Na cestě - Série 17 (2015) (série)

Na cestě po severní Albánii (S17E15)

(epizoda)
Česko, 2015, 26 min

Scénář:

Otto Kallus

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

Tentokrát s Miroslavem Donutilem v obraze do albánských hor za prastarým zákonem a krevní mstou, za albánským hrdinou Skanderbegem i pozůstatky diktatury Envera Hodži. Miroslav Donutil nás zavede za rybáři na největším balkánském jezeře. Navštívíme také albánské hory, přesněji Theth a Valbonu. V Albánii se lidé řídili prastarým zákonem, který uznával i krevní mstu. O té se dozvíme více v Thethu, jehož dominantou je věž, která chránila vraha až do vyřešení sporu. Naopak ve Valboně se dostaneme do domu místních postarších manželů, kteří nám ukáží svůj způsob života. Zatímco do Thethu je nutné projet velmi nekvalitní a nebezpečné silnicí, které se někdy přezdívá cesta smrti, při cestě do Valbony je možno využít trajektu po vodní nádrži Koman. O Komanu se říká, že je to jedna z nejhezčích vodních cest v Evropě. Národní hrdina všech Albánců se jmenoval Skanderbeg. O něm si řekneme více v Krujë. V hlavním městě Tirana se setkáme s bývalým diplomatem, který nás vyvede z jednoho rozšířeného omylu. Mauzoleum ve tvaru pyramidy si totiž nenechal postavit bývalý diktátor Hodža, ale strana, která chtěla manifestovat, že Hodžův odkaz tu bude navždy. Dnes je to prázdné a rozpadající se mauzoleum. (Česká televize)