Kniha je mnohem lepší. Román Annemarie Selinko není harlekýnem v historických kulisách, ale obraz Napoleona a jeho doby „viděný stále trochu udivenýma očima jeho bývalé snoubenky“ (alespoň tak nějak to stálo na přebalu). Filmová verze je pochopitelně i bohužel hodně zjednodušená a totéž platí i o Désirée. Jean Simmons mi připomínala Vivien Leigh v roli Scarlett, její postava se ale projevuje jako královna všech naivek, Michael Rennie je v roli maršála Bernadotta poněkud prkenný – uvažte ale, jak tuhé se tehdy nosily límečky. :) Těm, kdo neznají předlohu, bude děj nejspíš připadat příliš překotný, a historiky trefí šlak z absence bitev, ale Napoleon Brando je špičkový a naprosto souhlasím s Faidrou – kdo ví, jak by to v Evropě vypadalo, kdyby takhle vypadal jeho předobraz.(20.10.2014)

Povedený romantický film, který Napoleonovu kariéru shrnuje zase z jiného pohledu. Ovšem nejde tu jen o Bonaparta, Jean Simmons jako malá prodavačka, jako manželka maršála Francie, jako královna švédská a především jako osudová císařova žena provází snímkem, a především ona může za velmi vyrovnané kvality celého díla. Marlon Brando v roli pyšného a silně arogantního Bonaparta neměl příliš prostoru na to, aby se svou postavou čaroval jako obvykle, ale to jeho výkonu na kvalitě neubírá. Pochválit je třeba i krásné kostýmy a výpravu celkově. Také Marsellaisa jako ústřední hudební téma funguje výborně.(5.6.2006)

To takhle sledujete naivní blbou hollywoodskou limonádu a říkáte si jací byli scénáristi pitomci. Dcera obchodníka s hedvábím se zamiluje do zatím neznámého Napoleona, který ji ale opustí kvůli jiné. Ona si pak veme francouzského maršála, který se v průběhu života stane švédským princem a králem. Hrdince se ve Švédsku nelíbí, utíká do Francie a znovu a znovu se setkává s Napoleonem. Takže mrknete na wikipedii a zjistíte že drtivá většina toho co je ve filmu je pravda... no byl jsem v šoku. Navíc Jean Simmonsová je roztomilá a Marlon Brando byl skvělý herec, který už od začátku kariéru hrál nejzajímavější muže historie - Zapatu, Marka Antonia a teď Napoleona. Toho stvárnil jako charismatického psychopata s světovládnými sklony, což nebylo nejspíše daleko od pravdy. Jenže i tak natočit film o někom takovém jako červenoknihovní kostýmní melodrama bez jediné bitvy či výstřelu je pomalu zločin. A nic na tom nemění, že je to slušně natočené, prostě tyhlety kostýmní limonády nikdy nebudou mým šálkem čaje.(6.12.2018)

Velice působivé historické romantické drama. Brando je Napoleonem každým coulem, i když jeho postava není tou hlavní. Tou je samozřejmě Desiree Jean Simmonsové. Hodně sympatický herecký výkon předvedl Michael Rennie, který si zahrál maršála Bernadotta, budoucího švédského krále Karla XIV., zakladatele současné vládnoucí švédské dynastie.(28.4.2013)

Nikdy som nechápal Napoleonov spločenský status ako hrdinu, rovnako ani ten Alexandrov. Oni od Hitlera nemali vôbec ďaleko a som rád že som videl film, ukazujúci ho ako fanatického masového vraha. Všetko však v zromantizovanom prevedení. To nevadí, chýbali mi však vo filme o Napoleonovi bojové a masové scény. Ani to však výraznejšie nevadí, problémom je skôr ich tragická láska. Prečo dlhé roky miluje takéhoto muža inteligentná Desirée, keď má doma milujúceho manžela, ktorý to má v hlave oveľa viac zrovnané? Ani to nakoniec až tak neprekážalo, takže bola na spadnutie aj štvrtá hviezda.(18.10.2014)