Naostro

(festivalový název)

Drama / Thriller

USA, 1979, 108 min

„Vy i já považujeme sex za zbytečný. Vy ho neprovozujete a já můžu spát s kýmkoliv." Najít dceru Van Dorna, vyznávajícího kalvinismus, ztracenou ve víru pornobyznysu se zdá těžší, než objevit příznačnou jehlu v kupce sena. Zoufalý otec se nakonec vydá hledat dceru na vlastní pěst, s čímž mu začne pomáhat půvabná prostitutka Niki. Každý z nich žije v jiném světě, přesto ale se jim daří nacházet společnou řeč, byť Van Dorn musí leccos překousnout. Ponor do světa sexu, šlapek, pasáků, pornokin, bordelů a sex podniků je na tolik intenzivní, až člověk cítí tu špínu ulice. A pokud Van Dorn uspěje, není vůbec jisté, zda se bude chtít dcera vrátit zpátky. I přes tato varování soukromého detektiva se rozhodne, že dojde až do cíle své cesty.Oporou v nejtěžších chvílích se mu stává právě Niki. „Můžu jí nějak pomoct?"„Vy jeďte domů, vy sem nepatříte."(24.4.2020)

Dirty film, dosť ponurý a amosferický, dá sa povedať predchodca a inšpirácia pre Schumacherových 8MM. Tematicky je film nadčasový, na svoj rok vzniku aj značne explicitný a otvorený - o to viehodnejší a predvedčivejší a ťažší. George C. Scott je štandardne vynikajúci, prakticky ako vo všetkých svojich roliach. Výborný snímok, ktorý nie je prvoplánovo šokujúci, ale má svoju hĺbku a psychológiu a to sa cení.(11.12.2010)

Paul Schrader, scenárista Taxikáře, si nejspíš opět dobře zmapoval prostředí "sexprůmyslu"a natočil přesvědčivý a atmosférický příběh bez zbytečných atrakcí (zato se skvělým Georgem C. Scottem) o nábožensky založeném tatíkovi ze středozápadu, který pátrá po své dceři v L.A. a zjišťuje, že existuje i o dost jiný svět než na který je zvyklý. Výborná hudba Jacka Nitzscheho..... hurá na Mishima: Life in Four Chapters a Modré Límečky(10.8.2007)

Silný a odvážny námet, najmä v sedemdesiatych rokoch. Medzi silne veriacim otcom a tvrdým pornom je obrovská vzdialenosť, na ktorej prekonávaní je založená atraktivita filmu. Napínavé hľadanie zmiznutej dcéry sa stáva brodením sa špinou výroby a obchodovania so sexom vrátane jeho deviantných podôb. Režisérovi sa podarilo vyhnúť pikantériám a celý pornopriemysel ukazuje nevzrušene, chladne, ako keby išlo o obchod s potrebami pre domácnosť. Tento film mal oproti 8 mm (zmieňovaným v komentároch) jednu obrovskú výhodu - nehral v ňom Nicolas Cage. George C. Scott na rozdiel od neho pôsobil veľmi uveriteľne.(29.10.2014)

V rámci žánru „naštvaný otec zachraňuje člena své rodiny a je pro to ochotný udělat cokoliv“ je Hardcore naprosto TOP. Už jen kvůli datu vzniku a odvážnosti některých scén, které určitě koncem 70. let jen tak někde vidět nebyly. George C. Scott v hlavní roli bravurně prochází velkým psychologickým přerodem do drsňáka, který kvůli milované dcerušce v havajské košili s ledovým klidem pokerového hráče zvládne říct, vidět i udělat věci, které se mu bytostně hnusí. Vážený podnikatel se po nepříjemné zkušenosti vykašle na soukromého detektiva a začne se infiltrovat do pornografického průmyslu, aby zjistil jak se k ní dostat. Chcete vidět jak kalvinista z venkova točí porno a na castingu mu chlapi ukazují nádobíčko? Chcete vidět jak někoho brutálně zmlátí a jde do souboje s týpkem co na něj vytáhne nůž? Paul Schrader pochází z velmi puritánské rodiny hlásící se ke kalvinistické reformované církvi a poprvé šel potají do kina ve svých 17 letech. V tomhle filmu očividně řešil svá hodně osobní témata. BTW líbilo se mi, jak tvůrce titulků kreativně udělal z TULIP KÁMEN.(8.7.2020)

• - Do role Niky byla původně zvažována Marilyn Chambers, avšak produkce tuto variantu zavrhla, neboť podle nich nevypadala Marilyn jako pornoherečka. (MadBigMax)

• - Hardcore ponúka celkom tri odkazy na film Star Wars IV - Nová nádej (1977), konkrétne kalendár v izbe Kristen (Ilah Davis), billboard a predstavenie v erotickom klube. (ancientone)

• - Hlavní roli měl původně hrát Warren Beatty. Chtěl po Schraderovi, aby přepsal scénář, s tím, že by nehledal dceru, ale sestru, na což Schrader nepřistoupil. (Kulmon)