Lady Terminator (festivalový název)

• Indonésie

Pembalasan ratu pantai selatan

Lady Terminator

Akční / Horor

Indonésie, 1989, 82 min

H. Tjut Djalil
  • Niktorius

Nízkorozpočtové předělávky známých globálních hitů z dílen "exotických" kinematografií jsou u publika konzumujícího brakové žánry pochopitelně oblíbené. Je ale zrovna Lady Terminator tak známá, protože ze záplavy podobných děl jakkoli vyčnívá, nebo za jejím úspěchem stojí spíše náhoda? Kloním se rozhodně k té druhé možnosti. Přesazení většiny syžetu Cameronova Terminátora do kontextu indonéské mytologie mnoho ozvláštnění nepřináší a ve všech ostatních ohledech je Lady Terminator snímkem zcela zaměnitelným s haldami jiných filmů podobné produkční a estetické kategorie (i když gore efekty a výbuchy jsou z ohledem na podmínky vzniku spíše nadprůměrné). Teze o genderové radikálnosti beru jako absurdně nadsazené, pokud tedy někdo nebude schopen ukázat, že se film v tomto ohledu opravdu vymyká jiným indonéským snímkům z této doby. Obsazování žen do akčních rolí je přeci častou konvencí dobového braku (včetně hongkongského, či filipínského točeného pro západní trh) a nezdá se, že by film s ženskou antihrdinkou pracoval jakkoli uvědoměle. A nelze přece tvrdit, že v Indonésii je každá postava ženy zabíjející chlapy radikálním gestem boje proti patriarchátu. To už bychom za výraz feministické vzpoury mohli označovat i novější indonéský trend obsazovat do filmů známé japonské pornoherečky.(4.9.2017)

• MontyBrogan

Sranda, vy ste všetci takí prísni a kompetentní kritici, ale keď príde na film úrovne: ÚPLNÝ GRC, film ktorý je tak neuveriteľne zlý, až je smiešny (nie vtipný) aj keď TO NEBOL ÚMYSEL, film pri ktorom pochybujete o zdravom rozume a súdnosti tvorcov, rozprávate tu o atmosfére, nostalgii, dobrom zážitku a ďalších úplne vykonštruovaných atribútoch, ktorými film nedisponoval, aby ste ospravedlnili svoje nepochopiteľne vysoké hodnotenie. Príliš málo sexu v tomto amatérskom porne, povedal som si, na rozdiel o vás, ja. Pre mňa ašpirant na post najhoršieho filmu všetkých čias. Aj keď sa obávam, že je podobných nechutne veľa.(8.10.2012)

Třeskutě stupidní béčko plné úchvatných laciných momentů a toporného herectví, občas okořeněné senzací prostinkých speciálních efektů či nahoty. Jak je pro indonéský brak charakteristické, spojuje se zde klasická lokální legenda s rámcem hollywoodských žánrových vzorů. V tomto případě došlo ke splynutí legendy o Královně jižních moří s Cameronovým "Terminátorem". Výsledkem je úchvatně přímočarý akčňák, kde vyprávění nesleduje žádnou dramatickou linii a jednotlivé sekvence jsou motivovány výhradně tím, že něco takového bylo právě v "Terminátorovi". Ovšem z genderového hlediska se "Lady Terminator" ukazuje jako radikální film. Je třeba si uvědomit, že Indonésie je stát s majoritou muslimů a tamní společnost je silně patriarchální. V takovém kontextu je film, kde vyzývavá žena zabíjí muže střelnými zbraněmi (dojde také na střelbu mezi nohy) i v posteli svou vagínou, je velmi odvážný. Mužské postavy jsou často karikované (extrémní je to ve finále, kde hrdinovi na pomoc přispěchají jeho macho kámoši z Ameriky, což zavdává ke scénám mísícím náladu Modré ústřice s buranskou estetikou) a nakonec pouze žena dokáže vražedkyni zastavit poté, co ji před ní nedokázali ochránit muži se svými velkými pistolemi a puškami.(6.1.2010)

Poriadne béčko z 80.rokoch, mimochodom z Indonézie. Je až neuveriťelné že už v tých rokoch tam dokázali natočiť takú pecku. Kiež by sa aspoň také filmy točili dnes u nás. Z dnešného pohľadu môže byť mladšiemu divákovi skôr k smiechu, možno aj preto že okato vykráda scény z Terminátora 1. Pre mňa však film ani po vyše 20.rokoch nestratil nič so svojeho kúzla, a kto má rád staršie akčné horrory tu si príde na svoje. Nebudem sa tu zmieňovať o hereckých výkonoch a iných veciach. Tento film je proste tak zlý, že je až výborný! Moje hodnotenie určite bude neobjektívne, pretože mám stále v živej pamäti ako sme to niekedy dávno, skoro so zatajeným dychom dookola pozerali na Vhs v strašnej kvalite a so simultánnym dabingom.(13.8.2009)

Mám dojem, že jsem právě viděl nekorunovaného krále (v tomto případě spíš královnu) filmového braku. Tahle indonéská verze kultovního Terminátora je ve své domovině asi podobně kultovní, jako její předobraz ve zbytku světa. Podívaná natolik absurdní, šílená a nechtěně (?) komická, že jí můžete sledovat jak v partě kamarádů s podporou alkoholu, tak sám za stavu střízlivého. Úspěch je totiž zaručen v každém případě. Co scéna, to perla. Rozhodně nemá smysl se tu vypisovat s jednotlivými scénami (byli bychom tu zatraceně dlouho), ale neodpustím si nezmínit dva absolutní vrcholy filmu. Ten první proběhne na policejní stanici, kterou hrdinka během deseti minut vystřílí s pomocí samopalu a jen dvěma zásobníky, přičemž zařve asi stovka policistů. Druhý vrchol se odehraje v naprosto fantastickém závěru, kde nesmrtelnou hrdinku v autě trefí raketami, aby se po velkolepém výbuchu a v následujícím záběru vrátila i s tím samým, nepoškozeným vozem. Zkrátka parádní "brainwashing trash" se vším všudy. Nejde ho popsat, to chce vidět.(2.2.2015)