Grošák

Frank Skinner

Allan Miller

Ted J. Kent

Scénografie:

Alexander Golitzen, Oliver Emert (set dekoratér), John McCarthy Jr. (set dekoratér)

Masky:

Bud Westmore

Každý western z americko-mexického pohraničia má pre mňa zvláštne čaro. A s Marlonom Brandom? Nie je čo riešiť. "Pistoleros" mu ukradli koňa a to nemali robiť...Vo vedľajšej úlohe jedného z pistoleros ma potešil "Mapache" z Divokej bandy a práve pre tieto mexické ksichty to má tu správnu atmosféru. Brando predvádza tradične pokojný herecký prejav a v rovnako pokojnom duchu sa nesie celý film. Napriek tomu som sa nenudil. V súboji v pretláčaní rukou som fakt nevedel ako to skončí, pretože motiváciu i sebavedomie mali rovnaké a presne takéto momenty sú korením pre film. Dobrý western, amigo...80%.(16.12.2012)

Netradiční western, který mě překvapil. Pomalu plynoucí, ale ne nudný děj, (zlověstně) poklidná a tichá atmosféra, Marlon Brando (mimochodem docela dobře nadabovaný Miroslavem Donutilem), můj oblíbený Emilio Fernández z Divoké bandy... A k tomu samozřejmě pěkná řádka scén k zapamatování (kromě páky se škorpiony určitě i kostelní úvod, schovávání v hrobě a závěr v kaňonu). Více než dobré.(1.5.2013)

Grošák je velmi dobrý western, na kterém si můžeme jakožto fanoušci žánru cenit zejména toho, že je nevyzpytatelný a vskutku v řadě scén, kde bychom očekávali nějaké to klišé, dochází k překvapení. Marlon Brando opět potvrzuje svoji hereckou jedinečnost a představuje kvalitní záruku, že se bude na co koukat.(25.1.2016)

Marlon Brando zcela určitě nepatří mezi legendy westernů a osobně jej s tímto žánrem vůbec spjatého nemám, o to větší překvapení pro mě byl tento film, ve kterém je hlavním protagonistou právě on. Film jsem viděl na blu-rayi s českými titulky a musím na to upozornit, protože Brando hodně "mumlá" a ostatní mluví tou špangličtinou, takže jsem měl hodně často problémy porozumět tomu, co se tam zrovna říká (výjimkou byla snad jen Anjanette Comer, která artikulovala jak profesorka angličtiny). Paradoxně jsem si ale tuhle špangličtinu hodně oblíbil, takže jsem hltal každý dialog jak prvňáček. Film jako takový zcela určitě vybočuje ze stereotypu, ale v dobrém slova smyslu. John Saxon byl skvělý záporák a Fernández (klasicky s gigantickým sombrérem), Montoya (pravděpodobně jeho poslední film) a Silvera jsou již tradičně zábavní sekundáři a všichni mě bavili kdykoliv se objevili na scéně. Když k tomu všemu přičtu dvě krásné dámy, napjatou atmosféru téměř po celou dobu stopáže, a troll-komentáře lidí jako Tommassi - tak dostanu krásných 85%(30.8.2016)

Výborný stylový western se skvělou atmosférou a netradiční kamerou (pohledy na přicházející postavu přes palmy, pohledy kamery na verandě atd). Marlon Brando a krásná Mexičanka. Nebo ňouma MB s hlasem Mirka Donutila a krásná Anjanette Comer, jak je libo. Chuy Medina byl možná příliš velký padouch na tak malého Mexičana.(4.8.2015)

• - Režisér Sidney J. Furie velmi dbal detailů. Když tak  například postava hraná Marlonem Brandem protáhne pušku sněhem, před střílením ji nejprve osuší, což jinak není ve westernech příliš běžné. (Olík)