Bojovník

The Brave

Bojovník

USA, 1997, 123 min

• Special One

Depp je na začátku filmu propuštěn z vezení? No, já sem si nevšiml. Depp má rodinu, kterou musí zabezpečit? Proč, když to zvládali i bez něj. Depp s rodinou žije v neútulném prostředí, které má být vyhlazeno? Ano, ale to tam nikdo neřeší. Depp se zoufale snaží najít východisko z neřešitelné situace? Ani trochu tam není nastíněna neřešitelná situace a slovo zoufale bych si vyprosil. Avšak hrdost mu to nedovolí žádat o pomoc ani podporovat mašinérie? Jaký mašinérie, jaká hrdost?! Setkání s tajemným panem McCarthym mu ale nabízí jistou pomoc v podobě 50 tisíc dolarů? Ano, konečně alespoň jedna věc v obsahu sedí. Depp bojuje s předsudky, ale i sám se sebou? Nebojuje naprosto s ničím! ABSOLUTNĚ ZCESTNÝ OBSAH!!!(21.6.2011)

• Radiq

Film uplně o ničem. Nudné jak usínací hymna unavující mě po 48 hodinách práce a kaleb. Děj vesměs velice nudnej. Depp vesměs velice nudnej. Závěru se sice dočkáme, ale dost nudného, což je ovlivněno hlavně tím, že se celej film skoro nic zajímavýho neděje a jste na film spíš nasraní, než zvědaví. Připadlo mi to, že Depp se snažil natočit film podobnej těm, ve kterejch hrál divný maníky. Hvězdičku dávám jenom kvuli tomu, že furt je to lepší, než různý mnohamilionový hollywoodský filmy propagovaný jako nejlepší filmy na světě a přitom je to digitální nebo jiná sračka.(10.4.2012)

Music composed by : Iggy Pop. Podle novely Gregory McDonalda. Scénář, režie a hlavní role Johnny Depp. ...vyjadřovat cenu života v penězích je vždycky nanejvýš urážlivé... Kdy mám přijít ? Řekněme za týden. Život indiána na smetišti je šílený, donáška vody je přímo zoufalá. Zajímavá je nevědomost diváka, k čemu že se to vůbec hlavní hrdina zavázal. Co se mu honí hlavou, jakou psychiku prožívá a jak se s tím vyrovná. Ale neudělejte to za 50 000 dolarů. Čekal jsem pak trošku jiný děj, v jedné situaci se přímo nabízel, ale ne scénář je scénář. Smutný příběh indiánské beznaděje.(7.1.2011)

Johnny Depp, toť dobrý herec, ale sám sebe herecky vésti nejspíš neumí a vtiskává si do tváře pramálo podob: především nevinné štěně a výraz "netrap se, jsem tragický, nesobecký hrdina a vůbec mi to neva, jen mi mrtvému bude smutno". Jeho role a konečně i postava, již hraje Marlon Brando, je natolik odtržená běžné populaci, ba realitě vůbec, že film jen těžko může naplňovat nároky kladené na film se sociální tématikou či psychologickou studii. V podstatě jde o (vánočního i křesťanského) Ježíška, neboť naděluje dětem hračky, dbá na rodinnou soudržnost a svou obětí vykupuje blízké. Ani tematizace oběti, očekávání konce a jeho ceny nebyla pojata příliš koncepčně. Všechny myšlenky k přežvykování film vyplivne v jednom jediném dialogu, načež následuje již jen loučení, o kterém pouze Depp ví, že je loučením. To máme dárky na rozloučenou, pomilování na rozloučenou, pohlazení na rozloučenou, zabitíčko na rozloučenou... To poslední je zajímavé alespoň tím, že jeden z důvodů k tomuto činu leží v potřebě trvale odstranit nebezpečí pro rodinu, neboť již brzo nebude, kdo by ji chránil a zároveň v možné ztrátě zábran, neboť již nebude být moci za onen čin na tomto světě souzen. Nereálnost celého dění jakoby si autoři uvědomovali a tak film doplnili a jakési "duchovní" a "mystické" láry-fáry, které nejsou ani atmosférické, ani hodné přepnutí mozku do polohy "on". *** za městečko (z)marnosti, které má naštěstí dosti prostoru a ten jeden relativně zajímavý okamžik.(10.1.2011)

Asi nejsilnější tři hvězdy, které jsem tu dal. Depp natočil velmi solidní film, který má zpočátku velmi příjemnou hypnotickou atmosféru. Podává až surrealistické obrazy ze života chudých. Marlon Brando tu vystoupí pouze na pár minut, ale jeho scéna je nezapomenutelná a troufám si tvrdit, že kdyby měl Brando více prostoru, pravděpodobně by zabodoval u Oscarů. Nicméně snímek se ke konci rozpadá, některé scény jsou až moc dlouhé a konec zavání lehkým patetismem. Takže skvělý námět, který ale bohužel nemůže unést 123 minut dlouhý film.(3.5.2007)

• - Film v Evropě získal řadu obdivovatelů, ale v USA zůstal neznámý. (Petrus1)

• - Scéna, ve které Raphael (Johnny Depp) ukousne a vyplivne Luisovo (Luis Guzmán) ucho, je svým provedením nápadně podobná scéně z filmu Půlnoční expres (1978), kde se hlavní hrdina Billy (Brad Davis) mstí stejným způsobem, jen své oběti ukousne jazyk. (Biff)

• - Depp byl dojat, když se mu po promítání dostalo bouřlivé ovace od režisérů Bernarda Bertolucciho nebo Emira Kusturici. (Petrus1)