3-iron

Drama / Krimi / Poetický / Romantický

Jižní Korea / Japonsko, 2004, 88 min

Ki-duk Kim

Ki-duk Kim

Známý korejský režisér Kim Ki-duk nám opět přináší další netradiční snímek. Film o mladíkovi, který se vkrádá do cizích bytů, kde se fotí s fotkami jejich majitelů a o ženě na kterou jednoho dne náhodou narazí při jedné ze svých "návštěv" a ona s ním posléze uteče, by možná nebyl nijak zvláštní, avšak režisér nám jejich vztah ukazuje beze slov. Hlavní hrdinové totiž celý film nepronesou jediné slovo. Ze začátku mi tento přístup moc nevadil, ale v pozdějších fázích už to alespoň u mě moc nefungovalo. Nepochopil jsem proč hrdinové ani v nejkrajnějších situacích nemluví. Do první půlky film docela utíká, avšak druhá půlka už se poměrně vleče. A konec už byl opravdu hodně divný.(17.9.2007)

Film o dočasně opuštěných bytech, bolestivých ranách golfovými míčky, všeříkajícím mlčení a trénování neviditelnosti představuje jeden z vrcholů tvorby autorského jihokorejského filmaře Kima Ki-dŏka. Pečlivě spřádá opojnou, až hypnotickou atmosféru, do které balí křehký příběh neobyčejné romance, v němž má nenahraditelné místo syrové násilí, i polibky jemné jak pohlazení vánku. Vypráví báchorku na hranici reality a polospánku o hrdinovi, který začíná na okraji společnosti a směřuje za hranice vnímání svého okolí.(6.8.2008)

Existuje jiný režisér, který dokáže za pomoci herců a kamery vyprávět příběhy tak lehce a uhlazeně jako Ki Duk Kim? Já o něm nevím. Ki Duk Kim je král a vládce ticha, řeči obrazu a kamery. To přivedl ve snímku Bin-jip do dokonalosti a předkládá poetický příběh o milostném trojúhelníku, kde jsou dva pro sebe a třetí jen doplňuje jejich existence. Ze začátku jsem nebral jeho způsoby za to nejlepší, ale na konci mi dokázal, že moc dobře ví co dělá. Příběh vypadá velmi jednoduše, ale má mnoho podob, které stačí hledat a kdo nalezne bude rozhodně silně překvapen promyšleností a půvabem myšlenek. Ať žije tento korejský Bůh a doufám, že své kvality pro mě potvrdí i v ostatních filmech. Film, který bych asi nedokázal nikomu doporučit, i přes to jak mě oslovil....je velmi těžký a pro někoho rozhodně nudný.(10.3.2006)

Po první zkušenosti s Kimem (a to příšerným Ostrovem) jsem mohl být jen příjemně překvapen. Závěr jsem jako tradičně u takto hlubokých filmů nepochopil (resp. možná ano, ale ruku bych za to do ohně nedal), nic to však nemění na celkově dobrém dojmu z filmu. Možná se v budoucnu opět odvážím zabrouzdat do Kimovy tvorby; zbývá mi jen doufat, že narazím na další 3-Iron a ne na další Ostrov... 80%(13.12.2010)

Když nepočítám Jaro, léto ... tak se jedná asi o nejlepší Kimův film. Tentokrát nechal režisér zapomenout na skutečnost, že je úchyl, prasák, zoofil a prostitutkofil, jak to pilně dokazuje ve svých ostatních filmech. Tentokrát se zaměřil na sen a skutečnost. Jak je u něj zvykem, nepotřebuje k tomu sáhodlouhé dialogy, vždyť hlavní hrdina nepromluví ani slovo! Poetický film, který si budu pamatovat jen v tom kladném.(27.10.2010)

• - Hlavní hrdina neuměl hrát golf. Kim Ki-Duk ho za 3 dny naučil alespoň základy. V "golfových" záběrech, kde není vidět obličej herce, jej opět zaskakuje Kim Ki-Duk. (Caelos)

• - Kim Ki-Duka napadl příběh filmu, když našel na klice u dveří podobný leták, jaké roznáší ve filmu hlavní hrdina. (Caelos)

• - Motocykl hlavního hrdiny je BMW R 1150 RT z roku 2001. (Saur.us)