnivá atmosféra filmem prostoupila až ke mně do pokoje, navíc se film v podstatě celý odehrává na jednom místě, což napětí umocňuje. No a samotný závěr nemá chybu a dostal mě. Jeden zapomenutý klenot francouzské hororové tvorby, který určitě můžu doporučit.(30.9.2018)

Po menší pauze jsem dostal chuť na nějaký pořádný eurohoror ze staré školy a francouze zas tak moc nakoukané nemám, takže jsem zvolil "Night of Death" a musím říct, že je to opravdu povedený kousek. Je tu super atmosféra, pomalé tempo, zneklidňující hudba, drsné gore ale i trocha černého humoru. Moc se mi líbila hlavní hrdinka, strašně krásná, obzvláště na francouzku. Úplně jsem se zamiloval, takže ten "neveselý" konec na mě dost zapůsobil...(16.8.2013)

Slusny hororovy kusok na francuzsky sposob. Pre mna jednoznacne neznamy film, ktory ma pekne pobavil, len bola skoda minima akcii od tych starych zmrdov, ktory sa len hrali na neviniatka a ze vraj su len vegetariani, he he(13.2.2015)

Film má trošku laciný název, no pokud to někoho neodradí, dostane se mu zajímavého atmosférického franc.horroru, trošku zapomenutého - leč o to více kvalitního ... Příběh je o mladé dívce, která nastoupila do jednoho ústavu pro staré, aby se tam stala ošetřovatelkou. Staří lidé kolem jsou nějací divní, ředitelka je divná, správce je divný, všechno je tam celé nějaké divné, a co za tím vším je, postupem času začne odhalovat naše mladá dívka :-) .. Tolik k ději. Nyní ke zpracování filmu. Tady člověk musí chválit, hlavně dobrou hutnou atmosféru, kterou umocňovala dobře zvolená hudba. Do toho herci, co hráli staré lidi, kteří opravdu vypadali velmi nepříjemně a místy až mrazivě, pěkná mladá ošetřovatelka, na kterou bylo radost pohledět (škoda, že jen na takovou chvíli :-D), zajímavý příběh i scénář, a dost překvapivý, až šokující konec - to vše dává dohromady slušnou netradiční horrorovou podívanou, ve které bude k vidění i pár zajímavých gore-scén, které měly svou nápaditost, no škoda, že se toho nechopili Italové nebo Japonci, mohlo to být lepším po stránce provedení :-)(3.4.2013)

• baronGrga

Ředitelka domova seniorů usedne večer co večer k piánu a večer co večer pěje tutéž baladickou píseň na téma čas. To se podepíše na psychickém zdraví důchodců, kteří namísto obvyklých kratochvílí začnou štrikovat revoluci a jednou do měsíce rozpárají místní pečovatelku. La nuit de la mort svou úpěnlivou snahou vyždímat z přehrávajících dědečků a babiček hrůzyplné výkony připomíná spíše grotesku a jediné, co svědčí o tom, že to pan Delpard myslel opravdu vážně, je příšerná hudba, která měla patrně imitovat experimentální hudbu italského gialla. Připodobnění k o dva roky mladšímu australskému hororu, které učinil jeden nejmenovaný uživatel a tím mě přivedl k tomuto počinu, moje zklamání jen přiživuje. 40%(28.10.2014)