Generál Eisenhower (TV film)

• Česko

Generál Eisenhower: Velitel invaze

Ike: Countdown to D-Day

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný

USA, 2004, 85 min

Film s malým rozpočtem, zato ale s velkým potenciálem, který je stvořen pro ty, co se zajímají o druhou světovou válku, vylodění v Normandii nebo americkou politiku (tedy i pro mě :-). Nečekejte dalšího Vojína Ryana, tenhle film nestaví na vojácích na bojišti a jejich osudech, nýbrž na tom, kdo celou akci organizoval a jejich osudy rozhodl.(9.9.2006)

fantastický film Ike Churchil přímo nádhera děkuji že jsem se narodil v 1941 a nebyl u toho ; perfektní pohled na invazi očima velitelů . Tom Selleck představitel chlapů moc mi připomíná Gregory Pecka a ostatní aktéři výborně podaní . ten film se musí prostě vidět deda :-) Pro Ika poslat tísíce vojáků na smrt to bylo určitě deprimující, ale bylo to nutné jinak by nás rusáci sežrali všechny deda :-)souhlasím s aluskou "Máš na to, abys to dokázal, i s generály a admirály, které on urazil." - "Jsem rád, že si to myslíš, Brade, protože když to zpackáme, skončíme spolu v zásobovacím kanclu ve Washingtonu.", "Jsme obklopeni jedněmi z největších egoistů v dějinách, mým úkolem je starat se, aby táhli za jeden provaz, a to nesvedu, když se s nimi budu prát o místo v novinách."(4.10) organizace je strašně důležitá , poslat vojáky musí dostat nažrat auta benzin, dábelské deda honza:-)7,9,18 fantastické i dnes15.6.2019(10.6.2016)

Velmi dobrá konverzačka s vynikajícím Tomem Selleckem a neméně skvělými neokoukanými herci v rolích jeho "bratrů ve zbrani". Obzvlášť představitelé Churchilla, Montgomeryho a de Gaulla se předvedli, potěšilo však i Pattonovo mihnutí se, stejně jako nečekaně vtipná kuřácká epizoda při představování invazních plánů králi a královně. Scénář se obratně vyhýbá přehnanému patosu a je velice lidský, líbila se mi i hudba. Ovšem škoda, škoda, že film není delší, to je jeho jediná slabina. Třeba dvouhodinové stopáže bych se vůbec nebál.(10.12.2012)

,,Jedna invaze - jeden velitel! '' Těm, kterým se spojí název filmu resp. toto slavné jméno s invazí tleskám. Tento muž nesmírných kvalit si totiž už za svého života zasloužil a zaslouží i nadále nebýt zapomenut. Těm, kteří se ale těší na potápějící se LC, výbuchy, kulometnou palbu, výsadky na pláže, výsadky z Dakot a kluzáky.. zkrátka tu šílenou řež co v roce 1944 zažili někteří výsadkáři a na některých plážích vyloďující se spojenecké jednotky - těm rovnou říkám, že o tom tenhle film není. Pokud se nezajímáte o válku, nebudou vám asi nic říkat jména jako Monty, Bradley, Patton, Harris, Spaatz, De Gaulle ad... Ovšem ti kteří je znají a těm je tento film určen, je poznají ihned když přijdou na scénu! Ike byl formát. Je neuvěřitelné, že ač nikdy (až na jeden mini případ) nebyl v žádné bojové linii jako třeba skuteční polní generálové Monty a Patton, je dnes mezi ně regulérně řazen a je právem řazen mezi geniální stratégy. Jeho boj byl však neméně náročný. Mezi spojeneckými generály mimo národnostní rozdíly a rozpory (americká přezíravost Britů, historická řevnivost mezi Brity a Francouzi atd..) bylo mnoho egoistů. Každý generál chtěl být tou největší hvězdou, tím nejvyšším velitelem, být co nejhvězdičkovatější generál, než ten celý bordel skončí. (V USA řada vysokých důstojníků válka přivítala z důvodů vidiny povýšení, protože v mírových časech se taková možnost rovnala skoro nule). Ike nejen, že mezi nimi udržel ,,příměří'' ale dokázal je řídit tak, že dokonale spolupracovali. Zároveň naplánoval největší výsadkovou operaci v dějinách lidstva. Veškerou odpovědnost za případný nezdar hodlal vzít na sebe. Věděl, že nezdar nebude znamenat jen další roky Evropy v okovech nacismu, ale hlavně obrovské lidské ztráty mezi mladými muži. Naštěstí i přes mnoho faktorů, které mohly celou operaci zvrátit se operace podařila a spojenci se úspěšně vylodili v Normadii. Smekám před ním. Trochu jsem se bál jak Ika podá Selleck známý ze seriálu Matlock. Ačkoliv si oholil knír a nechal se armádně vylepat, Ikovi podobný nebyl. Ale jeho roli jsem mu věřil do posledního gesta a do poslední vrásky. Uvidíte jiný druh vedení války. Ten z pozice nejvyššího velitele. Uvidíte přípravu vylodění vypilovanou do nejmenších detailů. Ike nevěděl, to co my dnes víme. Nevěděl zda i přes dokonalé plány to ti mladí kluci ze všemožných jednotek zvládnou. To břímě muselo být strašné! Tenhle TV film rozhodně! - stojí za vidění. Dávím 4 cigarety zapálené v Montyho štábu :-)! * * * *(5.3.2015)

Spíš drama z období války, akce žádná (což nevadí) a dobrodružství skutečně pomálu (v takové době a v takové pozici, jakou si Dwight vydobyl, to zrovna moc dobrodrůžo nebylo). Příjemné překvapení Tom Selleck, Patton vyobrazen jako blb, de Gaulle jako idiot. Příjemná televizní podívaná ze zákulisí přípravy jedné z nejdůležitějších vojenských operací, bohužel jen televizní. Větší rozpočet by film uvítal, klidně bych byl i za mnohem větší příděl podrobností, možná by tím ale zase trpěla Ikeova role. Politicko-armádní konverzačka. ~~~ Normálně film za ***, za Sellecka, McRaneyho (Patton) a Shevtsova (de Gaulle) nakonec o hvězdičku víc.(8.5.2011)