Tajemný let

Letový plán

Flightplan

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2005, 93 min

„Na buzerovanie si nájdite iného Araba.“ Výborný, ukážkovo hitchcockovský námet o bezbrannom civilistovi v neuveriteľnej situácii, vlastne celkom pochopiteľne ku koncu šumí do poloprázdna – čím viac nudných odpovedí na vzrušujúce otázky prichádza, tým divákov záujem klesá (a kvôli priemerným odpovediam dostáva zabrať i logika). Napriek tomu dokázal skúsený nemecký režisér TAJOMNÉMU LETU (kombinácia fincherovky ÚKRYT a NOČNÉHO LETU Wesa Cravena, bohužiaľ nedosahujúc vysoký štandard ani jedného z nich) vybudovať najmä v prvej polovici nádhernú napínavú staromódnu atmosféru, na čom má podiel okrem pôsobivej výpravy obrovského lietadla predovšetkým inteligentné herecké obsadenie: rozvážny kapitán Sean Bean, lietadlový policajt v utajení Peter Sarsgaard inak veľký talent svojej generácie a, samozrejme, tradične perfektne sústredená Jodie Fosterová ako žena vystrájajúca akoby stratila mobil a ktorá bude pátrať po dcére vďaka kresbe srdiečku na okne aj keby jej ukázali úmrtný. Títo traja ľudia rozohrávajú hru na mačku a myš, ktorá má IQ, postavy konajú logicky a rozprávajú veci, ktoré by sme v podobnej situácii rozprávali aj my. Takže napriek tomu, že snímke by sa skutočne dalo vytknúť všeličo (ale zhrňme to pod slovné spojenie „slabší scenár“), hodnotím pozitívne, kladne a s nadšením s nádychom len veľmi mierneho roztrpčenia.(10.4.2006)

zopárkrát to tu už bolo naznačené - a to hlavne kvôli tomu, že to je pravda: prvé dve tretiny filmu (označme ich ako "paranoidno-psychologické") sú hereckým výkonom Jodie Foster, samotným nápadom a atmosférou, nevtieravou ale remeselne zvládnutou réžiou naozaj oveľa lepšie ako posledná akčná objasňovacia "americká" tretina filmu, ktorá síce nie je úplne odfláknutá, takže nepotápa celý predošlý film, ako to v niektorých prípadoch poznáme, ale rozhodne ho posúva do trochu inej roviny. každopádne v rámci thrillerov naozaj inteligentne zvládnutý kúsok s dobrou atmosférou(31.7.2006)

První plus - nenudil jsem se. Druhý plus - kameraman si vyloženě užíval prostory letadla a mě tyto kamerové orgie neskutečně baví. Třetí plus - Jodie Foster, která film žene raketovým způsobem dopředu a nedovoluje divákovi si ani na chvíli odpočinout. Čtvrté plus - chování personálu včetně kapitána bylo věrné. Mínus je rozhodně závěr, kdy hlavní viník vysype ze sebe skoro všechno, jak provedl. Ale koho to zajímá? Co si tím dokazuje. Já mám radši dobře sestříhané flashbacky, které prozradí, jak se vše provedlo, než přihlouplý monolog únosce. Závěrečný výbuch byl taky malinko přehnaný, ale i tak si myslím, že celkově si tohle drama, vybudované na poměrně malém prostoru, ty 4 hvězdičky zaslouží!(2.10.2010)

Zaojímavý thriller,ktorý sa celý odohráva v lietadle,ale nie je ani nachvíľu nudný.Nie je to film pre milovníkov akcie,lebo tej je vo filme naozaj málo.Ale ako raz povedal RobertDeNiro aj pohyb očí môže byť poriadna akcia,nemusí sa hneď strieľať.Celý film držia nad vodou skvelí herci na čele s ako vždy fantastickou J.Foster.60%.(11.2.2009)

Zvláštní film. Musím říct, že se nedivím rozporuplnému hodnocení - dá se říct, že chápu odpad i 5*, protože Tajemný let střídá výborné momenty se špatnými... No a je na každém, jak to příjme. Např. mě místy vadila ta nelogičnost a někdy jsem měl dokonce chuť dát oči ve sloup. Avšak musí se nechat, že film má atmosféru, nápad i akci, ale já čekal víc a myslím, že to i mohlo dopadnout lépe. I když špatné to nebylo, já mám tyhle thrillery docela rád, no a hlavně Jodie Foster se do těhlech filmů zatraceně hodí a to, že její herecké výkony jsou opravdu přesvědčivé potvrzuje i tady, ač jde vlastně plus mínus o průměrný snímek.(2.10.2010)