Destino

Krátkometrážní / Animovaný

Francie / USA, 2003, 7 min

S krátkym filmom ma zoznámilo video s piesňou od kapely DYE - Hole in the ocean. Myslel som si, že je to celok aj keď mi grafika bola podozrivo známa. Napriek tomu aj samostatné video s použitou hudbou nie je o nič menej kvalitné. Kto má rád Daliho ( a teraz takých hračkárskych znalcov existuje viac ako je potrebné ), tak to bude pre neho mekka vkusne ladených surreálnych myšlienok .(29.10.2014)

Dalího jsem objevil někdy ve čtrnácti, doslova osudové setkání! A asi nejsilnějším - až mysteriozním zážitkem pro mě byl jeho "Christus Hypercubus" - Kristus vskutku nadpozemský se zbožněnou mistrovou můzou Galou. Neříkám, že Dalí vyloženě formoval můj pohled na výtvarné umění a >surrealitu< světa vůbec, ale ovlivnil mě hodně. Jako jeden ze základních kamenů... Asi i proto jsem nemohl být nikdy ten strojař, že... . . . A tenhle filmek - navíc v kombinaci s hudbou Armanda Domíngueze a Michaela Starobina - je prostě fascinující, čiročirá krása, umění - byť vlastně v neobyčejné popkulturní podobě... - - - P.S. Další animované hrátky na Dalíovská témata: http://www.youtube.com/watch?v=U2Ft3E4nWac&NR=1 a tak dál... - - - - - (Poprvé viděno 5.7.2009 na YouTube, komentář zde jako čtvrtý, 5.7.2009)(5.7.2009)

Walt a Salvador. Jestli z původní spolupráce vzniklo pouze 16 vteřin, tak se u toho mělo zůstat. Zdá se mi, že žena je animovaná kresleně a že je původní. Prostředí, ve kterém se pohybuje, mi příliš připomíná flashové animace a to je u Disneyho škoda. Možná šlo o co nejvějrnější převedení Dalího imaginace do filmečku, kdy režisér nechtěl, aby se kdokoliv jiný pokoušel kreslit to, co Dali, ale výsledek mě právě proto zklamal.(23.9.2009)

Někdy ve čtyřicátých letech se rozhodli Disney (kterého moc nemusím) a Dalí (který mi nevadí) spolupracovat na krátkém animovaném filmu v rozsahu asi pěti minut. Byl už hotový scénář a několik vteřin animace, která byla dokončena v roce 2003 dnešními animátory. Velmi zajímavé dílo, mající atmosféru takového toho prvopočátečního surrealismu, který ještě nebyl založen na nelogičnosti, ale naopak na snové logice, fantazijní a archetypální. Obrazově velmi zajímavé - už pro spojení disneyovského kresebného stylu s dalíovskými obrazy. Disneyovská kresba kupodivu obstojí i v tomto srovnání, doprovázena skvělou šansonovou hudbou a snažící se naplnit vynikající scénář, postavený brilantním způsobem na snové logice (napsali Salvador Dalí a John Hench). Bez zajímavosti (i když zajímavé to je jen pro disneyofily) není ani fakt, že byl v moderním stylu Disneyho pokračovatelů zfilmován právě Disneyho zapomenutý projekt, čili dílo, které mělo stylově spadat ještě do jeho "klasické" tvorby. Rozhodně překvapivě brilantní animovaný film, který mohu doporučit komukoliv, nejen fanouškům Disneyho, Dalího, surrealismu či kohokoliv jiného. http://www.youtube.com/watch?v=UzzZa5o1q5k(5.9.2009)

Celkem mě zaráží ta překvapenost z toho, že zrovna Disney s Dalím se dali dohromady. Vždyť první jmenovaný není až takový pohádkář, jak se obecně traduje, i na jeho starších filmech (mj. známý Steamboat Willie) jsou vidět rysy surrealismu, byť nezastírám, že při prvním doslechu o této spolupráci jsem se také na chvíli pousmál. Spojení dopadlo dle očekávání, jelikož k těmto vizím Disneyho styl kresby sedí. Potěší i odkaz na Andaluského psa (mraveniště v dlani). Jediné, co mě na díle mrzí, je fakt, který se ale nedal ovlivnit - myslím si, že stará, ruční kresba by zde byla více na místě, ale i tak jednomyslná spokojenost a pět hvězdiček.(31.5.2010)