Generál Eisenhower: Velitel invaze (TV film)

• Česko

Generál Eisenhower

Ike: Countdown to D-Day

Válečný / Drama

USA, 2004, 89 min

fantastický film Ike Churchil přímo nádhera děkuji že jsem se narodil v 1941 a nebyl u toho ; perfektní pohled na invazi očima velitelů . Tom Selleck představitel chlapů moc mi připomíná Gregory Pecka a ostatní aktéři výborně podaní . ten film se musí prostě vidět deda :-) Pro Ika poslat tísíce vojáků na smrt to bylo určitě deprimující, ale bylo to nutné jinak by nás rusáci sežrali všechny deda :-)souhlasím s aluskou "Máš na to, abys to dokázal, i s generály a admirály, které on urazil." - "Jsem rád, že si to myslíš, Brade, protože když to zpackáme, skončíme spolu v zásobovacím kanclu ve Washingtonu.", "Jsme obklopeni jedněmi z největších egoistů v dějinách, mým úkolem je starat se, aby táhli za jeden provaz, a to nesvedu, když se s nimi budu prát o místo v novinách."(4.10) organizace je strašně důležitá , poslat vojáky musí dostat nažrat auta benzin, dábelské deda honza:-)7,9,18 fantastické i dnes15.6.2019 :-) 18.8.2o2o:-) 23.1o.2o2o(10.6.2016)

Vynikající televizní drama se skvělým obsazením velkých osobností, které pořád vyhulují jednu cigaretu za druhou:) Ike: Countdown to D-Day přináší dokonalou ukázku "malého velkého filmu." Žádná válečná vřava, scény z bojiště, křik umírajících či děsivé výjevy. Tento snímek přináší pohled na klíčové události dějin z druhé strany. Ze strany "za stolem." Divák jakoby měl tak jedinečnou šanci nahlédnout do místností, kde se plánovala jedna z nejzásadnějších a nejlegendárnějších válečných akcí, která vstoupila do dějin. Výborný scénář, poutavé rozhovory mezi nejvyššími představiteli a jakýsi stupňující se neklid a vzrušivé napětí, před tím, než "to" všechno začne. Tom Selleck exceluje a díky jeho podání jsem nabyla dojmu, že Dwight D. Eisenhower byl správný chlap:) Ve spoustě scén jsem cítila jemné mrazení a dokonce i slzy. Zvláště, když jsem si vzpomněla, že "tam někde" bylo také Bratrstvo neohrožených:) Tak se psaly dějiny. Den, který vstoupil do dějin jako Den D... "Oči celého světa jsou upřeny na Vás..." "Máš na to, abys to dokázal, i s generály a admirály, které on urazil." - "Jsem rád, že si to myslíš, Brade, protože když to zpackáme, skončíme spolu v zásobovacím kanclu ve Washingtonu.", "Jsme obklopeni jedněmi z největších egoistů v dějinách, mým úkolem je starat se, aby táhli za jeden provaz, a to nesvedu, když se s nimi budu prát o místo v novinách."(4.10.2015)

Největším šokem pro mě byl Tom Selleck v hlavní roli. Když máte někoho zafixovaného jako týpka z nenáročných filmů (ať už komedií nebo westernů), docela to překvapí. No a to je taky zhruba vše, co by mohlo někoho, kdo se trochu zajímal o historii a viděl nějaký ten starší válečný film, překvapit. Dnes už prakticky tradiční historky "Ikeu, potřebuješ praštěnýho kavaleristu," a "Jen pro jistotu," se tu sejdou hezky na jednom místě a je to svým způsobem nové a dobré. Co je však daleko lepší - tato "rekonstrukce" se dokázala vyhnout přehnanému patriotismu a patosu...díky čemuž může ovšem místy působit trochu těžkopádně. Naštěstí je stopáž velmi rozumná, nehledě na to, že u tak významných událostí se snad ani nudit nelze. A za obzvláštní potěšení (mého poněkud protifrancouzsky zaujatého já;)) v podobě osoby budoucího monsieur le presidenta dám deset procent navíc. A je z toho velmi slušných 70%.(26.3.2007)

Zdarilý televízny snímok o rozhodujúcom útoku 2. sv. vojny. V protiklade s názvom filmu sa jedná skôr o onen útok v podobe vylodenia než o samotnom vrchnom generálovi spojeneckých vojsk. Divák aspoň vidí vojnu z pohľadu generálneho štábu, nielen z poza zákopov uprostred prehlušujúceho hrmotu. Fajnšmekri vojenských stratégií si prídu na svoje, my ostatní oceníme aspoň zložitosť a sofistikovanosť tejto historickej megaoperácie a náročnosť rozhodovania. Istý pátos je síce citeľný, ale nič, čo by bolo prehnané. Selleck zvládol rolu na výbornú, akoby sa vojakom narodil. Vďaka nenáročnej stopáži dej rýchlo odsýpa bez nejakých hluchým miest. Na záver iba taký dodatok - v 40. rokoch sa pekelne čmudilo z papúľ, chvalabohu, že tie časy sú už dávno preč.(14.5.2016)

Škoda toho, že na tento film vybyl jen televizní rozpočet, scénář, který nám předkládá příběh o událostech těsně před vyloděním spojenců v Normandii je poměrně hodně zajímavý, vyhýbá se patosu a klišé a Tom Selleck je v roli gen. Eisenhowera velice charismatický. Mohl by z toho být parádní celovečerní film.(24.8.2006)