Druhé jméno patří prokletým

Mikel Salas

Zvuk:

Marc Orts

Scénografie:

Pere Carreras (set dekoratér)
  • Ten Druhy

Niečo medzi Rosemary's Baby a The Changeling (1980), ale kvalitou sa to ani jednému z týchto filmov nepribližuje. Erica Prior možno vyzerá ako Mila Jovovich, no nehrá tak. Chyba nie je v námete, literárna predloha Ramseya Campbella Pact of the Fathers je zaujímavá a nápaditá, ale v spracovaní. Film ma pomalý a nudný vývoj, mizernú pseudogotickú atmoféru na úrovni televíznej inscenácie a takmer nulové napätie. Tajomstvo je odkryté priskoro a bez emócií, priemerne intelegentnému doklapne, čo je vo veci, ale P. Plaza ďalej ťahá divákov za nos, mysliac si, že ešte nepochopili. Na môj vkus príliš verbalizované a mdlé, vhodné azda na projekciu po nedeľnom obede...(5.11.2011)

Pozvolna plynoucí, až komorně pojatý, pochmurný mysteriózní thriller s náboženskou zápletkou, který místy opravdu jen lehce odkazuje k žánrové inspiraci Fincherovým Sedm (a podle mě naprosto zbytečně), stavějící hlavně na příběhu a výrazně propracovaných charakterech postav. Pomalé tempo společně s výbornou, až minimalisticky se jevící, unyle táhlou hudbou navozuje kýženou atmosféru. V konečném výsledku vyprávěný příběh nepotřebuje žádné rychlejší akční scény, ani nabubřelé trikové exhibice. Tahle nějak asi vypadá (nebo by měla vypadat) žánrová škatulka mysteriózní drama. Snad by se dalo i polemizovat o tom, zda je to horror (podle mě ne, ale to vůbec nevadí). Film ve mne, mimo jiné, vyvolal zajímavou a zřejmě jen těžce jasně zodpověditelnou morálně etickou otázku – stojí pro jeden zničený život a odhalení několik desítek let staré a neprokázané pravdy zničit tři další životy? 3,5*(29.9.2010)

• djbarrel

Druhé jméno patří prokletým je označováno jako thriller a to je špatně. Osobně si myslím, že tohle thriller moc není je to tajový kriminálka s nádechem mystery. Trochu na způsob AktaX - Chci uvěřit. Ne že by se to nějak podobalo, ale myslím tím dějovou linku. Člověk něco čeká a to něco se prostě nedostavuje a nakonec ani nedostaví. 45 %(25.2.2011)

Nechápu tak nízká hodnocení tohoto filmu. Viděl jsem ho před pár lety a byl jsem okouzlen. Poté jsem se po těchto špatných komentářích ke snímku vrátil a opět jsem nenašel nic co by mi tu vadilo... Thriller se vším co má mít - tajemství, perfektní zápletka, zvraty a strhující konec... Geniální námět i scénář... - Viděno 1x + - 80%(28.5.2011)

• tron

„V pekle nič nie je zadarmo.“ Paco Plaza ma zaujal horormi [REC] 1 – 2, ktoré nakrútil s Jaume Balagueróm. Začal som si teda začal zháňať jeho staršie horory. Bohužiaľ zombícko-satanským snímkam dosiahli ledva po pás: či už HONBA NA VLKOLAKA alebo dnešný film, ktorý u nás beží pod pôsobivým názvom DRUHÉ MENO PATRÍ PREKLIATYM. Našťastie nie je príliš dlhý, takže sa to dá zvládnuť... ale len tak-tak. Kde-tu nájdete stopy atmosféry, nanešťastie to na dno zasa rýchlo stiahne priemerný scenár s nudným „odhaľovaním tajomstva mŕtveho otca“ a nesympatická hrdinka (vlastne všetci sú nesympatickí). Myslím, že ak by to režíroval Balagueró, bol by to dobrý film. Ale nerežíroval. Tak nie je.(28.5.2011)