Bravados

The Bravados

Bravados

Western / Drama

USA, 1958, 98 min

Gregory Peck a obličej lovce? Herec, který měl za svou tvář dostat Nobelovu cenu míru a který v Bravados zabíjí buď tak, že to není vidět a nebo je to zobrazeno velice decentně? Pokud ovšem mysleli zářezy na pažbě za lovení dívčích klínů, tak ano.. Křesťanský western zrcadlící dobovou zášť vůči mccarthismu a jeho honby za nevinnými (i když tihle čtyři desperáti byli nevinní jak Ceaucesku před popravčí četou), zakončený hryzajícím svědomím, zpovědí u kněze a modlete se za mě, ámen. Potěší drobná role mladičkého Lee "Il Brutto" Van Cleefa, ale žádný zázrak nečekejte.(15.9.2010)

Nielen že ide o dosť netradičný western, ono je to aj dosť netradičný film o pomste. Zápletka pritom vyzerá úplne jasne, ale scenár uváza nielen postavy, ale aj diváka do značnej neistoty. Vyznenie filmu taktiež nie je zrovna jednoznačné a jeho ambivalentnosť stavia Bravados vysoko nad priemer, nielen čo sa týka žánru. A posledný záber ho povyšuje ešte o stupienok vyššie. V podstate Kingov film dáva možnosť presedieť a predebatovať s tými, ktorí už film videli, nejakú tú hodinku a možno nebudú mať všetci na vec rovnaký názor. Dosť ma prekvapuje, že sa tento western nedostal medzi 1001 fimov, ktoré musíte vidieť...pretože milovníci žánru Bravados vidieť rozhodne musia.(24.3.2019)

V době svého dospívání jsem byl z tohoto westernu nadšený - byl totiž jiný, než všechny ty ostatní, kde obtloustlý herec předstíral nejrychlejšího pistolníka a v závěrečné , několikaminutové přestřelce zlikvidoval všechny indiány i bílé a míšené padouchy. Dnes bych filmu vytknul jistou zdlouhavost, kdy některé scény jsou zbytečně natahované, a tak se ztrácí údernost celého vyznění, které je vlastně na filmu to nejlepší - to prozření a ten pocit viny! Pro našince je film zajímavý účastí Jiřího Voskovce, který tady má docela velkou roli. Pro - nejen - křesťany pak i otázkou viny a jak píše ve svém komentáři Mariin, také otázkou, zda se člověk může sám pasovat do role soudce i kata, aniž by měl dostatečné důkazy. Inu, a pak zde máme mladičkého a později věčného záporáka Henryho Silvu, mladého Lee Van Cleefa, takže i jejich účast potěší. Nadprůměrný a poněkud neobvyklý western s trochu pootočeným jedním klišé, který je dobrý i po letech přes svou občasnou zdlouhavost.(2.1.2019)

Řešení základního westernového konfliktu - právo versus pomsta a rodina - bylo ve filmech nestora žánru Johna Forda vždy trochu šalamounské. Prostě vlk se nažral (Wayne odstřelil zloducha), a koza zůstala celá (právu bylo učiněno zadost). Gregory Peck ale na konci padesátých let Fordovo řešení konfliktu ("Vzteklí psi se musí odstřelit", říká hrdina tohoto Fordova filmu) začal zpochybňovat. Bravados byl zastíněn Velkou zemí a to právem. Scénářem Bravados neoslní, tempo je nevyrovnané, a vyznění je na western až moc temné. A to, že rozhřešení přináší člověk, který přihlížel znásilnění a okradl zavražděného, to jsem tedy nepobral a je mi z toho zle.(5.4.2019)

Z čistého nebe blesk. Z čista jasna dotkl se jej střep, křehkosti soukromí. Toho času šibenic. Pohledný, zastřený, brání květ citový. Hrrr na ně. Rozzlobený, rozlícený jeho stav. Láme jeden, druhý, třetí vaz, ale vůz zapřáhl před koně. Bylo tak snadné. Obrátit pozornost, svést stopy na jiné, a přitom sám mít máslo na hlavě. Nesoudný ten za humny, který rozdupal, vyraboval jeho ráj. Vysmekl se z oprátky, z přívětivé masky, úlisný to had. Až mošna s úsporami rodiny a poslední desperát, otevřou mu zrak i svědomí na vahách.(25.3.2019)

• Stephen Boyd

• - Bravados vyniká obrazově impozantními, rozmanitými exteriéry z mexických provincií Michoacán a Jalisco. Tam filmaři našli úchvatné rozlehlé pláně, kaňony, vodopády a lesnaté hory, kterými vedli fiktivní stopování padouchů skupinou dobrovolníků z malého městečka Rio Arriba. (Zdroj: Letní filmová škola)

• - Přírodní záběry byly natočeny v Mexických oblastech jako jsou Michoacán nebo Jalisco. (Terva)

• - Albert Salmi dostal za roli Eda Taylora od National Board of Rewiew cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. (Terva)