Seks piće i krvoproliće

• Sex piće i krvoproliće

Sex, drink and bloodsheed

Akční / Komedie / Drama

Chorvatsko, 2004, 75 min

Název zavádí agresí, ale není tomu tak, film násilí neukazuje, jen dává tušit, a to je často mnohem horší: představy mohou být bolestnější než nefiltrované názorné záběry. Svým způsobem je to asi nejsmutnější film o fotbalových fanoušcích, nejen, ale hlavně dík druhé epizodě s Leonem Lučevem a bezradným policistou, jaký jsem kdy viděla. S písničkou, kterou jsem si pobrukovala celý víkend. „I sve je super , i sve je za pet …“(16.4.2010)

Film sa skladá z troch samostatných epizód . Všetky tri sa týkajú futbalových fanúšikov a vlajkonosičov klubov Dinamo Zagreb a Hajduk Split. Všetky tri príbehy majú čo povedať, ale asi najviac ma zaujal druhý príbeh, kde nedomyslené počínanie niektorých jednotlivcov, vždy skončí na úkor nevinných ľudí. Film je natočený hraným spôsobom , tak že režisér sa nesnažil priamo poukázať na brutálne bitky ( vtedy sa obraz zatemní ), skôr poukazuje na úroveň človeka( ak sa to dá vôbec ešte takto nazvať - viď v tretom príbehu), že ako hlboko je schopný klesnúť v takýchto prípadoch.(13.9.2009)

Stejně, jako v o pět let mladším snímku Branka Schmidta Metastaze, ani zde neuvidíte jediný záběr z fotbalu.... Vše důležité se totiž odehrává mimo stadion... To jen tak na okraj, aby nebyl nějaký fotbalový fanda rozčarovaný... Ještě poznámka k hodnocení jednotlivých epizod. Myslím, že film je postaven tak trochu, jako fotbalový zápas - 1. epizoda (ta s Janem Tleskačem) = 1. poločas - zajímavě rozehráno, vypadá to dobře, uvidíme, co přinese 2. půle, 2. epizoda = přestávka - napětí přetrvává, ale nikoli díky expertům s elektronickou tužkou ve studiu, ale kvůli tomu, že zápas ještě není rozhodnut... 3. epizoda = 2. poločas - zápas vrcholí, padají góly, fanoušci jsou v extázi - dopadlo to dobře!(12.7.2012)

Když jsem si nejprve přečetl, že film bude o fotbalových fanoušcích Dinama Záhřeb a Hajduku Split, radoval jsem se, co neuvidím. Jenže mě film spíš dost zklamal. Ne že bych stál o násilí a viděl bitky bandy chlapů plné krve a zlomených kostí, jenže ani ony tři příběhy mě nijak zvlášť nezaujaly. První byl hodně špatný a od něj jsem si vlastně udělal předem obrázek na celý film. Role malého kluka, co se baví o životě se svým otcem, byla obzvláště příšerná. Druhý příběh, kde se honička policie s dvěma fanoušky změní v tragédii, byla o něco lepší. Třetí mě alespoň trochu posadil do křesla. Skvělý vůdce smečky členů Bad Blue Boys zahrál na výbornou, navíc mě bavilo sledovat, jak vychází několik pravd a tajemství mezi čtyřmi lidmi po zpackané rvačce najevo. Palec nahoru také za autentické záběry příznivců záhřebských BBB a splitské Torcidy.(5.9.2011)