Pískovna (TV film)

Česko, 2004, 47 min

Jiří Křižan

Martin Štrba

Bohužel moc okatě televizní, ale nádherný příběh s přesnou Zuzanou Stivínovou.(17.4.2005)

• Fifer

Michálka mám velmi rád a zde navíc myslím nejde o selhání jeho, nýbrž Křižanovo. Křizan je velký moralista, v osudovém easternu Je třeba zabít Sekala to nevadilo, žánr tomu vyhovoval, tady už to ale vadí. Snaha o hlubokomyslný symbolismus je příliš okotá, křečovitá a až kýčovitě hollywoodská. Mladá generace přebírá otěže a symbolicky vykopová komunisty ze své půdy, potažmo z republiky. Jaká krásná pohádka, jakoby vypadla z nálad bezprostředně po roce 89. (Je možné, že scénář napsal Křižan dříve). A teď se podívejme, jaká je situace 8 let po vzniku filmu. Komunisté nejsou otrávení důchodci, ale v parlamentu, anebo vesele podnikají a lidé jako Eliška většinou rezignovaně nechodí k volbám a opíjí se někdy slivovicí. Ach ty pohádky, ach ta naivní víra v novou, lepší generaci.(29.11.2012)

• ostravak30

Musím se přiznat, že mě příběh příliš nezaujal. Celá ta historie byla vcelku zajímavá. Nicméně od dalšího shlédnutí mě odradila v prvé řadě kamera, která sice působila dost živě, ale také dokumentárně a tím, že se třásla mě moc nenadchla. Celý krátký film vypadá spíše jako jeden díl seriálu neboť i konec je jako ustřižený. Čekáte, jak se to bude vyvíjet dál a najednou jsou titulky. Jiří Pecha dobré, ale způsob, jakým se Z. Stivínová vypořádala s otravným komoušem mi přišel spíše trapný než jakkoli nápaditý. Celkově si nemyslím, že se jedná o příliš povedené dílko.(30.10.2016)

Až budete chtít dětem ukázat na konkrétním příkladu zrůdnost bolševismu ( konkrétně proces kolektivizace), který lámal lidem charaktery, stavěl děti proti rodičům a způsoboval bolest, jež se ani po letech tak docela nezahojila ( a nemáte čas pouštět jim Jasného Rodáky), sáhněte po této televizní miniatuře z pera J.Křižana v režii Vl.Michálka. Snad taky pochopí, že komunisty "je třeba kopat do p..., dokud nevymřou jako dinosauři."(15.2.2007)

Podobně jako v Tiché bolesti vychází scénárista Jiří Křižan z vlastní zkušenosti. Škoda, že komorní snímek, kterému sluší obsazení ústřední dvojice (Zuzana Stivínová + Jiří Pecha), rozmělňují nefunkční pokusy o vtipné dialogy, např. "Milující Míla, to je jako debilní debil.", nebo dialog s úřednicí (při snaze hlavní hrdinky změnit si příjmení). I ta slivovice nebo nářeční prvky se pokouší jihomoravskou atmosféru jen navodit. Navíc se mi zdálo diskutabilní užití otcova vzkazu prostřednictvím dvd… Kvituji ovšem Michálkovy pokusy i o lyričtější pohledy a přes všechny výše uvedené nešvary doporučuji.(18.11.2009)