Touha smrti V

Death Wish V: The Face of Death

Tvár smrti

Drama / Akční / Thriller

USA, 1994, 95 min

Poslední Přání smrti s Charlesem Bronsonem, již zemřelým a mým oblíbeným hercem. Pro fanouška hezká podívaná, ale když se podívám na úroven jiných filmů v roce 1994, tak tento stále připomíná starší dobu skoro jako Přání smrti 1. To byl celý Bronson. Hodnotím 3 hvězdičkami za tuto nezapomenutelnou serii filmů. Děkuji !(27.6.2010)

Je to vydarený thriller s Charlesom Bronsonom, ktorý je záverečným dielom jeho známej série. Má dosť dobrý príbeh o mužovi, ktorý už definitívne skončil so zabíjaním zločincov a spokojne žije s organizátorkou módnych prehliadok, no jej bývalý manžel je vplyvný mafián, ktorý v jej firme perie špinavé peniaze. Ked´ už žena chce, aby to skončilo, mafián ju dá odstrániť a tak muž musí opäť vziať spravodlivosť do vlastných rúk. So spracovaním som dosť spokojný, síce už film moc nepôsobí ako akčný film, ale skôr ako thriller, kedže väčší priestor je tu venovaný postavám, hlavne záporným a aj akcia je v inom štýle ako v predchádzajúcich dieloch, ale všetko je to zvládnuté dobre a tak si nemôžem sťažovať. Akcie je tu pomerne dosť a páči sa mi. Ako som spomínal, je v inom štýle ako bežne, klasických prestreliek je tu málo, dokonca aj hlavný hrdina vezme do ruky zbraň len minimálne, hlavne sa tu nájdu rôzne viac alebo menej originálne likvidácie. Najviac sa mi páči celá scéna s loptou alebo likvidačný útok mafie na dom hlavného hrdinu. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Charles Brosnon má aj v tomto veku stále charizmy viac než dosť a poteší niekoľkými výbornými hláškami a zaujímaví záporáci, obzvlášť originálny zabijak, ktorý má problémy s lupinami. Réžia je čistá rutina, takže plní potreby filmu a rovnako je na tom aj technická stránka. Vôbec nesúhlasím s negatívnym prijatím tohto filmu, pre mňa je to po štvorke najlepší diel, ktorý stále ponúka dostatok dobrej zábavy. 72%(16.6.2011)

Mafián. "OMLUV SE PÁNOVI!" Černoch Reggie. "NASERU MU DO HLAVY!" Michael Parks. "ALE NO TAK. KDYŽ ŘEKNEŠ NASRAT,VYČERPÁŠ TÍM CELOU SVOJÍ SLOVNÍ ZÁSOBU." Jiná dobrá hláška. Černoch Reggie. "TVOJE MATKA JE PÍČA!" Šup s hlavou do žehlícího stolu a následná kůlka do hlavy. Holt nástup 90.let je tady,hlášky se mi líbily ze všech dílů nejvíce. Jenže,Charles je tu evidentně pomalý než předchozím díle a ano to jde. Záporáci jsou dobří,hlavně Michael Parks boduje,ale holt nástup 90.let. Jsem rád,že nevznikla 6.(14.1.2012)

• choze

"ZBRANĚ MĚ NEZNERVÓZŇUJÍ, ZNERVÓZŇUJÍ MĚ IDIOTI SE ZBRANĚMI." Paul Kersey si našel novou rodinu a s ní i nové problémy. Opět čelí stupňovanému nevyprovokovanému nátlaku, opět je policie bezmocná a opět je třeba sáhnout po zbrani. Série PŘÁNÍ SMRTI je pro mě jako pro milovníka špatných sequelů a donekonečna nastavovaných sérií srdcovou záležitostí. Samozřejmě mi nechybí soudnost a zřetelně vnímám propastný kvalitativní rozdíl mezi originálem a zbývajícími díly, ale to mi nijak nebrání v tom si je užít. Zatímco dvojku a trojku ještě považuju za solidní "blbou" zábavu 80. let, čtyřka a pětka jsou už i na mě hodně slabé. Snad za to mohou změny na postě režiséra (ve trojce pustil otěže série Michael Winner), snad zestárlý Bronson, ale docela určitě výměna jeho protivníků z rowdies za mafiány. Obzvlášť když jsou ti mafiáni tak trapní jako v pětce. Úplně nezatratit pátý díl (mimochodem poslední Bronsonův film, který šel do kin) mi brání jen jeho přehnaná brutalita a pár roztomile béčkových nápadů. Co se týče té brutality, je příjemné, že ač natočena ve změkčilých 90. letech, zůstala pětka co do brutality věrná letům osmdesátým. Celkem tři lidé jsou tu pořezáni v obličeji, jeden skončí v žehlícím stroji a to nemluvím o téměř hororovém finále, kde Bronson ve fabrice po terminátorovsku rozdrtí padoucha v drtičce a dalšího rozpustí v kyselině. Málokdo asi taky zapomene na tu absurdní likvidaci mafiánského zabijáka dálkově ovládaným míčem narvaným trhavinou. Jak už jsem psal, mafiáni mi nejen moc nesedli, ale zároveň jsou tu vykresleni dost směšně, byť jsou to pěkně sadistická prasata. Co se ovšem povedlo byl casting hlavního záporáka, kterého nonšalantně hraje Tarantinův oblíbenec Michael Parks, šerif z OD SOUMRAKU DO ÚSVITU, KILL BILLů a AUTA ZABIJÁK. Samotný Bronson je už dost starý a vypadá jako mírumilovný senilní stařík, který mnoho strachu nenažene. Kolem a kolem, celkem zbytečný film. Ale v něčem předchozí díly přece jen trhl. Tím úžasným podnázvem!(6.1.2006)

Naposledy nastal čas, aby se kolem Paula Kerseyho vyměnilo nějaké to maso na zabíjení (ano, Paul si opět našel novou rodinu) a aby, dřív nebo později, se Paul chopil svého arzenálu a vydal se hledat odplatu. Death Wish 5: The Face of Death už nemůže nabídnout nic jiného, než co jsme už minimálně čtyřikrát viděli. Je to, jako kdybyste pili čaj ze sáčku, který byl už pětkrát použitý, což není zrovna to pravé… čajové. Naštěstí tento díl tak moc nenudí, uteče rychle a… to je tak vše. 50 % s tím, že od této série jsem nečekal zrovna moc, ale že většina dílů bude průměrné kvality a na ty filmy zapomenete poměrně rychle, jsem fakt nečekal.(5.3.2013)

• - Pôvodne mal film z dôvodu zníženého rozpočtu režírovať Steve Carver. (m.a.t.o.)

• - Hoci sa dej odohráva v New Yorku, väčšina scén sa natočila v Toronte. (m.a.t.o.)

• - Gail Morgan Hickman a J. Lee Thompson napísali prvú verziu scenára už koncom 80. rokov. (m.a.t.o.)