Last of the Comanches

Last of the Comanches

The Sabre and the Arrow

Western / Dobrodružný

USA, 1953, 85 min

Půjdeme-li do podstaty věci, tak se jedná o snímek Sahara (1943) převedený do westernového žánru. A to myslím téměř bez nadsázky. Přesně jsem tušil, co se ve filmu přihodí, což možná mírně zkazilo finální dojem, avšak onen námět je natolik zdařilý, že mi to ani moc nevadilo a nebrání mi to v udělení čtyř hvězdiček. Last of the Comanches je slušně natočený western se sympatickými herci a příjemnou dávkou dobrodružství.(7.10.2015)

Na western sa nepozerá zle, pomerne dobre to odsýpa, lenže... Scenár stojí na situácii (indiáni v púšti bojujú s pár vojakmi o vodu) a vôbec nie na hrdinoch. Úplne tu absentujú sympatické postavy, ženský element je trestuhodne nevyužitý a celé to vyznieva len ako patetická armádna agitka...(10.2.2014)

"Máme tu nejaký náklad pre baníkov..., nejaký dynamit a rozbušky, využijeme to...?" Samozrejme, že to využijeme, zvlášť ak nás obkľúči kmeň Komančov na čele s obávaným náčelníkom menom Čierny mrak. Hŕstka vojakov s rozvážnym a veliacim seržantom sa bráni obrovskej presile na bývalej zničenej pevnosti uprostred púšte. Sú však vo výhode, pretože majú jedinú vodu v širokom okolí. A chcel by ju aj Čierny mrak... Film ide rovno na vec nezdržuje nás zbytočným zoznamovaním a všetko to stíha za pochodu. Rokom výroby sa nenechajte odradiť, ide naozaj o kvalitný western, ktorý vám dá podstatne viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Obrázok v "galérii csfd" je čiernobiely, ale jedná sa o farebný film. Krátke, svižné, akčné- jednoducho western ako sa patrí. 80%.(25.2.2014)

Šialený slovenský dabing. Uff!(30.3.2020)

Nemam rad to westernove klise : tazko pracujuci biely muz aj so zenskou a 2- 3 antikoncepcnymi zlyhaniami pracuje na Vychode USA, ide na Divoky Zapad a tam si postavi farmu a obraba podu. S tym, ze sa brani pred krvilacnymi Indianmi. No tak tu teda ti Komanci nie su vykresleni zrovna privetivo, oficialny distributor spomina ze ich viedol kruty a drsny nacelnik a radi podnikaju vrazedne zabijacke najazdy na belochov. Ono ale ja mam rad ked sa hrstka beleochov brani volakde v pustnej pevnosti proti Utociacim Indianom - presne taketo westerny urcite radsej zoberiem nez to hnusne otrepane klise kradez koni. Maketa Westernoveho mestecka na urovni, dialogy perfektne, tempo nenudi ani chvilu. A vysoke hodnotenie davam aj preto , ze tu konecne niet Randolpha Scotta : 70 %(11.12.2018)

• - Mickey Shaughnessy v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)