Restart

• Finsko

Restart

Česko / Finsko, 2005, 85 min

• NinadeL

Famu filmeček se soundtrackem Khoiby. Jak je to formálně vyspělé, tak obsahem a dialogy naprosto marné. I ty základní emoce líp vystihuje střih, než herecká akce. Shrnout by se to dalo do jednoho souvětí o nevydařeném vtipu. Škoda, že ani s odstupem to nezískalo určitou hloubku. Ale tak co chtít po generaci, která ještě porad měla tendence vyprávět stejně jako Lola běžící o život.(6.10.2012)

Mladí lidé (a poslední dobou lidé vůbec) žijí někdy tak rychle, že si ani neuvědomují, že žijí. Žijí teď a tady, neexistuje pro ně minulost ani budoucnost, pokud o ní snad musí začít přemýšlet, jsou zmateni a bezradní. Zhruba tohle říká formou série vizuálně vytříbených obrazů nadějný český debutant Julius Ševčík. Hlavní hrdinka Restartu se stává obětí vlastního aprílového žertu, její zkreslené vnímání reality a vsugerovaných myšlenek nám dovoluje vidět tutéž situaci v několik obměnách. Tedy něco jako Lola běží o život, akorát psychedeličtější, trochu kopírující vizuální styl Tonyho Scotta, ale je samozřejmě hloupost přirovnávat každý film jakoby natáčený na tripu ke Scottovi (BTW, trošku mi vadilo, že si samotná Sylva hned na začátku něco nešlehla, mnoho věcí by pak bylo pochopitelnějších). Příběh zde každopádně není důležitý, pokud se chcete propracovat k jeho podstatě, pak jedině přes podivuhodnou (a na české poměry jistě i obdivuhodnou) obrazovou stránku. Každý vizuální úlet nám podbízivě podsunuje jádro příběhu blíž a blíž k našim mozkovnám, až je to místy otravné. Film díky tomu alespoň může oslovit větší skupinu diváků, mj. také teenagery, ale rodičům Restart raději nepouštějte. Je těžké vyhnout se tendenci nadhodnocovat lepší české filmy, ale když ono jich je jako šafránu… :) 75% Zajímavé komentáře: k0C0UR , choze, silent cut(27.3.2007)

Jednoznačné vítězství formy nad obsahem, v tomto roce už druhé, ale narozdíl od Blízko nebe to nenudí. Scénář sice originálně pracuje s fantazií hlavní hrdinky, ale buď to měl trochu odlehčovat humorem, nebo vystavět nějakou dramatickou linii – tady sledujete jednu nesympatickou krávu (nebrat jako výhradu vůči Lence Krobotové, zahrála ji dobře), která se nijak nezmění a na konci je stejně nesympatická, blbá a do sebe zahleděná jako na začátku. Jen vám dojde, jak málo jí vlastně na udržení vztahu záleželo. Pokuď film s výjimkou hudby zachraňují hlavně kamera, střih a zvuk, vypadá to, že tohle utkání vyhráli Finové.(6.2.2006)

Hodně kontroverzní film, který je originálně natočený a střižený jak pod smrtelnou dávkou Stilnoxu (hypnotika, kterými se předávkoval Heath Ledger). V první půli mi přímo silně lezl na nervy a hlavně hlavní hrdinka. Teprve ve druhé půlce jsem zjistil, že mne i docela triviálním příběhem režisér Ševčík dokonale strhnul. Lenka Krobotová velmi zdařile zahrála rozmazlenou ženskou potvoru, které jsem to sežral i s navijákem. Prvotní emoce z příběhu mne tlačily k hodnocení spíš kolem 3 bodů, až pak jsem si uvědomil, že to byl záměr. Přistupuji na hru, ale bod do plného hodnocení si ještě nechávám do rezervy.(29.1.2009)

• gudaulin

Což o to, odvaha by byla, nechybí ani povědomí o možnostech současné videoprodukce. Co schází, je schopnost pochopit rozdíl mezi videoklipem a celovečerní filmovou tvorbou, chybí i zkušenosti a tvůrčí pokora. A neměl bych narozdíl od Julia Ševčíka zapomenout na pořádný scénář a lepší práci s postavami. V tomhle stavu jde jen o jednu z dalších četných slepých uliček české kinematografie a rozpačitému výsledku příliš nepomáhá ani přítomnost jedné z nejcharizmatičtějších hereček své generace a členky vysoce oceňovaného souboru Dejvického divadla Lenky Krobotové. Od Otakárovy tripově rozevláté Elišky, co má ráda divočinu, se sice Ševčík dostal o poznání dál, ale zdaleka ne tak, jak si zjevně podle pozitivních hodnocení mnozí myslí. Výsledek je totiž stejně afektovaný jako jeho hlavní hrdinka. Celkový dojem: 25 %.(11.8.2014)

• - Khoiba se ve složení Filip Míšek, Ema Brabcová a Petr Šámal objevila i ve filmovém videoklipu Pathetic (2005). (NinadeL)

• - Součástí filmového soundtracku jsou největší hity skupiny Khoiba, která v době premiéry dosáhla vrcholu: tracky That Reason, B Electric B, Facilities, 202Pathetic a The Deepest Nightmare. (NinadeL)

• - Autorem námětu a spoluautorem scénáře filmu Restart (spolu s režisérem Juliem Ševčíkem) je Ondřej Ládek, filmový a televizní scénárista a český písničkář, který vystupuje pod uměleckým jménem Xindl X. (suicide)