Bojovník

The Brave

Bojovník

USA, 1997, 123 min

Působivé drama o tom, do jak velkých sraček je život schopen člověka dostat, když není uchopen úplně z té správné strany... Rozhodnutí a čin Johnnyho Deppa jsem já osobně však nepochopil; přišlo mi to spíše zbabělé nežli ušlechtilé - a to bez jakéhokoli ohledu na jakoukoli víru. Je mi ale jasné, že tohle je věc názoru a pravdou je, že Johnny tady moc navybranou neměl, a tak moje nepochopení vskutku nemělo vliv na celkový dojem z filmu, který je jinak velmi dobře koncipován. Pro mě film jednoznačně na čtyři hvězdičky.(11.8.2006)

Měl jsem asi zastřené oči a slechy, ale od niterného rozhovoru o smrti v podzemním "pekle" mefistofelského Branda jsem film sledoval v přesvědčení, že Raphael svádí vnitřní boj, zda vykonat zvrácenou choutku řízené vraždy na Brandovi (a stát se nájemným vrahem), nikoliv na umučení jeho samotného. Tak jasné to bylo. Asi mám nemohoucí staříky na kolečkových křeslech spojeny s touhou po vlastní smrti, proto mne to jasné pojmenování celého obětování úplně vyrazilo dech. Depp z režijního pohledu trefil táhlou pomalost americké polopouště jihozápadu. Zrezivělý zmar jen místy probleskne obrázek štěstí. Kultura chudoby. Faustovská volba bez sobeckého cíle. Nenápadný snímek. O to větší plody.(26.12.2007)

• Renton

Scénář: Paul McCudden, Johnny Depp, D.P. Depp .. Slušný film o rodině a lidských hodnotách. Komunita na okraji společnosti si žije svůj těžký život a hlavním zdrojem problémů je nedostatek práce potažmo peněz. Když už Raphael jeden (málo uvěřitelný) kšeft najde a začne rodině zpestřovat život vydělanými penězi, vzbuzuje to pochyby v jeho rodině i závist jeho okolí. Přitom nikdo neví o co doopravdy jde… Vyznění má tento ojedinělý režijní počin mého oblíbeného herce Johnny Deppa určitě silné, ale moc mi nesedí ten způsob, jakým se k němu dopracovává. Mluvím teď o tvůrčím pojetí, kdy je vše servírováno ve velmi pomalém (až únavném) tempu - poeticky se střídají dlouhé záběry nevábné skládky a okolní krajiny prolité těžkými osudy místních indiánských obyvatel. A musím říct, že tento styl vyprávění nemám rád, hodně mě to místy nudilo! Co si ovšem bezpodmínečnou pochvalu zaslouží je Iggy Pop a jeho hudební doprovod - je působivý, stejně jako kamera. ___ Raději nehodnotím, nechci ten rozpor vyjádřit hvězdičkovou stupnicí (jeho hodnota by byla spíše nízká).(27.2.2007)

Johnny Depp ako reziser ..... a cuduj sa svete, aj ked toho herca nemam bohvieako rad, ono to funguje. Pochopte ma spravne, nemam Deppa az tak rad, ale ze ten herec ma talent, o tom zadna, to len slepy nevidi a hluchy nepocuje. No nic to, scenar je originalny /Depp vysiel z basy a nema ako zivit rodinu ......../ + slusny pribeh, ktory rozhodne nenudi. Pritomnost titana typu Marlon Brando ma neskutocne potesila. A k rezii Deppa taktiez nemam co vytknut. 85 %(7.4.2013)

Myslím, že väčšina užívateľov tejto stránky sa zhodne na tom, že Johnny Depp je jedným z najlepších hercov súčastnosti. Samozrejme najvýstižnejšie o tom vypovedá samotná Deppova filmografia, v ktorej už viac ako dvadsať rokov nachádzame viaceré skvelé kúsky. A o tom, že je to herec extratriedy ma presvedčil aj Bojovníkom. Horšie to je už však za samotnou kamerou. Klobúk dole pred takým Redfordom, ktorý exceluje aj ako herec, aj ako režisér. Je len niekoľko mien, ktoré to dokážu na oboch frontoch. A bojím sa, že Depp ním nie je. Nevýrazná réžia, plochý scenár (na ktorom sa podieľal aj on). Prvotná myšlienka je fajn, no v celku som filmu vôbec neuveril. Škoda.(17.1.2008)

• - Premiéra proběhla 10. května 1997 na filmovém festivalu v Cannes. (Petrus1)

• - Producenti nabídli Deppovi rozpočet pět miliónů dolarů pod podmínkou, že ve filmu bude hrát. Když účinkování přislíbil Marlon Brando, rozpočet se zvýšil na sedm milionů dolarů. (Petrus1)

• - Iggy Pop, který je autorem hudby, se ve filmu také krátce objeví, a to jako bezdomovec pochutnávající si na pečeném mase při Raphaelově (Johnny Depp) oslavě. Pop se vedle Deppa objevil již dříve ve filmu Mrtvý muž (1995).