poster

Grošák

 • USA

  The Appaloosa

 • Slovensko

  Grošák

 • Austrálie

  The Appaloosa

 • Velká Británie

  The Appaloosa

 • Velká Británie

  Southwest to Sonora

Western

USA, 1966, 98 min

Režie:

Sidney J. Furie

Předloha:

Robert MacLeod (kniha)

Kamera:

Russell Metty

Hudba:

Frank Skinner

Producenti:

Allan Miller

Střih:

Ted J. Kent

Scénografie:

Alexander Golitzen, Oliver Emert (set dekoratér)

Masky:

Bud Westmore
(další profese)
 • sud
  ****

  Skvělý western z Mexického prostředí, který voní po tequile, chilli a kukuřičných plackách. Jednoduchý příběh na podobné téma tu sice v různých obměnách již mnohokrát byl, ovšem nikterak to nevadí. Kameraman dokáže čarovat a obyčejné věci přetváří v obrazové kompozice, dialogy jsou životné a skvěle napsané. Dřímající tempo vyprávění do Mexického koloritu sedí a než by začalo nudit, je rozčeřeno nějakou zajímavou scénou (střílení do ovcí, souboj v páce se škorpiony či závěrečná realistická přestřelka v zasněženém kaňonu). Marlon Brando je v hlavní úloze (v jedné ze svých nemnoha čistě kladných) bez výhrad skvělý (Matteo je chlap z masa a kostí, žádný neprůstřelný hrdina), ovšem nelze opomenout ani Johna Saxona, který si svého záporáka Chuye opravdu užil. 85%.(31.7.2011)

 • klerik
  ***

  Vo svojej podstate antiwestern. Scenár je síce prostoducho westernový (ukradli mi koňa, idem si poňho), ale ďalej v ňom nie je takmer nič typické pre žáner. Mladý Marlon Brando na mňa pôsobil trochu príliš nehrdinsky, ale na film si určite spomeniem aj po rokoch. Veď koľko poznáte filmov, kde hlavný hrdina dostáva od začiatku do konca jednu nakladačku za druhou? Rozhodne zaujímavý kúsok...(22.2.2014)

 • OG_Swifty
  *****

  Marlon Brando zcela určitě nepatří mezi legendy westernů a osobně jej s tímto žánrem vůbec spjatého nemám, o to větší překvapení pro mě byl tento film, ve kterém je hlavním protagonistou právě on. Film jsem viděl na blu-rayi s českými titulky a musím na to upozornit, protože Brando hodně "mumlá" a ostatní mluví tou špangličtinou, takže jsem měl hodně často problémy porozumět tomu, co se tam zrovna říká (výjimkou byla snad jen Anjanette Comer, která artikulovala jak profesorka angličtiny). Paradoxně jsem si ale tuhle špangličtinu hodně oblíbil, takže jsem hltal každý dialog jak prvňáček. Film jako takový zcela určitě vybočuje ze stereotypu, ale v dobrém slova smyslu. John Saxon byl skvělý záporák a Fernández (klasicky s gigantickým sombrérem), Montoya (pravděpodobně jeho poslední film) a Silvera jsou již tradičně zábavní sekundáři a všichni mě bavili kdykoliv se objevili na scéně. Když k tomu všemu přičtu dvě krásné dámy, napjatou atmosféru téměř po celou dobu stopáže, a troll-komentáře lidí jako Tommassi - tak dostanu krásných 85%(30.8.2016)

 • Rob Roy
  ****

  Jeden z těch westernů, který se vymyká klasickým klišé, připomíná třeba věci od Arthura Penna vynořují se v něm nečekané sekvence, které znalého žánrového diváka potěší svou neotřelostí. Pomalé, neakční, nenásilné, zato hodně zajímavě dialogové a to občas tak originálně že jsem si připadal jako u Tarantina. Formální stránka taky zajímavá, objevují se tu nečekané detaily jako z Leoneho a každou chvíli se objeví nějaká obrazová kompozice, která na sebe poutá pozornost. Například předměty nalepené extrémně blízko objektivu. Brando podává opět suverénní výkon, ten chlap když promluví svým specifickým bručivým hlasem, tak bych ho mohl poslouchat celej den. No zkrátka pecka.(3.6.2008)

 • gogo76
  ****

  Každý western z americko-mexického pohraničia má pre mňa zvláštne čaro. A s Marlonom Brandom? Nie je čo riešiť. "Pistoleros" mu ukradli koňa a to nemali robiť...Vo vedľajšej úlohe jedného z pistoleros ma potešil "Mapache" z Divokej bandy a práve pre tieto mexické ksichty to má tu správnu atmosféru. Brando predvádza tradične pokojný herecký prejav a v rovnako pokojnom duchu sa nesie celý film. Napriek tomu som sa nenudil. V súboji v pretláčaní rukou som fakt nevedel ako to skončí, pretože motiváciu i sebavedomie mali rovnaké a presne takéto momenty sú korením pre film. Dobrý western, amigo...80%.(16.12.2012)

 • - Režisér Sidney J. Furie velmi dbal detailů. Když tak  například postava hraná Marlonem Brandem protáhne pušku sněhem, před střílením ji nejprve osuší, což jinak není ve westernech příliš běžné. (Olík)