Svatba v korálovém moři

Hochzeit im Korallenmeer

Wedding in the Coral Sea

Animovaný / Krátkometrážní / Rodinný

Československo / Německá říše, 1944, 11 min

Žonglující perlorodky neměly chybu. Nejvíce mě pobavila želva chytající svítící rybku do lucerny a záporák chobotnice, tancující kozáčka, taky stála za to. Příběh je velmi jednoduchý, ale vykouzlily z něho pěkné drama. V těch jedenácti minutách je obsaženo úplně všechno, co má takový film mít. Animace by se neztratila ani u věhlasného Disneye. Naši animátoři byli prostě klasa a hlavně průkopnící, kteří hodili laťku hodně vysoko.(26.1.2017)

Rybu-nevěstu těsně před obřadem unese lásky chtivá chobotnice. Ryba-nevěsta je najednou studená jak ryba. Ryba-ženich, vypadající jako vlajkonoš Gay Pride, za podpory půlky moře razantně zasahuje.(24.11.2015)

Český kreslený film, prvý na ktorom sa podieľal celý tím tvorcov, a nebol len výsledkom práce jednotlivca, má svoju historickú hodnotu. Príbehom a zvolenou animáciou žiadnu veľkú dieru do sveta neurobil. Na výslednej podobe sa čiastočne podpísala práve spomenutá metóda kolektívnej tvorby. Filmík sa totiž rozdrobuje do viac, či menej humorných epizódiek (zrejme podľa toho, kto momentálne na filme pracoval).(21.1.2005)

Historicky první český kreslený film? Oficiální text distributora pěkně kecá, ve skutečnosti nejmíň dvacátý (resp. přibližně sto čtyřicátý, pokud by se počítaly i reklamy) – viz zde nebo koneckonců část i zde. Nicméně hravý, nápaditý, půvabný a s dobře zvládnutou „podmořskou“ animací.(7.2.2017)

Výtvarné zpracování této kratičké výpravy do korálového moře se mi líbilo, stejně jako mnohé nápadité výjevy (např. hned na začátku - tvorba perel) a rybky (s pilkou, nožem, a dalšími věcmi místo nosu). Ale! Trochu mě zarazila postava chobotnice - a ne proto, že by měla namísto osmi nohou jen šest (už předtím jsem rozdýchával mořskou želvou, která se dokáže schovat do krunýře) - ale spíš ten její (či spíše jeho) taneček a touha po rybce(!?). Zkrátka pro děti určitě pestrá podívaná, která vypadá na svou dobu dobře, pro mě spíše jeden z prvních českých kreslených filmů (tudíž braný s rezervou).(17.3.2013)

• - Válečný konflikt mezi Německem a USA znamenal přerušení dodávek amerických snímků včetně kreslených grotesek. Adolf Hitler věděl, že veselé kreslené filmy povzbudí morálku, a tak byl náhradou amerických kreslených filmů pověřen Joseph Goebbels . Filmová společnost Pragfilm pro tento úkol zajistila Ateliér filmových triků, ve kterém pracovali mj. Zdeněk Miller, Jiří Brdečka či Jiří Trnka. Jako první vznikla právě Svatba v korálovém moři pod vedením uměleckého šéfa Horsta von Möllendorffa, kterého dosadili samotní Němci. Dále následovaly krátké filmy Povětrnostní domeček a Čarodějův učeň. [Zdroj: film-nostalgicky.estranky.cz] (zdeny99)

• - Oficiálne prvý český kreslený film z produkcie AFIT, v ktorom začínal rad neskôr slávnych tvorcov - Jiří Trnka, Jiří Brdečka a Eduard Hofman. (Peter-1307)

• - Snímku režíroval Horst von Möllendorff a je považovaná za prvý český animovaný film, inak je to čisto nemecká, resp. treťoríšová produkcia, ktorá ale kompletne vznikla v Prahe. Sem bolo z bombardovaného Nemecka presunuté animačné štúdio, ktoré malo za úlohu vytvoriť celovečerný kreslený film. Prvý koncept vznikol v roku 1943, o rok neskôr sa naplno spustila produkcia, ale svoju premiéru si užil až po skončení 2. svetovej vojny. (BlueNeon81)