Přátelé Eddieho Coylea

The Friends of Eddie Coyle

Drama / Krimi

USA, 1973, 102 min

Nezajímavý, mírně se vlekoucí, občas ne úplně srozumitelný děj; není komu fandit, neobjevuje se žádný sympaťák. Robert Mitchum není ve své roli ani chytrý ani moudrý, je to spíš mudrlant trousící plané historky, které začasto postrádají pointu, nebo aspoň takovou pointu, která by případně ilustrovala, o čem je řeč. Nuda.(3.8.2012)

• Karlos80

Takový bezútěšný, melancholický a značně i náladový pohled do zoufalého světa drobných kriminálníčků v Bostonském podsvětí, kteří sami den co den bojují o přežití, i třeba pomocí zrad. Základem úspěchu tohoto filmu, je určitě dobrý kriminální román jako předloha (podle mnohých ohlasů, prý jeden z nejlepších vůbec), ocenit musím hezký minimalistický směr, vynikající realičnost, docela působivě vykreslenou atmosféru onoho města, ale až na ty dvě nezvykle tiché bankovní loupeže (které samotné nemají moc význam), mě to to celkově moc nevzalo, film přes svoje značně pomalé tempo spíše nudí. Snímek prakticky postrádá nějakou větší akce, nebo jen náznak či pokus o ní, napětí se divákovi také moc nedostává, chybí prostě jiskra-náboj, nějaké větší oživení a dynamika. Dalším problémem může být samotná románová předloha, přenesená na filmové plátno, samotný scénář je dost nesourodý, takže chvíli trvá než vůbec zjistíte o co tady komu jde, a než se ukáže co je tím hlavním cílem, snímek je i místy dost zmatečný a matoucí. Do světoznámé hitovky "Bullita" tohle mělo hodně daleko, svým ztvárněním to mělo blíže k francouzským noir kriminálkám a lá Melville. V tomto případě šlo o takový Post-Noir (Modern Noir). Mitchum a Boyle (parádně slizký) hezké spojení, samotný Mitchum podal skutečně vynikající a přesvědčivý výkon, jeden z nejlepších co jsem od něj kdy viděl, škoda že stále tak málo doceněných. Herecké výkony a dialogy, to je tady patrně to nejlepší vůbec, jinak toho snímek nabídnout moc nemá. Jako fanda zámořského hokeje (NHL) jsem ale musel ocenit záznam z dobového zápasu NHL, úplně na závěr, mezi místními Medvědy a Jestřáby z Chicaga - kde samozřejmě nechyběli a byli vidět hvězdy jako Bobby Orr (4), Phil Esposito nebo John Bucyk, někdejší hokejové superstar. Jeden z dalších Tarantinových inspiračních zdrojů.(14.5.2012)

Zaujimavy a miestami aj dost fascinujuci pohlad do sveta malach bostonskych zlodejov, ktori ziju zo dna na den, bojuju medzi sebou. Peter Yates /Bullitt 1968, Robbery 1967/ sa teda vyznal do filmarciny, atmosferu mesta vystihol dokonale. Tempo je vyborne, ale chyba vyraznejsia akcia alebo aspon nahanacka. Hlavnou hviezdou bol pre mna Robert Mitchum /Lovcova Noc, El Dorado, Big Steal/, k tomu este vyborne dialogy. Ako som spominal, film ponuka hlavne super herecke vykony, atmosferu mesta a slusnu reziu . 70 %(14.3.2017)

Criterion blu-ray projekce. Tarantinův inspirační zdroj. Neskutečně strohá, emocionálně chladná podívaná. Yates vždycky dělal takovéhle filmy, i ten slavný Bullitt byl vlastně takový, ale tam skrze McQueena aspoň nějaké emoce protlačil a měl několik nezapomenutelných scén. Tady jsou dvě loupeže banky, z nichž jedna trvá asi minutu, druhá na začátku filmu je mrazivě chladná, provedena se stoickým klidem, opravdu povedená, ale tím pozitiva končí. Všechno zde probíhá s takovým klidným ksichtem, i ti herci deklamují staticky, Mitchum je tu vysloveně jenom do počtu, jeho hra „na obě strany“ je vám vlastně celkem šumafuk, stejně jako strasti mladého překupníka zbraní. 100 minut stopáže se rozplyne jak pára nad hrncem, bez zapojení diváka do děje a to je vzhledem ke kultovnímu statutu, jako ten film má v zámoří, docela zklamání.(6.10.2018)

• honajz

SPOILERY Nevidím v tom tolik oceňovanou syrovost a realističnost Bostonu, ale vidím v tom poněkud jalovou historku o dvou práskačích, z nichž nakonec jeden zabije druhého, aby měl klid na své maličké "podnikání". Robert Mitchum je zde jen do počtu, akce zde není v podstatě žádná, napětí je nulové - o postavu v Mitchumově podání nemám jako divák ani strach, ani mu nějak moc nefandím, je mi ukradená. Je to i tím, že režisér nepracuje s divákem a neřekne mu o postavě nic dopředu. Dvě bankovní loupeže jsou zde rovněž na okrasu a celá ta myšlenka, že každý - policajti i zločinci - si jedou svoje bez ohledu na druhé, aniž by měli šanci policajti ty holuby zlikvidovat, protože se furt objevují nová holubí vejce, celá ta myšlenka je podle mě docela omšelá. Vlastně jediné, co mne poněkud probudilo z letargie, byl dobový zápas NHL.(27.12.2014)