Naostro

(festivalový název)

Drama / Thriller

USA, 1979, 108 min

70% Schrader na to jde bez okolků a po vzoru Roberta Bressona i velmi minimalisticky, žádné extra křoví a vše servíruje velmi přímočaře. Calvinista George C. Scott se donekonečna probíra pornoprůmyslovou špínou aby došel zadostiučinění v posledních pár minutách snímků s až katarzním vyustěním, které podtrhuje skvělá hudba Jacka Nitzscheho (ten chlapík byl třída). Ve spoustě scénách jsou znát i vlivy z dospivání Paula Schradera v silně věřící rodině (např. scéna, kdy otec vypíná TV a nadává na brak v ní -- Schrader měl styk s tv / kinem zakázaný a první film viděl až v 17ti letech).(19.6.2014)

Když sem se dozvěděl, že božských 8mm je remakem Hardcore, tak mi nezbylo nic jinýho než si to prostě sehnat. Naštěstí se ale nejedná v případě 8mm o čistej remake, spíš bych řek, že se to jen inspirovalo tématem, což v mým případě Hardcore dost pomáhá. Nicméně, tady ani tak nejde jako v 8mm, jak působí ta šílená maniakálni a absolutně temná atmosféra podsvětí na diváka, tady jde spíš o to jak působí podsvětí na silně věřícího a porno předtim nikdy nevidícího George C. Scotta a jak se s tim dokáže vypořádávat a to je i zásluhou perfektně hrajícího Scotta dokonalý. V roce 79 to musela být fakt naprosto drsná záležitost, škoda, že v dnešní době, kdy je porno všeho druhu ve výlohách trafik, už to působí o něco slabším dojmem, ale téma snuffu, je tu i tak zpracovaný výborně(5.1.2009)

Hardcore mi neprišiel ani ponurý, ani temný, ani dychberúci, ba ani hardkor. Hlavný hrdina ma ustavične sral svojim neurotickým chovaním, takže som mu ani nedržal palce, ale ani ho nenávidel. Skôr som ho mal vpaži. Dosť som sa divil nad na hlavu postavenými situáciami, ako napríklad, že chlapíci točia porno na motelovej izbe s odostretými závesmi, kde každý okoloidúci sa veselo a zadara môže pozerať na trtkačky a tak podobne. A takýchto mne nepochopiteľných situácií tam bolo veruže dosť. Nuž, filmy v sedemdesiatych rokoch sa točili inak... Chcelo by to remake a to by bolo hviezd viac, pretože napísané to nebolo vôbec zle.(1.9.2018)

Tento film jsem viděl před řadou let, ale pokud se nepletu, onen zbožný tatík pocházel z Massachussets a po nezdárné dceři pátral v San Franciscu - to jen pro upřesnění. Jinak je fakt, že snímek má více než dobrou atmosféru, velmi slušně hraje i Peter Boyle v roli soukromého detektiva. Mimochodem - populární snímek "8 mm" se "Hardcorem" nechal zřetelně inspirovat v nejednom ohledu.(12.10.2007)

Toto by malo zremakovať HBO. Fantastický námet bohužiaľ naráža na limity doby, aj keď do nich celkom odvážne naráža. Prvá dvadsaťminútovka je úplne zbytočná, rovnako ako postava súkromného detektíva a poslednú minútu si to mohlo odpustiť. Inak je to výborný dusný thriller, ktorý vydláždil cestu pre 8 mm.(22.3.2020)

• - Hlavní roli měl původně hrát Warren Beatty. Chtěl po Schraderovi, aby přepsal scénář, s tím, že by nehledal dceru, ale sestru, na což Schrader nepřistoupil. (Kulmon)

• - Hardcore ponúka celkom tri odkazy na film Star Wars IV - Nová nádej (1977), konkrétne kalendár v izbe Kristen (Ilah Davis), billboard a predstavenie v erotickom klube. (ancientone)

• - Do role Niky byla původně zvažována Marilyn Chambers, avšak produkce tuto variantu zavrhla, neboť podle nich nevypadala Marilyn jako pornoherečka. (MadBigMax)