poster

Sahara

 • USA

  Sahara

Drama / Válečný

USA, 1943, 97 min

 • Han22
  ****

  Skupina vojáků pod vedením Humprey Bogarta umírá v poušti žízní, snaží se přežít a ubránit naprosto bezvýznamnou pevnost před hordami Němců. Nevím jestli jejich boj byl naprosto stupidní, nebo úžasně hrdinský, ale moc dobře se na to kouká. Skopčáci jsou zákeřní (ale ve finále lidští), hrdinové hrdinsky umírají, Bogart jako velitel je kupodivu naprosto bezchybný a finále jsem fakt nečekal. Jediná výtka je k samotným bitevním scénám, kde je až příliš jasné, že režisér nechtěl aby tekly potoky krve a mrtví padali po desítkách a tak většinu mrtvých jen tušíme a krev ukápne jen aby se neřeklo.(13.12.2016)

 • cheyene
  ****

  Doposud jsem znal pouze mladší verzi z roku 1995, která se mi v mém dětství líbila. Původní film s legendárním Humphreym Bogartem však také nezklamal a v mnohém byl možná i o chloupek lepší. Dva srovnatelné snímky, kterým dávám stejné hodnocení. Nechybí tu slušná akce, dobrý námět a sympatičtí hrdinové.(11.6.2015)

 • Exkvizitor
  ****

  Snad jenom drobná poznámka k textu distributora: Na studnu neútočí Joe Gunn (Humphrey Bogart), ale naopak Němci, jimž se Gunn a hrstka jeho druhů poněkud nelogicky snaží v přístupu k vyschlému zdroji vody zabránit. V tomto příběhu ovšem hraje logika pramalou roli. Podstatné je ukázat nezlomného hrdinného ducha spojeneckých vojáků a zákeřnost proti nim stojících vojáků německých. Přestože se film nemohl vyhnout řadě propagandistických proklamací a dobové politické korektnosti (v Gunnově jednotce nechybí Brit, Francouz, černoch ani Ital, který prohlédl zákeřnost fašismu), jeho scénář je na velmi slušné úrovni. Totéž se dá navíc říci o ostatních složkách díla, herecké výkony nevyjímaje.(21.3.2008)

 • liquido26
  *****

  Před hodně lety jsem viděl remake tohodle filmu. Hodně se mi líbil. Se starou Saharou je to podobný. Jednoduchej, ale poutavej a nenudící příběh se skvělým Bogartem v hlavní roli. I ostatní herci jsou dobří. Antiněmecká propaganda a černobílost postav je pochopitelná a trochu úsměvná, ale rozhodně to tenhle film nijak nekazí. 4,5(3.4.2010)

 • Gilmour93
  ***

  „You heard my offer. Water for guns..“ Se svou fyzickou konstitucí je Bogart pro pozici velitele tanku přímo stvořen. V roli seržanta Joea Gunna, který má jako správný Američan smysl pro spravedlnost a velké srdce, svůj M3 Lee mění na mezinárodní dálkový autobus. Texasan, Newyorčan z Brooklynu, Francouz, Angličan, Ir, Jihoafričan, Súdánec, dokonce se najde místo i pro uvědomělého Taliána a zrádného Němce. Jenže uprostřed pouště, jak už to tak bývá, dojde přepravci nafta, vlastně voda.. Bylo by to pěkné válečné drama, nebýt dvou věcí. Lehce černobílý tón lze omluvit okolnostmi a dobou vzniku, naivní závěr se stovkou žíznivých Němců, co ještě před chvílí stříleli do zad a teď proti dvěma lidem už nejsou schopni lstivého jednání, už tolik ne. Ale co taky čekat od filmu, který točil tenista.. P.S.: Pozorný divák si zajisté všimne Lloyda Bridgese, který zde utrpěl jedno z mnoha zranění, kterými se jako admirál Benson chlubí ve Žhavých výstřelech..(4.8.2017)

 • - Hlavní postavu, kterou ztvárnil Humphrey Bogart, odmítl hrát Cary Grant. (Pavlínka9)

 • - Film bol inšpirovaný sovietskym snímkom Hliadka v púšti (1937). (Michal74)

 • - Film sa nakrúcal v Borego Desert, Imperial Valley, Chatsworthe v Kalifornii a v Yume v Arizone. (Michal74)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace