Reklama

Reklama

Jsou nepřátelé na život a na smrt, ale přesto na jedné lodi. Kapitán německé nákladní lodi Müller (Yul Brynner) dostane během druhé světové války rozkaz přepravit náklad kaučuku z Japonska do Bordeaux. Jde o nejcennější náklad, jaký momentálně na světě existuje: kaučuk je totiž klíčovou strategickou surovinou, určenou k výrobě pneumatik pro německou armádu. V žádném případě se náklad nesmí dostat do rukou nepřítele. Pro každý případ jsou po celé lodi rozmístěny výbušniny, aby kapitán mohl v případě hrozícího zajetí plavidlo i s nákladem potopit. O přepravě cenného nákladu se však dozví britská tajná služba. Ta vydíráním donutí německého uprchlíka Roberta Craina (Marlon Brando), aby na Müllerovu loď pronikl v přestrojení za důstojníka SS, zneškodnil nálože a umožnil tak britské flotile ukořistit loď v předem určené oblasti. Crain se totiž ve skutečnosti jmenuje Schröder a až do své emigrace byl záložním důstojníkem ženijního demoličního praporu. Jeho úkol na lodi Ingo však od samého počátku provázejí problémy: kapitán Müller omezí Crainovi pohyb na lodi. Zanedlouho se Ingo setká s nepřátelskými loděmi a musí změnit původní kurz... (Česká televize)

(více)

Recenze (49)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Marlon Brando ako tajný agent na palube nákladnej lode, si razí cestu sebavedome a toho príslušníka SS som mu veril. Povesť jedného z najlepších hercov všetkých čias v pohode obhájil. Yul Brynner sa okrem Siedmych statočných, až tak nepreslávil, ale tento jeho sympatický nemecký kapitán ma dostal. Sabotáži je venovaná podstatná časť filmu, preto o napätie nie je núdza. Kto by povedal, že loď plná gumy bude taká dôležitá? Celkovo veľmi zaujímavý, no bohužiaľ málo známy film. 80%. ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Hodně povedené a nápadité válečné drama. Výborně SSáckému Brandovi tu zdatně sekunduje Yul Brynner v roli kapitána, zmítaného mezi dvěma ohni. Nahláškovaný příběh hlavně není předvídatelný a překvapuje na místech, které by se prostě v dnešní době musely natočit jinak. Hudba Jerryho Goldsmitha má zvláštní motiv, ale jinak burácí o sto šest. Starší, ale pořád výborná podívaná. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Existují filmoví nadšenci, kteří jsou schopni vyčítat válečnému filmu jiný typ tanku, letadla či jakékoli zbraně, než který byl použitý v dané bitvě, takové věci mě obvykle nechávají v ledovém klidu. Morituri je ale případ snímku, který vznikl z pera scénáristy, který toho o reáliích 2. světové války, způsobu válčení a skutečném životě vojáků na moři ví žalostně málo a vlastně ho to ani nezajímá. Píše smyšlený dobrodružný příběh, který se navíc režisérovi daří zručně zrealizovat a obsadit slavnými hereckými tvářemi své doby. Výsledek spoustu diváků uspokojí, zažijí napětí a fandí klaďasům. Já jsem ale v tomhle případě už v některých scénách kroutil hlavou, resp. abych byl přesnější, spíš mi většinou cukaly rty ve shovívavém úsměvu. Brání mi ale dát snímku víc než 3*, jakkoliv Marlon Brando má charisma a odvádí svůj vysoký standard a Yul Brynner se vypjal možná k nejlepšímu výkonu své kariéry. Celkový dojem: 65 %. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Vynikající sabotážní film, v němž se střetnou dva v podstatě kladné charaktery: falešný SS Standartenführer Hans Kyle v podání jak jinak než skvělého Marlona Branda, naprostý individualista s čím dál tím patrnějšími chvilkami smyslu pro obecnější hodnoty, a kapitán Rolf Müller, čestný německý voják, jejž trápí hodnoty za něž bojuje, ale zradit nedokáže, - snad nejsložitější part Yula Brynnera. Oba svůj úkol provádějí z donucení, oba mu však podlehnou. Jediným správným nacistou zůstává důstojník Kruse, ale příběh přes svoje skoro humanistické vyznění nesklouzává k větší umělosti. ()

akisha 

všechny recenze uživatele

Tak trochu jinak natočený film o sabotáži, člověk pořád čeká nějakou typickou heroickou scénku a ona nepřichází. Yul tam taky nikomu moc nenamlátí, ačkoliv zrovna tohle jsem pořád očekávala. Ve finálě je to ale vlastně dobře, protože film tak působí mnohem reálněji. A Marlonovi s německým přízvukem nelze než držet palce. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (3)

  • Počas nakrúcania náročnej scény kameraman Conrad L. Hall nedopatrením použil nesprávny filter, ktorý spôsobil, že na filme nebolo po jeho vyvolaní vôbec nič vidieť. Kameraman zmierený s vyhadzovom a koncom svojej kratučkej kariéry, ako poslednú záchranu oslovil odborníka na špeciálne efekty Billa Abbotta, ktorý vytvoril vysoko kontrastnú exemplárnu kópiu. Cenné zábery boli nielen zachránené, ale patrili k tomu najlepšiemu, čo Hall pre daný film nakrútil. (classic)
  • Marlon Brando si nemyslel o Yul Brynnerovi, že je dobrý herec. Během natáčení si ale všiml, že se Yul hodně zajímá o nasvětlení své postavy. Od té doby Brando dbal ve svém herectví i na tomto. (Mol)
  • Latinský název filmu Morituri znamená "jdoucí na smrt". (Mol)

Reklama

Reklama