• Austrálie

Válečný / Drama

Velká Británie / USA, 1956, 103 min

Veľmi zaujímavý snímok z 1956, ktorý nám ukazuje ako sa dali filmy robiť a ako sa robia. Vojnový film, veľmi zaujímavo spracované charaktery postáv, pozitívne posolstvo a len jeden mŕtvy za celý čas. No neuveríte aj tento muž zomrel, prirodzenou smrťou. Filmy o 50 rokov neskôr, sú nepodobné tomuto. Kladná postava, ktorá má charakter skôr negatívny, viac menej masový vrah s legalizovanou možnosťou zabíjať v mene vlády. V každom západnom filme, ktorý je vojnovo – akčne – špionážneho je zabitých minimálne 100 až 1000 oponentov. K tomu hrdina sexuálne uspokojí niekoľko nádherných žien a nakoniec ostane osamote stratený niekde v hmle. Prečo dovoľujeme aby sme boli vedený k postoju agresie a násiliu bez trestu(2.10.2015)

» Ozaj, počuli ste niekedy o Operácii : Mleté Mäso, v origináli - “Mincemeat” z druhej svetovej vojny ? « 『 Ja až doposiaľ vôbec nie, a to je iba môj s/prostý problém, že som občas zle, či skôr málo informovaný, a veď od toho sú predsa filmoví tvorcovia, aby sa k tomu stále vracali, no nie ! ? 』Bola to unikátna spojenecká akcia, keď samotní britskí filmári o tom nakrútili aj znamenitý snímok : THE MAN WHO NEVER WAS, v slovenčine Muž, ( Človek ) ktorý nikdy nebol - William Martin, ktorá sa odohrávala v roku 1943, a tento film režiséra Ronalda Neameho je z roku 1956, teda o celých trinásť rokov neskôr. _ „Debutoval v ňom Messala, a opäť bol náramne presvedčivý” . _ I napriek krátkej časovej odchýlke je prístup, spôsob a spracovanie na veľmi vysokej úrovni, asi aj preto, lebo skrátka neubehlo veľa času od spomínanej operácie, skôr než by sa jednalo o typický vojnový film, ide predovšetkým o dobre zvolenú stratégiu, čiže špionážnu, keď divák musí mať nesmierne našponované nervy, pretože miniatúrna chybička krásy by mohla nadobro zmariť starostlivý plán Spojencov. Pochvaľoval som si špičkovú kameramanskú prácu Oswalda Morrisa, ktorý spolupracoval so Stanleyom Kubrickom, že nádherný širokoúhly formát bol totálnou pasiou pre milovníkov starej kinematografie, a zasa strihač Peter Taylor má taktiež dostatočné skúsenosti zo strihania Mostu cez Rieku Kwai. Šarmantná Gloria Grahame bola očarujúca, že i ONA predviedla kus zo svojho herectva. Má sekvenciu, ktorá bola dôležitá. Exceloval aj tak najviac Clifton Webb v úlohe dôstojníka Ewena Montagua, ktorý zosnoval celý plán, napísal o tom i scenár, aby Neame nakrútil bravúrny film.(12.1.2019)

Last night I dreamed a deadly dream, beyond the Isle of Sky, I saw a dead man win a fight, and I think that man was I. Jedna z nejslavnějších mystifikačních ochcávaček druhé světové války, která měla za úkol Němce skrze falešné dokumenty nesené neexistujícím důstojníkem přesvědčit, že vylodění rozhodně neproběhne na nejpříhodnější i strategicky zásadní (a dobře chráněné) Sicílii, ale v Řecku a na Sardínii. Spojencům se tato operace vyplatila hned dvojnásob. Jednak tím, že vůbec vyšla a poté i tím, že v budoucnu již Němci žádným nalezeným dokumentům z principu nevěřili; což se ukázalo jako výhra především během operace Market Garden. A tento film je dramatizací těchto událostí. S velkým důrazem na slovo dramatizace. A tak zatímco první část operace z pohledu britské rozvětky je ještě s přihmouřením obou očí alespoň rámcově dle skutečnosti, tak závěrečná třetina a přidaná linie s německým špiónem ověřujícím existenci Williama Martina už je čiročirá báchorka. Pokud tedy hledáte rekonstrukci "jak to tenkrát bylo", tak zamiřte do sféry dokumentů, kde byla Operace Mincemeat nejednou výtečně zpracována. Pokud si však vystačíte "pouze" s nadstandardní žánrovkou, tak rozhodně neváhejte.(4.1.2014)

Ukážka, ako sa zo špionážnej drámy dá urobiť vlastenecká agitka. Aj keď bolo 11 rokov po vojne, asi bolo pre niekoho práve toto podstatné. Ale aj tak je skvele spracovaná, obohatená o fajn nápady (napr. obliekanie mrtvoly), a aj v menej významných scénach plná napätia. Doležitý je každý detail, každá veta. Dialógov nie je veľa, o to viac zaujmú scény bez slov. Je zaujímavé, že hoc je akcia domyslená do tých najmenších a na prvý pohľad bezvýznamných detailov, na je úspešné zavŕšenie je potrebné aj veľké šťastie.(14.2.2017)

omlouvám se předem za snížení skóre tohoto filmu. Jde o dobrý a vlastně velmi dobře natočený film. Podíval jsem se na něj jen kvůli vysokému hodnocení, ale stejně válečné filmy nejsou mé oblíbené, tak proto jen 3*, ale rozhodně lepší. Víc jde však o rekonstrukci událostí, které mají zachránit spoustu životů vojáků ve 2.světové válce. Nápad byl výborný a podvedl se, a o to přece jde.(29.8.2011)

• Clifton Webb

• - Herec Peter Sellers namluvil ve filmu mnoho postav. V úvodních pasážích tohoto filmu Churchilla, dále opilce, hlasatele zpráv, taxikáře a dvojici starých bab, které se ve filmu objevili později. (Pavlínka9)

• - Filmový debut Stephena Boyda. (Kulmon)

• - Clifton Webb nosil celý život knírek. Důstojníci vojenského námořnictva však knír nosil nesměli. Webb dal přednost plnovousu, přestože Ewen Montagu chodil celý život oholený. (Kulmon)