• Německo

Doom - Der Film

Misia na Mars

Horor / Akční / Thriller / Sci-Fi

Velká Británie / Česko / Německo / USA, 2005, 100 min (Director's cut: 113 min)

• -bad-mad-wolf-

Herní Doom je vysoce zasloužilá modla. Jednička byla první plnohodnotnou first-person akcí, druhý díl dotáhl design úrovní a požitek z hraní k dokonalosti. Obě hry jsou nejen díky tunám modifikací nekonečně zábavné i dnes. Třetí díl pak (kromě opět skvělé hratelnosti - poznávačka her od ID softu) nabídl ve své době oslňující grafiku a zejména natolik hutnou survival-hororovou atmosféru, že hra byla pro slabší povahy v noci nehratelná. Tři fantastické hry a tohle? Filmový převod je jen tupé sci-fi béčko, neschopné zaujmout čímkoliv. Dokonce ani ta proklamovaná scéna z vlastního pohledu nestojí za nic.(27.12.2006)

• castor

Když je něco populární, chytne několik generací, tak je logické, že se na tom chtějí obohatit mnozí. V případě videoher jde často o filmové verze. Jakmile Doom 3 nabídl i jakýs takýs příběh, bylo vymalováno. Andrzej Bartkowiak je výtečný kameraman (Volný pád, Nebezpečná rychlost), ani jako režisér (alespoň zezačátku) úplně neselhal. Jenže tady se měl zaměřit výhradně na akci. Ovšem on si dal krapet vyšší cíle a tak trochu pracuje s tajemnem. A na akci se docela dlouho čeká. Pár scén sice udělá radost, Dwayne i Karl jsou solidní a Rosamund Pike si hezky zaječí, monstra jsou ovšem slabá, atmosféra mizerná. Každopádně přežít se to dá.(29.8.2017)

• tron

„Stav Dr. Carmacka je neliečiteľný, pretože Dr. Carmack je mŕtvy.“ Páčil sa mi RESIDENT EVIL aj VOTRELEC VS. PREDÁTOR, ale DOOM je teda poriadne nudná konina! Andrzej Bartowiak (ktorého životným veľdielom je solídna seagalovka LOVEC POLICAJTOV) vykráda všetko možné (hlavne z votreleckej ságy) a miestami skutočne do oči bijúco primitívne (obrovský Afroameričan s rotačným guľometom vypadol z PREDÁTORA). Lenže márne sa snaží byť „stará škola" (SPOILER finále pozostáva z toho, ako sa dvaja tvrďácki svalovci mlátia v jednej miestnosti SPOILER). Táto (inak milá, ale nefungujúca) snaha je totiž mizerne sfušovaná. Režisérovi a spol. (strihač, kameraman, hudobný skladateľ...) robí problém pôsobivo nakrútiť čo i len "nas*atých mariňákov v cool helikoptére“. Plus príšerné chovanie vojakov (začnete v hrobovom tichu smrteľne nebezpečnej marťanskej základne citovať Bibliu?) a veľmi nesympatické (už fyzicky) herecké obsadenie. S čestnou výnimkou The Rocka, ktorý sa milo nebál prijať SPOILER relatívne zápornú rolu SPOILER. Len zopár vecí má šmrnc (desaťminútovka „z pohľadu hráča“, miestami slušné hlášky: „Je to len pár dní, čo som tuná seržanta prosil, nech nám do tímu privedie nejakú slečinku a priviedol teba.“). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/sci-fi/215-doom-40-(21.5.2006)

V roce 2026 objevili archeologové v Nevadský poušti portál vedoucí do pradávnýho světa na Marsu. Dostal jméno Archa. O 20 let později se snažíme pochopit, proč byl postavenej a co se stalo s civilizací, která ho zbudovala... . Od úvodního loga Universalu cejtím a hlavně slyším, že půjde o ZVUK a KREV. Jo, došlo k narušení 5. stupně, a je třeba začít nejen s karanténou, ale musí se vyslat někdo, kdo posoudí situaci, ale třeba i někoho zachrání. Připravte se: HRA ZAČÍNÁ! Nasmrádnutí Vetřelcem je patrný od počátku. Bohužel (?) napětí není typicky hororový, spíš pár ,,lekaček". Trochu nuda, atmosféra nevýrazná, možná i díky tmě. Chybí mi víc ,,chrochtání" zrůd, který by dodalo podtext napínavosti bloudění v chodbách. 80% filmu dělá zvuk (DTS zní opravdu dobře). Ten, kdo na to bude koukat jen v nějaký sparchantělý kopii se užere nudou a flákne 2* (i míň).(16.4.2006)

Vzhledem k tomu, že jsem čekal katastrofu (a nejsem valným fandou počítačové předlohy), jsem teď mile překvapen. Po celou dobu zábavný sci-fi horor trochu ve stylu Resident Evil, také nakonec s hordou zombíků a zmutovaných monster. Film má asi celkem štěstí na herecké obsazení, protože nebýt Rocka, Urbana a slečny Pikeové, těžko si ho dovedu představit. Nevím ale, jak moc je odlišná zkrácená kinoverze, mé hodnocení se týká té na DVD.(19.7.2006)

• - The Rock měl původně ztvárnit Johna Grimma, ale on sám si vybral Sargeho, neboť se mu zdál být zajímavější. (imro)

• - Dwayne Johnson si ve filmu zahrál svou první zápornou roli. (JARDAHONDA)

• - Scénárista David Callaham si prací na Doomovi odtočil svůj filmový debut. (imro)