• dopitak
  ****

  Německá angličtina Marlona Branda a přítomnost Janet Margolin jsou ozdobou tohoto filmu. Solidní špionážně.sabotážní drama se zvládnutým koncem. Scénu, kdy Esther přesvědčuje vězně a symbolicky nabídne sebe, bych pro vyhodil. Moc se mi líbila kamera - všechny ty nájezdy kolem lodi, protože scény vypadají jako když se opravdu plaví na lodi, kolem které létá snímající vrtulník. Zasloužená nominace.(13.3.2013)

 • joker.george
  ****

  Film sice hodně čerpá kvalitu od hvězd jako Marlon Brando nebo Yul Brynner, ale přesto by si určitě dokázal poradit i bez těchto slavných jmen, protože nabízí zajímavé a pro mě často překvapující momenty, a díky tomu neskutečně napínavý příběh, který právě všechny nejednoznačné a charakterní postavy dotvářejí.(23.7.2015)

 • 3DD!3
  ****

  Hodně povedené a nápadité válečné drama. Výborně SSáckému Brandovi tu zdatně sekunduje Yul Brynner v roli kapitána, zmítaného mezi dvěma ohni. Nahláškovaný příběh hlavně není předvídatelný a překvapuje na místech, které by se prostě v dnešní době musely natočit jinak. Hudba Jerryho Goldsmitha má zvláštní motiv, ale jinak burácí o sto šest. Starší, ale pořád výborná podívaná.(6.2.2011)

 • gudaulin
  ***

  Existují filmoví nadšenci, kteří jsou schopni vyčítat válečnému filmu jiný typ tanku, letadla či jakékoli zbraně, než který byl použitý v dané bitvě, takové věci mě obvykle nechávají v ledovém klidu. Morituri je ale případ snímku, který vznikl z pera scénáristy, který toho o reáliích 2. světové války, způsobu válčení a skutečném životě vojáků na moři ví žalostně málo a vlastně ho to ani nezajímá. Píše smyšlený dobrodružný příběh, který se navíc režisérovi daří zručně zrealizovat a obsadit slavnými hereckými tvářemi své doby. Výsledek spoustu diváků uspokojí, zažijí napětí a fandí klaďasům. Já jsem ale v tomhle případě už v některých scénách kroutil hlavou, resp. abych byl přesnější, spíš mi většinou cukaly rty ve shovívavém úsměvu. Brání mi ale dát snímku víc než 3*, jakkoliv Marlon Brando má charisma a odvádí svůj vysoký standard a Yul Brynner se vypjal možná k nejlepšímu výkonu své kariéry. Celkový dojem: 65 %.(3.3.2015)

 • Pohrobek
  *****

  Vynikající sabotážní film, v němž se střetnou dva v podstatě kladné charaktery: falešný SS Standartenführer Hans Kyle v podání jak jinak než skvělého Marlona Branda, naprostý individualista s čím dál tím patrnějšími chvilkami smyslu pro obecnější hodnoty, a kapitán Rolf Müller, čestný německý voják, jejž trápí hodnoty za něž bojuje, ale zradit nedokáže, - snad nejsložitější part Yula Brynnera. Oba svůj úkol provádějí z donucení, oba mu však podlehnou. Jediným správným nacistou zůstává důstojník Kruse, ale příběh přes svoje skoro humanistické vyznění nesklouzává k větší umělosti.(18.5.2005)

 • - Počas nakrúcania náročnej scény kameraman Conrad L. Hall nedopatrením použil nesprávny filter, ktorý spôsobil, že na filme nebolo po jeho vyvolaní vôbec nič vidieť. Kameraman zmierený s vyhadzovom a koncom svojej kratučkej kariéry, ako poslednú záchranu oslovil odborníka na špeciálne efekty Billa Abbotta, ktorý vytvoril vysoko kontrastnú exemplárnu kópiu. Cenné zábery boli nielen zachránené, ale patrili k tomu najlepšiemu, čo Hall pre daný film nakrútil. (classic)

 • - Latinský název filmu Morituri znamená "jdoucí na smrt". (Mol)

 • - Marlon Brando si nemyslel o Yul Brynnerovi, že je dobrý herec. Během natáčení si ale všiml, že se Yul hodně zajímá o nasvětlení své postavy. Od té doby Brando dbal ve svém herectví i na tomto. (Mol)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace