3-iron

Drama / Krimi / Poetický / Romantický

Jižní Korea / Japonsko, 2004, 88 min

Ki-duk Kim

Ki-duk Kim

Mé druhé setkání s Kim Ki-Dukem, potažmo korejským filmem vůbec a hned je z toho pět hvězd?! Kde je chyba? Popravdě řečeno - vůbec nikde! "Bin-jip" je neskutečně jednoduše krásný film na jehož vlnu se naladíte s naprostou samozřejmostí...Jsou díla, o kterých nemusíte mluvit, která není nutné rozebírat, která nemusíte vidět opakovaně, ale stačí vám vědomí , že jsou.(9.5.2006)

Celá ta Ki-duk Kimova estetika násilí a odkazy k asijskému posunu v jejím vnímání oproti vnímání evropskému má jistě hluboké kořeny v tradičním naladění východní společnosti, kolektivistické reflexi jedince a jiné životní a kulturní zkušenosti tamní civilizace. Navíc Ki-duk Kimovo spojení klasické filmové poetizace násilí s euroatlantickými vlivy symbolizující fenomén golfu je jistě novátorský a neotřelý. Až potud je vše v pořádku. Trojka železo je ale hůl určená spíše k dlouhým driveům, tenhle film mi ale přišel spíše jako nějaký obyčejný chip - přihrávka na green...(11.7.2007)

Tae-suk je squatter s rukama Ferdy Mravence. Navštěvuje bez pozvání cizí byty, vypere prádlo, uklidí, zaleje kytky, spraví nefunkční předměty, mrkne na TV, vyspí se a odchází. Při jedné méně utajené návštěvě se jeho tým rozroste o druhého člena, když se k němu přidá manželem týraná Sun-hwa. Ve dvou se to lépe táhne, mlčí i pohřbívá a k absolutnímu štěstí zbývá Tae-sukovi pouze naučit se umění neviditelnosti.(14.10.2009)

Jeden obraz za druhým, co pohled, to silný pocit. Hrdina Tae-Suk se vzdal řeči a viditelnosti, tedy toho, co nás činí nám, přesto je jeho osobnost mnohem jasnější - skrze pohledy a gesta se dozvídáme vše podstatné. Tae-Suk je postaven do kontrastu s ostatními, obyčejnými a hlučnými lidmi, jeho životní eskapády se opakují, jako motivy hudby, kterou miluje "jeho žena", dívka, která přijala jeho způsob života za svůj. Nic ale nefunguje nekonečně a hrdinovémusejí přijmout trest za své činy. Golfová hůl, která prochází celým příběhem není jen nástrojem zábavy - skrze ni přichází vysvobození, tíha zodpovědnosti a hlavně pomsta. Krásný a působivý film.(24.11.2007)

Film o dočasně opuštěných bytech, bolestivých ranách golfovými míčky, všeříkajícím mlčení a trénování neviditelnosti představuje jeden z vrcholů tvorby autorského jihokorejského filmaře Kima Ki-dŏka. Pečlivě spřádá opojnou, až hypnotickou atmosféru, do které balí křehký příběh neobyčejné romance, v němž má nenahraditelné místo syrové násilí, i polibky jemné jak pohlazení vánku. Vypráví báchorku na hranici reality a polospánku o hrdinovi, který začíná na okraji společnosti a směřuje za hranice vnímání svého okolí._____Recenze na Rejže.cz (autor Antonín Tesař)(6.8.2008)

• - Pronájem kamery stál 1000 dolarů na den, proto se natáčelo i 13 dní bez přestávky. (Caelos)

• - Hlavní hrdina neuměl hrát golf. Kim Ki-Duk ho za 3 dny naučil alespoň základy. V "golfových" záběrech, kde není vidět obličej herce, jej opět zaskakuje Kim Ki-Duk. (Caelos)

• - Motocykl hlavního hrdiny je BMW R 1150 RT z roku 2001. (Saur.us)