Bojovník

The Brave

Bojovník

USA, 1997, 123 min

Povedzme si po pravde,film so zjavnou inširáciou a zjavnými okukanými prvkami vsadený do prostredia južanského prachu, lesku a gýču. Sýtený beznádejou, plný trápenia, pochybností a bôľu, až v srdci pichá....Filmu je čo vytknúť, ale keď je niekto vysadený na Deepa, veľa vecí sa odpúšťa:) Niektoré zámerne zdĺhavé momenty pôsobili viac rušivo než emotívne. Bez zbytočných slov: obdivuhodný režíjný debut!(28.10.2006)

• Radiq

Film uplně o ničem. Nudné jak usínací hymna unavující mě po 48 hodinách práce a kaleb. Děj vesměs velice nudnej. Depp vesměs velice nudnej. Závěru se sice dočkáme, ale dost nudného, což je ovlivněno hlavně tím, že se celej film skoro nic zajímavýho neděje a jste na film spíš nasraní, než zvědaví. Připadlo mi to, že Depp se snažil natočit film podobnej těm, ve kterejch hrál divný maníky. Hvězdičku dávám jenom kvuli tomu, že furt je to lepší, než různý mnohamilionový hollywoodský filmy propagovaný jako nejlepší filmy na světě a přitom je to digitální nebo jiná sračka.(10.4.2012)

Johnny Depp, toť dobrý herec, ale sám sebe herecky vésti nejspíš neumí a vtiskává si do tváře pramálo podob: především nevinné štěně a výraz "netrap se, jsem tragický, nesobecký hrdina a vůbec mi to neva, jen mi mrtvému bude smutno". Jeho role a konečně i postava, již hraje Marlon Brando, je natolik odtržená běžné populaci, ba realitě vůbec, že film jen těžko může naplňovat nároky kladené na film se sociální tématikou či psychologickou studii. V podstatě jde o (vánočního i křesťanského) Ježíška, neboť naděluje dětem hračky, dbá na rodinnou soudržnost a svou obětí vykupuje blízké. Ani tematizace oběti, očekávání konce a jeho ceny nebyla pojata příliš koncepčně. Všechny myšlenky k přežvykování film vyplivne v jednom jediném dialogu, načež následuje již jen loučení, o kterém pouze Depp ví, že je loučením. To máme dárky na rozloučenou, pomilování na rozloučenou, pohlazení na rozloučenou, zabitíčko na rozloučenou... To poslední je zajímavé alespoň tím, že jeden z důvodů k tomuto činu leží v potřebě trvale odstranit nebezpečí pro rodinu, neboť již brzo nebude, kdo by ji chránil a zároveň v možné ztrátě zábran, neboť již nebude být moci za onen čin na tomto světě souzen. Nereálnost celého dění jakoby si autoři uvědomovali a tak film doplnili a jakési "duchovní" a "mystické" láry-fáry, které nejsou ani atmosférické, ani hodné přepnutí mozku do polohy "on". *** za městečko (z)marnosti, které má naštěstí dosti prostoru a ten jeden relativně zajímavý okamžik.(10.1.2011)

Obdařen zkušenostmi z Dead Mana natočil smutnej pomalu plynoucí film ústící do ještě smutnějšího konce. Dead Mana nezmiňuju náhodou, protože mi ho Deppův Brave poměrně dost připomíná. Disponuje pomalym dějem, dávkou divnosti, zvláštní leč krásnou hudbou a samozřejmě samotným Deppem. To jsou faktory, jenž se s Jarmuschem naprosto shodujou. Do toho si vložte trochu Wendersovo Paříže s Texasem a vznikne vám The Brave, film o životních kopancích, rodinných hodnotách a o jednom zoufalém, ale za to nezbytném řešení. Perfekt!(7.10.2009)

Obrovsky přeceněný film! Řekl bych zcela nezaslouženě. Dobrá, jasný, Johnny poprvé debutoval coby rejža, chápu. Milovníci Deppa to ocenit musí, ale přeci tady Johnnyho nemůžeme milovat všichni... Uznávám jeho kvality, uznávám ho jako herce, obrovitánského herce, ale s Bojovníkem se můžeš Honzíku jít klouzat. Zbytečně natahované a zdlouhavé pasáže, velice nudný film... Za jeho indiánskou postavičku a vzhled, za jeho debut a za frázi "Zaprodal jsi duši! Ne já jsem prodal tělo, jako kurva! A těm bůh přeci odpouští" dávám tři hvězdy. Pro mě čistý průměr... 50%(11.5.2014)

• - Natáčelo se v americkém státě Kalifornie v lokalitách Los Angeles a Ridgecrest. (Terva)

• - Depp byl velmi zklamán negativními názory amerických kritiků při úspěšném promítání na festivalu v Cannes. Poté odmítl film promítat v Americe. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Producenti nabídli Deppovi rozpočet pět miliónů dolarů pod podmínkou, že ve filmu bude hrát. Když účinkování přislíbil Marlon Brando, rozpočet se zvýšil na sedm milionů dolarů. (Petrus1)