Der Fischer und seine Frau

• Německo Der Fischer und seine Frau - Warum Frauen nie genug bekommen (festivalový název) (více)

Během služební cesty v Japonsku se Otto a Leo, obchodníci s rybami, seznámí se spontánní Idou. Oběma se líbí, ale vyvoleným se stává chudší a zakřiknutější Otto. Svatebním darem dostávají sošku mávající kočky, japonský symbol, který má přinést štěstí. V Německu žijí zpočátku v Ottově karavanu a těhotná Ida začíná snít o lepší budoucnosti. Přestěhují se do malinkého bytu, Ida pracuje do noci jako návrhářka oděvů na japonské kolekci a Otto se stará o syna. Oba se cítí nenaplněni a propast mezi nimi se prohlubuje. Jak málo nebo jak hodně stačí ke štěstí? Natočeno na motivy pohádky bratří Grimmů. (Figuska)

Figuska

Na film celkově i představitele se příjemně kouká a tím pádem se snadno nad slabší dějovou linií přihmouří oko. Kombinace japonského prostředí a "okrasných" ryb dává všednímu příběhu o vztazích neotřelý charakter. Pokud někdo očekává komedii, bude rozhodně zklamán. Žánrově je snad i blíž drama? Těžko klasifikovat, do smíchu mi ale moc nebylo. Něco jako filmy s P.Liškou, hlavní hrdina mi ho i trochu připomínal. Zkrátka: příjemný film o vztahu dnešní doby, který postupně prochází krizemi a o možnostech, jak se z nich dostat. ()