• Německo

Doom - Der Film

Misia na Mars

Horor / Akční / Thriller / Sci-Fi

Velká Británie / Česko / Německo / USA, 2005, 100 min (Director's cut: 113 min)

Úžasně odpočinková věc a zároveň perfektní nenáročná odměna po těžkém pracovním týdnu, to je DOOM. Přesně zapadá do škatulky filmů, vysílaných v pátek v deset hodin večer na komerčních TV, k čemuž se váže spousta špatných, ale i dobrých věcí. Je to blbé, je to k prasknutí nacpané neherci a hrozně béčkové, zároveň to ale má povedenou akci, šílené hlášky a ucházející atmošku. Když u toho člověk vypne a rozvalí se na pohovce, není v tu chvíli na světě lepší filmové volby!(6.8.2011)

• Tom Hardy

Čím více herních adaptací vzniká, tím více si začínám vážit filmů Mortal Kombat, Resident Evil a jeho pokračování. Doom se tváří, že je věrný své herní předloze, ale spíše si z ní bere prvky a vydává se vlastním směrem (pekla se kupříkladu bohužel divák nedočká). První hodinu filmu se toho moc nestane. Banda mariňáků sice není úplně nezajímavá (a dokonce je od sebe rozeznáte, což je v tomhle žánru poměrně vzácné), ale jednotlivé postavy postrádají lepší dialogy i výraznější střety mezi sebou. Procházení temných chodbiček sice funguje ve hře, kde člověk postavu ovládá, ale v případě filmu to prostě nefunguje, protože první hodinu se opravdu NIC nestane. Mnohé scény navíc padají na tom, že Rock se snaží být ultratvrdý seržant, ovšem se srdcem a to mu nesežere ani maniak předlohy s US Army obtiskem ze žvejkačky na rameni. Rock se mimikou tak moc snaží hrát, že je až osvěžující minimalismus Urbana, který je zarostlý a nakrátko střižený dvakrát stylovější, než Rock koulející očima. Závěrečná půlhodinka naštěstí tu koncentrovanou nudu přeci jen bortí, protože se konečně začíná něco dít, začínají padat hlavy, monstra jsou na každém rohu a pětiminutová sekvence z vlastních očí si možná vyslouží i kultovní status (na druhou stranu, po TAK nudné první hodině by bylo osvěžující prakticky cokoli). Pár stylových záběrů, trocha roztomilých zvrhlostí (ruka v úvodu je fajn) a cool závěrečná bitka nemůžou zastřít skutečnost, že Doom jako celek nefunguje ani jako herní adaptace, ani jako béčkový akční výplach...(26.10.2005)

Vzhledem k tomu, že jsem čekal katastrofu (a nejsem valným fandou počítačové předlohy), jsem teď mile překvapen. Po celou dobu zábavný sci-fi horor trochu ve stylu Resident Evil, také nakonec s hordou zombíků a zmutovaných monster. Film má asi celkem štěstí na herecké obsazení, protože nebýt Rocka, Urbana a slečny Pikeové, těžko si ho dovedu představit. Nevím ale, jak moc je odlišná zkrácená kinoverze, mé hodnocení se týká té na DVD.(19.7.2006)

• -bad-mad-wolf-

Herní Doom je vysoce zasloužilá modla. Jednička byla první plnohodnotnou first-person akcí, druhý díl dotáhl design úrovní a požitek z hraní k dokonalosti. Obě hry jsou nejen díky tunám modifikací nekonečně zábavné i dnes. Třetí díl pak (kromě opět skvělé hratelnosti - poznávačka her od ID softu) nabídl ve své době oslňující grafiku a zejména natolik hutnou survival-hororovou atmosféru, že hra byla pro slabší povahy v noci nehratelná. Tři fantastické hry a tohle? Filmový převod je jen tupé sci-fi béčko, neschopné zaujmout čímkoliv. Dokonce ani ta proklamovaná scéna z vlastního pohledu nestojí za nic.(27.12.2006)

Skoro dokonalé filmové zpracování této herní legendy. Holt se pozná, kdo hru hrál a kdo ne....jednoduše řečeno se Bartkowiakovi podařilo přenést atmosféru třetího dílu Dooma na plátna kin, zpočátku je nám zlo skryto a dostává se nám pouhých indícií, že mariňáci ve vědeckých laboratořích opravdu nejsou sami => ke konci se rozjede drsná řežba korunovaná pětiminutovou FPS scénou (kde se nezapomíná ani na legendární motorovou pilu) a tvrdým fightem....tím myslím opravdu tvrdým ;) Jeden z nejlepších filmů podle herní předlohy(a že jich není hodně), který jsem viděl.(4.11.2005)

• - Herci společně intenzivně trénovali, aby dokázali splynout v soudržnou vojenskou jednotku. (Amplifier)

• - Scénárista David Callaham si prací na Doomovi odtočil svůj filmový debut. (imro)

• - Spoiler: Během závěrečných titulků nejsou rozstřílena pouze jména herců, kteří ve filmu přežili. (Corpsegrinder)