Restart

• Finsko

Restart

Česko / Finsko, 2005, 85 min

Jednoznačné vítězství formy nad obsahem, v tomto roce už druhé, ale narozdíl od Blízko nebe to nenudí. Scénář sice originálně pracuje s fantazií hlavní hrdinky, ale buď to měl trochu odlehčovat humorem, nebo vystavět nějakou dramatickou linii – tady sledujete jednu nesympatickou krávu (nebrat jako výhradu vůči Lence Krobotové, zahrála ji dobře), která se nijak nezmění a na konci je stejně nesympatická, blbá a do sebe zahleděná jako na začátku. Jen vám dojde, jak málo jí vlastně na udržení vztahu záleželo. Pokuď film s výjimkou hudby zachraňují hlavně kamera, střih a zvuk, vypadá to, že tohle utkání vyhráli Finové.(6.2.2006)

Po vizuální a technické stránce je to nejen na naše končiny zatraceně kvalitní, sebevědomá a chytlavá záležitost. Jenže bohužel pro Restart, jenom tahle stránka film nedělá. Postavy jsou totiž povětšinou celkem nesympatické a divné, jejich představitelé nepříliš přesvědčiví a dobře hrající, některé dialogy se zas jeví docela uměle. Vyčnívá hlavní hrdinka, která je sice silně paranoidní, ale to by zase až tak moc nevadilo vzhledem k jejím neustálým představám, z nichž u některých není hned zřejmé, jestli jsou realitou či ne a divák musí hádat, což je moc fajn. Jenže od 57. minuty začne naprosto pekelná a dementní desetiminutovka, kdy jde do háje naprosto všechno, a jestliže člověk Sylvu do té doby tak nějak ještě chápal či alespoň akceptoval, pak musí zákonitě nad jejím chováním nechápavě kroutit hlavou a odepsat ji, s takovou šílenou ženskou se přece už nedá sympatizovat. Navíc, takhle křečovitě přehrávající Krobotovou jsem ještě asi neviděl, její otec pro jistotu dostal jen miniaturní štěk. Alespoň konec (nemyslím posledních pár záběru z diskotéky) to vše vrací do starých (a celkem dobrých) kolejí. Hodnocení je tak nějak na pomezí 3/4*, přičemž pro vyšší možnost se rozhoduju hlavně s přihlédnutím k faktu, že jde o absolventský (!) celovečerák. Tak či tak, Ševčík mě dost zaujal a min. jeho Normal bych rád v budoucnu vyzkoušel.(1.1.2015)

Scénář: Julius Ševčík .. Sylva běží o život, ale peníze nehledá. Podělá aprílový žertík a nyní ho musí vyžehlit. Přeexponovaný obraz, neposedná digitální kamera, pestrý vizuální styl a výborný hudební doprovod. Zainteresované osloví. Realita se proplétá s představou, ale celkově děj nikam závratně nespěje a jeho vývoj je nakonec docela zklamáním, protože propracovanější obsahová stránka (vlastně jde o předělávku krátkého námětu) by jinak excelentní vizuál konečně nějak posunula. Lenka Krobotová odvádí výtečný herecký výkon s řadou poloh a je tak dalším výrazným kladem.(30.4.2008)

CITÁT - Chceš přijít vo voko nebo vo ucho......... Český film, české prostředí a nevýrazní herci. Hudba je příšerná. Jen kameraman si sem tam pohraje a vytvoří zajímavý záběr. Příběh je celkem slušný, ale nepomáhat nám v tom Finové, asi by to nestálo vůbec za nic. CITÁT - Jsem ti nevěrná. Už půl roku........ Já to vidím tak na 50%(12.10.2014)

• mm13

Vďaka komentárom som vedel do čoho idem a tešil sa na obrazové orgie s akým-takým príbehom. Dopadlo to tak, že som poslednú hodinu snímku škrípal zubami a syčal - "tak už kurva začnite rozprávať aspoň nejaký ten príbeh". Ono tam teda skutočne nie je žiaden, pokiaľ za neho nebudete považovať debilné blúdenie streštenej nány.(19.5.2006)

• - Součástí filmového soundtracku jsou největší hity skupiny Khoiba, která v době premiéry dosáhla vrcholu: tracky That Reason, B Electric B, Facilities, 202Pathetic a The Deepest Nightmare. (NinadeL)

• - Autorem námětu a spoluautorem scénáře filmu Restart (spolu s režisérem Juliem Ševčíkem) je Ondřej Ládek, filmový a televizní scénárista a český písničkář, který vystupuje pod uměleckým jménem Xindl X. (suicide)

• - Khoiba se ve složení Filip Míšek, Ema Brabcová a Petr Šámal objevila i ve filmovém videoklipu Pathetic (2005). (NinadeL)