Rigoletto

USA, 1977, 125 min

Režie:

Kirk Browning

Scénář:

Victor Hugo (divadelní hra), Francesco Maria Piave (divadelní hra)

Unikátny a svojím spôsobom originálny záznam jednej z najkrásnejších talianskych opier realizovaný v reálnom čase a reálnom prostredí mohutných palácov a záhrad v talianskej Mantove v hviezdnom obsadení. Do role Rigoletta prijal pozvanie Plácido Domingo, v ďalších úlohách sa predstavili Vittorio Grigolo ako Vojvoda a Julia Novikova ako Gilda. Role dirigenta sa po druhýkrát zhostil Zubin Mehta. (Acrobat)

nervoznideda

na operu musí mít člověk náladu až do dnešního dne jsem nevěděl co jsem nahrál za skvost konečně jsem pochopil o čem vlastně zpívají. opera je vždy drama to je věc skladatele díky libretu za 5 kč jsem pochopil jak je to krásné v pc jsem si přečetl dueta i kvarteta ty nejsou titulkovaný prostě nádhera film blýská hřmí přesně podle libreta prostě skvělé , ale chce to klid nežehlit nežrat ale jen sledovat což v dnešní době málo kdo umí sorry :-)PS v mládí jsem chodil i do divadla obsah opery jsem znal ale zpěvákům jsem nerozuměl italsky jsem se nenaučil :-) ()

Davered

Pozor, Acrobat i deda jsou mimo misu a komentuji/popisuji uplne jinou verzi z roku 2010 (ve ktere se Domingo objevil uz jako baryton v titulni roli). Vazne tak jde brat jenom komentar Marci a nelze nez s ni plne souhlasit. Jedinecny trojlistek MacNeil-Cotrubas-Domingo se o 4 roky pozdeji spolu objevil v taktez dokonalem zaznamu La Traviaty. Vytknul bych snad jen trochu mene presvedcive herectvi v uplnem zaveru, ale vsechno ostatni je tak perfektni, ze ani to moc nevadi. ()

Marci

Perfektní verze této Verdiho opery. Trojice Cornell MacNeil-Ileana Cotrubas-Plácido Domingo typově, pěvecky a herecky dokonalá. ()

Acrobat

Nie sme statici v prepotenom divadle, ani nebehajú kulisári v intermezze. Pre mňa inovatórske zasadenie opery do „reálneho“ života, ulíc a prachu. Spev neviem posúdiť, ale ako fanúšik Huga a jeho dobu právom urážajúcej hry Kráľ sa zabáva. Výborný dej, vždy nadpozemský ľubivý a hravý Verdi, ktorý snáď ako jediný približuje zhluk preťažkých akordov a tónov v opere do počuteľnejšej laickejšej podoby, všetko pri svojom majstrovstve. Ťažká forma umenia s viacerými odľahčujúcimi prvkami.(videné 06.10.2012, ČT 2) ()