Slečna Sadie Thompsonová

Miss Sadie Thompson

Drama / Muzikál

USA, 1953, 91 min

Nemorální Rita Hayworth přijede na ostrov osídlený vojáky, ti si jí hned zamilují, avšak místní reverend má na ní opačný názor. Začalo to jako komedie/muzikál, ale skončilo to jako psychologické drama o náboženství, víře a trestu. Trochu mě tento obrat v žánru zaskočil, jinak celkem dobrý film. Průměr.(28.8.2006)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Píseň - "Blue Pacific Blues"(26.4.2004)

To, že Rita zazpívá několik podmanivých jazzových písní, z filmu nedělá muzikál v tom smyslu, jak je obecně chápán. Od začátku jde o drama střetů životních hodnot a filozofií, zároveň reakcí na mccarthysmus (kombinovaném v postavě nesympatického fanatika i s pokrytectvím), ale i - což je podivuhodné na dobu počátku 50. let (film se neodehrává za 2. světové války, jak by vypadalo z popisu distributora, ale několik let po ní) - vykreslením snah o útěk (dá-li se to tak nazvat) z blahobytných USA. Jak bývalá prostitutka Thomsonová, tak hospodský (ten mluví otevřeně o tom, že svět honby za mamonem je mu cizí) hledají štěstí jinde. Režisér Curtis Bernhardt zůstává věrný tradici komorních dramat s mírnými pozůstatky expresionismus (zde spíše ve výrazu herců, černobílou kameru nahradila už barva), začátkem 50. let už takový Kazan přinášell více realismu, který je mi bližší.(28.1.2014)