Zvyšky zmasakrovanej vojenskej kavalérie a skupina dostavníkov cestujúcich v boji o prežitie proti divokým Komančom v púšti a medzi zrúcaninami. Píše sa rok 1876. Všetky indiánskej kmene na americkej pôde sa snažia s bielymi spolunažívať v mieri, výnimkou je len krvilačný kmeň Komančov, vedený tvrdým a krutým náčelníkom Čierny oblakom (John War Eagle). Jediní preživší ďalšieho z ich vražedných nájazdov v malom zapadákove menom Dry Buttes, na hranici územia nikoho, sú šiesti vojaci, na čele s hrdinským seržantom Mattom Trainorom (Broderick Crawford), ktorých kavalériu indiáni doslova rozprášili sotva za pár minút! V snahe zachrániť si holé životy sa vydajú na zúfalú a strastiplnú cestu do domnelého bezpečia v odľahlej pevnosti Fort Macklin, vzdialenej od Dry Buttes nekonečných 100 míľ rozľahlou savanou plnou bojovne naladených červenokožcov a, žiaľ, iba s minimálnymi zdrojmi pitnej vody... Cestou sa k nim pridá aj malá skupinka osadníkov na dostavníku Buttercup, pochybný beloch Denver Kinnaird (Hugh Sanders) a indiánsky chlapec z kmeňa Kajovov s priliehavým menom Malý nôž (Johnny Stewart), ktorý im, teda aspoň nateraz, zachráni životy, keď ich zavedie do napohľad síce polorozpadnutej misie, no s veľkým žriedlom pitnej vody! Nezmieriteľných Komančov však majú stále v pätách... (oficiální text distributora)

gogo76

"Máme tu nejaký náklad pre baníkov..., nejaký dynamit a rozbušky, využijeme to...?" Samozrejme, že to využijeme, zvlášť ak nás obkľúči kmeň Komančov na čele s obávaným náčelníkom menom Čierny mrak. Hŕstka vojakov s rozvážnym a veliacim seržantom sa bráni obrovskej presile na bývalej zničenej pevnosti uprostred púšte. Sú však vo výhode, pretože majú jedinú vodu v širokom okolí. A chcel by ju aj Čierny mrak... Film ide rovno na vec nezdržuje nás zbytočným zoznamovaním a všetko to stíha za pochodu. Rokom výroby sa nenechajte odradiť, ide naozaj o kvalitný western, ktorý vám dá podstatne viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Obrázok v "galérii csfd" je čiernobiely, ale jedná sa o farebný film. Krátke, svižné, akčné- jednoducho western ako sa patrí. 80%. ()

cheyene

Půjdeme-li do podstaty věci, tak se jedná o snímek Sahara (1943) převedený do westernového žánru. A to myslím téměř bez nadsázky. Přesně jsem tušil, co se ve filmu přihodí, což možná mírně zkazilo finální dojem, avšak onen námět je natolik zdařilý, že mi to ani moc nevadilo a nebrání mi to v udělení čtyř hvězdiček. Last of the Comanches je slušně natočený western se sympatickými herci a příjemnou dávkou dobrodružství. ()

klerik

Na western sa nepozerá zle, pomerne dobre to odsýpa, lenže... Scenár stojí na situácii (indiáni v púšti bojujú s pár vojakmi o vodu) a vôbec nie na hrdinoch. Úplne tu absentujú sympatické postavy, ženský element je trestuhodne nevyužitý a celé to vyznieva len ako patetická armádna agitka... ()

Martin741

Nemam rad to westernove klise : tazko pracujuci biely muz aj so zenskou a 2- 3 antikoncepcnymi zlyhaniami pracuje na Vychode USA, ide na Divoky Zapad a tam si postavi farmu a obraba podu. S tym, ze sa brani pred krvilacnymi Indianmi. No tak tu teda ti Komanci nie su vykresleni zrovna privetivo, oficialny distributor spomina ze ich viedol kruty a drsny nacelnik a radi podnikaju vrazedne zabijacke najazdy na belochov. Ono ale ja mam rad ked sa hrstka beleochov brani volakde v pustnej pevnosti proti Utociacim Indianom - presne taketo westerny urcite radsej zoberiem nez to hnusne otrepane klise kradez koni. Maketa Westernoveho mestecka na urovni, dialogy perfektne, tempo nenudi ani chvilu. A vysoke hodnotenie davam aj preto , ze tu konecne niet Randolpha Scotta : 70 % ()

jakeer

Vynikajúci old school. Umieracie scény sú na dnešné pomery nerealistické, ale inak toto dielo v skúške časom obstálo. Nemám nič iné, čo by som vytkol. ()

brasek

Podľa mňa silno naivný príbeh a keď je pre hlavných hrdinov horúco, nemajú strelivo a vodu, tak dorazí kavaléria. Western na ktorý sa zabudlo a to oprávnene. ()