Tajemný let

Letový plán

Flightplan

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2005, 93 min

Přídavek pro všechny, kterým se líbil ÚKRYT. Další vizuálně vymazlený, barevně přefiltrovaný klaustrofobický thriller s virtuální kamerou a Jodie Foster bojující o život své dcery i svůj. Bohužel natolik chladný, že jsem u něj necítil skoro nic, kromě narůstajících antipatií k hysterické hlavní hrdince. Jelikož existují pouze dvě vysvětlení zmizení hrdinčiny dcerky - že šlo o imaginární představu labilní hrdinky nebo o únos - a tvůrci na nás tu první variantu vybalí už v půlce filmu, je jasné, že pravdou bude ta druhá. Žádná překvapivá pointa na konci se tím pádem nekoná a napětí pak plyne jen z toho, zda hrdinka svou dcerku zachrání v tradičním závěrečném souboji s padouchem. Pominu-li přehnanou hollywoodskou sofistikovanost plánu teroristů, nezdá se mi onen plán příliš pravděpodobný (řekněme, že by si holčičky při nástupu do letadla opravdu vůbec nikdo nevšiml, ale jak s takovou náhodou mohl únosce dopředu počítat?).(17.3.2006)

• Matty

Další film o tom, že s dětmi jsou jenom problémy. Děti křičí, zvracejí, dožadují se zbytečností, ztrácejí se v letadlech – zpravidla, když to nejméně očekáváte. Kyle Prattová (Jodie Foster) by ještě měla být ráda, když po krátkém zdřímnutí během letu z Berlína do USA zjistí, že se její nezvykle bledá dcerka poděla bůhvíkam. Ale ne, to by nebyl americký film, aby ji vyplašeně nezačala shánět po celém letadle (které shodou náhod sama navrhla) a podezřívat arabské spolucestující z nekalých úmyslů. První třetina ještě ujde. Nevíme, kde vězí pravda, zda-li Kyle skutečně neharaší v mozkovně (jak se domnívá personál, nemající jediný důkaz o přítomnosti její dcery na palubě). Režisérovi se – za vydatné pomoci vytříbené kamery Floriana Ballhause – daří budovat napínavou atmosféra. Jodie Fosterová navíc dokázala svou hrdinku obdařit nevnucujícím se charismatem a ne až tak často vídaným intelektem. Bohužel, když vyjde najevo, o čem vlastně celý film je, veškeré pozitivní prvky jsou nemilosrdně vyhozeny zpátky na zem (pro jistotu bez padáku). Rafinovaný thriller stavějící na divákově nejistotě se rázem mění v trapnou kopii čehosi nechvalně známého již z tolika jiných filmů. Celé dosud pracně budované dějové lešení se ukáže být postaveno z velice křehkého materiálu, který silnějším poryvům větrů v žádném případě neodolá. Takovým poryvem přitom může být zapojení byť jen minima mozkové kapacity uvažujícího diváka. Je to škoda, ale možná že Američané po 11. září přesně takový film potřebují – neustálé omílání důležitosti semknuté rodiny je sice otravné, nicméně stále oblíbené. 45% Zajímavé komentáře: Marigold, Falcor, anais, PogoJoe, Bilky(21.3.2007)

*** Pozor, mierne spoilerový komentár. *** Na odrbávaní divákov, na ktorom je založené úspešné fungovanie filmov Rona Howarda, bude mať evidentne zásluhu i jeho dvorný producent Brian Grazer. Grazerov LETOVÝ PLÁN najviac pripomína Howardove VÝKUPNÉ. Zatiaľ čo VÝKUPNÉ však stavalo "iba" na silnom zvrate, ktorý film rozdeľoval na dve samostatne i spolu fungujúce polovice, nenažraný LETOVÝ PLÁN chce zajsť ďalej, silný zvrat mu nestačí a poníma ho ako veľkú pointu. Bezcitný prechod prvej - psychologickej - roviny filmu do tej druhej - akčnej - napokon mätie a od diváka vyžaduje 10-minútové zorientovávanie sa, po ktorom mu zostáva už iba slizká dávka americky sračkoidného heroizmu. LETOVÝ PLÁN sa tak stáva technicky precíznou, atmosfericky i psychologicky dobre predexponovanou drámou, ktorá sa zmení v ženské AIR FORCE ONE. Škoda.(10.11.2005)

Kdyby tam nebyl ten "akčně naháněcí" závěr, který mi přišel dost přitažený za vlasy a spíše mě nutil k úsměvu než k obavám o hlavní hrdinku, tak je ten film výborná záležitost. Líbily se mi tak první dvě třetiny filmy - obecně mám rád klaustrofobnost uzavřených prostředí - a prostředí tohoto neskutečně velkého letadla bylo využito skvěle. Jízdy kamery jednotlivými odděleními, zavazadlovým prostorem atd. mě velice potěšily. Navíc mám ve velké oblibě Jodie, které opět nezklamala. Nejlepší část je jinak ta, kdy je divák znejistěn, zda má Jodie pravdu nebo ne, jakmile se to "rozlouskne", ztrácí to kus svého kouzla...(14.5.2006)

Podobne komorné a stiesňujúce ako ÚKRYT, ale tentoraz tu nie je Fincher, aby vykryl klišé a jednoduchosť scenára. Je tu však skvelá! Jodie Foster, ktorá hrá do kúta zahnanú ženu až nebezpečne skutočne. Napriek svojej hollywoodskosti sa tento filmík na skvelý (a pritom polobéčkový) NOČNÝ LET (Red Eye) nechytá...(26.10.2007)

• - Hlavní roli Kyle odmítly například Christina Ricci nebo Portia de Rossi. (curfew77)

• - Letoun je ve filmu označován jako "AALTO Air E-474". Žádný takový stroj ale ve skutečnosti neexistuje. Vzhled letounu zvenčí se nejvíc blíží obřímu "Airbusu A-380", vnitřek kokpitu pak "Boeingu 787 Dreamliner". (curfew77)

• - Herec Assaf Cohen, který ve filmu představuje jednoho z podezřelých arabských cestujících muslimského vyznání, je ironií osudu v osobním životě naopak židovského původu. Také tento fakt byl jedním z argumentů četných kritiků nesouhlasících s vyzněním celého snímku. (curfew77)