Major Reisman je pověřen velením projektu Amnestie, jehož cílem je likvidace elity německého velení na zámečku nedaleko Paříže. K úkolu, který je považován za sebevražedný, si po pečlivém zvážení vybere dvanáct vojáků, odsouzených na smrt nebo doživotí. Ti, kteří přežijí, dostanou milost. Navzdory všeobecné nedůvěře je major odveze do lesa k výcviku. Jeho metody jsou sice drsné, nicméně se zdá, že přinášejí výsledky. Když jednotka úspěšně projde zkouškou během manévrů v Devonshiru, má povoleno vyrazit do akce. Nepozorovaně přistanou poblíž zámečku a proniknou dovnitř. V nejméně vhodnou chvíli jsou však prozrazeni. (TV Nova)

Foox

Nekorektní ukázka pravých hrdinů války, kteří nejsou žádní nastrojení fešáci, ale jen banda zaprášenejch chlapů, co prostě udělali v životě chybu. ()

misterz

Výborná vojnová klasika s nezabudnuteľnými hercami a scenárom. Niekedy aj banda vrahov a kriminálnikov dokáže držať pokope, alebo ako 12 odvážlivcov naplnilo svoju poslednú šancu ujsť spod šibenice prípadne sa vyhnúť väzeniu. Pravda, pre mnohých z nich bola sebevražedná akcia do tyla nepriateľa labuťou piesňou, ale smrť prišla aspoň so cťou, tak ako aj vo filme poznamenal netradičný major. Lanáranie vojakov a ich výcvik ma dokonca bavili viac ako samotná misia. Môžem len odporučiť. 85/100 ()

liskam

Perfektní klasika s naprosto nestandartní myšlenkou a provedením. Na film jsem poprvé koukal 51 let po jeho vzniku a bavil mě od začátku do konce. Tohle rozhodně není snímek, který by jen tak odvál čas. Parádních 85% ()

Javert

Solidní válečný kousek, který nepostrádá vtip i dobře natočenou akci. Sympaťák Lee Marvin exceluje v další ze svých drsňáckých rolí, Telly Savalas jako nezapomenutelný náboženský fanatik. ()

Legas

Zase jedna vynikající klasika, kterou jsem viděl až teď. Vycvičit na speciální misi tucet vězňů je vskutku originální myšlenka a film z ní čerpá na tucet možných situací. Nevím, jestli by se něco takového mohlo odehrát ve skutečnosti, ale na tom nesejde. Občas stačí, když se člověk výtečně pobaví. Hlavně bych chtěl vyzdvihnout skvělého Lee Marvina, jehož postava je nosným pilířem celého filmu a je vskutku nezapomenutelná. ()

Anderton

Ak by ma tieto staré, hviezdne obsadené, dlhočizné, farebné vojnové filmy preplnené dobovými hviezdami v princípe bavili, určite by som pridal na hodnotení. Tucet špinavcov sa k tým zopár výnimkám nepridá. Ide skôr o western prezlečený za vojnový film, kde protivník nie je braný ako človek, ale ako len figúrka na zabitie, viď vražda nemeckej ženy tým najviac veriacim členom zoskupenia. Ale možno som iba nedocenil sebareflexiu tvorcov a ich komentár k realite 60. rokov. Každopádne jádro pudla je práve v mojej neobľube tohto typu filmov z tejto doby. ()

Kothy

Další skvělý kousek do mé sbírky válečných filmů. Akorát děj je dost dlouhý s většina filmu se neodehrává na frontě. Problémový major dostane nadlidský úkol, vycvičit 12 vězňů, jako elitní jednotku a přepadnout zámek ve Francii plný nacistů. Nejdřív ale musí proběhnout samotný výcvik, který není vůbec jednoduchý. Poté musí velení dokázat, že jsou opravdu hodni toho provést tento úkol. Zbývá už jen závěrečná akce plná střílení a umírání. Filmu určitě chválím hvězdné obsazení. Výběr herců je velmi bohatý. Rozhodně stojí za vidění. "Budeš hrát generála." ()

nascendi

Hneď na začiatku musím konštatovať, že ma špinavci nenadchli. Myšlienka použiť trestancov na plnenie najriskantnejších úloh pri vojnových operáciách nie je nová a Tucet špinavcov určite nie je prvým filmom, ktorý na nej stavia. Disponuje skúseným režisérom a skvelými hercami, na ktorých spočítanie jedna ruka netlieska, ani nestačí. A výsledok je pritom rozpačitý. Herci hrali na úrovni povesti, ktorá ich predchádzala, pyrotechnici aj kameraman sa snažili, len výsledok bol nejaký málo uveriteľný. Ono keď dlhšie sledujete, ako sa "dobrým" darí a "zlým" nedarí, prestane vás to baviť. Jediným rozdielom bolo, že tu aj "dobrí" boli vlastne "zlí", tak sa patrilo ich vykynožiť. Ale až niekde ku koncu filmu, aby si zahrali. Aj pohľad na bezchybné uniformy a vyleštené prilby bol upokojujúci, pretože mi signalizoval, že sa netreba príliš zamýšľať, stačí iba pozerať a potom dať tri hviezdičky. ()

nash.

Plejáda výborných herců ve stále zábavné klasice, která je sice silnější v první části, tedy výcviku, než v závěrečném nasazení, ale to zase vše dohání, mimo jiné, příjemně svižnou akcí. Prostě klasika, která nezestárla a to hlavně díky nápadu, skvělé režii, hereckým výkonům, atmosféře, humoru, netradičním hrdinům a Lee Marvinovi, který dokázal dostat do latě nejen dvanáctku ztracených existencí, ale celý film. ()

Ratemus

Naprostá klasika, válečné filmy z téhle doby mají pořád své kouzlo a ve většině případů jsou mnohem lepší a záživnější než ty dnešní rádoby strhující válečné filmy. Lee Marvin byl prostě pan herec, stejně tak Bronson a plno ostatních. Výcvik špinavců nemá chybu a závěrečný útok na německý hrad je nezapomenutelný. Při sledování Špinavců si připadám, jako bych hrál opět hru Commandos, vlastně není nic, co bych vytkl, prostě výborný válečný film a zároveň klasika, tyhle filmy nikdy nevymřou. ()

iamek

Skvěle natočený válečný snímek o bandě špinavců. Válečná klasika jak se patří. Jen škoda, že Tarantino tohle neremakoval. Mohla by to být skvělá podívaná a navíc látka je to více než lákavá. ()

Marze

Výborné herecké obsazení a režie. Horší uvěřitelnost. Možná satira na vojenské myšlení. Na svou dobu velmi násilný film. ()

classic

THE DIRTY DOZEN je KLASIKA, ktorú som chcel dlhší čas vidieť, som rád tomu, že som si konečne našiel čas, lebo by bola škoda nevidieť geniálneho Lee Marvina, ktorý nemá absolútne žiadnu chybu, v úlohe MAJORA Reismana musí mať dostatok trpezlivosti, aby zvládol splniť, čo si predsavzal, nebude to mať jednoduché, totiž dostal príkaz zhora, aby vycvičil 12 zločincov, ktorým hrozia fyzické tresty, napríklad obesením, či doživotím, potom po náročnom výcviku prichádza MISIA do okupovaného Francúzska, áno, a to tesne pred operáciou Overlord, čo je názov vylodenia v Normandii, z 6. júna 1944, ktoré po štyroch rokoch otvorilo západný front... Bolo to jednou z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny. Tesne predtým sa musia dostať do špeciálne chráneného zámku, kde majú za úlohu pozabíjať všelijakú nacistickú smotánku, a vskutku je to mimoriadne štýlové, ale zároveň nech je každému jasné, že všetkým sa nepodarí prežiť! LEE MARVIN EXCELUJE, kradne si film dostatočne pre seba, druhý najlepší výkon jednoznačne VICTOR FRANKO, alias JOHN CASSAVETES, ktorý by si zaslúžil za tento výkon Oscara, a do tretice stojí za zmienku Donald Sutherland ako Pinkley, ktorý pôsobí retardovaným dojmom... Bronson je už dávno LEGENDA, Savalas taktiež strháva pozornosť! Skrátka herecké výkony sú silnou stránkou, príbeh samotný je o tom ako sa chamraď odsúdená na zánik schopila, dostali tvrdý tréning a o tom je film vo väčšine stopáže, ale podotýkam, že vyvrcholenie príde a bude stáť za to, predtým prídu i komické situácie vďaka Frankovi, ktorý je miestny KLAUN, zabáva ostatných kamarátov... Poctivá klasika 60 rokov, ktorá nie je od prachu, stále sa to dá parádne pozerať, a najmä 2/3 filmu sú o zdolávaní prekážok a potom sa lepšie bojuje na bojisku... ()

Šandík

Výborný film podle v podstatě velmi jednoduchého, zcela nereálného až naivního, velmi schématického a ve své době zřejmě i poněkud provokativního scénáře. Bohužel si troufám tvrdit, že scénář je na toto filmu vskutku tou nejslabší složkou. Naopak režie a herecké výkony jsou vskutku mistrné. Pozoruhodné je značné množství humorných scén. Skoro by bylo možné říci, že spíše než dramatem, je Tucet špinavců komedií, i když dosti netypickou... Zajímavé komentáře: gudaulin, golfista ()

jojinecko

Skutočná vojnová klasika, ktorej nechýba správna dávku akcie, napätia aj humoru. Vynikajúce dielo, kde nenájdete slabé miesto... ()

Nettrass

Jak mám safra ohodnotit tucet špinavců?! Snad jedině tak, že dám každému dvacku na sprchu. Nejšpinavějšímu špinavci dvě, aby mohl jít opakovaně. ()

jonyyy

Megahvězdné obsazení, vtipné hlášky parádní námět. Možná docela dlouhá příprava na finální akci, ale i ta příprava stála za to a ani vteřinku nenudila. 95% ()

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

07.07.2021

Od pátku 6. 8. až do čtvrtečního odpoledne 12. 8. 2021 nabídne Filmovka cestu historickým, současným a česko/slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi dojde na… (více)

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

07.05.2020

Akční fantasy hit Bright s Willem Smithem a Joelem Edgertonem zaznamenal na Netflixu při své premiéře velmi pozitivní divácké ohlasy, zároveň s tím se film těšil vysoké sledovanosti, nikoho tak… (více)

Gotham City Sirens padá, Bright 2 vznikne

Gotham City Sirens padá, Bright 2 vznikne

10.01.2020

David Ayer (Sebevražedný oddíl, Patrola) je ten typ tvůrce, který má rád prsty ve více projektech najednou. Díky smlouvě s Warnery například mohl natočit dvojku Sebevražedného oddílu, tu ale nakonec… (více)

David Ayer chystá remake Tuctu špinavců

David Ayer chystá remake Tuctu špinavců

17.12.2019

David Ayer hodlá poslat partu nejhorších kriminálníků na sebevražednou misi. Ne, nechystá další Suicide Squad, tu má momentálně v péči režisér James Gunn (Strážci galaxie). Ayer místo toho napíše a… (více)