Bojovník

The Brave

Bojovník

USA, 1997, 123 min

• Anrie

Pro mě dvouhodinová nuda, plná čekání na konečné vyvrcholení, kvůli kterému to Johnnyho týdení utrácení bylo a jenž mě nakonec strašně zklamalo. Zní to, jako bych byla nějaký sadista, ale čekala jsem, že tam ta smrt bude nějak zachycená...Obrovské zklamání!! :( Nic si z tohoto snímku neodnesu. Ani jsem při jeho sledování nic necítila, žádné pocity, krom nepochopení. Myslím si, že za měsíc nebudu vůbec vědět, o čem to bylo...(13.3.2013)

Tak to byla největší Deppárna ze všech Deppáren nejdeppovitější. Film o tom jak se někdo loučí se životem je docela klišé, ale řikám na rovinu že tohle vás pohltí a nepustí. Že je Depp výbornej to je jasný, ale role Marlona Branda vám zůstane dlouho v paměti, protože proti panu McCarthymu je plukovník Kurtz z Apokalypsy ještě docela příčetnej normální člověk. A scéna jak Raphael se synem nakupujou je boží. Jako bonbónek (sice jen pro mě) poslouží scéna když Johnny Depp se svojí dcerou říkají tu modlitbičku tak tu samou říká Steven Seagal se svým synem v Hard to Kill (Těžko ho zabít).(27.3.2005)

• Roman.Ticka

Skoro 20 minut nepadlo ani slovo, pořád se ve filmu chodilo nebo jezdilo busem a statisticky nejčastěji kamera zabírala Johnnyho v riflích a barevné košili. Od chvíle objasnění pracovní náplně bezesporu geniálním Brandem jsem trnula, kdy to přijde. Takže každá další zbytečná minuta chození, tlachání o ničem a prázdných záběrů na odpadkovou riviéru, byla marná, držela mě jen nechutná nevysvětlitelná zvědavost, kam až daleko TO dojde. Nechci řešit nosnou myšlenku, je mi putna jestli šlo o zobrazení rozdílů mezi beznadějným zoufalcem a znuděným boháčem, o proměnu dětinského flákače v dospělého chlapa na pozadí smrti nebo jiné kontrasty. Já to vidím jako pohádku naruby: Naivní Jenýk chvíli loupal pro hodnou Mařenku elitní perníček, ale brzy skončil v nejčernějším pekle a ještě úplně dobrovolně.(26.11.2011)

Johnny Depp, toť dobrý herec, ale sám sebe herecky vésti nejspíš neumí a vtiskává si do tváře pramálo podob: především nevinné štěně a výraz "netrap se, jsem tragický, nesobecký hrdina a vůbec mi to neva, jen mi mrtvému bude smutno". Jeho role a konečně i postava, již hraje Marlon Brando, je natolik odtržená běžné populaci, ba realitě vůbec, že film jen těžko může naplňovat nároky kladené na film se sociální tématikou či psychologickou studii. V podstatě jde o (vánočního i křesťanského) Ježíška, neboť naděluje dětem hračky, dbá na rodinnou soudržnost a svou obětí vykupuje blízké. Ani tematizace oběti, očekávání konce a jeho ceny nebyla pojata příliš koncepčně. Všechny myšlenky k přežvykování film vyplivne v jednom jediném dialogu, načež následuje již jen loučení, o kterém pouze Depp ví, že je loučením. To máme dárky na rozloučenou, pomilování na rozloučenou, pohlazení na rozloučenou, zabitíčko na rozloučenou... To poslední je zajímavé alespoň tím, že jeden z důvodů k tomuto činu leží v potřebě trvale odstranit nebezpečí pro rodinu, neboť již brzo nebude, kdo by ji chránil a zároveň v možné ztrátě zábran, neboť již nebude být moci za onen čin na tomto světě souzen. Nereálnost celého dění jakoby si autoři uvědomovali a tak film doplnili a jakési "duchovní" a "mystické" láry-fáry, které nejsou ani atmosférické, ani hodné přepnutí mozku do polohy "on". *** za městečko (z)marnosti, které má naštěstí dosti prostoru a ten jeden relativně zajímavý okamžik.(10.1.2011)

• Radiq

Film uplně o ničem. Nudné jak usínací hymna unavující mě po 48 hodinách práce a kaleb. Děj vesměs velice nudnej. Depp vesměs velice nudnej. Závěru se sice dočkáme, ale dost nudného, což je ovlivněno hlavně tím, že se celej film skoro nic zajímavýho neděje a jste na film spíš nasraní, než zvědaví. Připadlo mi to, že Depp se snažil natočit film podobnej těm, ve kterejch hrál divný maníky. Hvězdičku dávám jenom kvuli tomu, že furt je to lepší, než různý mnohamilionový hollywoodský filmy propagovaný jako nejlepší filmy na světě a přitom je to digitální nebo jiná sračka.(10.4.2012)

• - Iggy Pop, který je autorem hudby, se ve filmu také krátce objeví, a to jako bezdomovec pochutnávající si na pečeném mase při Raphaelově (Johnny Depp) oslavě. Pop se vedle Deppa objevil již dříve ve filmu Mrtvý muž (1995). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Spoiler: V scéne, kde Raphael (Johnny Depp) zaškrtí Luisa (Luis Guzmán) a následne je počuť lámanie jeho väzov, zostáva Luis nehybne ležať na zemi, avšak v nasledujúcej scéne je vidieť, ako sa mu dvíha hrudník. (Crybaby)

• - První slova ve filmu padnou až po více jak 10 minutách. (Zdroj: ČSFD.cz)