Sčaúsný divák by si asi na svoje neprišiel, a s pohŕdaním by sledoval niektoré úryvky filmu, ale videné očami divákov z pred päťdesiatich rokov, sa nečudujem, že film bol navrhovaný aj na Oskara. Mne na celom filme vadila len "jednojazyčnosť" - kde sa aj nemeckí oficieri rozprávali americkou angličtinou. Ako aj fakt, že pár sudov branvčovej masti dokáže zalepiť na lodi diery po výbuchu náloží: :)(9.12.2018)

Existují filmoví nadšenci, kteří jsou schopni vyčítat válečnému filmu jiný typ tanku, letadla či jakékoli zbraně, než který byl použitý v dané bitvě, takové věci mě obvykle nechávají v ledovém klidu. Morituri je ale případ snímku, který vznikl z pera scénáristy, který toho o reáliích 2. světové války, způsobu válčení a skutečném životě vojáků na moři ví žalostně málo a vlastně ho to ani nezajímá. Píše smyšlený dobrodružný příběh, který se navíc režisérovi daří zručně zrealizovat a obsadit slavnými hereckými tvářemi své doby. Výsledek spoustu diváků uspokojí, zažijí napětí a fandí klaďasům. Já jsem ale v tomhle případě už v některých scénách kroutil hlavou, resp. abych byl přesnější, spíš mi většinou cukaly rty ve shovívavém úsměvu. Brání mi ale dát snímku víc než 3*, jakkoliv Marlon Brando má charisma a odvádí svůj vysoký standard a Yul Brynner se vypjal možná k nejlepšímu výkonu své kariéry. Celkový dojem: 65 %.(3.3.2015)

Vynikající sabotážní film, v němž se střetnou dva v podstatě kladné charaktery: falešný SS Standartenführer Hans Kyle v podání jak jinak než skvělého Marlona Branda, naprostý individualista s čím dál tím patrnějšími chvilkami smyslu pro obecnější hodnoty, a kapitán Rolf Müller, čestný německý voják, jejž trápí hodnoty za něž bojuje, ale zradit nedokáže, - snad nejsložitější part Yula Brynnera. Oba svůj úkol provádějí z donucení, oba mu však podlehnou. Jediným správným nacistou zůstává důstojník Kruse, ale příběh přes svoje skoro humanistické vyznění nesklouzává k větší umělosti.(18.5.2005)

Německá angličtina Marlona Branda a přítomnost Janet Margolin jsou ozdobou tohoto filmu. Solidní špionážně.sabotážní drama se zvládnutým koncem. Scénu, kdy Esther přesvědčuje vězně a symbolicky nabídne sebe, bych pro vyhodil. Moc se mi líbila kamera - všechny ty nájezdy kolem lodi, protože scény vypadají jako když se opravdu plaví na lodi, kolem které létá snímající vrtulník. Zasloužená nominace.(13.3.2013)

Skvělý film a velký zážitek. Komorní příběh ze světové války, odehrávající se prakticky jen na omezeném prostoru lodi, která transportuje gumu pro Hitlera, vězně pro Gestapo, jednu Židovku pro koncentrační tábor a jednoho sabotéra pro Spojence. Alespoň na první pohled. Jenže on ten německý kapitán má nejen srdce, ale i svědomí, ten sabotér vlastně nekope tak úplně za Brity, ale hlavně za vlastní krk, oba byli ke svému úkolu donuceni vydíráním, a ani jeden z něj není nadšený. Navíc oba mají důvodné pochybnosti o správnosti své „věci“, o válce samotné i jeden o druhém, ale vůči okolnostem jsou zdánlivě bezmocní… Vzhledem k tomu, že o 2. světové válce vím asi tolik jako o pterodaktylech, jsem si film užila bez problémů s historickými souvislostmi a mohla si plně vychutnat precizně budovanou a stále houstnoucí atmosféru, vynikající výkony Marlona Branda i Yula Brynnera v hlavních rolích. Konec mě pak hodně potěšil a nejvíc z celého filmu mě dostala do kolen scéna, kdy se kapitán Mueller dozví, že jeho syn ve službách Vůdce úspěšně, hrdinně a nebojácně potopil nepřátelské plavidlo. Zdravotnickou loď… (více zde)(20.6.2012)

• - Marlon Brando si nemyslel o Yul Brynnerovi, že je dobrý herec. Během natáčení si ale všiml, že se Yul hodně zajímá o nasvětlení své postavy. Od té doby Brando dbal ve svém herectví i na tomto. (Mol)

• - Počas nakrúcania náročnej scény kameraman Conrad L. Hall nedopatrením použil nesprávny filter, ktorý spôsobil, že na filme nebolo po jeho vyvolaní vôbec nič vidieť. Kameraman zmierený s vyhadzovom a koncom svojej kratučkej kariéry, ako poslednú záchranu oslovil odborníka na špeciálne efekty Billa Abbotta, ktorý vytvoril vysoko kontrastnú exemplárnu kópiu. Cenné zábery boli nielen zachránené, ale patrili k tomu najlepšiemu, čo Hall pre daný film nakrútil. (classic)

• - Latinský název filmu Morituri znamená "jdoucí na smrt". (Mol)