Grošák

Allan Miller

Ted J. Kent

Masky:

Bud Westmore

Marlon Brando zcela určitě nepatří mezi legendy westernů a osobně jej s tímto žánrem vůbec spjatého nemám, o to větší překvapení pro mě byl tento film, ve kterém je hlavním protagonistou právě on. Film jsem viděl na blu-rayi s českými titulky a musím na to upozornit, protože Brando hodně "mumlá" a ostatní mluví tou špangličtinou, takže jsem měl hodně často problémy porozumět tomu, co se tam zrovna říká (výjimkou byla snad jen Anjanette Comer, která artikulovala jak profesorka angličtiny). Paradoxně jsem si ale tuhle špangličtinu hodně oblíbil, takže jsem hltal každý dialog jak prvňáček. Film jako takový zcela určitě vybočuje ze stereotypu, ale v dobrém slova smyslu. John Saxon byl skvělý záporák a Fernández (klasicky s gigantickým sombrérem), Montoya (pravděpodobně jeho poslední film) a Silvera jsou již tradičně zábavní sekundáři a všichni mě bavili kdykoliv se objevili na scéně. Když k tomu všemu přičtu dvě krásné dámy, napjatou atmosféru téměř po celou dobu stopáže, a troll-komentáře lidí jako Tommassi - tak dostanu krásných 85%(30.8.2016)

• Tommassi3

"Slíbil jste, že mi toho koně prodáte !! Nemůžete porušit slib !!" - "Neslíbil !! Ale teď vám něco slíbím doopravdy, seňore.. Až příště zapomenete natáhnout kohoutek, rozstřílím vás na tolik malejch kousků, že vás vaši přátelé nikdy nedají dohromady !!" A zase ten bláznivý Furious Furie !! ;) Je třeba přiznat, že samotná knižní předloha Roberta Macloeda rozhodně jistý potenciál skýtala, ten však spolu s nadějemi na jeden jediný skutečně kvalitní režisérův film poslal Kanaďan Sidney Furie přímo do tý strakatý koňský prdele, když se tolik snažil natočit nehollywoodský western, až se zrodila Appaloosa, která je mi opravdu k smíchu.. Furie zřejmě často koukal na spaghetti westerny Sergia Leoneho a byť tedy základní znaky tohoto subžánru zůstaly zachovány i zde, především příkladně banální příběh, po řemeslné stránce se jedná o naprostou příšernost.. Snímek bez rytmu a gradace plný odpudivě velkých detailů tváře, očí, zubů a vousů, které naprosto postrádají svoji funkčnost, stejně jako to snímání skrze předměty či naprosto absurdní úhly kamery, nelze brát vážně.. Tak jako si nelze vytvořit sympatie k nabubřelému pseudohrdinovi s hubou, přes kterou neustále dostává, plnou keců.. Už rozumím tomu, proč Marlon Brando Furiem tak pohrdal, když byl nucen hrát v tomhle podivném javorovém westernu, jinak totiž tento hybrid, tento ušmudlaný těžkopádný snímek se skvělým Johnem Saxem k nepoznání ani nazvat nelze..(3.8.2015)

The Appaloosa - Grošák aneb Na jihozápad do Sonory není velký western. Je zajímavý především účastí tehdy zářící hvězdy Marlona Branda v hlavní roli Mattea, ačkoliv zde Brando zrovna svůj talent výrazněji nepředvedl. Naopak nominací na Zlatý Globus byl oceněn jeho protivník, vůdce mexického gangu pistoleros Chuy - čti čaí, ne jak se to píše:) . Příběh je prostý a také dost pomalý - tulák Matteo vracející se k rodině je okraden Mexičanem o nádherného grošovaného hřebce plemene Appaloosa a ponížen. Gringo Matteo se tedy vydá dobýt koně za Chuem do Mexika, ale nakonec místo koně s ním uteče Chuyova žena. Jedna scéna rozhodně utkví v paměti - souboj Mattea s Chuyem na život a na smrt v přetlačování v páce, zatímco po obou stranách stolu čekají na provázcích připoutaní jedovatí škorpioni z Duranga. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=1Oglpgqb52Q(10.12.2012)

Príbeh je natoľko jednoduchý, že to tvorcovia snáď ani nemohli myslieť vážne. A vážne nemysleli asi vôbec nič. Veľmi zaujímavé uhly a umiestnenia kamery, množstvo detailov škaredých a nesympatických mexických ksichtov, niekedy štýlovo z profilu. Ja by som Grošáka nazval nie špageti westernom, ale "NACHOS" westernom a je mi trochu ľúto, že tento pojem nikdy nikoho nenapadol a nemohol tak dať podnet na vznik ďalších podobných štýlových diel, akým Grošák bezpochyby je. Neviem, či som urobil dobre a pozeral film v televízii so slovenským dabingom, ale keď už som to zapol, tak som to aj chlapsky dopozeral. Originál nemôže byť z podstaty veci horší a tak sa prikláňam k vyššiemu hodnoteniu, ako som pôvodne zamýšľal. Je tam cool Brando, pekná mexičanka, prestrelka, škorpióny a dokonca aj sneh. To musí fanúšikovi žánru stačiť.(28.10.2013)

Jeden z těch westernů, který se vymyká klasickým klišé, připomíná třeba věci od Arthura Penna vynořují se v něm nečekané sekvence, které znalého žánrového diváka potěší svou neotřelostí. Pomalé, neakční, nenásilné, zato hodně zajímavě dialogové a to občas tak originálně že jsem si připadal jako u Tarantina. Formální stránka taky zajímavá, objevují se tu nečekané detaily jako z Leoneho a každou chvíli se objeví nějaká obrazová kompozice, která na sebe poutá pozornost. Například předměty nalepené extrémně blízko objektivu. Brando podává opět suverénní výkon, ten chlap když promluví svým specifickým bručivým hlasem, tak bych ho mohl poslouchat celej den. No zkrátka pecka.(3.6.2008)

• - Režisér Sidney J. Furie velmi dbal detailů. Když tak  například postava hraná Marlonem Brandem protáhne pušku sněhem, před střílením ji nejprve osuší, což jinak není ve westernech příliš běžné. (Olík)