Zkušební táta

(festivalový název) (TV film)
  • Německo Wer küßt schon einen Leguan? (více)

Tobias má trináste narodeniny, len niet nikoho, kto by ich spolu s ním oslávil. Jeho matka sa viac zaujíma o svojho nového priateľa a spolužiaci si z neho uťahujú. Do bytu oproti sa prisťahuje nový sused Max, ktorému robí spoločnosť živý leguán. Tobias je ním natoľko fascinovaný, že si praje mať presne takého otca ako je on... (oficiální text distributora)

Siegmund

Není mnoho filmů, které by se zabývaly a řešily problémy dětí v pubertě. Většinou to jsou filmy s dětmi a o dětech tak do 11 let. Další skupinou je pak až mládež starší než 17 let. I když je děj tohoto filmu dějově trošku přitažený za vlasy, mohl se takový příběh skutečně odehrát. Film se snaží na příběhu 13letého Tobiase zobecněně ukázat problémy dětí z rozvrácených a sociálně slabých rodin. Film nepostrádá napětí a dovede citlivého diváka zcela vtáhnout do děje. Bylo by dobře, kdyby tento film (a jemu podobné) byly ve větším povědomí lidské společnosti. Jasně z nich je totiž patrné, že mnoho zbytečných problémů vzniká z jednoho prostého důvodu, a to, že lidé spolu neumějí hovořit zcela upřímně a otevřeně. Kdyby to dokázali, zcela určitě by se předcházelo četným nedorozuměním. Film jsem viděl jak v originálním (německém) znění, tak i jeho slovenskou verzi. Musím Slováky pochválit za perfektní dabing. Za zmínku stojí i velmi dobré herecké výkony jak hlavního představitele (Frederick Lau), tak i ostatních dětských herců. Perfektní herecký výkon odvedl i přítel Tobiasovy matky Fritz. Byl přesvědčivě zlý. (Pondělí 23.08.2010) ()