Sbohem příteli

• Francie

Adieu l'ami

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Francie / Itálie, 1968, 92 min

Dost se mi líbila klaustrofobně-akční část v suterénu, ale ten úvod a poněkud méně napínavý konec už tak dobré nebyly. Začátek je hodně divný, i když je samozřejmé, že vztah dvou "přátel" nějak musel začít. Lehký náznak erotiky, rozhodně se slušelo ukázat víc. Manýra s mincí měla skončit dřív, s tím kafem to už bylo okoukané. Jeden z typických Delonem produkovaných filmů, s rolí jemu vyrobenou na tělo.(18.11.2013)

Kombinace Charles Bronson a Alain Delon se skutečně povedla. Bylo fajn, vidět spolu pohromadě takové herecké esa. "Hodně štěstí!" - "Nevím kde tě najdu?" - "V tom je to štěstí." Film o dvou drsňácích, kteří mají zálusk na stejný trezor. Ze začátku poněkud zmatené, postupem času se film zkvalitňuje - Od chvíle kdy hlavní hrdinové dobývají trezor, není filmu co vytknout. "Sbohem příteli." Bronsonovo házení mincí do sklenice je nezapomenutelné. Film má klidné tempo, skvělou atmosferu a skvělé herecké výkony. - 60%.(8.4.2017)

Důležitý je, neodepsat tenhle film hned na začátku, což by pro nás, protřelé filmové matadory neměl být větší problém . Postupem času se film zkvalitňuje a závěrečná část filmu je už vyložená kvalitka. Původně jsem chtěl dát čtyři hvězdičky, ale působilo na mě značně nedůvěryhodně, že by mazáci jako Delon a Bronson mohli vůbec mít nějaké problémy, ještě ke všemu od ženských s IQ houpacího koně.(16.9.2007)

Jedna hvězdička za Charlese Bronsona a jeho trik s mincemi, druhá za Alaina Delona jako vítěze v soutěži o nejvíc sexy doktora (druhý je House :-), třetí pro Bernarda Fressona a jeho postavu komisaře a čtvrtá za…ani nevím, prostě mě to bavilo. A při posledním záběru jsem se příšerně lekla.(21.3.2011)

Je to snímek, který velmi poctivě popisuje vztah dvou opravdových chlapů. Zejména v krizových situacích vyplouvá na povrch jejich charakter. Vzájemně se pomalu oťukávají a zároveň mezi nimi postupně vzniká něco, o čem oni nemluví , ale považují to za samozřejmost. Pomalé tempo filmu mi zde zas až tak nevadí. Vynikající jsou především dlouhé společné scény Delona a Bronsona v jedné společné místnosti. Samotný závěr je lahůdka a nemá chybu. Avšak zdejší představitelky ženských rolí byly slabé jako špatný zeleninový vývar. Film by byl na plný počet, bohužel ony podvodnice ho hodně oslabují.(20.12.2011)

• - Bronson měl pocit, že v některých scénách není dostatečně zviditelněn. (theSaint)

• - Snímek zaznamenal se čtyřmi sty tisíci prodaných lístků veliky komerční úspěch. (theSaint)

• - Alain Delon vyslovil žádost, aby jeho kolegu hrál americký herec, který má zkušenosti s boxováním. (theSaint)