Reklama

Reklama

Setina sekundy

  • Itálie Centesimo di secondo, Un (více)
všechny plakáty
Sportovní / Drama
Itálie, 1981, 106 min (Alternativní 2x50 min)

Italský reprezentační tým sjezdařů je v rozkladu. Jeho někdejší tahoun, držitel zlaté olympijské medaile a několikanásobný mistr světa i vítěz Světového poháru Gustavo Thöni, ukončil kariéru, přičemž zbylá čtveřice závodníků se chová jako utržená ze řetězu. Noční obrážení barů se podepisuje nejen na trénincích, ale také na bídných výsledcích při závodech – všem čtyřem tak hrozí vyhazov z reprezentace. Jejich poslední šancí je přemluvit Gustava k návratu do týmu, aby se za ně zaručil. Přes Gustavovu prvotní neochotu nakonec společně vyrážejí do Kitzbühelu, aby sjeli obávanou trať Streif na hoře Hahnenkamm. Během závodu ovšem utrpí těžký pád jejich kamarád a poraní si míchu. Gustavo tak na další sezónu musí trénovat jako nikdy v životě, aby sám sobě, celému sportovnímu světu a především svému paralyzovanému kamarádovi dokázal, že nic se nemá vzdávat předčasně... Děj sportovního dramatu vychází ze skutečných událostí a spojuje známý finiš Gustava Thöniho na Streifu v roce 1975 s nehodou nadějného italského závodníka Leonarda Davida. Ve snímku si zahrála řada skutečných sjezdařů, mimo Thöniho, jenž hraje sám sebe, je možné v jeho týmu zahlédnout třeba Renata Antonioliho či Cesara Anziho. Ve své době vzbudil film v kinech velký zájem. Na rozdíl od tehdejších televizních přenosů totiž ukazoval závody alpského lyžování v nevídaných barvách i ostrosti záběrů. Z dnešního pohledu snímek nabízí především detailní vhled do náročných tréninků a vnitřních soubojů, které závodníci svádějí před každým startem, i jedinečnou atmosféru tehdejšího profesionálního lyžování. Česká televize film premiérově odvysílá v nové HD verzi. (Česká televize)

(více)

Recenze (20)

subic 

všechny recenze uživatele

Československá televize uvedla poprvé někdy v druhé polovině 80ek, kdy jsem to viděl jako děcko na základce a pamatuju si na ty školní diskuze až hádky, kdo ze závodníků je lepší. Znovu dávala Československá nebo už Česká televize v první polovině 90ek, tak snad se to bude dát vidět ješte někdy, i když je to už hodně vousatý seriál a dneska už bude působit spíš směšně. ()

Soupalka 

všechny recenze uživatele

Přemýšlela jsem, proč vlastně hodnotit plným počtem, i když je to relativně průměrný sportovně- filmařský počin. Asi proto, že miluju hory, moc ráda lyžuju a vím, jak to může být náročné. Filmy o americkém fotbalu a baseballu mne prostě neberou. Také proto, že se mi líbilo to civilní zpracování s herci - neherci. Ale především asi proto, že i po 30 letech si pamatuji nejen název a téma, ale i celou řadu záběrů a detailů z této dvoudílné minisérie, což svědčí o tom, jak na mne zapůsobila. Nedávno jsem si znovu pustila a uvědomila si, že to není jen nostalgie. Žádné festivalové eso to není, ale pro nás normální lidi i tak dost líbivé, s krásnou hudbou kdy vůbec neruší klidnější tempo a poměrně prostý příběh. ()

Reklama

progression 

všechny recenze uživatele

Zajímavý sportovní dokument o jedné z italských sjezdařských legend Gustavo Thoenim i jeho čtyř kamarádech z reprezentace. Hlavní zápletka - restart Thoeniho kariéry je natočena poutavou formou a lyžařské záběry i vykreslení jednotlivých charakterů rovněž zaujmou. Samozřejmě v současné době už lyžařský svět pokročil notně kupředu, ale připomenutí bývalých legend s ohledem na dobu vzniku filmu nabízí zajímavá srovnání a skýtá i dost podnětů k zamyšlení. Třeba i o tom, kam se nynější sport (nejenom) pod vlivem peněz a bohatých sponzorů ubírá. Ten Coubertin se chudák musí v hrobě točit jak vrtule :-) ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Až po úspěchu Olgy Charvátové v Sarajevu jsem změnil pořadí nejdramatičtějších okamžiků ze sjezdového lyžování (nepočítaje ty vlastní:-). Gustavo Thoeni obstál i před kamerou aneb na co všechno můžou posloužit lyžáky... Kdo ví, do jakého žánru by zapadl film, v němž by hrál Thoeniho svěřenec - Alberto Tomba - taky sportovní? ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Námet tejto talianskej športovej drámy vo svojej podstate nie je zlý, ale je tak tuctový a priehľadný, že proste nudí. Vystavaný príbeh na úvodnej zábave protagonistov, následnej tragédii a potom boji o návrat je neoriginálny. Spracovanie zasa patrí k slabším stránkam. Nepomáha ani menej bežný šport oproti iným športovým drámam. Hlavné postavy mi prišli nesympatické. Za vyslovenú pravdu sa svojim kolegom mstia a vyhrážajú sa zmrzačením. Miesto športovania hrá u nim prím zábava a lapsusy, po nešťastí zasa všetci držia vážnosť, aby ju v závere opäť vystriedala prvoplánová radosť. Nechýbajú ani urážky a zosmiešňovanie na adresu súperov. ()

Zajímavosti (5)

  • Většinu rolí hráli skuteční lyžaři Thoeni, Anzi či Cotteli. (valinka)
  • Film byl částečně inspirován prohrou Thoeniho s Klammerem v roce 1975 v Kitzbuhelu. (valinka)
  • Gustavo Thoeni je čtyřnásobným vítězem světového poháru v alpském lyžování z let 1972,1973,1974 a 1976. Tohoto vítězství si sjezdaři cení nejvíc, protože body na získání křišťálového globusu sbírají celý rok. Navíc je mistrem světa v kombinaci z roku 1972 a 1976 a mistrem světa z roku 1974 ve slalomu a obřím slalomu. (JoannaB)

Reklama

Reklama