Čingischán

• německý

Dschingis Khan

Dobrodružný / Drama / Historický / Válečný

Velká Británie / Západní Německo / Jugoslávie / USA, 1965, 124 min

Američtí Mongolové se prohánějí v těch samých místech, kde se točil Vinnetou. Nejvíce mongolsky působila žena Čingischána. Ale americkému divákovi hltajícímu v té době Dallas, a nejen jemu, to jistě nevadilo a byl spokojen. Vzpomínám si, že nám dvanáctiletým klukům v té době také ne. Jinak není co komentovat - typický Hollywoodský spektákl té doby, který jistě celosvětově vydělal víc než se do jeho výroby vložilo. Jen je třeba zapomenout na historii, ale tenhle film nebyl dělán pro ty, kdo jí znají.(15.7.2017)

• FireTight

Omar Sharif mi byl v Mayerlingu docela sympatický, ovšem tohle bylo na mě moc. Mongolové nevypadající jako Mongolové, většina Číňanů nevypadá jako Číňané a krom toho se to všechno natáčelo na stejných místech jako Vinnetou (aneb když vidíte nějakou scénu a hned si vzpomenete na ekvivalent ze série od Karla Maye).... Krom toho, měl jsem z filmu pocit, že Čingischán byl vlastně ten největší lidumil své doby, což mi ani s tím málem, co o tomhle vojevůdci vím, příliš nekoresponduje. A nejlepší scéna? No pochopitelně závěr, kdy v "pravém mongolském souboji" porazí Džamuchu, ale sám je smrtelně zraněn, ovšem podařilo se mu splnit jeho velký sen - sjednotit Mongoly!!! :D Jaká škoda, že ve skutečnosti umřel stářím... Ne vážně, ten konec mě spíš rozesmál a to hodně, stejně jako celý film.(6.7.2011)

• Marek 11

Uf, tohle je opravdu silná káva. Mongolské stepi nahradily jugoslávské skály a lesy, Mongoly a Číňany ztvárňují Anglosasové, Francouzka a Arab. Autoři použili skutečná jména, ale už se neopovážili vyprávět Temüdžinův (Čingischánův) příběh, tak jak se nám dochoval z historických pramenů. Místo toho nám nabízejí uhozený hrdinský epos. Bujná fantazie zapracovala. K tomu divné kostýmy, nemongolský způsob válčení (kaskadéři nejspíše nezvládli střílet za jízdy z luku) a jedním z nejoddanějších Čingischánových vojáků je černoch. Všechno špatně.(26.10.2010)

Džingischán ako jeden z pionierov ženských práv. Zástanca rovnakého zaobchádzania a možnosti vyjadrenia vlastného názoru ženy k voľbe budúceho partnera či vzniku vzťahu. Vlastne prečo nie. Veď doba vzniku filmu mení vždy historické skutočnosti podľa toho, čo sa práva aktuálne v spoločnosti deje. V Amerike v rokoch 1964 a 1965 prijali zákony o občianskych právach a o volebnom práve. Filmári sa rozhodli len nadviazať. Vyjadrili cez historický základ filmu ideu zákonmi zakotvenej rovnoprávnosti prostredníctvom spájania muža a ženy do rovnoprávneho partnerstva a zároveň spájania znesvárených kmeňov do jedného veľkého celku. Tak vznikol podľa Američanov národ mongolský s rôznymi odnožami, ktorému nevládol barbar, ale muž ctiaci si ženy a vzdelanie: Džingischán. Ako rozprávka je to pekné pozeranie. Veľkorysé kostýmové riešenie a kolorit zase poteší oči diváka. Navyše téza o človekovi, ktorý sa venuje poézii, hudbe, maľbe a kráse žien (tu v podobe čínskeho cisára), no práve vďaka tomu je častokrát oveľa zákernejší ako rodený bojovník nebola vôbec márna. Kľukaté zástavky umeleckých diel, sledujúcich rôzne nuansy a odtienky reality, práve ponúkajú obdobné umenia milovné typy k tomu aby využili bohatosť slovného vyjadrenia a jeho najrôznejších variantov k prefíkanej manipulácii s okolím.(17.7.2017)

• Dampfer

Historické nepřesnosti jdou u filmů odpustit, pokud jsou něčím vykompenzovány, například velkolepou bitvou či úžasnou výpravou. Bohužel tento film je nepřesný až až, navíc herci výbráni opravdu nedbale a kompenzace žádná. Bitvy jsou nudné, výprava taky ne zrovna výborná, ale něco se tom nejde. Tak film se mi ani moc netáhl a odpustil si některé šílené vylomeniny které občas historické filmy předvedou a strapní se (například jedna z adapcí Marca Pola kdy byl mezi Vikingy! ). V konečném důsledku hodnotím slabšími dvěmi.(2.8.2011)