poster

Paris Is Burning (festivalový název)

 • USA

  Paris Is Burning

 • Slovensko

  Paris Is Burning

  (festivalový název)

Dokumentární

USA, 1990, 71 min

Kamera:

Paul Gibson

Hudba:

Kitaró

Producenti:

Jennie Livingston
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (12)

 • Marla Singer
  ****

  Snímek proniká do afro- (a částečně latinsko-) americké gay komunity v okolí Harlemu a osmdesátkovému fenoménu pořádání bálů. Většina snímku sestává ze záběrů bálových soutěží a zpovědí jejích legendárních postav - režisérka předem počítá s nezasvěcených pohledem a rozhovory vede směrem k vysvětlování základních pojmů a pochopení probíhajících dějů. Pasáže jsou řazeny spíše intuitivně než systematicky, kdy jedno téma prostupuje druhým a chvíli trvá, než vám film hodí vodítko. Seznámíte se tak s proměnlivostí napodobovaných ikon, spektrem soutěžních kategorií, systémem 'rodin', různým chápáním genderové proměny nebo k čemu přesně odkazuje Fincher v Madonnině videoklipu Vogue. ___ Dokument se nijak radikálně politicky nevymezuje ani komunitu neglorifikuje, ikdyž se o negativech (chudoba, krádeže, prostituce, aids) zmiňuje jen okrajově. Soustředí se především na spoluprožívání fantazie o tom, že můžete být kýmkoliv, pokud se dokážete věrohodně obléknout. Překvapivě tak zjišťujete, že narozdíl od rozšířené drag queen scény není primárním cílem přehnané ztvárnění, ale naopak co nejvěrohodnější splynutí s 'normální' světem - ať už vystupujete jako školačka, voják nebo bílý límeček (finální zkouškou je odejít domů v kostýmu a po celou dobu zůstat inkognito). Ke konci se snímek zaměřuje na pár protagonistů a jejich usilovnou snahu přenést bálovou fantazii do každodenní reality.(13.11.2013)

 • Houdini

  NFR 2016(26.12.2016)

 • T2

  Rozpočet $500,000Tržby USA $3,779,620Tržby Celosvetovo $-(20.1.2010)

 • Hwaelos
  *****

  Pro mě velké překvapení. Ucelený dokument, kde nic nechybí, ani nepřebývá, a kterému okolnost, že z nedostatku prostředků vznikal dlouhých šest let, hrozně pomohla. Jennie Livingston se povedlo film velmi šikovně poskládat. Množství různých informací, které s ballroom queer komunitou souvisejí, třídí režisérka do menších celků, jež mezi sebou provazuje do logické posloupnosti, čímž se přes rozlehlé téma obejde pohodlně bez voiceoveru. Co je ale nejpřekvapivější, protagonisty dokumentu patří k chudé, rasově minoritní části populace, přesto je Paris is burning především oslavou svobody, kreativity a komunitního způsobu života. Samozřejmě negativní aspekty výpověďmi aktérů prosakují (většina z nich žije v nuzných podmínkách, zřekli se jich příbuzní, jedna z holek je před dotočením ubodaná někde pod mostem), ale přesto se díky primárnímu zaměření na ballroom kulturu daří z filmu neudělat disputaci o netoleranci a nechat účinkující vystupovat v roli hrdinů, a ne obětí. Dokument navíc zachycuje mimoděk velmi zajímavou dobu New Yorku 90. let (jak pro LGBT+, jakož i všeobecně) a nese stejně tak zajímavé info o genezi vogue dance.(5.8.2019)

 • spaceboyCZ
  *****

  Perfektní dokument o ‘80s New York culture - povinnost pro všechny, kterým se zalíbil seriál POSE (fx).(24.2.2019)

 • bart_
  ****

  Sugestivní portrét a zároveň jakási antropologická sonda do subkultury newyorských transvestitů, Drag Queen minorit a tzv. ballroomové komunity - nic víc či míň - zas taková dokumentární pecka, jak se tvrdí, to určitě není - sice jde o pozoruhodnou obhajobu queer etnik a extravagantních gayů - ale to nic nemění na tom, že koncept samotný se zde spíš letargicky motá v kruzích.... [#PRIDE2020](23.6.2020)

 • Tygrys

  SUNDANCE FILM FESTIVAL 1991 - GRAND JURY PRIZE(5.1.2009)

 • hansel97
  ***

  Dokument, který si dává za úkol seznámit diváky s tím, co vůbec jsou drag queens a transvestité. V 90. letech to asi bylo něco, co věděl málokdo, ale v dnešní medializované době už tento dokument, který opravdu pouze vysvětluje bez nějakých hlubších pohledů do jejich životů, nemá co nabídnout.(9.3.2018)

 • Hamaradža
  *****

  Vrstevnatý kultúrny klenot, vypovedajúci o témach sociálnych, rasových i LGBT, (a nie len to, ale v širšom zmysle i o ľudskej inakosti, dôstojnosti a potrebe byť sám sebou - a kompletný! - aj keď je to spoločensky len ťažko prijímané) tak komplexne a s takou ľahkosťou, spontánnosťou až vyráža dych. Záver s Venus Xtravaganza je knockout. V dobe vzniku kontroverzný a možno i preto - masterpiece.(17.5.2020)

 • Loooki
  ****

  A must see pre vsetkych Drag & Extravaganza realness fans :)(13.2.2017)

 • hanazu
  ****

  Zajímavý dokument o gay a transgender lidech, kteří vystupovali na tzv. bálech v New Yorku v druhé polovině osmdesátých let.(15.11.2011)

 • Gingera
  *****

  Snímok "Paris is burning" je kultovým filmom dokumentujúcim undergroundovú afro-americkú a latino queer komunitu New York City 80-tych rokov. Divák má možnosť nahliadnuť do počiatkov fascinujúceho sveta - dnes už po celom svete známeho tanečného žánru - vogue (pomenovaného podľa módneho magazínu Vogue) a ballroom scene, ktorá bola platformou rôznych genderových identít, drag queens, butch queens, transgender, femme, legendárnych a ikonických tanečníkov súťažiacich v rozličných kategóriách, kde predvádzajú svoje glamorous kostýmy. Zábery tanečných súťaží - bálov striedajú spovede a rozhovory s významnými osobnosťami tejto subkultúry a zakladateľmi "vogue-ových house-ov", ktorí odhaľujú svoj intímny svet, sny, túžby, trápenia, konfrontáciu so sociálnym vylúčením z bieleho hetero sveta, homofóbiou, rasizmom, chudobou, AIDS a snahu vyrovnať sa s touto stigmatizáciou prostredníctvom alternatívneho umeleckého sebavyjadrenia a životného štýlu. Inšpirujú vás silou svojej osobnosti, sebavedomím a "fierce attitude-om", ktorým čelia diskriminácii a snažia sa prežiť v nekompromisnom New Yorku. Úplne prvým záznamom zachytávajúcim vogue bol hudobný videoklip "Deep In Vogue" od Malcolm McLaren. O spopularizovanie vogue sa následne pričinila Madonna v roku 1990 skladbou "Vogue".(21.11.2016)