Sahara

Sahara

Drama / Válečný

USA, 1943, 97 min

Ťažko počas vojnového obdobia vytasiť na svetlo sveta objektívny-protivojnový film, alebo aspoň hlboko podnetný. Okrem propagandistických a dokumentárnych tu máme ešte poslednú kategóriu, t.j. relatívne "prijateľnú" vetvu výkladu zo subjektívneho pohľadu "oslobodeneckej strany". Ale tá akoby zaspala zlatou érou zjednodušenosti, kategorizácii, doslovnosti viet, štúdiovom príbehu a vzletných rečiach. Nepriamo sa nám ešte snaží zdeliť, že Nemci sú len fanatické stroje (hitlerofili) a Američania, poprípade ešte Briti sú aj vo vojnovom šialenstve relatívne pokojní a schopní mienkotvorcovia ideálov a spravodlivosti. Mimo tejto wayneovskej patetickosti sa jedná o solídne natočený snímok mapujúci úzkalia suchých dní v afrických púštiach. Potom pochopíte, ako cenná v živote človeka je voda. Dôležitejšia než hocjaké materiálne bohatstvo.(21.10.2014)

Sahara je dobovou oslavou amerických vojáků. Filmu je však třeba ke cti přiznat, že rozhodně nejen vojáků amerických, ale i britských, jednoho súdánce a navíc je v něm přívětivě vyobrazen i jeden Ital, neboť italský národ přeci není opravdový nepřítel, byl jen zblbnut Musollinim. V době vzniku filmu právě Itálie obracela směr a tak není divu. Němcům se však té cti, být zobrazeni jako normální lidé, ještě nedostalo. V roce 1943, ve kterém byl film natočen, se nedá čekat o mnoho víc než náborová agitka - těžko tvůrcům něco takového vyčítat. A přece to (dnes) dojem z filmu kazí. Slabé ***.(9.9.2008)

Humphrey Bogart je badass. Zatím co film, to skvělý herecký výkon. Tentokrát v roli seržanta Gunna, opět proti náckům (teď mě tak napadá - přežil obě dvě světový, zase badass!), spolu se svojí Lulu Belle (kobylka, potom mašinka) a hrstkou dalších frajerů zdrží 500 mužů bez tanku tak dlouho, že to zvrátí průběh bojů o severní afriku a starý lišák R. ve finále dostane na prdel. Je potřeba ještě vyzdvihnout poměrně známého Rexe Ingrama a večnýho taliána (filmovýho) Josepha Naishe, jež byl dokonce nominován na AA za vedlejší roli. Dobrý film.(3.4.2016)

„You heard my offer. Water for guns..“ Se svou fyzickou konstitucí je Bogart pro pozici velitele tanku přímo stvořen. V roli seržanta Joea Gunna, který má jako správný Američan smysl pro spravedlnost a velké srdce, svůj M3 Lee mění na mezinárodní dálkový autobus. Texasan, Newyorčan z Brooklynu, Francouz, Angličan, Ir, Jihoafričan, Súdánec, dokonce se najde místo i pro uvědomělého Taliána a zrádného Němce. Jenže uprostřed pouště, jak už to tak bývá, dojde přepravci nafta, vlastně voda.. Bylo by to pěkné válečné drama, nebýt dvou věcí. Lehce černobílý tón lze omluvit okolnostmi a dobou vzniku, naivní závěr se stovkou žíznivých Němců, co ještě před chvílí stříleli do zad a teď proti dvěma lidem už nejsou schopni lstivého jednání, už tolik ne. Ale co taky čekat od filmu, který točil tenista.. P.S.: Pozorný divák si zajisté všimne Lloyda Bridgese, který zde utrpěl jedno z mnoha zranění, kterými se jako admirál Benson chlubí ve Žhavých výstřelech..(4.8.2017)

Pozor, nejedná sa o filmovú verziu Sahary s Matthewom McConaugheyom a Penélope Cruzovou z roku 2005, pod taktovkou režiséra Brecka Eisnera, no, Matthew by sa mal niekedy zamyslieť, čo voľakedy praktizoval, dnes sa hádam i hanbí... Skrátka dobrodružná hovadina, aká sa len tak nevidí, k tomu ešte prepadák ako lusk, táto Sahara je s Humphreyom Bogartom, z roku 1943, keď vznikalo X - Y propagandistických filmov, kde pochválim na jednej strane spracovanie, tzv. z Afriky s krásnou čiernobielou kamerou + výbornými hereckými výkonmi, pričom aj tak si BOGGIE KRADNE FILM PRE SEBA, na strane druhej zase bije do očí extrémna predvídateľnosť, kde som sa normálne začudoval nad scenárom, ktorý akoby „obhajoval” Dučeho nad Hitlerom. Príbeh sa situuje do nehostinnej africkej púšte, kde sa uchýlili vojaci na čele so seržantom Gunnom, pričom po ceste pozbierajú zajatcov, jedného pilota nacistu a taliana, ktorý sa s nimi skamaráti. V púšti im pomaličky dochádza drahocenná VODA, a tak potrebujú nájsť studňu s vodou, ktorá by im predĺžila pobyt v púšti, ale neďaleko od nich sa nachádzajú nemeckí vojaci, ktorí sú taktiež smädní a chcú sa napiť. Nemcov je cca. 500, pričom Gunnovcov je len cca. 10, tak si vydeľte nepomer, že RIZIKO rozpadu, ak by zaútočili proti nim, je vysoké. Gunn sa rozhodne brániť studňu stoj, čo stoj, samotní Nemci zaútočia, pričom nevedia, že sú ťahaní za nos... Ďalej prezrádzať nebudem, prídete na to sami, propaganda, ktorá až v zadku štípe, ako to normálne vykričí sama zo seba, má vynikajúcu KAMERU a Bogarta, to stačí na to, aby ste sa nenudili, ja mám vskutku dobrý pocit, i keď viem, aký háčik je v tom. Aký účel má spĺňať...(5.11.2015)