Restart

• Finsko

Restart

Česko / Finsko, 2005, 85 min

Tak tento film jsem hltal už od začátku. Jak mám ještě teď v živé paměti to jak jsem se u King Konga kousal v Kině nudou tak teď můžu porovnat a Restar je skvělý. Pouhých 85 minut mi přišlo dlouhých jako celý den, a to nejen jednou ale celý den dvakrát. Jeden postřeh, který mě napadl během filmu: Filmy jsou černobílé nebo barevné, tento film je modro žlutý! A co vytknout? Snad jen tu zamotanost, ale to byla moje chyba, že jsem se nestíhal orientovat. Určitě bych byl hrozně rád kdybych mohl tento film shlédnout ještě jednou!(3.3.2006)

Scénáristicky značně nevyrovnaný film. Dějová linie se celkem povedeně prolíná s představami hlavní postavy - hysterické Sylvy, nicméně samotný příběh je dost primitivní. Na české poměry je Restart vizuálně velice zajímavý a působivý, ale rozhodně se nedá říct, že by byl nějak příliš originální - spíše kompiluje osvědčené postupy podobně laděných zahraničních filmů. Jako přednost bych viděl především neokoukané tváře, avšak někdy jsem těm jejich postavám moc nevěřil. Dokonce i u Lenky Krobotové mi přišlo, že v úvodu to vyznání "slib mi..." přednáší jako básničku, než jako spontánní hrdličkování... Jako debut se to dá hodnotit docela kladně (předvším díky formě), nicméně to ostatní je děsný podprůměr, který je vlastně jen o přechodu z polohy "slib mi, že se nikdy nevezmeme" do "slib mi, že si mě vezmeš"...(20.7.2006)

• Malarkey

Schíza jako prase je takový typ filmu jako je Restart. Schíza, která ale zaujme vcelku jednoduchým námětem, který nakonec může skončit naprosto tragicky, což je vlastně pravda. Není radno si zahrávat se vztahy, se životem, se smrtí...s láskou. Jenže když už se něco posere, kdo by nechtěl stisknout tlačítko restart a začít opět od začátku? Každopádně tento film bych si od začátku rozhodně nepustil, na to mé mozkové buňky nemají sil. Fakt je, že střih je na českou kotlinu neskutečně efektivní, což je hodně zajímavé a jen tak se to tu nevidí, ale to je tak všecko pozitivního, co na tomto filmu dokážu najít. Jinak je to prostě psycho jako hrom. Ale hlavně díky tomu dobrému střihu. --- To znám, nejdřív kytku a pak páčidlem do hlavy a brutální znásilnění. - Vynechala jsi tu fázi, kdy tě svážu do kozelce a přinutím tě něco vymyslet.(10.5.2008)

"Tak udělej konečně něco!!" ... Cokoliv ... Zachraň mě, lži mi, starej se, dotkni se, porvi se, miluj mě, nenáviď, spasím tě, najdu tě, pozlacená jmenovka na dveřích ... Nic. ~ Výborná Lenka Krobotová. ~ Mojmír a Nihilisti, Khoiba.(13.3.2009)

Vizuálně naprosto poutavé a velmi krásné. Po formální stránce nemá Restart absolutně žádnou chybu. Kamera je originální a neustálé zpomalování záběrů či vhodného použití filtrů či časté střídání ruční a statické kamery činí tento snímek nezapomenutelným. Dalším nepochybným kladem je hudební doprovod v podání Khoiby či Escona Waldese, jejichž hudba skvěle doplňuje prostředí a dodává filmu hodně potemnělý ton. Pro mě je Restart opravdu hodně velkým a hodně milým překvapením. Očekával jsem zcela něco jiného a popravdě - méně kvalitního. Pokud mi něco vyloženě vadilo, pak to byla postava Anny Polívkové. Ztvárnění její postavy zavání až přehráváním a to na mě působilo až příliš výstředně a rušivě. Příběh je jednoduchý a přímočarý, ovšem takové miluji a scény "co kdyby" příběh alespoň trochu příběh okořenily. Podle mě je to nejlepší způsob, jak upoutat divákovu pozornost a donutit ho nad smysluplností celého příběhu přemýšlet. Alespoň u mě to tedy fungovalo perfektně..(31.1.2007)

• - Součástí filmového soundtracku jsou největší hity skupiny Khoiba, která v době premiéry dosáhla vrcholu: tracky That Reason, B Electric B, Facilities, 202Pathetic a The Deepest Nightmare. (NinadeL)

• - Autorem námětu a spoluautorem scénáře filmu Restart (spolu s režisérem Juliem Ševčíkem) je Ondřej Ládek, filmový a televizní scénárista a český písničkář, který vystupuje pod uměleckým jménem Xindl X. (suicide)

• - Khoiba se ve složení Filip Míšek, Ema Brabcová a Petr Šámal objevila i ve filmovém videoklipu Pathetic (2005). (NinadeL)