Restart

• Finsko

Restart

Česko / Finsko, 2005, 85 min

Režisér má rozhodně talent, scénář je také velmi svěže zkonstruován - bohužel mi dojem kazí představitelka hlavní role a - i když a protože mám rád vizuální efekty - jejich přílišné a někdy dost nešťastné využívání. Každopádně je to nový talent, uvidíme, co bude dál.(19.3.2008)

Po novém zhlédnutí po letech ubírám jednu hvězdu dolů, ten film beznadějně zastaral a působí na mě dojmem filmařsky bezvýznamného experimentu, na nějž se dávno zapomnělo. Stupidní dialogy (korunu tomu nasadila Polívková v samotném závěru s tím jejím "Pařííííme"), prostinký příběh (honba za nápravou jednoho nepodařeného aprílového vtípku je na celovečerní film přece jen trochu málo), příšerné obsazení mužských rolí (všichni do jednoho mi přišli opravdu strašní), vše nasnímáno vystajlovanou kamerou (forma přebíjí obsah) v provařených pražských klubech a pražské MHD, kterou se zpovykaná hlavní hrdinka přemísťuje z místa na místo, zmítaná fantazijními vizemi a sužujícími výčitkami, aby to celé v závěru nakonec stejně vyznělo tak nějak do prázdna. Celý ten film na mě působí jako neživotný pokus natočit v českých podmínkách druhou Lolu běžící o život, která je pozoruhodně prosta jakékoli generační výpovědi, o níž se snad (?) tvůrci pokoušeli. Při sledování téhle podívané jsem se nemohl ubránit intenzivnímu pocitu, že navzdory všem těm kecům, jimiž jsme se tehdy po vstupu do EU začali obelhávat, jsme stále zoufale patřili k východní Evropě.(13.1.2013)

Zas jeden film, u kterého váhám, zda-li dát 3* anebo 4*. Julius Ševčík nebývale rozčeřil hladiny poněkud stojatých vod českého filmu. Psát o úchvatné vizuální stránce a epileptické kameře by bylo nošením dříví do lesa. Příběh má sice svoje slabší místa, ale nápad propojovat sny a realitu na mě spolehlivě funguje, obzvlášť proto, že tuším, jak hlavní hrdinka spěje do záhuby (vztahové), což vyvolává takové ty příjemně nepříjemné pocity...Navíc mi v paměti utkvěla výrazná hudba, což je pro snímek také pozitivní plus. Ovšem po delším zamyšlení musím připustit, že tomu cosi schází. Že pod ultramoderním lákavým obalem chybí nějaké hlubší JÁ. Snad tedy budou ty 3* uděleny spravedlivě a troufám si tvrdit, že po takto nadprůměrném debutu překvapí Ševčík nějakým svým druhým filmem, který bude naprostým závanem čerstvosti a filmařského mládí a že to bude určitě ještě o několik řádů lepší.(17.2.2006)

Jednoznačné vítězství formy nad obsahem, v tomto roce už druhé, ale narozdíl od Blízko nebe to nenudí. Scénář sice originálně pracuje s fantazií hlavní hrdinky, ale buď to měl trochu odlehčovat humorem, nebo vystavět nějakou dramatickou linii – tady sledujete jednu nesympatickou krávu (nebrat jako výhradu vůči Lence Krobotové, zahrála ji dobře), která se nijak nezmění a na konci je stejně nesympatická, blbá a do sebe zahleděná jako na začátku. Jen vám dojde, jak málo jí vlastně na udržení vztahu záleželo. Pokuď film s výjimkou hudby zachraňují hlavně kamera, střih a zvuk, vypadá to, že tohle utkání vyhráli Finové.(6.2.2006)

• sharky

na mě trošku moc chotické, nějak jsem nestíhal, co je představa a co se opravdu stalo a především hlavní hrdinka je extrémně nesympatická, neustále jsem měl chuť nakopat ji kamsi..., nevěřím tomu, že by s ní kdokoli dokázal chodit, ještě takovej docela sympatickej kluk.(11.12.2005)

• - Součástí filmového soundtracku jsou největší hity skupiny Khoiba, která v době premiéry dosáhla vrcholu: tracky That Reason, B Electric B, Facilities, 202Pathetic a The Deepest Nightmare. (NinadeL)

• - Khoiba se ve složení Filip Míšek, Ema Brabcová a Petr Šámal objevila i ve filmovém videoklipu Pathetic (2005). (NinadeL)

• - Autorem námětu a spoluautorem scénáře filmu Restart (spolu s režisérem Juliem Ševčíkem) je Ondřej Ládek, filmový a televizní scénárista a český písničkář, který vystupuje pod uměleckým jménem Xindl X. (suicide)