3-iron

Drama / Krimi / Poetický / Romantický

Jižní Korea / Japonsko, 2004, 88 min

Ki-duk Kim

Ki-duk Kim

Bezhraničné putovanie mužským vnútrom v jeho bezprostredných rozpoloženiach, prežívajúcich úskaliach či hrdinských bojoch o to najcennejšie, čo v živote máme, len sa nám to veľakrát vlastnou nečinnosťou kĺže pomedzi prsty. Neľahká cesta k uvedomeniu si vlastných potrieb, možností či túžob, pričom ich dosiahnutie závisí od sily ducha a vedomia. Nádherné myšlienky, pričom k vám poetický majster Ki-duk Kim prehovára iba cez obrazy a hudbu. Čo je sen a čo skutočnosť? Sú ľudia kompetentní, aby o tom rozhodovali? Prečo sa jednoducho nemôžeme niekomu schovať do náručia, keď to potrebujeme? Jednoduché otázky, ťažšie je však nachádzať odpovede...(30.11.2008)

Dokonalá filmová báseň jedného z najosobitejších a najtelentovanejších filmárov posledných rokov. Prvé zhliadnutie bolo poznačené ešte miernou neistotou, zvykaním si na Kimov štýl, no nakoniec už vtedy do mňa hlavná myšlienka filmu strelila ako blesk z jasného neba a prinútila ma pozrieť si film ešte raz - hneď na ďalší deň. Druhé zhliadnutie už predstavovalo bezhlavé zamilovanie sa do tohto majstrovského diela a tretie a ďalšie patria k mojim najdokonalejším filmovým zážitkom. Bin-jip sa mi vryl do pamäte a do srdca niekam veľmi veľmi hlboko a z mojej Top 10 sa len tak ľahko nedostane.(27.5.2005)

Kdyby mi někdo řekl, že budu koukat na film, ve kterém oba hlavní hrdinové promluví za celou dobu asi tak dvě slova, a ještě ke všemu že se mi to bude líbit, asi bych mu nevěřila. Přesto se tak stalo. Asi nezbývá, než souhlasit s poslední větou tohoto filmu: „Je obtížné poznat, zda svět, ve kterém žijeme, je realita či sen“.(13.6.2010)

Jeden obraz za druhým, co pohled, to silný pocit. Hrdina Tae-Suk se vzdal řeči a viditelnosti, tedy toho, co nás činí nám, přesto je jeho osobnost mnohem jasnější - skrze pohledy a gesta se dozvídáme vše podstatné. Tae-Suk je postaven do kontrastu s ostatními, obyčejnými a hlučnými lidmi, jeho životní eskapády se opakují, jako motivy hudby, kterou miluje "jeho žena", dívka, která přijala jeho způsob života za svůj. Nic ale nefunguje nekonečně a hrdinovémusejí přijmout trest za své činy. Golfová hůl, která prochází celým příběhem není jen nástrojem zábavy - skrze ni přichází vysvobození, tíha zodpovědnosti a hlavně pomsta. Krásný a působivý film.(24.11.2007)

DivX/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 5/10 Efekty 8/10/// +film silný, jiný, obrazově nádherný -hudba, místy plytký, zdlouhavý, tichý/// Tento film mě oslovil již dříve, dokonce jsem zvažoval návštěvu kina. Nakonec jsem jej zhlédl až dnes. Je to film, který ve mně něco zanechal. Dost mě oslovil příběh, líbila se mi první polovina. A překvapivě film u mě nepohřbila ta druhá. Dokonce mě film nutí k zamyšlení a přemítání, to už jsem taky dlouho nepocítil. Hlavní představitelé i ostatní herci se mi líbili. Násilí ve filmu mě též zaujalo. Jen škoda, že nebyla výraznější hudba, která díky tomu sice dává prostor obrazu, ale ten není vše./// Celkem 73%///(28.1.2007)

• Hee Jae

• - Kim Ki-Duka napadl příběh filmu, když našel na klice u dveří podobný leták, jaké roznáší ve filmu hlavní hrdina. (Caelos)

• - Režisér Kim Ki-duk napsal scénář za jeden měsíc, film byl natáčen 16 dní a střihán 10 dní. (Matty)

• - Název filmu 3-iron je označení golfové hole (trojka železo). (Caelos)