Čingischán

Dschingis Khan

(Západní Německo)

Dobrodružný / Drama / Historický / Válečný

Velká Británie / Západní Německo / Jugoslávie / USA, 1965, 124 min

Tak trošku stejné jako mayovky (obzvlášť ta závěrečná bojová scéna, ta ale byla snad z nějáké nepovedené mayovky). Že tam moc lidí nevypadá jako Mongolové a že je to celé namluvené anglicky, bych zase za takový prohřešek nepovažovala. Na dobu svého vzniku je to víceméně příjemný film, který ale nikterak nevybočuje z "žánru" mayovek. 60%(27.10.2010)

Po zhlédnutí filmu lze říci, že jde o jednoduchou podívanou se vším všudy. Jinými slovy, americký režisér Henry Levin si střihl oddechový film, který je především hollywoodskou fikcí. Zbývá už jen dodat, že s historií kromě jména Temundžin má příběh opravdu málo společného a je poněkud v rozporu s pravdou o Čingischánovi. Jinak na zhlédnutí docela pohoda.(2.11.2010)

Nebylo to zas tak špatný, i když od velkofilmu jsem čekal víc. Čingischán je tady vybarven jako mírotvůrce bojujícího za práva žen, což si nejsem tak úplně jistý. Chápu, že se ve Velké Británii v šedesátých letech asi nenacházelo moc Číňanů, ale udělat z Jamese Masona a Roberta Morleyho asiaty, to bylo fakt moc.(6.3.2016)

Co se týká nějaké historické věrohodnosti, je to dost mimo mísu. Takže zbývá hodnotit film jako romanticko dobrodružnou podívanou, a tady to také není zrovna výhra. Navíc divák znalý mayovek se zasměje, když vidí stejné exteriéry jako ve Vinnetouovi a když si na místě apačského puebla nad Pecosem stavějí svůj tábor Mongolové představovaní evropskými herci.(19.7.2011)

• D.Moore

Nesmírně utahaný film, navíc natočený bez jediného pořádného režijního nápadu, který by mě zaujal. Obsazení je sice lákavě sympatické a Čingischánův příběh také, nicméně výsledkem je snad po všech stránkách troufalá bída, která si asi chtěla hrát na Lawrence z Arábie (staršího o tři roky) a dobře jí tak, že si při tom natloukla.(17.9.2016)