• Austrálie

Válečný / Drama

Velká Británie / USA, 1956, 103 min

Válečný film bez jediné válečné či akční scény? Vlastně proč ne. Podruhé v roce 56 jsme v Británii, což opět znamená trošku dokumentární přístup k věci a kopu neznámých herců. A je to trošku suchopárné a nudné. Jinak ale bez výtek. Britská rozvědka se rozhodne podstrčit Němcům za války falešné rozkazy, aby je odlákala od Sicílie. A tak vymyslí mrtvolu, kterou musí sehnat, opatřit věrohodným životem, včetně detailů návštěv klubů či milenky. Hlavní hrdina jde do nejmenších detailů a zorganizuje dokonalý plán, což zabere půlku filmu, druhá půlka se pak věnuje německému špionovi, který vše ověřuje. Jak jsem řekl, nedá se říct že by to bylo stoprocentně napínavé, ale každopádně je to zajímavý kus historie a rozhodně si to aspoň 4* zaslouží.(1.9.2020)

Veľmi zaujímavý snímok z 1956, ktorý nám ukazuje ako sa dali filmy robiť a ako sa robia. Vojnový film, veľmi zaujímavo spracované charaktery postáv, pozitívne posolstvo a len jeden mŕtvy za celý čas. No neuveríte aj tento muž zomrel, prirodzenou smrťou. Filmy o 50 rokov neskôr, sú nepodobné tomuto. Kladná postava, ktorá má charakter skôr negatívny, viac menej masový vrah s legalizovanou možnosťou zabíjať v mene vlády. V každom západnom filme, ktorý je vojnovo – akčne – špionážneho je zabitých minimálne 100 až 1000 oponentov. K tomu hrdina sexuálne uspokojí niekoľko nádherných žien a nakoniec ostane osamote stratený niekde v hmle. Prečo dovoľujeme aby sme boli vedený k postoju agresie a násiliu bez trestu(2.10.2015)

omlouvám se předem za snížení skóre tohoto filmu. Jde o dobrý a vlastně velmi dobře natočený film. Podíval jsem se na něj jen kvůli vysokému hodnocení, ale stejně válečné filmy nejsou mé oblíbené, tak proto jen 3*, ale rozhodně lepší. Víc jde však o rekonstrukci událostí, které mají zachránit spoustu životů vojáků ve 2.světové válce. Nápad byl výborný a podvedl se, a o to přece jde.(29.8.2011)

Last night I dreamed a deadly dream, beyond the Isle of Sky, I saw a dead man win a fight, and I think that man was I. Jedna z nejslavnějších mystifikačních ochcávaček druhé světové války, která měla za úkol Němce skrze falešné dokumenty nesené neexistujícím důstojníkem přesvědčit, že vylodění rozhodně neproběhne na nejpříhodnější i strategicky zásadní (a dobře chráněné) Sicílii, ale v Řecku a na Sardínii. Spojencům se tato operace vyplatila hned dvojnásob. Jednak tím, že vůbec vyšla a poté i tím, že v budoucnu již Němci žádným nalezeným dokumentům z principu nevěřili; což se ukázalo jako výhra především během operace Market Garden. A tento film je dramatizací těchto událostí. S velkým důrazem na slovo dramatizace. A tak zatímco první část operace z pohledu britské rozvětky je ještě s přihmouřením obou očí alespoň rámcově dle skutečnosti, tak závěrečná třetina a přidaná linie s německým špiónem ověřujícím existenci Williama Martina už je čiročirá báchorka. Pokud tedy hledáte rekonstrukci "jak to tenkrát bylo", tak zamiřte do sféry dokumentů, kde byla Operace Mincemeat nejednou výtečně zpracována. Pokud si však vystačíte "pouze" s nadstandardní žánrovkou, tak rozhodně neváhejte.(4.1.2014)

Špičkový špionážní film s výrazným podílem dramatických prvků, u kterého v nejnapínavější pasáži divák téměř zapomíná dýchat. Neprávem opomíjený, což lze vysvětlit jednak tím, že nikdy u nás na DVD nevyšel, jednak tím, že ho dost možná přehlíží i televize (byl by to skvělý tip pro Filmový klub ČT). Scéna v nemocnici, kde poručík Montagu přebírá mrtvé tělo, patří mezi ty nejsilnější, výborně ovšem zahrály i obě ženy. Výrazné herecké osobnosti ve filmu chybí, což mu podle mě jen a jen prospělo, podle imdb se ve filmu objevil Peter Sellers jako hlas Winstona Churchilla.____ His name will never be revealed?__ Never.___And finally... his body will have Christian burial?__ I cannot absolutely promise that... but I am fairly certain of it.(21.10.2008)

• - Ewen Montagu, důstojník, který byl pověřen operací Mleté maso a zároveň autor předlohy, se ve filmu objevil v malé roli jako letecký důstojník. (Kulmon)

• - Clifton Webb nosil celý život knírek. Důstojníci vojenského námořnictva však knír nosil nesměli. Webb dal přednost plnovousu, přestože Ewen Montagu chodil celý život oholený. (Kulmon)

• - Filmový debut Stephena Boyda. (Kulmon)