Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ve svém režijním debutu ztvárnil Johnny Depp také hlavní roli - potomka indiánských předků Rafaela, který je zrovna propuštěn z vězení a nemá práci. Má však rodinu, kterou musí zabezpečit. Žijí v karavanu v neútulném prostředí, které má být vyhlazeno. Zoufale se snaží najít východisko ze zdánlivě neřešitelné situace, avšak jeho hrdost mu nedovolí žádat o pomoc ani podporovat ničivé mašinérie. Setkání s tajemným panem McCarthym mu ale nabízí jistou pomoc v podobě 50 tisíc dolarů. Cena je však vysoká... Rafael bojuje nejen s předsudky, ale i sám se sebou - a hlavně pro svou rodinu, kterou miluje víc než sám sebe. (charlosina)

(více)

Recenze (180)

Renton

všechny recenze uživatele

Scénář: Paul McCudden, Johnny Depp, D.P. Depp .. Slušný film o rodině a lidských hodnotách. Komunita na okraji společnosti si žije svůj těžký život a hlavním zdrojem problémů je nedostatek práce potažmo peněz. Když už Raphael jeden (málo uvěřitelný) kšeft najde a začne rodině zpestřovat život vydělanými penězi, vzbuzuje to pochyby v jeho rodině i závist jeho okolí. Přitom nikdo neví o co doopravdy jde… Vyznění má tento ojedinělý režijní počin mého oblíbeného herce Johnny Deppa určitě silné, ale moc mi nesedí ten způsob, jakým se k němu dopracovává. Mluvím teď o tvůrčím pojetí, kdy je vše servírováno ve velmi pomalém (až únavném) tempu - poeticky se střídají dlouhé záběry nevábné skládky a okolní krajiny prolité těžkými osudy místních indiánských obyvatel. A musím říct, že tento styl vyprávění nemám rád, hodně mě to místy nudilo! Co si ovšem bezpodmínečnou pochvalu zaslouží je Iggy Pop a jeho hudební doprovod - je působivý, stejně jako kamera. ___ Raději nehodnotím, nechci ten rozpor vyjádřit hvězdičkovou stupnicí (jeho hodnota by byla spíše nízká). ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Tak to byla největší Deppárna ze všech Deppáren nejdeppovitější. Film o tom jak se někdo loučí se životem je docela klišé, ale řikám na rovinu že tohle vás pohltí a nepustí. Že je Depp výbornej to je jasný, ale role Marlona Branda vám zůstane dlouho v paměti, protože proti panu McCarthymu je plukovník Kurtz z Apokalypsy ještě docela příčetnej normální člověk. A scéna jak Raphael se synem nakupujou je boží. Jako bonbónek (sice jen pro mě) poslouží scéna když Johnny Depp se svojí dcerou říkají tu modlitbičku tak tu samou říká Steven Seagal se svým synem v Hard to Kill (Těžko ho zabít). ()

Reklama

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Johnny Depp naplno projevil svůj mysteriózní talent a vdechl filmu spoustu čistého,avšak přece tak trpkého kouzla, které musí uváznout snad v každém, kdo se s tímto filmem setká. Oproti němu pak působí několikaminutový projev Marlona Branda jako z jiného světa, včetně jeho dokonalého vzhledu, účesu. Myslím si, že se jedná asi o jeho nejsurrealističtější podobu, s jakou se opovážil vstoupit na filmová plátna. ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Johnny Depp, toť dobrý herec, ale sám sebe herecky vésti nejspíš neumí a vtiskává si do tváře pramálo podob: především nevinné štěně a výraz "netrap se, jsem tragický, nesobecký hrdina a vůbec mi to neva, jen mi mrtvému bude smutno". Jeho role a konečně i postava, již hraje Marlon Brando, je natolik odtržená běžné populaci, ba realitě vůbec, že film jen těžko může naplňovat nároky kladené na film se sociální tématikou či psychologickou studii. V podstatě jde o (vánočního i křesťanského) Ježíška, neboť naděluje dětem hračky, dbá na rodinnou soudržnost a svou obětí vykupuje blízké. Ani tematizace oběti, očekávání konce a jeho ceny nebyla pojata příliš koncepčně. Všechny myšlenky k přežvykování film vyplivne v jednom jediném dialogu, načež následuje již jen loučení, o kterém pouze Depp ví, že je loučením. To máme dárky na rozloučenou, pomilování na rozloučenou, pohlazení na rozloučenou, zabitíčko na rozloučenou... To poslední je zajímavé alespoň tím, že jeden z důvodů k tomuto činu leží v potřebě trvale odstranit nebezpečí pro rodinu, neboť již brzo nebude, kdo by ji chránil a zároveň v možné ztrátě zábran, neboť již nebude být moci za onen čin na tomto světě souzen. Nereálnost celého dění jakoby si autoři uvědomovali a tak film doplnili a jakési "duchovní" a "mystické" láry-fáry, které nejsou ani atmosférické, ani hodné přepnutí mozku do polohy "on". *** za městečko (z)marnosti, které má naštěstí dosti prostoru a ten jeden relativně zajímavý okamžik. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Johnny Depp hraje hlavní roli, režíruje, podílel se na scénáři a já lapu po dechu. Dala bych Bojovníkovi plné hodnocení, kdyby mě tak nezdecimoval, připouštím - ubohý důvod, když tak smutný, depresivní a bezvýchodný příběh, který do vás napere lavinu bolestivých otázek a v odpovědích není kouska naděje, se tak často nevidí - zvlášť když se jedná o režijní debut herecké hvězdy. Johnny hraje, jako by se s dlouhými vlasy a čelenkou na té skládce narodil a kdo viděl tenhle jeho herecký výkon musí ve srovnání s ním považovat oscarovou nominaci za Piráty z Karibiku za vtip. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (10)

  • Iggy Pop, který je autorem hudby, se ve filmu také krátce objeví, a to jako bezdomovec pochutnávající si na pečeném mase při Raphaelově (Johnny Depp) oslavě. Pop se vedle Deppa objevil již dříve ve filmu Mrtvý muž (1995). (ČSFD)
  • Premiéra proběhla 10. května 1997 na filmovém festivalu v Cannes. (Petrus1)

Související novinky

Johnny Depp se postaví za kameru

Johnny Depp se postaví za kameru

16.08.2022

Po letech kontroverzí kolem jeho bouřlivého vztahu s herečkou Amber Heard (Aquaman) a velmi veřejném soudním procesu za pomluvu se zdá, že se Johnny Depp (Alenka v říši divů) přece jen začíná pomalu… (více)

Reklama

Reklama