poster

Sahara

 • anglický

  Sahara

Drama / Válečný

USA, 1943, 97 min

 • Gilmour93
  ***

  „You heard my offer. Water for guns..“ Se svou fyzickou konstitucí je Bogart pro pozici velitele tanku přímo stvořen. V roli seržanta Joea Gunna, který má jako správný Američan smysl pro spravedlnost a velké srdce, svůj M3 Lee mění na mezinárodní dálkový autobus. Texasan, Newyorčan z Brooklynu, Francouz, Angličan, Ir, Jihoafričan, Súdánec, dokonce se najde místo i pro uvědomělého Taliána a zrádného Němce. Jenže uprostřed pouště, jak už to tak bývá, dojde přepravci nafta, vlastně voda.. Bylo by to pěkné válečné drama, nebýt dvou věcí. Lehce černobílý tón lze omluvit okolnostmi a dobou vzniku, naivní závěr se stovkou žíznivých Němců, co ještě před chvílí stříleli do zad a teď proti dvěma lidem už nejsou schopni lstivého jednání, už tolik ne. Ale co taky čekat od filmu, který točil tenista.. P.S.: Pozorný divák si zajisté všimne Lloyda Bridgese, který zde utrpěl jedno z mnoha zranění, kterými se jako admirál Benson chlubí ve Žhavých výstřelech..(4.8.2017)

 • Streeper
  **

  Ze začátku to vypadalo velice lákavě, ale pak to jen klesalo a nudilo. Humphrey Bogart byl skvělý herec a mám ho ráda za jeho drsnost, ale v tomhle filmu jsem si ani neuvědomila, že tam hraje a věřte nebylo to kvůli tomu, že to zahrál tak dokonale, že jsem ho ani nepoznala. Prostě příběh nemá nic zajímavého, jen střílení a to mě nebaví.(21.5.2016)

 • classic
  ****

  Pozor, nejedná sa o filmovú verziu Sahary s Matthewom McConaugheyom a Penélope Cruzovou z roku 2005, pod taktovkou režiséra Brecka Eisnera, no, Matthew by sa mal niekedy zamyslieť, čo voľakedy praktizoval, dnes sa hádam i hanbí... Skrátka dobrodružná hovadina, aká sa len tak nevidí, k tomu ešte prepadák ako lusk, táto Sahara je s Humphreyom Bogartom, z roku 1943, keď vznikalo X - Y propagandistických filmov, kde pochválim na jednej strane spracovanie, tzv. z Afriky s krásnou čiernobielou kamerou + výbornými hereckými výkonmi, pričom aj tak si BOGGIE KRADNE FILM PRE SEBA, na strane druhej zase bije do očí extrémna predvídateľnosť, kde som sa normálne začudoval nad scenárom, ktorý akoby „obhajoval” Dučeho nad Hitlerom. Príbeh sa situuje do nehostinnej africkej púšte, kde sa uchýlili vojaci na čele so seržantom Gunnom, pričom po ceste pozbierajú zajatcov, jedného pilota nacistu a taliana, ktorý sa s nimi skamaráti. V púšti im pomaličky dochádza drahocenná VODA, a tak potrebujú nájsť studňu s vodou, ktorá by im predĺžila pobyt v púšti, ale neďaleko od nich sa nachádzajú nemeckí vojaci, ktorí sú taktiež smädní a chcú sa napiť. Nemcov je cca. 500, pričom Gunnovcov je len cca. 10, tak si vydeľte nepomer, že RIZIKO rozpadu, ak by zaútočili proti nim, je vysoké. Gunn sa rozhodne brániť studňu stoj, čo stoj, samotní Nemci zaútočia, pričom nevedia, že sú ťahaní za nos... Ďalej prezrádzať nebudem, prídete na to sami, propaganda, ktorá až v zadku štípe, ako to normálne vykričí sama zo seba, má vynikajúcu KAMERU a Bogarta, to stačí na to, aby ste sa nenudili, ja mám vskutku dobrý pocit, i keď viem, aký háčik je v tom. Aký účel má spĺňať...(5.11.2015)

 • cheyene
  ****

  Doposud jsem znal pouze mladší verzi z roku 1995, která se mi v mém dětství líbila. Původní film s legendárním Humphreym Bogartem však také nezklamal a v mnohém byl možná i o chloupek lepší. Dva srovnatelné snímky, kterým dávám stejné hodnocení. Nechybí tu slušná akce, dobrý námět a sympatičtí hrdinové.(11.6.2015)

 • liquido26
  *****

  Před hodně lety jsem viděl remake tohodle filmu. Hodně se mi líbil. Se starou Saharou je to podobný. Jednoduchej, ale poutavej a nenudící příběh se skvělým Bogartem v hlavní roli. I ostatní herci jsou dobří. Antiněmecká propaganda a černobílost postav je pochopitelná a trochu úsměvná, ale rozhodně to tenhle film nijak nekazí. 4,5(3.4.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace