Tajemný let

Flightplan

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2005, 93 min

• flanker.27

Huh, tohle bylo něco. Trailer mě celkem navnadil a začátek vypadal docela nadějně, studené pohledy kamery, jakoby fincherovské průlety letadlem, dobře hrající Jodie. Jakmile se však scénář začíná zaplétat/rozplétat, postupně zjišťujeme, kdo je kdo a jaké jsou jeho pohnutky, a zváštěpak nesmyslnou překombinovanost záměru zlosynů a neskutečné díry ve scénáři, nezbývá než poslat film do vod nechtěných parodií. Když se tak zamyslím, je skoro škoda, že tam hraje Jodie Fosterová a že hraje tak dobře, být na jejím místě méně talentovaná (=přehrávající) kolegyně, mohla z toho být velice dobrá komedie. Ovšem i tak jsem se druhou polovinou filmu prořehtal a dostal se do stavu, kdy už mi přišlo směšné skoro všechno, nejvíce pak poselství, že tvrdá emerická žena staví tvrdá emerická letadla a nepřejte si ji nasrat. Ten výstup z kouře po výbuchu, pohledy do tváří těch, kterí nevěřili, podání tašky, omluva kapitána, to se musí vidět. Jinak má film slušnou kameru a režie taky není k zahození, kde však chybí alespoň trochu uvěřitelný a logický scénář, ani smrt nebere.(30.11.2005)

• Bauer

Když byl tento film v kinech, tak jsem na něj chtěl jít. A ještě, že jsem tedy nešel, protože bych asi byl naštvaný, že jsem za to vyhodil peníze. Už jen když to začíná, tak se to snaží navodit tajemnou atmosféru, což se tedy opravdu nedaří. A jak je to nudné? Snad ani radší nepsat! Hodinu sledujeme hysterickou ženu v podání Jodie Foster - její výkon mně nepřesvědčil absolutně vůbec - jak hledá svou malou dcerku na palubě obřího letadla a všichni z ní dělají blázna. Nuda prostě!!! Potom se začne něco konečně dít a docházíme k tomu o co celou dobu šlo. A tak sem si říkal, že to bylo celkem promyšlené, jen kdyby to nebylo tak nudné. Konec je trošku přehnaný. Parchant v podání Petera Sarsgaarda je taky nevýrazný a jeho výkon slabý. Jediný, kdo snad stojí za řeč je Sean Bean!!! Opravdu, ještě, že jsem nešel do kina!!!(27.8.2007)

Shwentkeho bezemoční sterilní režie sráží dolů potenciálně zajímavý příběh. No a Jodie... mám ji sice v oblíbených herečkách, ale tady je hrozně průměrná, mnohem zajímavější pro diváka jsou Peter Sarsgaard (z toho určitě ještě něco bude) a charismatický Sean Bean (z toho už nic nebude, ale třeba si někdy zahraje krále Leara v Royal Shakespeare Company). Nicméně film, který NEmusíte vidět.(3.11.2006)

První plus - nenudil jsem se. Druhý plus - kameraman si vyloženě užíval prostory letadla a mě tyto kamerové orgie neskutečně baví. Třetí plus - Jodie Foster, která film žene raketovým způsobem dopředu a nedovoluje divákovi si ani na chvíli odpočinout. Čtvrté plus - chování personálu včetně kapitána bylo věrné. Mínus je rozhodně závěr, kdy hlavní viník vysype ze sebe skoro všechno, jak provedl. Ale koho to zajímá? Co si tím dokazuje. Já mám radši dobře sestříhané flashbacky, které prozradí, jak se vše provedlo, než přihlouplý monolog únosce. Závěrečný výbuch byl taky malinko přehnaný, ale i tak si myslím, že celkově si tohle drama, vybudované na poměrně malém prostoru, ty 4 hvězdičky zaslouží!(2.10.2010)

Problém tohoto filmu je, že valnou část mě jen zajímalo, kam se její dcera poděla a jak je to možné. Že Jodi hrála dobře a trochu jsem se nudil, to vše šlo stranou. A když se film začne v půlce tvářit, že to vše byly jen halucinace, ztrácím zájem. Škoda, pointa a závěr stály za to. # SPOILER: Ale aspoň jsem se utvrdil v tom, že ve filmu hajzl i jako hajzl vypadá. # příběh 7 | hudba 5 | humor 0 | akce 1 | napětí 6 | pustil bych si znovu(18.8.2011)

• - Scény z berlínského letiště se ve skutečnosti natáčely v Lipsku. (curfew77)

• - Jodie Foster a Sean Penn, pro kterého byla role v Tajemném letu původně napsána, si neprohodili pozice poprvé. Ve snímku Hra (1997) režiséra Davida Finchera měla hrát sourozence hlavní postavy filmu v podání Michaela Douglase právě Fosterová. (curfew77)

• - Ve scéně, kdy jde Kyle (Jodie Foster) na záchod, zamkne se. Když však poté přijde kapitán (Sean Bean) za Carsonem (Peter Sarsgaard) a ptá se, kde je Kyle, dveře se jednoduše otevřou. (Terva)