Restart

• Finsko

Restart

Česko / Finsko, 2005, 85 min

Následky jednoho nepovedeného aprílového žertíku. Samotný nápad zpracovat průběh ve stylu snímku "Lola běží o život" není sice originální, ale mohl fungovat kdyby zde byl nějaký scénář. Restart je pouze slet nahodilých scén o ničem. Přesto díky krátké stopáži a solidnímu tempu nezačne nudit. Většinu slabších momentů zvládá utáhnout charismatická Lenka Krobotová v hlavní roli - škoda, že musí hrát tak nesympatickou postavu. Výsledek je technicky i formou precizní, o tom není sebemenšího sporu. Ovšem tvůrci jsou příslibem do budoucna a dostanou-li někdy ke zpracování i solidní scénář, tak se máme na co se těšit. Pokus o restart českého filmu je prostě více sympatický svou snahou spíše než kvalitou.(28.1.2007)

• mm13

Vďaka komentárom som vedel do čoho idem a tešil sa na obrazové orgie s akým-takým príbehom. Dopadlo to tak, že som poslednú hodinu snímku škrípal zubami a syčal - "tak už kurva začnite rozprávať aspoň nejaký ten príbeh". Ono tam teda skutočne nie je žiaden, pokiaľ za neho nebudete považovať debilné blúdenie streštenej nány.(19.5.2006)

• honajz

Hm. Naprosto jalová historka o hysterické krávě, která by ráda dostala přes hubu, a tak provokuje svého kluka, a nakonec - BACHA SPOILER! - je nasraná, že přes hubu nedostala. Mezitím běhá po městě, den, noc, jedno to je, půjčuje si cizí auta, která nechá stát otevřená na křižovatce, neplatí, žebrá, chodí do podniků, jež sponzorovaly film, div že si sama v Mekáči neuvaří, mezitím má představy (a na divákovi je, aby stíhal odlišit, co jsou představy, a co realita), a do toho hraje a cool muzika z Radost FX, a mladí paří, a světla blikají a filtry filtrují a kamera se zpomaluje jak na povel a barvičky v obraze se mění záběr od záběru, a střihač propadlý epilepsii radostně řádí u svého přístroje, jak si může stříhat film, jak ho v podstatě napadne, neb je to pořád cool a über moderní a artistické. Že Krobotová neumí hrát, toho jsem si všiml už několikrát, a nejde jí to ani zde, kdy se svými dlouhými pohledy snaží cosi vnitřního sdělovat, ale spíše mám pocit, že trpí zácpou nebo totálním výplachem mozku. Výpovědí naprosto zbytečný film, příjemný podobně jako ráno po nějaké podobné diskotékové pařbě s pár drogami a mozkem na barovém stole.(17.6.2015)

• gudaulin

Což o to, odvaha by byla, nechybí ani povědomí o možnostech současné videoprodukce. Co schází, je schopnost pochopit rozdíl mezi videoklipem a celovečerní filmovou tvorbou, chybí i zkušenosti a tvůrčí pokora. A neměl bych narozdíl od Julia Ševčíka zapomenout na pořádný scénář a lepší práci s postavami. V tomhle stavu jde jen o jednu z dalších četných slepých uliček české kinematografie a rozpačitému výsledku příliš nepomáhá ani přítomnost jedné z nejcharizmatičtějších hereček své generace a členky vysoce oceňovaného souboru Dejvického divadla Lenky Krobotové. Od Otakárovy tripově rozevláté Elišky, co má ráda divočinu, se sice Ševčík dostal o poznání dál, ale zdaleka ne tak, jak si zjevně podle pozitivních hodnocení mnozí myslí. Výsledek je totiž stejně afektovaný jako jeho hlavní hrdinka. Celkový dojem: 25 %.(11.8.2014)

Po vizuální a technické stránce je to nejen na naše končiny zatraceně kvalitní, sebevědomá a chytlavá záležitost. Jenže bohužel pro Restart, jenom tahle stránka film nedělá. Postavy jsou totiž povětšinou celkem nesympatické a divné, jejich představitelé nepříliš přesvědčiví a dobře hrající, některé dialogy se zas jeví docela uměle. Vyčnívá hlavní hrdinka, která je sice silně paranoidní, ale to by zase až tak moc nevadilo vzhledem k jejím neustálým představám, z nichž u některých není hned zřejmé, jestli jsou realitou či ne a divák musí hádat, což je moc fajn. Jenže od 57. minuty začne naprosto pekelná a dementní desetiminutovka, kdy jde do háje naprosto všechno, a jestliže člověk Sylvu do té doby tak nějak ještě chápal či alespoň akceptoval, pak musí zákonitě nad jejím chováním nechápavě kroutit hlavou a odepsat ji, s takovou šílenou ženskou se přece už nedá sympatizovat. Navíc, takhle křečovitě přehrávající Krobotovou jsem ještě asi neviděl, její otec pro jistotu dostal jen miniaturní štěk. Alespoň konec (nemyslím posledních pár záběru z diskotéky) to vše vrací do starých (a celkem dobrých) kolejí. Hodnocení je tak nějak na pomezí 3/4*, přičemž pro vyšší možnost se rozhoduju hlavně s přihlédnutím k faktu, že jde o absolventský (!) celovečerák. Tak či tak, Ševčík mě dost zaujal a min. jeho Normal bych rád v budoucnu vyzkoušel.(1.1.2015)

• - Khoiba se ve složení Filip Míšek, Ema Brabcová a Petr Šámal objevila i ve filmovém videoklipu Pathetic (2005). (NinadeL)

• - Autorem námětu a spoluautorem scénáře filmu Restart (spolu s režisérem Juliem Ševčíkem) je Ondřej Ládek, filmový a televizní scénárista a český písničkář, který vystupuje pod uměleckým jménem Xindl X. (suicide)

• - Součástí filmového soundtracku jsou největší hity skupiny Khoiba, která v době premiéry dosáhla vrcholu: tracky That Reason, B Electric B, Facilities, 202Pathetic a The Deepest Nightmare. (NinadeL)