Naostro

Hardcore

(festivalový název)

Drama / Thriller

USA, 1979, 108 min

Na svou dobu překvapivě odvážné téma, které mi mírně připomnělo novějších "8 mm", které jsou však výrazně napínavější a poutavější. Kdyby se i zde ono pátrání po mladé dívce, z křesťanské rodiny, která se z neznámého důvodu, objevila v tvrdém pornu, více rozjelo, mohlo se jednat o ještě zajímavější film. Takhle se jedná o depresivní drama se silným tématem, ale malou odvahou ho více rozpracovat.(5.4.2013)

Paul Schrader, scenárista Taxikáře, si nejspíš opět dobře zmapoval prostředí "sexprůmyslu"a natočil přesvědčivý a atmosférický příběh bez zbytečných atrakcí (zato se skvělým Georgem C. Scottem) o nábožensky založeném tatíkovi ze středozápadu, který pátrá po své dceři v L.A. a zjišťuje, že existuje i o dost jiný svět než na který je zvyklý. Výborná hudba Jacka Nitzscheho..... hurá na Mishima: Life in Four Chapters a Modré Límečky(10.8.2007)

70% Schrader na to jde bez okolků a po vzoru Roberta Bressona i velmi minimalisticky, žádné extra křoví a vše servíruje velmi přímočaře. Calvinista George C. Scott se donekonečna probíra pornoprůmyslovou špínou aby došel zadostiučinění v posledních pár minutách snímků s až katarzním vyustěním, které podtrhuje skvělá hudba Jacka Nitzscheho (ten chlapík byl třída). Ve spoustě scénách jsou znát i vlivy z dospivání Paula Schradera v silně věřící rodině (např. scéna, kdy otec vypíná TV a nadává na brak v ní -- Schrader měl styk s tv / kinem zakázaný a první film viděl až v 17ti letech).(19.6.2014)

Precizně a velmi realisticky natočená psychárna z pornoprůmyslu. Pokud by někdo pochyboval o síle příběhu, tak at si představí, že je táta, který zničehonic ztratí svou milovanou dceru a najednou zjistí že točí tvrdý porno. Jenže to není všechno, tady díky velmi naturalistickým záběrům člověk vidí všechen ten humus a lidskou špínu, která se v téhlě oblasti vyskytuje. Závěrečný dialog by rozemlel i mletý mlaso. Výtečně zpracovaný silný téma korunuje mistrovským hereckým výkonem Geroge C. Scott .(2.9.2014)

Nenapadlo by mě, že v puritánských sedmdesátkách by se našel někdo, kdo by v Americe natočil kriminálku točící se ohledně pornoprůmyslu. Naostro je tak moc zajímavá změna, která nebere ohledy na nic. Skoro mi až přijde, jak kdyby tvůrci hledali herečky na Woodstocku, protože se tu celá řada z nich vůbec neovládala a filmu tak přidávala na kvalitě. Nemyslím v rámci těch kurev, jako spíš v rámci toho, že se film snažil být hodně realistický. No a celý ten příběh by byl na solidní tři hvězdy. Především díky hlavní roli, ale i té klasické americké atmosféře sedmdesátých let. To by ale nesměl přijít dost brutální závěr, který mě okamžitě knockoutoval a představil mi jednu z nejdrsnějších scén, které jsem v podobných filmech ze sedmdesátek viděl. A to jsem přitom o filmu nevěděl vůbec nic. Až tak mě sejmul.(3.9.2014)

• - Do role Niky byla původně zvažována Marilyn Chambers, avšak produkce tuto variantu zavrhla, neboť podle nich nevypadala Marilyn jako pornoherečka. (MadBigMax)

• - Hlavní roli měl původně hrát Warren Beatty. Chtěl po Schraderovi, aby přepsal scénář, s tím, že by nehledal dceru, ale sestru, na což Schrader nepřistoupil. (Kulmon)

• - George C. Scott a Peter Boyle mají oba narozeniny 18. října. (Kulmon)