European Rest Cure

všechny plakáty
Komedie / Krátkometrážní
USA, 1904, 11 min

Radko

Ozdravný pobyt v Európe v sebe automaticky zahŕňa aj Egypt a poznávanie jeho pyramíd. Typicky americké (chce sa napísať, že až stereotypne). Jednotlivé epizódy ukazujú aj dnes známu pravdu, že často sa ľudia zo zájazdov a rôznych relaxačných pobytov vracajú zbití ako psy. Dôvodom je náhla zmena prostredia, stravovacích návykov a nezvyk na zmenu stereotypov. Ak sa k tomu pridružia snahy miestnych o ošklbanie naivných turistov, o dovŕšenie galiby je postarané. Tu všetko spomenuté ide do extrémov a americký dovolenkujúci môže byť na konci rád, že vôbec žije. Jednotlivé epizódy z rôznych štátov nejaké veľmi vtipné nie sú, skôr je to taký prvoplánový hrubozrnný humor, ako ktosi kamsi ide a tam mu dobre naložia, či ho odniekiaľ kamsi zhodia. Opäť sa potvrdilo to, že keď dvaja robia to isté (Meliés, Porter), nikdy to nie je to isté. Dôvodom je, ako som už pri jednom z Porterových filmov spomenul, že tu šlo len o vykrádanie originálneho konceptu, ku ktorému sa pridružila skoro nulová fantázia. Samé banality, maximálne polo-banality. Nepopieram však, že pár filmov mal aj takto epigónsky režisér skvelých (Veľká železničná lúpež, The Dream of Rarebit Fiend, Psia fabrika, Jack a fazuľová stonka či temný dokument o Czolgoszovej poprave). ()