Zaujímavý špionážny film datovaný do obdobia 2. svetovej vojny ktorý ukazuje ako agentov tak samotných nacistov s troška iného uhlu pohľadu. Riskovať krk z donútenia a vyhrážania sa. Marlon Brando zahral svoju úlohu na jednotku hlavne momenty chúlostivého vypočúvania nacistických dôstojníkov keď išlo do tuhého. Vyzdvihnem kameru niektoré zábery snímala zo zaujímavých pohľadov. Koniec aj keď mohol byť viac rozvinutý nebol predvýdateľný,(13.5.2013)

Perfektní válečné špionážní drama se silně sympatickou ústřední dvojicí: Brynner - Brando. Snímek je podkreslen zdařilou hudbou, má poutavý a napínavý děj, výborné postavy a skvěle vykreslené jejich charaktery, odehrává se na atraktivním prostředí válečné lodi a dvě hodiny při sledování uběhnou jako voda.(16.11.2013)

Skvělý film a velký zážitek. Komorní příběh ze světové války, odehrávající se prakticky jen na omezeném prostoru lodi, která transportuje gumu pro Hitlera, vězně pro Gestapo, jednu Židovku pro koncentrační tábor a jednoho sabotéra pro Spojence. Alespoň na první pohled. Jenže on ten německý kapitán má nejen srdce, ale i svědomí, ten sabotér vlastně nekope tak úplně za Brity, ale hlavně za vlastní krk, oba byli ke svému úkolu donuceni vydíráním, a ani jeden z něj není nadšený. Navíc oba mají důvodné pochybnosti o správnosti své „věci“, o válce samotné i jeden o druhém, ale vůči okolnostem jsou zdánlivě bezmocní… Vzhledem k tomu, že o 2. světové válce vím asi tolik jako o pterodaktylech, jsem si film užila bez problémů s historickými souvislostmi a mohla si plně vychutnat precizně budovanou a stále houstnoucí atmosféru, vynikající výkony Marlona Branda i Yula Brynnera v hlavních rolích. Konec mě pak hodně potěšil a nejvíc z celého filmu mě dostala do kolen scéna, kdy se kapitán Mueller dozví, že jeho syn ve službách Vůdce úspěšně, hrdinně a nebojácně potopil nepřátelské plavidlo. Zdravotnickou loď… (více zde)(20.6.2012)

Existují filmoví nadšenci, kteří jsou schopni vyčítat válečnému filmu jiný typ tanku, letadla či jakékoli zbraně, než který byl použitý v dané bitvě, takové věci mě obvykle nechávají v ledovém klidu. Morituri je ale případ snímku, který vznikl z pera scénáristy, který toho o reáliích 2. světové války, způsobu válčení a skutečném životě vojáků na moři ví žalostně málo a vlastně ho to ani nezajímá. Píše smyšlený dobrodružný příběh, který se navíc režisérovi daří zručně zrealizovat a obsadit slavnými hereckými tvářemi své doby. Výsledek spoustu diváků uspokojí, zažijí napětí a fandí klaďasům. Já jsem ale v tomhle případě už v některých scénách kroutil hlavou, resp. abych byl přesnější, spíš mi většinou cukaly rty ve shovívavém úsměvu. Brání mi ale dát snímku víc než 3*, jakkoliv Marlon Brando má charisma a odvádí svůj vysoký standard a Yul Brynner se vypjal možná k nejlepšímu výkonu své kariéry. Celkový dojem: 65 %.(3.3.2015)

Marlon Brando ako tajný agent na palube nákladnej lode, si razí cestu sebavedome a toho príslušníka SS som mu veril. Povesť jedného z najlepších hercov všetkých čias v pohode obhájil. Yul Brynner sa okrem Siedmych statočných, až tak nepreslávil, ale tento jeho sympatický nemecký kapitán ma dostal. Sabotáži je venovaná podstatná časť filmu, preto o napätie nie je núdza. Kto by povedal, že loď plná gumy bude taká dôležitá? Celkovo veľmi zaujímavý, no bohužiaľ málo známy film. 80%.(16.9.2012)

• - Marlon Brando si nemyslel o Yul Brynnerovi, že je dobrý herec. Během natáčení si ale všiml, že se Yul hodně zajímá o nasvětlení své postavy. Od té doby Brando dbal ve svém herectví i na tomto. (Mol)

• - Latinský název filmu Morituri znamená "jdoucí na smrt". (Mol)

• - Počas nakrúcania náročnej scény kameraman Conrad L. Hall nedopatrením použil nesprávny filter, ktorý spôsobil, že na filme nebolo po jeho vyvolaní vôbec nič vidieť. Kameraman zmierený s vyhadzovom a koncom svojej kratučkej kariéry, ako poslednú záchranu oslovil odborníka na špeciálne efekty Billa Abbotta, ktorý vytvoril vysoko kontrastnú exemplárnu kópiu. Cenné zábery boli nielen zachránené, ale patrili k tomu najlepšiemu, čo Hall pre daný film nakrútil. (classic)