Obři

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie

Československo, 1969, 10 min

Gene Deitch

Zdenka Hajdová

Gene Deitch rýpá do lidí téměř tak drze jako Jan Švankmajer v nejlepší formě, jen při tom používá klasickou papírovou animaci. "Co si počnem bez našich ochránců?" Josef Somr a Miroslav Macháček to skvěle nakřičeli.(4.6.2016)

Gene Deitch sice stál u zrodu nejslabších (resp. jediných slabých) dílů Toma a Jerryho, tahle miniatura se mu ale povedla. Skvělá a především vtipná alegorie nejen na komunistické mocipány, ale i "běžné" občany (běžné píšu záměrně v uvozovkách, ve filmu sami uvidíte proč), dobře znázorněná vnější nadřazenost a vnitřní slabota... A ze závěru mě ještě teď mrazí. Navíc mi tento krátký film přijde vtipnější než Švankmajerův "Konec stalinismu v Čechách", který občas sklouznul k nějakému trapnému vtípku (ač je oba hodnotím stejným počtem hvězd).(2.10.2009)

Taky jsem si myslela, že vzhledem k roku výroby, jde tady o kritiku srpnové invaze z roku předešlého, ale mr.filo píše, že to bylo jinak. Každopádně zamyšlení je to trefné a pravdivé, použitelné na stále se opakující podobné situace lidských dějin. Animace se mi ale moc nelíbila.(19.6.2015)

Velmi vtipný krátkometrážní animáček amerického režiséra Geneho Deitche, který skončil v trezoru... Soudruhům zjevně vadilo, že postrádal socialisticky výchovný tón...(4.6.2006)

Co si počnem bez našich ochránců! Výborná satira kritizující naše poměry v tehdejším Československu. Velmi magický snímek, zajímavý tím že byl proložen autentickými filmovými záběry..Ocenil bych ale určitě mluvený komentář a pak jednoznačně zvuk a všechny ty ozvěny, po této stránce byl snímeček vskutku velmi efektivní..Námět, scénář, režie: Gene Deitch.(25.12.2008)

• - Satira na neutuchající konflikt mezi Izraelem a Palestinci byla v Československé socialistické republice pochopena jako reakce na invazi v roce 1968, a proto byl film v ČSSR zakázán. (mr.filo)

• - Film byl oficiálně zakázán proto, že podle tehdejších cenzorů nebyl pro diváky dostatečně názorný, ponechával jim prostor pro interpretaci a byl tedy objektivistický. Po roce 1989 se jeho režisér za zákaz filmu dočkal oficiální omluvy a symbolického odškodnění za ušlý zisk. (raininface)