Dracula (TV film)

Scénografie:

Trevor Williams

Kostýmy:

Ruth Myers

Nakonec nemůžu dát víc, než tři hvězdy (ale ani méně), protože toto zpracování je opravdu skrz naskrz průměrné a třeba tomu výtečnému s Frankem Langellou nesahá ani po kotníky. Atmosféra je po celou dobu skvělá, opravdu taková ta správná hororová (a sedmdesátková), určité změny v ději byly tentokrát fajn, líbilo se mi, jak tady naložili s Harkerem (ačkoliv chybí linka s lodí a úplně s Reinfeldem, ale pro tempo filmu, které se ve druhé polovině úplně rozpadne, je to jedině dobře). Délka se zdá na první pohled tak akorát, ale jak už jsem psal, v druhé polovině filmu se to už docela nehezky vleklo. Hrad (zámek) je skutečně parádní a Jack Palance je jako hrabě taktéž výborný. A furt je to lepší adaptace, než ta od Coppoly nebo ta úplně původní s Christopherem Lee. 60%.(2.9.2019)

Dosti dobré britské zpracování, držící se zkrácené literární předlohy (vypuštěny jsou např. pasáže z blázince nebo události na lodi aj.). U nás téměř zcela neznámé, poměrně kvalitní brakové dílko, koloritem připomínající hammerovskou produkci. Palance jako Dracula je přijatelný, Muray Brown jako Harker rovněž. Draculův hrad je natočen v Chorvatsku (Trakošćan). Tento TV film s poměrně skromnými prostředky, na nic si nehrající, patří k těm lepším, zpracovávajícím klasické literární dílo. Černobílá televizní inscenace Anny Procházkové s démonickým Iljou Rackem je však celkově ještě daleko lepší http://www.csfd.cz/film/208119-hrabe-drakula/prehled/. Proto má toto Curtisovo dílo smůlu, že jsem je viděl až poté. - Zajímavost, jež byla adminem odepřena zveřejnit: "V úvodní scéně v hostinci v Bystrici se objeví česko-židovští herci Hana M. Pravdová a Jiří Pravda jako hostinský. Harkerovi, jenž mluví anglicky, nerozumí, a mluví s ním rumunsky".(24.1.2016)

• - Draculův (Jack Palance) hrad byl ve skutečnosti zámek Trakošćan v Chorvatsku. (Mariin)