Restart

• Finsko

Restart

Česko / Finsko, 2005, 85 min

Až příliš absurdně vyhrocený scénář s neuvěřitelným množstvím kliček a nesourodých úrovní vyprávěný psychicky nestabilní hlavní postavou tu slouží jen jako prostředek, na kterém se snaží Ševčík ukázat svůj režijní um. Restart díky tomu působí maličko nevyrovnaně, jako několik poslepovaných a prostříhaných videoklipů. Až na pár krátkých vydechnutí následuje hlavní postavu a běží agresivně vpřed. Spojuje minulost, současnost a představy o budoucnosti. Přitom je však stále jasně průhledný a dobře čitelný. V rámci české tvorby se jedná o mimořádně vybočující dílo, a to nejen svým dravým vizuálem, ale i překvapivou uvěřitelností dialogů, kdy vulgarity netahají za uši a působí přirozeně – přestože tu herecké výkony pokulhávají. V evropském kontextu však zamrzí absence zajímavějšího dramatického oblouku, bez kterého Restart kvůli výše uvedeným okolnostem vypadá jako testovací snímek nebo cvičení nadějných filmařů.(3.12.2013)

62 % - Vizuálně super, jenže příběh je skoro úplně o ničem. Místy mě tedy chytala nuda, i tak ale Restar považuju za to lepší, co tady v poslední době vzniklo. Navíc že se jedná o debut. Ševčík prostě "má koule" udělat věci jinak, než je v české kotlině obvyklé, takže snad jeho příští film bude opravdu bomba i po stránce obsahové.(7.7.2006)

Jeden telefonát z klubu na číslo vašeho přítele a po příchodu domů pozdě v noci zjistíte, že je celý váš byt pomalovaný slovy "sbohem". Rozchod se vší parádou. Pokud se pozorně díváte na nějaký českém filmu a přesto neuvidíte ani jeden sovětský tank, který přijíždí okupovat naši stověžatou matičku, jde na naše poměry o moderní film. Pokud si v průběhu filmu nevšimnete ani nejdné narážky na vpád spojeneckých vojsk v roce 1968, jde o supermoderní film. Restart je podle všeho supermoderní film. Scénář mi nepřišel nijak zvláště nedůmyslný, ale to je možná jen proto, že nemám dost nakoukáno. I některé scénaristické drobnosti, které jsem zatím jinde neviděl mě zaujaly (např. znásilnění). Vzhledem k tomu, že jsem neviděl např. Lolu jde také o jedno z mála děl, kde je hlavní hrdinkou žena (napadá mě jen Persepolis a Jana Eyrová) a tato hlavní postava je navíc vcelku pozoruhodná. Nejde totiž o klasického hrdinu (je velmi na místě aby ne-klasický hrdina byl hrdinka:)), která vám má být sympatická. Běžně bývá hlavním hrdinou člověk, kterej semtam zlikviduje pár lidí, ale vždycky je to "sympaťák", takže je divákovi to co dělá šumafuk. Sylva je hrdinka, se kterou se člověk ztotožňuje jinak než na základě sympatií a toto ztotožnění samo vyžaduje od diváku jistou vnitřní pokoru. Tolik je asi třeba říct ke komentářům jako "chtěl jsem ji cely film nafackovat" atd. K vizuální stránce asi není třeba se vyjadřovat, je to fantazie, obrovský příslib do budoucna. Julius Ševčík je první český režisér, se kterým doopravdy sympatizuju a na jehož další práce se doopravdy těším. Rozhodně je to autor, jehož tým si zaslouží dostat do rukou peníze na pořádnou produkci. První film - filtry a Khoiba, druhý film filtry a Muchow. 30.12.2008(28.12.2008)

Vizuálně naprosto cool. Jediný záběr se neobejde bez zpomalení, filtru, vybělení nebo podobných hrátek, kompozice nemají daleko k dokonalosti. Na české poměry překvapující. To samé platí i o podání hlášek i dialogů obecně, které vzhledem k žánru plynou naprosto přirozeně a nenuceně a třeba ve srovnání s takovou Perníkovou věží jde o úplně jiný vesmír. Samozřejmě jde především o zásluhu neokoukaných hereckých protagonistů, kteří velmi dobře chápou, jak co uchopit... Moc rád bych sem napsal ještě víc chvály, protože debutant Ševčík stvořil dílko, které u nás nemá obdoby, avšak nic není takové, jak se na první pohled zdá - Restart je po příběhové stránce zoufale plochý a prázdný, tak plochý a prázdný, že je chvílemi prostě nudný. Příběhově se rozlézá zhruba tak, že by to vydalo na dvacetiminutovou povídku, on však trvá čtyřikrát déle. A i když Ševčíkův obrazový jazyk pracuje důsledně a univerzálně, to prázdno prostě vyplnit nedokáže.(11.11.2005)

• Radiq

Celou dobu čekám na nějakej restart, jako že se ta podělaná pražačka konečně vzpamatuje a začne se chovat trochu racionálně, ale to se nestane. Ale to by mi nevadilo - řekněme, že to bylo jen vykreslení postavy. Ale nepřitáhl mě ten styl. Jako že představa co když to a co kdyby to... A ono se to pak mate a mě to sere. Tento film se dá taky charakterizovat tak, že to je film, ve kterým se dá čekat na soundtracku song od Ecstasy of St. Theresa (kterej se tam ale myslím není - ale zas je tam Khoiba, což je podobný). Rozhovory postav byly umělý a křečovitý a nepřirozený, stejně jako ty situace. Takže jediný, co můžu pochválit, je hudba.(20.5.2007)

• Jan Révai

• - Autorem námětu a spoluautorem scénáře filmu Restart (spolu s režisérem Juliem Ševčíkem) je Ondřej Ládek, filmový a televizní scénárista a český písničkář, který vystupuje pod uměleckým jménem Xindl X. (suicide)

• - Součástí filmového soundtracku jsou největší hity skupiny Khoiba, která v době premiéry dosáhla vrcholu: tracky That Reason, B Electric B, Facilities, 202Pathetic a The Deepest Nightmare. (NinadeL)

• - Khoiba se ve složení Filip Míšek, Ema Brabcová a Petr Šámal objevila i ve filmovém videoklipu Pathetic (2005). (NinadeL)