poster

Kryštof Kolumbus

 • Velká Británie

  Christopher Columbus: The Discovery

 • Španělsko

  Cristóbal Colón: el descubrimiento

 • Slovensko

  Krištof Kolumbus

 • Slovensko

  Krištof Kolumbus: Objavenie

Dobrodružný / Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie / USA / Španělsko, 1992, 120 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • majo25
  ****

  Film vznikol v rovnakom roku ako pompéznejšie Dobytie raja a je neprávom opomínaný. Pretože má čo ponúknuť jak na poli výpravného dobrodružstva, tak na strane skvostného obsadenia a celkovú atmosféru mu môžu závidieť ďaleko známejšie a epickejšie filmy. Že sú niektoré detaily v rozpore s históriou je zjavné, ale týka sa to pomaly všetkých historických filmov a v tomto prípade by som tým ani viac nezaoberal. Film bavil aj napriek dlhšiemu začiatku a potešil divácku dušu bažiacu po nových a neprebádaných horizontoch.(26.6.2018)

 • kkarx
  ****

  Tak tenhle film o Kolumbovi jsem si pamatoval přes 20 let a vážně jsem netušil, že by tu mohl dopadnout až tak špatně (55%, únor 2018). Je pravda, že se mu dá vytknout mluva a styl chování 20. století, ale to mě zase tolik netrápí. Něco by se dalo trochu srovnat třeba dabingem. Ani trochu pitomá zbytečná úvodní akční scéna s Kolumbem mě neurazila, ba v 10 letech mě i bavila. Film má za to fantastickou výpravu a kameru. Ke kladům se mu dá přiřknout vysoká historická přesnost se zaměření na detail, např. tehdejší mapa světa, špatný výpočet obvodu země, zcela autentické lodě (vypůjčené od španělské vlády), cesta přes Kanáry, chystající se vzpoura na lodi, první objevení země atd. Nadčasově je vykreslený Kolumbův charakter. To mě už jako kluka překvapilo, jak se v průběhu filmu měnil ze sympaťáka na monstrum. I když je vidět, že byla jistá snaha udělat z něho kladného hrdinu, aby se divák měl s kým ztotožnit, film nijak nezlehčuje jeho ohromnou chamtivost, krutost a naprostou bezohlednost vůči Indiánům (ve filmu dle reality zachyceno jak jich 6 zajme, fanaticky se je snaží zkonvertovat ke křesťanství a v poutech doveze je do Španělska do otroctví a to byl jen začátek Kolumbovy brutality). Ve srovnání se Scottovým patetickým a historicky zcela otřesným 1492: Dobytí ráje, je to vlastně vynikající film...(6.2.2018)

 • curunir
  ***

  Konkurencia ku Scottovmu ,,Dobytiu raja", za ktorým sa dosť stráca.Celý film je dosť účelovo robený a zameriava sa výlučne na problémy, ktoré prvú plavbu sprevádzali. Tá pokrýva takmer polovicu deja a miestami sa neubráni nudným momentom. Obsadenie je hviezdne a zaujímavosťou je, že prvý v titulkoch je uvedený Marlon Brando, pritom sa počas celých dvoch hodín neobjaví na viac ako 5 minút. Film bol nominovaný na 6 Zlatých malín vrátane nominácie pre najhorší film a jedno ocenenie pre Toma Sellecka ako najhorší herec vo vedľajšej úlohe sa mu podarilo aj získať. Vo finále by som tento pohľad na slávneho moreplavca neoznačil za katastrofu a síce nie som znalec histórie odievania, ale kostýmy na mňa pôsobili prinajmenšom svojsky (nevravím, že sa mi nepáčili).(31.8.2007)

 • kolacky
  ****

  Na Dobytí ráje-1492 tenhle film nemá, už proto ne, že Depardieův Kryštof byl mnohem sympatičtější než zdejší, který byl tak nějak chamtivý a slávychtivý. Ale svoje klady to má. Atmosféra, reálie, výprava, padouch Roldan Nigel Terry, slušný Pinzon Robert Davi - tady jsem ho hltata! A dobrý, leč na Torquemadu myslím moc měkký Marlon Brando. Královský pár docela ušel. A úžasný hajzlík Alvaro Benicio Del Toro, páni, to byl od začátku zmeteček! Musím říct, jak ho miluju, patřil mu ten konec. (A hvězdička navíc právě za něj.) A ano, Zorro, dabing nic moc...(1.2.2012)

 • kubilov
  **

  Jednou za čas se to hold takhle sejde, tématicky stejný projekt od odlišných tvůrců v ten samý rok, ale je zajímavé, že prakticky pokaždé dopadne jeden z nich jako propadák, což je i případ životopisného filmu o Kryštofu Kolumbovi, kdy proti Glenově nudnému a nenápaditému filmu stála výborná Scottova historická freska s hvězdným obsazením. Ani Marlon to nevylepšil (jak by taky mohl v té době, že..) a to i když si odkrojil z rozpočtu prý až osminu.(18.6.2014)

 • - Žádný člen štábu údajně nedostal svůj plat kvůli problémům s financemi. (Cheeker)

 • - K dosažení autentičnosti přeplul celý štáb ze Španělska do Ameriky na třech původních lodích, které poskytla španělská vláda. (Cheeker)

 • - Timothy Dalton odstoupil od role tři dny před začátkem natáčení. Nahradil ho Georges Corraface. (Pumiiix)