Reklama

Reklama

Generál Eisenhower: Velitel invaze

(TV film)
  • Česko Generál Eisenhower (více)

Obsahy(1)

Invaze dne D nejrozsáhlejší vojenská operace druhé světové války a začátek konce - vyzdvihla Dwighta Ike Eisenhowera jako jednoho z nejschopnějších amerických armádních důstojníků. Generál Eisenhower rozhodl během několika týdnů o osudu tisíců vojáků v komplexním strategickém plánu řízeném společně s britským ministerským předsedou Winstonem Churchillem, americkým generálem George S. Pattonem, britským polním maršálem Bernardem Montgomerym a francouzským prezidentem Charlesem de Gaullem. Byla to nejistá doba, neexistovaly druhé šance. V takové atmosféře jeden muž, Dwight Eisenhower, spojil světové vůdce dohromady k jedné z neblaze proslulých bitev historie. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (30)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrá konverzačka s vynikajícím Tomem Selleckem a neméně skvělými neokoukanými herci v rolích jeho "bratrů ve zbrani". Obzvlášť představitelé Churchilla, Montgomeryho a de Gaulla se předvedli, potěšilo však i Pattonovo mihnutí se, stejně jako nečekaně vtipná kuřácká epizoda při představování invazních plánů králi a královně. Scénář se obratně vyhýbá přehnanému patosu a je velice lidský, líbila se mi i hudba. Ovšem škoda, škoda, že film není delší, to je jeho jediná slabina. Třeba dvouhodinové stopáže bych se vůbec nebál. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Největším šokem pro mě byl Tom Selleck v hlavní roli. Když máte někoho zafixovaného jako týpka z nenáročných filmů (ať už komedií nebo westernů), docela to překvapí. No a to je taky zhruba vše, co by mohlo někoho, kdo se trochu zajímal o historii a viděl nějaký ten starší válečný film, překvapit. Dnes už prakticky tradiční historky "Ikeu, potřebuješ praštěnýho kavaleristu," a "Jen pro jistotu," se tu sejdou hezky na jednom místě a je to svým způsobem nové a dobré. Co je však daleko lepší - tato "rekonstrukce" se dokázala vyhnout přehnanému patriotismu a patosu...díky čemuž může ovšem místy působit trochu těžkopádně. Naštěstí je stopáž velmi rozumná, nehledě na to, že u tak významných událostí se snad ani nudit nelze. A za obzvláštní potěšení (mého poněkud protifrancouzsky zaujatého já;)) v podobě osoby budoucího monsieur le presidenta dám deset procent navíc. A je z toho velmi slušných 70%. ()

Reklama

Lynn 

všechny recenze uživatele

Škoda toho, že na tento film vybyl jen televizní rozpočet, scénář, který nám předkládá příběh o událostech těsně před vyloděním spojenců v Normandii je poměrně hodně zajímavý, vyhýbá se patosu a klišé a Tom Selleck je v roli gen. Eisenhowera velice charismatický. Mohl by z toho být parádní celovečerní film. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Vynikající televizní drama se skvělým obsazením velkých osobností, které pořád vyhulují jednu cigaretu za druhou:) Ike: Countdown to D-Day přináší dokonalou ukázku "malého velkého filmu." Žádná válečná vřava, scény z bojiště, křik umírajících či děsivé výjevy. Tento snímek přináší pohled na klíčové události dějin z druhé strany. Ze strany "za stolem." Divák jakoby měl tak jedinečnou šanci nahlédnout do místností, kde se plánovala jedna z nejzásadnějších a nejlegendárnějších válečných akcí, která vstoupila do dějin. Výborný scénář, poutavé rozhovory mezi nejvyššími představiteli a jakýsi stupňující se neklid a vzrušivé napětí, před tím, než "to" všechno začne. Tom Selleck exceluje a díky jeho podání jsem nabyla dojmu, že Dwight D. Eisenhower byl správný chlap:) Ve spoustě scén jsem cítila jemné mrazení a dokonce i slzy. Zvláště, když jsem si vzpomněla, že "tam někde" bylo také Bratrstvo neohrožených:) Tak se psaly dějiny. Den, který vstoupil do dějin jako Den D... "Oči celého světa jsou upřeny na Vás..." "Máš na to, abys to dokázal, i s generály a admirály, které on urazil." - "Jsem rád, že si to myslíš, Brade, protože když to zpackáme, skončíme spolu v zásobovacím kanclu ve Washingtonu.", "Jsme obklopeni jedněmi z největších egoistů v dějinách, mým úkolem je starat se, aby táhli za jeden provaz, a to nesvedu, když se s nimi budu prát o místo v novinách." ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Film s malým rozpočtem, zato ale s velkým potenciálem, který je stvořen pro ty, co se zajímají o druhou světovou válku, vylodění v Normandii nebo americkou politiku (tedy i pro mě :-). Nečekejte dalšího Vojína Ryana, tenhle film nestaví na vojácích na bojišti a jejich osudech, nýbrž na tom, kdo celou akci organizoval a jejich osudy rozhodl. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama