Destino

Krátkometrážní / Animovaný

Francie / USA, 2003, 7 min

Jak obrovský prostor skýtalo tohle znovuzrození jednoho pokusu Disneyho a Dalího, jenže to by ho musel dělat někdo, kdo by chtěl opravdu vytvořit dobrý film se vším, co by se k němu hodilo, v tomhle případě se třeba vykašlat na nechutnou cgi animaci (nebo na to, co tak alespoň vypadá) a místo toho se chopit papíru a kreslit do zmagoření. Dost nevhodně taky působí pokus o dobovej hudební doprovod, je sice klidně možné, že ho zvolili už před padesáti lety, ale 1) dost o tom pochybuju a za 2) je to úplně jedno, protože se to k tématu ani stylu animace nehodí.(28.3.2014)

Hm, takže říkáte, že jste chtěl dělat umění, pane Disney... a dali Vám na to něco? Dali, dali, ale mívám teď vize žen, jak se jim hlavy mění v odkvetlé pampelišky a vylétají z nich ptáci. Nu, tak to je vážné... Ale vážně - rozhodně je to působivé, a každý si v tom může najít něco. Vrcholný surrealismus v historicky hodnotném, časově (a tím i duševně) nenáročném balení animovaného kraťasu. Špičkové - ale na to, že je to rok 2003, a měl to být pomník legendární spolupráce, bych čekal grafickou stránku ještě o něco výš. Proto 80%.(26.3.2014)

Musím dať iba plný počet hviezdičiek. V tom nie je zarátaná iba vizuálna stránka, ale hlavne myšlienka filmu. Alebo skôr myšlienky. Na ploche necelých siedmych minút je totiž nakumulovaných toľko odkazov a symbolov ktoré reprezentujú osudy ľudí, že sa z toho dajú spraviť nekonečné variácie modus operandy. Toto bol podľa mňa pôvodný zámer Walta Disneyho a Salvadora Dalího, ktorý sa tesne po druhej svetovej vojne stretli, aby prediskutovali prípadnú spoločnú spoluprácu. Dalího surrealistické výjavy by tak nadobudli nový rozmer, po prvý krát v animovanom filme. Na filme aj začali pracovať, ale možno kvôli zaneprázdnenosti oboch titanov svetového umenia sa čoskoro práce prerušili a film zostal 57 rokov nedokončený. Práve cenná danosť filmu, vtisnúť na krátkej ploche do neho pečať ľudského osudu, ktorý sa dá použiť ako univerzálna a nanajvýš symbolická, to je jeho najväčší vklad pre nás.(22.5.2015)

Někdy ve čtyřicátých letech se rozhodli Disney (kterého moc nemusím) a Dalí (který mi nevadí) spolupracovat na krátkém animovaném filmu v rozsahu asi pěti minut. Byl už hotový scénář a několik vteřin animace, která byla dokončena v roce 2003 dnešními animátory. Velmi zajímavé dílo, mající atmosféru takového toho prvopočátečního surrealismu, který ještě nebyl založen na nelogičnosti, ale naopak na snové logice, fantazijní a archetypální. Obrazově velmi zajímavé - už pro spojení disneyovského kresebného stylu s dalíovskými obrazy. Disneyovská kresba kupodivu obstojí i v tomto srovnání, doprovázena skvělou šansonovou hudbou a snažící se naplnit vynikající scénář, postavený brilantním způsobem na snové logice (napsali Salvador Dalí a John Hench). Bez zajímavosti (i když zajímavé to je jen pro disneyofily) není ani fakt, že byl v moderním stylu Disneyho pokračovatelů zfilmován právě Disneyho zapomenutý projekt, čili dílo, které mělo stylově spadat ještě do jeho "klasické" tvorby. Rozhodně překvapivě brilantní animovaný film, který mohu doporučit komukoliv, nejen fanouškům Disneyho, Dalího, surrealismu či kohokoliv jiného. http://www.youtube.com/watch?v=UzzZa5o1q5k(5.9.2009)

Dalího jsem objevil někdy ve čtrnácti, doslova osudové setkání! A asi nejsilnějším - až mysteriozním zážitkem pro mě byl jeho "Christus Hypercubus" - Kristus vskutku nadpozemský se zbožněnou mistrovou můzou Galou. Neříkám, že Dalí vyloženě formoval můj pohled na výtvarné umění a >surrealitu< světa vůbec, ale ovlivnil mě hodně. Jako jeden ze základních kamenů... Asi i proto jsem nemohl být nikdy ten strojař, že... . . . A tenhle filmek - navíc v kombinaci s hudbou Armanda Domíngueze a Michaela Starobina - je prostě fascinující, čiročirá krása, umění - byť vlastně v neobyčejné popkulturní podobě... - - - P.S. Další animované hrátky na Dalíovská témata: http://www.youtube.com/watch?v=U2Ft3E4nWac&NR=1 a tak dál... - - - - - (Poprvé viděno 5.7.2009 na YouTube, komentář zde jako čtvrtý, 5.7.2009)(5.7.2009)