Reklama

Reklama

Jsou nepřátelé na život a na smrt, ale přesto na jedné lodi. Kapitán německé nákladní lodi Müller (Yul Brynner) dostane během druhé světové války rozkaz přepravit náklad kaučuku z Japonska do Bordeaux. Jde o nejcennější náklad, jaký momentálně na světě existuje: kaučuk je totiž klíčovou strategickou surovinou, určenou k výrobě pneumatik pro německou armádu. V žádném případě se náklad nesmí dostat do rukou nepřítele. Pro každý případ jsou po celé lodi rozmístěny výbušniny, aby kapitán mohl v případě hrozícího zajetí plavidlo i s nákladem potopit. O přepravě cenného nákladu se však dozví britská tajná služba. Ta vydíráním donutí německého uprchlíka Roberta Craina (Marlon Brando), aby na Müllerovu loď pronikl v přestrojení za důstojníka SS, zneškodnil nálože a umožnil tak britské flotile ukořistit loď v předem určené oblasti. Crain se totiž ve skutečnosti jmenuje Schröder a až do své emigrace byl záložním důstojníkem ženijního demoličního praporu. Jeho úkol na lodi Ingo však od samého počátku provázejí problémy: kapitán Müller omezí Crainovi pohyb na lodi. Zanedlouho se Ingo setká s nepřátelskými loděmi a musí změnit původní kurz... (Česká televize)

(více)

Recenze (52)

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Opravdu SUPER valecny-sabotazni film! Dve zajimave ztvarnene postavy dvou skvelych hercu a jejich vzajemny rozporuplny souboj. Kazdy stoji na jine strane, kazdy ma svou protichudnou misi, ale presto nektere veci citi podobne. Naprosto bozi Marlon Brando, opravdu paradni role, Yul Brynner taky supr, sice se mi ty jeho drsnaci uz trosku prejidaji, ale tenhle stoji za to. Na tom filmu je ale imho supr vsechno, i vedlejsi role se povedly, proste bavilo moc. Ve filmu se resi i moralni rozmer valky, nacku, obeti, zidovske otazky atd... Vyborny scenar, vyprava, napinava atmosfera, Marlonuv nemecky prizvuk je epicky, zadny laciny a pateticky srajdy, proste skvely film... ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Existují filmoví nadšenci, kteří jsou schopni vyčítat válečnému filmu jiný typ tanku, letadla či jakékoli zbraně, než který byl použitý v dané bitvě, takové věci mě obvykle nechávají v ledovém klidu. Morituri je ale případ snímku, který vznikl z pera scénáristy, který toho o reáliích 2. světové války, způsobu válčení a skutečném životě vojáků na moři ví žalostně málo a vlastně ho to ani nezajímá. Píše smyšlený dobrodružný příběh, který se navíc režisérovi daří zručně zrealizovat a obsadit slavnými hereckými tvářemi své doby. Výsledek spoustu diváků uspokojí, zažijí napětí a fandí klaďasům. Já jsem ale v tomhle případě už v některých scénách kroutil hlavou, resp. abych byl přesnější, spíš mi většinou cukaly rty ve shovívavém úsměvu. Brání mi ale dát snímku víc než 3*, jakkoliv Marlon Brando má charisma a odvádí svůj vysoký standard a Yul Brynner se vypjal možná k nejlepšímu výkonu své kariéry. Celkový dojem: 65 %. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

Marlon Brando ako tajný agent na palube nákladnej lode, si razí cestu sebavedome a toho príslušníka SS som mu veril. Povesť jedného z najlepších hercov všetkých čias v pohode obhájil. Yul Brynner sa okrem Siedmych statočných, až tak nepreslávil, ale tento jeho sympatický nemecký kapitán ma dostal. Sabotáži je venovaná podstatná časť filmu, preto o napätie nie je núdza. Kto by povedal, že loď plná gumy bude taká dôležitá? Celkovo veľmi zaujímavý, no bohužiaľ málo známy film. 80%. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Bohužiaľ, ani herecké superhviezdy nie sú 100% zárukou kvality, že sa tu budú diať zázraky, keď sa účastnia napínavej plavby, a apropo, absolútne nechápem tej druhej nominácii na cenu Akadémie, tej prvej úplne rozumiem, týka sa Conrada Halla, ale Moss Mabry tu je aj tak zbytočný, síce Marlon a Yul nie sú až tak zbytoční, no ničím ma extra neohúrili, že by som tým pádom zvýšil hodnotenie, Brando dostával viac priestoru, ako Brynner, ale ako som už vravel, ani to nie je žiadna garancia úspechu, aj keď veľmi dobre viem, že je skutočná LEGENDA, len najlepšie, 50. roky, má už za sebou _ Mierne sklamanie taktiež pozorujem od režiséra Wickia, od ktorého by som predsa očakával väčšiu intenzitu vedenia hercov, keď napríklad HVIEZDA, akou Yul Brynner bezpochyby je, strávi veľký čas, ako opitý kapitán Müller vo svojej kajute, že ho vôbec nezaujíma, s akým nápadom prišiel sabotér - Bob Crain. Povedal by som, že zo všetkých postáv je najlepšou - istá, židovská dievčina Esther, ktorú stelesnila pôvabná Janet Margolin... Tento film ma bohvieako neoslovil, a dlho som čakal na vytúžené, záverečné titulky, ktoré sa vliekli, ako slimák po daždi... ! ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Film, který možná díru do světa neudělal, nicméně na seznam 1001 filmů by mohl být s přehledem zařazen nejen díky neutuchajícímu napětí a nepředvídatelnosti děje, ale rovněž díky znamenité herecké plejádě, v níž kraluje Brando se svým německým akcentem. Z hlediska válečných reálií se zajisté najdou nedostatky, avšak po prvním skvělém dojmu je nemám nutkání hledat. Janet Margolin je velice půvabná! ()

Galerie (22)

Zajímavosti (3)

  • Latinský název filmu Morituri znamená "jdoucí na smrt". (Mol)
  • Marlon Brando si nemyslel o Yul Brynnerovi, že je dobrý herec. Během natáčení si ale všiml, že se Yul hodně zajímá o nasvětlení své postavy. Od té doby Brando dbal ve svém herectví i na tomto. (Mol)
  • Počas nakrúcania náročnej scény kameraman Conrad L. Hall nedopatrením použil nesprávny filter, ktorý spôsobil, že na filme nebolo po jeho vyvolaní vôbec nič vidieť. Kameraman zmierený s vyhadzovom a koncom svojej kratučkej kariéry, ako poslednú záchranu oslovil odborníka na špeciálne efekty Billa Abbotta, ktorý vytvoril vysoko kontrastnú exemplárnu kópiu. Cenné zábery boli nielen zachránené, ale patrili k tomu najlepšiemu, čo Hall pre daný film nakrútil. (classic)

Reklama

Reklama