• Německo

Doom - Der Film

Misia na Mars

Horor / Akční / Thriller / Sci-Fi

Velká Británie / Česko / Německo / USA, 2005, 100 min (Director's cut: 113 min)

V roce 2026 objevili archeologové v Nevadský poušti portál vedoucí do pradávnýho světa na Marsu. Dostal jméno Archa. O 20 let později se snažíme pochopit, proč byl postavenej a co se stalo s civilizací, která ho zbudovala... . Od úvodního loga Universalu cejtím a hlavně slyším, že půjde o ZVUK a KREV. Jo, došlo k narušení 5. stupně, a je třeba začít nejen s karanténou, ale musí se vyslat někdo, kdo posoudí situaci, ale třeba i někoho zachrání. Připravte se: HRA ZAČÍNÁ! Nasmrádnutí Vetřelcem je patrný od počátku. Bohužel (?) napětí není typicky hororový, spíš pár ,,lekaček". Trochu nuda, atmosféra nevýrazná, možná i díky tmě. Chybí mi víc ,,chrochtání" zrůd, který by dodalo podtext napínavosti bloudění v chodbách. 80% filmu dělá zvuk (DTS zní opravdu dobře). Ten, kdo na to bude koukat jen v nějaký sparchantělý kopii se užere nudou a flákne 2* (i míň).(16.4.2006)

• Reiniš

Zpočátku to vypadá jako chlapská verze Resident Evilu, pak se o slovo přihlásí i Vetřelec (vs.) s Predátorem a letmo si zavzpomínáme i na Horizont událostí. Doom je až trestuhodně rutinní záležitost s kupou těch nejohranějších klišé navíc zabalené v ušmudlaném kabátě. Děj se odehrává v nezajímavých a umělých interiérech, v nichž dokola pobíhá banda nevýrazných herců (to platí hlavně pro Rocka). A ty bláboly, které si Bartkowiak přichystal na konec jsou už vážně moc. Akční vsuvka s 1st person pohledem a bývalá bondgirl Rosamund Pike s standartním výkonem Urbana jsou asi to nejlepší, co tahle další zprzněná zfilmovaná hra nabídne. Ani ty obludy nestojí za řeč, teda kromě toho kyperprasete v závěru.(13.9.2008)

• D.Moore

To byla zase jednou hrůza. Hry mám rád, dokonce jsem nedávno zase dohrál první i druhý díl, ale nebýt loga, Marsu, korporace UAC a zbraně BFG, snad bych ani nepoznal, že s nimi tento výtvor má něco společného. Nejde mi ani o příběh, ten je přiměřeně videoherní a nic hlubšího jsem nečekal. Jde mi o promrhaný potenciál, o nevyužití takového množství rozličných herních příšer a démonů, o nulovou atmosféru (Bát se? Ani nápad!) a bídné technické zpracování na úrovni průměrného televizního či video filmu. Zkrátka všechno špatně. I tolik vychvalovaný záběr z pohledu první osoby byl naprosto nudný až směšný. Líbila se mi jen Rosamund Pike, ale to rozhodně není zásluha tvůrců.(22.8.2014)

I když PC hry vlastně nehraju, šel jsem v posledním týdnu do dvou adaptací "proslavených" her DOOM (kdo by neznal :) a SILENT HILL (nezám vůbec).... Srovnání dopadlo z mého hlediska překvapivě. Bavil jsem se u DOOMa a neuvěřitelně jsem se nudil u SILENT HILL.... Doom je samozřejmě taky "blbost", ale je svižně natočený, kupodivu úsměvný a chatrný děj zachraňuje charisma dvojky Urban & Rock (v Silen Hill to celé nezachraňuje nic). Také "finále" mě v Slient Hill spíš rozesmálo a naopak v Doomovi mě přimělo k přihození další hvězdičky..... Vychází pro mě poučení, že adaptace PC her o kterých vůbec nic nevím nebudou nejspíš určené mému oku :)(26.8.2006)

• tron

„Stav Dr. Carmacka je neliečiteľný, pretože Dr. Carmack je mŕtvy.“ Fiha! No teda! Páčil sa mi RESIDENT EVIL aj VOTRELEC VS. PREDÁTOR (obe 80%, nech si kto hovorí, čo chce), ale DOOM je teda poriadne nudná konina! Neskúsený Andrzej Bartowiak (najlepším filmom dlhoročného, relatívne renomovaného akčného kameramana, bola priemerná seagalovka LOVEC POLICAJTOV) vykráda všetko žánrové (VOTRELEC, VOTRELCI) a miestami skutočne do oči bijúco primitívne (obrovský Afroameričan s rotačným guľometom - PREDÁTOR). Lenže márne sa snaží byť „stará škola" (SPOILER finále pozostáva z toho, ako sa dvaja tvrďácki svalovci mlátia v miestnosti SPOILER). Táto (inak milá, ale na prd fungujúca) snaha je totiž mizerne až amatérsky nakrútená. Režisérovi a spol. (strihač, kameraman, hudobný skladateľ...) robí vôbec problém už pôsobivo nakrútiť čo i len "nasratých mariňákov v cool helikoptére“. Plus príšerné chovanie vojakov (začnete v hrobovom tichu smrteľne nebezpečnej marťanskej základne citovať Bibliu?) a veľmi nesympatické (už fyzicky) herecké obsadenie. S čestnou výnimkou zábavného The Rocka, ktorý sa milo nebál prijať SPOILER relatívne zápornú rolu SPOILER. Len zopár vecí má tú správnu chuť (desaťminútovka „z pohľadu hráča“, miestami slušné hlášky: „Je to len pár dní, čo som tuná seržanta prosil, nech nám do tímu privedie nejakú slečinku... a priviedol teba, chlapče.“). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/sci-fi/215-doom-40-(21.5.2006)

• - První hra ze série Doom, která sloužila jako předloha filmu, se objevila jako volně šiřitelná v roce 1993 a o dva roky později byla údajně instalovaná po celém světě do počítačů více než Windows. (imro)

• - Spoiler: Během závěrečných titulků nejsou rozstřílena pouze jména herců, kteří ve filmu přežili. (Corpsegrinder)

• - Rosamund Pike, která ve filmu ztvárnila vědeckou badatelku se zúčastnila několika pitev a hodin anatomie na jedné z pražských lékařských fakult. (Amplifier)