Čenkovej deti (TV film)

Drama / Poetický

Československo, 1975, 72 min

Normalizačná doba sa podpísala aj na adaptácii knihy, ktorú sme mali čítať povinne na základke, ale ani neviem, či som ju niekedy čítal. Všetko je čiernobiele, pokiaľ je nám pán továrnik predstavený na začiatku ako sympaťák, tak na konci sa musí predviesť v pravom kapitalistickom svetle. Ostatní predstavitelia vyššej vrstvy sú iba čistými karikatúrami. Na televízny film však stále obstojná a pomerne výpravná adaptácia s dobrými hercami. Možno by nebolo od veci sa k látke vrátiť a nakrútiť Čenkovej deti ako film určený o kín. V Amerike by mali podobne slávnu knihu zadaptovanú minimálne 50 krát.(5.9.2016)

Ťažko povedať či sa dalo vyťažiť z útlej knižky Fraňa Kráľa niečo viacej ako dosiahol Otakar Krivánek. Poeticky ladená dráma z čias hospodárskej krízy je silná v hereckých výkonoch, najviac ma zaujala mladučká Andrea Timková.(10.11.2009)

S knižnou predlohou som vyrástla, a možno preto mi prirástla k srdcu. Aj tento film som šla pozerať s pocitom, že nebude môcť prekonať nádhernú a dojemnú Kráľovu predlohu. Neprekonal. Bol však dobrý. Áno, mohol byť lepší, jedno mu však uprieť nemožno - lepších hercov doň nemohli dosadiť. Najmä tých detských. Neafektovali, boli presvedčiví, úprimní... Príbeh sám o sebe je silný, pútavý, a práve v tom je najväčšia sila a hodnota tohto filmu. Kozmetické nedostatky by sa (v inom roku výroby, s iným rozpočtom) dali vylepšiť, ani v tomto prípade však veľmi neprekážajú(1.9.2015)

Poetický film s dejom, miestami menej zrozumiteľným, ktorý je dostatočne krátky, aby ma poetizmom neutrápil. Napríklad ale záver som pochopil ináč, viac poeticky a baladicky, oproti tomu, čo je tu v oficiálnom texte. Spracovanie je dobré hlavne v detských hereckých výkonoch, práve tí dospelí vyzneli často dosť teatrálne, skoro ako vo filme z päťdesiatych rokov. S prižmúrením oka štyri hviezdy. –––– Za všetko môže kríza? Vo filme sa často odvoláva na sociálny systém, ktorý spočíval v tom, že ľudia, ktorí si vezmú dieťa-sirotu, dostávajú sociálne dávky. Matka ich dostať nemohla? –––– Paľko sa nám veľmi zapáčil. Ale nechceme ho zadarmo. Dáme vám zaňho tisíc korún.(5.9.2015)

Iba priemerné televízne spracovanie balady Janka Kráľa, a to aj po hereckej stránke. Zaujala iba malá Andrea Timková vo svojej hereckej prvotine. Trochu znechutilo, že ešte aj do takéhoto príbehu tvorcovia vtesnali komunistickú propagandu - chudobní a nemajetní robotníci versus amorálni továrnici a hoteliéri či iba na seba pozerajúci drobní podnikatelia (remeselníci) a statkári.(25.8.2019)

• - Filmovalo se také v lokalitách: Popradské Pleso, Zabité, Lomnické sedlo. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Trnave, Bratislave, Piešťanoch a tiež v Tatrách: Bielovodská dolina, Tatranská Javorina a Mengusovská dolina. (dyfur)

• - Hudbu k filmu nahral Symfonický orchester československého rozhlasu Bratislava a Ľudová hudba Jána Berkyho Mrenicu. (Autogram)