Na šikmé ploše

Slither

Komedie / Thriller / Krimi

USA, 1973, 92 min

Debutujúci režisér Howard Zieff sa zahrieval a James Caan oddychoval medzi prvým a druhým Krstným otcom... Tento snímok na ospalé nedeľné popoludnie nevybočuje z priemeru, pribúdajúcimi dialógmi sa vlečie, sem-tam príde k vtipnej situácii a akcii. Z námetu by sa určite dalo vyťažiť oveľa viac. Prvý komentár.(27.2.2016)

Skvělé. Skutečně. Dodržená pravidla žánru, vlastně zde jde o směs žánrů, ale řekněme road movie se hodí nejlépe k označení tohoto filmu. Na ne až tak tradiční road movie je nabalena kriminální a postupně rozvíjená historka, a k tomu navíc to má ještě komediální nádech. Hláškuje se zde velmi, a k tomu ještě hlavní hrdina potkává na své cestě naprosto trhlé typy lidí, kteří jsou trochu parodií jistých skutečných charakterů - třeba farmář, který sveze hrdinu na rozcestí. Přitom ten mix jemného humoru a napětí funguje a v některých chvílích se i člověk bojí a je napnutý, co bude dál. Po pravdě, ona ta kriminální historka není nic moc - je stejně malá jako ty postavičky, co se šmrdolí v těch jejich divných životech -, ale o ni nakonec vlastně nejde. Velmi dobrá je scéna honičky karavanů - kam se hrabou honičky z akčních filmů. Líbí se mi, jak tvůrci začnou písničkou Happy Days, a jak se jim podaří s ní i skončit, protože ona dodává filmu neuvěřitelnou lehkost a pravděpodobně naznačuje další hrdinovo směřování poté, co si uvědomí, že stojí v dřevěné boudě mezi zeleninou. A dokonce i jedna smrt je pomstěna zcela adekvátně v návaznosti na začátek. Dokonale sestavená mozaika příběhů, podivných osudů, napětí i humoru, která až na pár drobných hluchých míst funguje a šlape, jak má.(8.6.2018)