Apoštol infověku

(TV film)
Česko, 2003, 22 min

Režie:

Jan Soukup

Zatímco Amerika se mu kořila, v Čechách se o něm mlčelo. Jeden z čelních představitelů funkcionalismu, Ladislav Sutnar. Dokument si klade za cíl připomenout jednoho z čelných představitelů českého funkcionalismu, jehož jméno bylo v souvislosti s jeho emigrací u nás cíleně pozapomenuto. V prvorepublikovém Československu bylo Sutnarovo jméno spojováno s moderním životním stylem středních vrstev. Dnes, vzhledem k době svého vzniku, udivuje designérovo dílo harmonií proporcí, jednoduchostí, krásou a funkčností. Ne jako něco exkluzivního, ale použitelností v každé domácnosti. Ať už se to týká grafiky, nádob, hraček či dalších předmětů denní potřeby. Společně s kolegy vyznávajícími funkcionalistický styl, věnoval Sutnar pozornost zejména novému bydlení. Snaha o úsporné, světlé, vzdušné a zdravé prostory, jednoduché linie a jim podřizované materiály byla všem vlastní. Dnes se k těmto trendům hlásí i nejmladší generace výtvarníků a ve své tvorbě se jimi dává inspirovat. (oficiální text distributora)