Jindabyne

• Austrálie

Jindabyne

Krimi / Drama / Mysteriózní

Austrálie, 2006, 123 min

Spousta problémů vyplouvá na povrch poklidného městečka poté, co čtveřice rybářů po nálezu zavražděné domorodé dívky upřednostní víkendový rybolov před upozorněním policie na zločin. Kromě následujícího odsouzení veřejnosti a mezirasových problémů jsou hlavním motivem rodinná traumata a lidské vztahy vůbec. Solidní snímek s dobrým obsazením má široký záběr, pomalejší tempo, hezkou výpravu a na můj vkus přespříliš idealizovaný závěr. Nelituju dvouhodinovky strávené u tohoto filmu, necítím však potřebu si ji někdy zopakovat (možná v daleké budoucnosti:-)). 65%(5.10.2009)

Nevím, o co se v tomhle filmu autoři pokoušeli, jestli o film s více spojenými příběhy nebo jedním příběhem, kolem kterého se dějí jiné věci, ale každopádně se jim moc nepovedlo ani jedno. Je tu naznačeno několik linií, z nichž žádná není ukončena nebo pořádně vysvětlena. Snaží se kombinovat několik věcí najednou, spojit osobní problémy postav s aktuálními problémy v Austrálii a selhávají u obou. Laura Linney je jedna z mých oblíbených hereček, ale tady byla většinu času strašně nesympatická až hysterická. Osobně bych radši sledovala, jak si prarodiče poradí se vzpurnou vnučkou, než pátou hádku Linney a Byrna, kteří se k sobě vůbec nehodili. Na druhou stranu, ačkoliv měl film skoro dvě hodiny, tak utíkaly celkem rychle díky rytmu filmu, který jakoby odrážel rytmus malého městečka a okolní krajiny. Výkony herců byly dobré, jen jich bylo moc a žádný z nich (kromě mírně přehrávající LL), nedostal moc prostoru, což je škoda. Každopádně film každému na nějaké nedělní odpoledne doporučím, ale není to něco, na co bych se podívala znovu.(2.1.2010)

Jindabyne se snaží kombinovat moc věcí najednou (problémy snášenlivosti Australanů a domorodců, složité rodinné vztahy, poporodní deprese, smrt v rodině...); veliké plus ale bylo, že jsem se cítila jako bych opravdu byla v městečku Jindabyne přítomná a sledovala všechno z první ruky. Těžko uvěřit, kolik problémů se může skrývat v malé skupince lidí. Mrzel mě utknutý konec. Laura Linney jako vždy výborná.(12.11.2008)

Co tomuto filmu nechybí je atmosféra, vše budete prožívat spolu s postavami velmi silně. Film se v postatě snaží jen "nastavit zrcadlo" australské realitě (aspoň jsem to tak pochopil) a pohrává si s emocemi jednotlivých postav. Na nějaký konec zapomeňte, rozhřešení nepřijde, film je useklý. Ale život jde dál...dávám tři hvězdy.(25.1.2010)

• liuk

Jindabyne neví, kam dřív skočít. Otevírá pomalu takových vrátek a žádné nezavře v klidu, všechny jsou průvanem zabouchnuty a nebo v horším případě zůstanou po skončení filmu otevřeny. Je to film strašně nedovařený, jehož scénář nebyl vůbec dopilováván, přitom to potřeboval strašně moc. A tak si musí pomáhat jinde - v krásné australské přírodě a hlavně v perfektní Lauře Linney, která už poněkolikáté dokazuje, že dokáže vypilovat nebo v tomto případě zachraňovat jakýkoli film. Jen mohla říct, že ve filmu s tak blbým happyendem hrát nebude.(1.8.2007)