La Nuit de la mort !

Les Griffes de la mort

Night of Death

Horor

Francie, 1980, 95 min

Night od Death je opravdu skvělý, škoda že trochu zapomenutý, klenot... Jak se na Francouze na počátku osmdesátých let sluší a patří, film má trochu pomalejší děj, ale na druhou stranu oplývá naprosto parádní atmosférou a neskutečně jednoduchou, ale o to působivější hudbou... Proti hercům, taky člověk nemůže říct ani slovo, hlavní hrdinka je velmi sympatická a při pohledu na staříky, když jsi jdou pro kus žvance, mi až běhal mráz po zádech... A když k tomu připočtu pár opravdu velmi povedených gore scén, stává se z Night of Death kousek, který si s radostí kdykoliv pustím znova...(1.4.2013)

Netradiční hororové dílko s úchvatnou hudbou. Mladá dívka v podání krásné Isabelle Goguey přichází jako pečovatelka do jakéhosi soukromého pensionu pro seniory. Všechno vypadá docela normálně a idylicky. Majitelka a "vrchní sestra" je sice přísná a disciplinovaná žena svých vlastních, pevně daných zásad a pravidel, ale tak by to asi mělo být, že. Setkává se dokonce i s Tillem Lindemannem :) Jenže tenhle "barák" rozhodně není tradiční ústav a jeho obyvatelé mají do obvyklé představy o starých, senilních lidech také hodně daleko. Po setmění, v útrobách hluboké noci a za nejčernější tmy, vylézají ze svých pokojů na "hostinu." La Nuit de la Mort je malým, poměrně nenápadným hororovým příspěvkem s hudbou, z níž mi místy běhala "hrůza po zádech" a výbornou Isabelle Goguey v roli statečné hrdinky, jíž jsem fandila a doufala, že svůj boj proti skupině kanibalistických seniorů nakonec vyhraje. Jak nakonec dopadla, uvidíte, pokud se rozhodnete tento snímek zhlédnout. A za zhlédnutí rozhodně stojí. "Zrodili jsme se do násilí, je všude.", "Vím, že jsme monstra. Ale když se nad tím zamyslíte, o nic horší než ti, co žijí ve městě."(2.7.2016)

Horor „La nuit de la mort!“ je takovou pěknou vykopávkou, na kterou narazíte spíše náhodou, pokud budete mít štěstí. Je to ale pěkná ukázka toho, co se v Evropě na počátku 80. let natáčelo. Je to krvavé, i když ne přehnaně – přesto vás jedna scéna dostane – má to atmosféru a nakonec to má i herečku, na kterou se budete rádi dívat, protože je taková pěkná, přirozená a není umělá.(2.4.2016)

No vida, už som tomu ani neveril, ale stal sa zázrak a narazil som na super starinku. Napriek tomu, že sa horor snaží držať pri zemi, čo týka gore, je to pecka! Mladá ošetrovateľka sa zamestná v sanatóriu, aby sa starala o dôchodcov, no keby len tušila, čo ju tam čaká, asi by si to rozmyslela. Všetci obyvatelia sanatória vrátane riaditeľky sú totiž kanibali, ktorí chcú žiť večne, a tak si radi pochutnávajú na čerstvom mäsku, najviac na mladých opatrovateľkách. Dosť odvážny nápad na 80. roky a fungovalo to najmä vďaka brilantnej atmosfére a hudbe. Proste ten nástup skupinky starčekov na dennú "dávku" s ich lačnými pohľadmi, to nemalo chybu. Je to pekne nakrútené, hlavná hrdinka sadla a keď už došlo k nejakej kanibalskej scénke, jednoznačne bolo na čo pozerať. Napriek niekoľkým slabinám v podobe hluchých miest to bude za veľmi silnú štvorku, pretože čakal som čokoľvek, ale určite nie taký brilantný záver.(24.12.2012)

Pro mě překvapivě dobré. Proč překvapivě? Protože jsem to nečekal. Pár starečků, kteří nejsou tak hodní, jak by se mohlo zdát, jejich starostlivá chůva (první starostlivá z těch mnoha, co předtím měli), tvrdá majitelka sanatoria a jedno obrovské tajemství. Samozřejmě efekty a gore trpí dobou vzniku a asi i rozpočtem, jelikož i na rok 1980 je to slabota, ale to je tak jediná výtka. Tísnivá atmosféra filmem prostoupila až ke mně do pokoje, navíc se film v podstatě celý odehrává na jednom místě, což napětí umocňuje. No a samotný závěr nemá chybu a dostal mě. Jeden zapomenutý klenot francouzské hororové tvorby, který určitě můžu doporučit.(30.9.2018)